W bogatym programie 8. edycji Jogja-NETPAC Asian Film Festival znalazły się dwie produkcje szczególnie warte uwagi - autobiograficzny film krótkometrażowy 'Autobio Pamphlet' w reżyserii Tiona Ahmad Syafii oraz pełnometrażowy dramat sensacyjny '13 Bombs w Dżakarcie' Riri Rizy, które otworzyły i zamknęły festiwal.
Kluczowe wnioski:- Autobiograficzny, eksperymentalny film Tiona Ahmad Syafii porusza temat tożsamości i przynależności.
- '13 Bomb w Dżakarcie' to mroczny thriller sensacyjny osadzony w realiach współczesnej Indonezji.
- Oba filmy pokazują bogactwo i różnorodność azjatyckiego kina.
- Zarówno reżyserzy, jak i aktorzy obu produkcji zasłużyli na uznanie publiczności i jurorów.
- Filmy te idealnie wpisywały się w misję promowania azjatyckiej twórczości filmowej.
Filmy 'Autobio Pamphlet' i '13 Bombs w Jakarcie' otwierają i zamykają Jogja-NETPAC Asian Film Festival
Tegoroczna, 18. edycja Jogja-NETPAC Asian Film Festival, która odbędzie się w dniach 25 listopada - 2 grudnia, zostanie otwarta hinduskim filmem "Autobio Pamphlet", a zamknięta indonezyjskim thrillerem szpiegowskim "13 Bombs in Jakarta".
Festiwal prezentuje ponad 200 filmów z 25 krajów i regionów Azji i Pacyfiku. W bogatym programie znalazły się cztery główne sekcje: konkursowa, Light of Asia, indonezyjskich kandydatów do nagród oraz Panorama, przedstawiająca różnorodność i oryginalność azjatyckiego kina.
Leitmotiv tegorocznej edycji
Motywem przewodnim festiwalu jest luminescencja, czyli świecenie. Ma ona symbolizować rosnącą popularność i znaczenie azjatyckiego kina, które może być inspiracją nie tylko dla świata filmu, ale także dla całego otoczenia, zwłaszcza w kontekście ekologii.
Organizatorzy zwrócą szczególną uwagę na problem odpadów i zachęcają do działań na rzecz ochrony środowiska.
Premiera filmowa: 'Autobio Pamphlet' - miłosna historia i opowieść społeczna
Film "Autobio Pamphlet" w reżyserii Tiona Ahmad Syafii opowiada zarówno historię miłosną, jak i jest głosem sprzeciwu wobec podziałów klasowych w społeczeństwie. Produkcja miała swoją premierę podczas Berlinale Generation 14plus i idealnie wpisuje się w klimat festiwalu, otwierając jego tegoroczną edycję.
Jak mówi Alexander Matius, dyrektor programowy JAFF, lekki i pogodny charakter filmu stworzy radosny i rozrywkowy nastrój na początku wydarzenia. Oprócz wątku miłosnego, obraz porusza istotne kwestie tożsamości i walki z nierównościami społecznymi.
Mocna strona filmu
Mocną stroną "Autobio Pamphlet" jest połączenie osobistej historii z przesłaniem o charakterze społecznym. Reżyserowi udało się stworzyć dzieło, które porusza ważne problemy, ale robi to w lekki, przystępny sposób.
Produkcja z pewnością spotka się z dobrym przyjęciem publiczności festiwalu i pozwoli jej w pogodny sposób rozpocząć filmową ucztę. Jest to dobra zapowiedź kolejnych ciekawych tytułów.
Film | Autobio Pamphlet |
Reżyseria | Tiona Ahmad Syafii |
Kraj | Indie |
Gatunek | Dramat |
Czytaj więcej: Od zera do Wastelandera. Pięć lat "Fallout 76"
Film szpiegowski '13 Bombs in Jakarta' zamyka festiwal JAFF
18. edycję Jogja-NETPAC Asian Film Festival zamknie światowa premiera indonezyjskiego thrillera szpiegowskiego "13 Bombs in Jakarta" w reżyserii Anggi Dwimas Sasongko.
Film opowiada o grupie terrorystów, którzy rozmieszczają bomby w różnych punktach stolicy Indonezji, Dżakarty, i grożą ich zdetonowaniem. Obraz pokazuje mroczne oblicze współczesnych, wielkomiejskich realiów kraju.
Jak mówi Alexander Matius, będzie to widowisko pełne emocjonujących scen akcji, które zapewni ekscytujące zamknięcie festiwalu. Thriller utrzymany jest w konwencji popularnego ostatnio gatunku szpiegowskiego i na pewno przypadnie do gustu widzom.
Twórcy filmu
Reżyser Angga Dwimas Sasongko jest także założycielem lokalnego studia filmowego Visenema, które ma aż cztery produkcje zaprezentowane na festiwalu. Można się spodziewać, że jego najnowsze dzieło podtrzyma dobrą passę i spotka się z uznaniem jurorów.
Obsada aktorska również zapowiada się obiecująco, co daje nadzieję, że pod względem artystycznym "13 Bombs in Jakarta" sprosta wysokim wymaganiom widzów.
Ponad 200 filmów z 25 krajów Azji na 18. Festiwalu Filmowym JAFF

Jogja-NETPAC Asian Film Festival co roku prezentuje szeroki przegląd azjatyckiej twórczości filmowej. Tegoroczna, 18. edycja festiwalu nie jest pod tym względem wyjątkiem - w programie znalazło się aż 205 filmów z 25 państw i regionów Azji oraz Pacyfiku.
Tak szeroka reprezentacja kinematografii z różnych zakątków kontynentu pozwoli widzom poznać azjatycką kulturę filmową w całym jej bogactwie i złożoności.
Różnorodność tematyczna i stylowa prezentowanych dzieł sprawia, że każdy miłośnik kina znajdzie coś dla siebie, bez względu na swoje preferencje gatunkowe.
"Pokażemy filmy mówiące o sprawach ważnych dla Azjatów, ale też takie, które bawią i wzruszają widza bez względu na jego pochodzenie" - deklarują organizatorzy.
Taka szeroka reprezentacja azjatyckiej kinematografii to znakomita okazja do poszerzenia wiedzy o kulturze i społeczeństwach tego niezwykle zróżnicowanego kontynentu.
Cztery główne sekcje festiwalu
Filmy pokazywane na JAFF zostały pogrupowane w cztery główne sekcje: konkursową, Światło Azji, indonezyjskich kandydatów do nagród oraz Panoramę.
Wiele z nich to światowe lub azjatyckie premiery, co potwierdza unikatowy charakter wydarzenia na mapie festiwali filmowych.
Różnorodność i oryginalność azjatyckiego kina na Festiwalu Filmowym JAFF
Jedną z największych zalet Jogja-NETPAC Asian Film Festival jest ukazanie widzom różnorodności i oryginalności współczesnego kina azjatyckiego.
W programie 18. edycji znalazły się filmy reprezentujące szerokie spektrum gatunków, tematów i stylów - od kina arthouse'owego, przez thrillery i kino akcji, po komedie i romanse.
Dzięki temu każdy fan azjatyckiego kina odnajdzie coś dla siebie i będzie miał okazję poznać najciekawsze, najbardziej zaskakujące i odważne dokonania tamtejszych twórców.
Najciekawsze tytuły
W sekcji Panorama znalazły się m.in. "Perfect Days" Wima Wendersa, "Terrestrial Verses" Ali Asgari i Alirezy Khatamiego, "Sweet Dreams" Eny Sendijarević, "Fremont" Babaka Jalalego czy "The Shadowless Tower" Lu Zhanga.
Nie zabrakło też mocnych tytułów w sekcji konkursowej - dramatów "Dreaming and Dying" Nelsona Yeo i "Inside the Yellow Cocoon Shell" Phama Thien Ana lub thrillerów "Monism" Riara Rizala i "Tiger Stripes" Amandy Nell Yu.
Różnorodność propozycji sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie i będzie miał okazję poszerzyć swoją wiedzę o azjatyckim kinie.
Restauracja 4K filmu 'The Raid' na Festiwalu Filmowym JAFF
Jedną z atrakcji tegorocznego Jogja-NETPAC Asian Film Festival będzie pokaz odrestaurowanej wersji 4K indonezyjskiego hitu "The Raid" z 2011 roku.
Film w reżyserii Gareth Evansa zdobył uznanie krytyków i widzów na całym świecie za efektowne sceny walki i Dynamiczną akcję. Teraz będzie można zobaczyć go w jakości 4K, która pozwoli dostrzec najmniejsze detale i docenić kunszt twórców.
Seans odrestaurowanej wersji kultowego już dzisiaj "The Raid" na pewno przyciągnie rzesze widzów i będzie jednym z najważniejszych punktów programu festiwalu.
To świetna okazja, żeby przypomnieć sobie ten azjatycki hit akcji i Thriller w jakości lepszej niż kiedykolwiek. Na pewno dostarczy wielu emocji!
Inne atrakcje
Oprócz seansu "The Raid" w programie 18. JAFF znalazły się także inne ciekawe wydarzenia towarzyszące, jak seminaria, warsztaty czy wystawy.
Organizatorzy zadbali więc o różnorodną ofertę, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł poszerzyć wiedzę o azjatyckim kinie.
Tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się naprawdę interesująco!
Podsumowanie
Tegoroczna 18. edycja Jogja-NETPAC Asian Film Festival zapowiada się naprawdę interesująco. W bogatym programie znalazło się ponad 200 filmów reprezentujących kinematografię aż 25 państw i regionów Azji. Dzięki temu każdy miłośnik kina azjatyckiego znajdzie coś dla siebie.
Szczególnie warte uwagi są dwa tytuły otwierający i zamykający festiwal - lekki, pogodny dramat "Autobio Pamphlet" oraz mroczny thriller szpiegowski "13 Bombs in Jakarta". Obie produkcje doskonale oddają różnorodność i oryginalność azjatyckiej twórczości filmowej.
Nie zabraknie też filmowych hitów, jak pokaz odrestaurowanej wersji 4K kultowego "The Raid" z 2011 roku. To świetna okazja, by przypomnieć sobie ten dynamiczny azjatycki thriller akcji w najlepszej jakości.
Mam nadzieję, że przedstawiony przegląd programu 18. JAFF zachęcił Cię do odwiedzenia tego ciekawego festiwalu i poznania azjatyckiego kina w całym jego bogactwie. Będzie to z pewnością niezapomniane przeżycie dla każdego fana filmów z tego regionu świata!