News

Bafta 2024 - Oppenheimer kontra Biedne istoty: bank rozbity, Barbie zaskakująco przez smak

Autor Kornel Lis
Kornel Lis19.02.20245 min.
Bafta 2024 - Oppenheimer kontra Biedne istoty: bank rozbity, Barbie zaskakująco	przez smak

Oppenheimer zdominował tegoroczną galę BAFTA 2024, zdobywając aż 7 nagród. Film Christophera Nolana okazał się bezkonkurencyjny, triumfując między innymi w kategoriach najlepszy film, reżyseria i aktor. Tuż za nim uplasowały się Biedne istoty z 5 statuetkami, którym udało się rozbić bank w kategoriach technicznych. Zaskoczeniem było zwycięstwo efektów specjalnych produkcji nad pozostałymi faworytami. Niestety, Barbie pomimo 5 nominacji, obeszła się smakiem i nie zdobyła żadnej nagrody.

Oppenheimer triumfatorem gali BAFTA 2024

BAFTA to jedne z najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Tegoroczna gala zdecydowanie należała do filmu Oppenheimer w reżyserii Christophera Nolana. Obraz zebrał aż 13 nominacji i ostatecznie zgarnął 7 statuetek, w tym za najlepszy film, reżyserię oraz rolę pierwszoplanową dla Cilliana Murphy'ego.

Wygrana Nolana nie powinna dziwić. Jego ambitne i widowiskowe filmy zawsze cieszyły się uznaniem Akademii. Tym razem stworzył epicką opowieść o "ojcu" amerykańskiej bomby atomowej. Zarówno pod względem wizualnym, jak i aktorskim produkcja prezentuje najwyższy poziom.

Aktorstwo na najwyższym poziomie

Oprócz triumfu Cilliana Murphy'ego, doceniono również kreację Roberta Downeya Jr. w roli prezydenta Trumana. Aktor znany dotąd głównie z roli Iron Mana tym razem pokazał swoje możliwości dramatyczne.

Wyróżniono także świetną drugoplanową rolę Da'Vine Joy Randolph w filmie Przesilenie zimowe. Aktorka kontynuuje znakomitą passę po nominacji do Oscara za Ma Rainey: Matka bluesa.

Biedne istoty zdobycie drugiego miejsca

Tuż za Oppenheimerem uplasowały się Biedne istoty w reżyserii Tony'ego McNamary. Film zebrał 11 nominacji, z czego udało mu się zamienić 5 na zwycięstwo. Najważniejsze z nich to nagroda dla najlepszej aktorki dla Emmy Stone oraz zaskakujące zwycięstwo za efekty specjalne.

Biedne istoty to komediodramat osadzony w XVIII-wiecznej Francji. Zebrano plejadę gwiazd ze Stone i Ryanem Goslingiem na czele. Film zachwycił krytyków i widzów, a prestiżowe nagrody tylko to potwierdzają.

Znakomita charakteryzacja i scenografia

Oprócz effektów specjalnych, Biedne istoty triumfowały za charakteryzację i scenografię. Twórcy wiernie odtworzyli realia epoki, a aktorzy zostali poddani spektakularnym metamorfozom. Nagrody BAFTA są tego najlepszym dowodem.

Biedne istoty przenoszą w czasy, gdy damskie suknie i peruki stanowiły prawdziwe dzieła sztuki. Kreacje aktorek zapierają dech w piersi!

Czytaj więcej: Wyścig Oscar 2024: Pogrom faworytów. Scorsese goni Oppenheimera

Zaskakujące zwycięstwo efektów specjalnych

Jedną z niespodzianek gali okazał się triumf Biednych istot w kategorii efektów specjalnych. W tej kategorii faworytami były efemeryczne Strażnicy Galaktyki 3 oraz historyczny spektakl Ridleya Scotta Napoleon. Tymczasem nagrodę zgarnął wysmakowany kostiumowy dramat.

Zdaniem ekspertów komisja doceniła przede wszystkim subtelne, ale kluczowe dla fabuły efekty. Pokazuje to, że w tej dziedzinie liczy się nie tylko rozmach, ale przede wszystkim umiejętne wplecenie w kanwę filmu.

Nie tylko Napoleon otrzymał kosza

Napoleon to z pewnością jeden z największych przegranych tegorocznych BAFTA. Pomimo rozmachu i gwiazdorskiej obsady, został całkowicie pominięty.

Podobny los spotkał inne głośne tytuły - Dobrych nieznajomych, Maestro oraz Barbie. Ta ostatnia produkcja mimo 5 nominacji nie zdobyła ani jednej statuetki. Wygląda na to, że jurorzy stawiają na kameralne, aktorskie kino.

Łukasz Żal bez nagrody za zdjęcia

Bafta 2024 - Oppenheimer kontra Biedne istoty: bank rozbity, Barbie zaskakująco	przez smak

Wielkim faworytem w kategorii najlepsze zdjęcia był polski operator Łukasz Żal. Jego praca przy Strefie interesów zebrała znakomite recenzje i typowana była do zwycięstwa. Ostatecznie jednak nagrodę odebrał Hoyte van Hoytema za pracę przy Oppenheimerze.

Mimo porażki, sam fakt nominacji świadczy o uznaniu dla polskiego twórcy w środowisku. Być może już wkrótce Żal będzie świętował triumf za któryś ze swoich projektów.

Film Liczba nominacji Liczba zwycięstw
Oppenheimer 13 7
Biedne istoty 11 5

Strefa interesów najlepszym filmem brytyjskim

Choć Łukasz Żal nie zdobył upragnionej statuetki, to Strefa interesów i tak okazała się wielką wygranym BAFTA 2024. Obraz Jonathana Glazera został uznany najlepszym filmem brytyjskim, co jest ogromnym wyróżnieniem.

Strefa interesów to mroczny thriller szpiegowski z Sandrą Hüller i Rasmutem Rasmussenem w rolach głównych. Zdaniem jurorów to najlepsza brytyjska produkcja minionego roku. Tym samym twórcy mogą być dumni ze swojego dzieła.

Czas na Oscary

Tegoroczne BAFTA dało wyraźny sygnał, kto według Brytyjczyków zasługuje na nagrody Akademii Filmowej. Oppenheimer jawi się faworytem, choć może dojść do niespodzianek. O tym przekonamy się już 12 marca podczas gali wręczenia Oscarów.

Podsumowanie

Tegoroczna gala BAFTA należała bez dwóch zdań do filmu Oppenheimer. Produkcja Christophera Nolana zdominowała wydarzenie, zgarniając aż 7 nagród, w tym za najlepszy film. Tuż za nią uplasowały się Biedne istoty, którym udało się rozbić bank w kategoriach technicznych, wygrywając między innymi za efekty specjalne. Niestety, Barbie pomimo 5 nominacji, obeszła się smakiem i nie otrzymała żadnej statuetki.

Wyróżniono również polskie akcenty - Strefę interesów uznano za najlepszy film brytyjski, choć sam Łukasz Żal nie zdobył upragnionej nagrody za zdjęcia. Pod względem ilości nominacji i zwycięstw tegoroczne BAFTA zdominowały wymienione wyżej produkcje.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Intymne wspomnienia franciszka pieczki. fragmenty książki o legendzie kina.
  2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Miliard dolarów na szali: dramatyczna walka w tle japońskiego Oppenheimera
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły