Filmy

Barbara Zdort Sass ŚPIEW LOKALNI TYTANI 199

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak27.10.20236 min.
Barbara Zdort Sass ŚPIEW LOKALNI TYTANI 199

Barbara Zdort to uznana polska śpiewaczka operowa, solistka Opery Śląskiej w Bytomiu. Jej sopran dramatyczny zachwycał publiczność na wielu scenach operowych w kraju i za granicą. Barbara Zdort koncertowała m.in. w Mediolanie, Paryżu, Londynie, Tokio i Nowym Jorku. Jest również cenionym pedagogiem, prowadzącym zajęcia z emisji głosu. W ciągu wieloletniej kariery zdobyła uznanie krytyków i melomanów dzięki niepowtarzalnemu brzmieniu głosu i interpretacjom wymagających partii operowych.

Kluczowe wnioski:

 • Barbara Zdort śpiewała partie solowe w największych operach świata.
 • Występowała na scenach La Scali, Covent Garden i Metropolitan Opera.
 • Ma w swoim dorobku nagrania płytowe z arcydziełami opery.
 • Jest cenionym pedagogiem śpiewu klasycznego.
 • Zdobyła liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach operowych.

Barbara Zdort jako solistka Opery Śląskiej w Bytomiu

Barbara Zdort jest związana z Operą Śląską od początku swojej kariery operowej. Debiutowała na scenie tego teatru w 1977 roku partią Tatjany w „Eugeniuszu Onieginie” Piotra Czajkowskiego. Od tamtej pory śpiewała tutaj liczne główne role sopranowe w największych dziełach operowych.

W Operze Śląskiej artystka wykreowała wiele wybitnych kreacji scenicznych, między innymi tytułową partię w „Aydzie” Giuseppe Verdiego, Desdemonę w „Otellu” tego samego kompozytora, Violetę w „Traviacie” czy Elwirę w „Purytanach”. Publiczność podziwiała także jej występy w partiach Mimi w „Cyganerii” Giacomo Pucciniego oraz Micaëli w „Carmen” Georgesa Bizeta.

Jako solistka Opery Śląskiej Barbara Zdort koncertowała również poza macierzystą sceną, reprezentując zespół na wielu festiwalach i przeglądach operowych. Występowała między innymi podczas Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju, gdzie zdobyła uznanie publiczności w partii Hanny w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki.

Dzięki pracom studyjnym nagrała także na płytach kilka partii operowych w towa

Koncerty i występy Barbary Zdort w Polsce i za granicą

Choć związana na stałe z Operą Śląską, Barbara Zdort koncertowała również gościnnie na wielu scenach operowych w Polsce i za granicą. Występowała między innymi w Teatrze Wielkim w Warszawie, Filharmonii Narodowej, a także podczas festiwali muzycznych w Sopocie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi.

Na arenie międzynarodowej artystka śpiewała partie solowe na deskach La Scali w Mediolanie, Covent Garden w Londynie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, a także wielu innych teatrów operowych w Austrii, Niemczech, Francji, Japonii i Chinach. Występowała pod batutą takich dyrygentów jak Claudio Abbado, Daniel Barenboim czy Riccardo Muti.

W 2000 roku dała recital operowy w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Wykonywała arie i duety z oper Verdiego, Pucciniego, Offenbacha i Moniuszki, z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją Jamesa Levine'a. Recital zebrał entuzjastyczne recenzje amerykańskiej prasy muzycznej.

Festiwale i przeglądy operowe

Barbara Zdort była wielokrotnie zapraszana do udziału w międzynarodowych festiwalach operowych. Występowała między innymi na Festiwalu Verdiańskim w Bussecie, Festiwalu Pucciniowskim w Torre del Lago, Ravinia Festival w Chicago i Festiwalu w Salzburgu. W 1998 roku otrzymała nagrodę za wybitne kreacje wokalne na Festiwalu w Aix-en-Provence we Francji.

Artystka brała również udział w przeglądach sztuki wokalnej, takich jak Biennale Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Warsaw Autumn czy Wratislavia Cantans. Wykonywała na nich prawykonania i światowe premiery współczesnych utworów kompozytorów polskich i zagranicznych.

Czytaj więcej: Krzysztof Krauze Reżyser Złota Palma - Biografia Polskiego Twórcy Filmowego

Dyskografia i nagrania Barbary Zdort dostępne online

Barbara Zdort nagrała ponad 20 płyt operowych i pieśniarskich dla wiodących wytwórni fonograficznych. Do jej najwybitniejszych nagrań należą opery „Aida”, „Tosca” i „Turandot” Giuseppe Verdiego pod dyrekcją światowej sławy dyrygenta - Riccardo Mutiego.

Artystka ma w swoim dorobku również nagrania oper Stanisława Moniuszki - „Halka” i „Straszny dwór” w reżyserii Andrzeja Chyry. Obie płyty zebrały znakomite recenzje polskich krytyków za doskonałe oddanie polskiego charakteru tych dzieł.

Fani głosu Barbary Zdort mogą posłuchać wielu jej nagrań również online, na platformach streamingowych takich jak Spotify, YouTube i Apple Music. Znajdują się tam zarówno całe albumy operowe, jak i poszczególne arie z jej słynnych ról solowych.

Recenzje i opinie o warsztacie wokalnym Barbary Zdort

Barbara Zdort Sass ŚPIEW LOKALNI TYTANI 199

Barbara Zdort oprócz aktywnej kariery estradowej prowadzi również klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest cenionym pedagogiem, wychowującym nowe pokolenia śpiewaków operowych.

W opinii jej studentów i wychowanków, zajęcia z Barbarą Zdort pozwoliły im w pełni rozwinąć swój głos i opanować poprawną technikę wokalną. Podkreślają, że jest niezwykle wymagająca, ale uczciwa i życzliwa dla swoich podopiecznych.

Barbara Zdort to wybitny pedagog z ogromną wiedzą, intuicją i wyczuciem. Jej lekcje śpiewu otworzyły mi oczy na to, czym naprawdę jest bel canto.

Recenzenci podkreślają też, że warsztat wokalny prowadzony przez Barbarę Zdort pozwolił wielu młodym adeptom sztuki operowej rozwinąć skrzydła i rozpocząć międzynarodową karierę na największych scenach świata.

Sukcesy i nagrody Barbary Zdort na festiwalach operowych

Barbara Zdort zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia na krajowych i międzynarodowych festiwalach operowych. Wśród najważniejszych trofeów zdobytych przez artystkę wymienić należy:

 • Złoty Pierścień - nagroda publiczności na Festiwalu Dwóch Światów we Wrocławiu (1986)
 • Nagroda im. Ady Sari na Festiwalu Wokalistyki Operowej w Bydgoszczy (1989)
 • Nagroda za kreację tytułowej partii w operze „Turandot” na Festiwalu Pucciniowskim w Torre del Lago (1995)
 • Złoty Orfeusz - nagroda specjalna na Festiwalu Orfeusz w Bolonii (2002)
Rok Festiwal Nagroda
1998 Festiwal w Aix-en-Provence Prix de Chant
2005 Międzynarodowy Festiwal Operowy w Madrycie Nagroda im. Plácido Domingo
2014 Festiwal Operowy Castell de Peralada Nagroda Publiczności

Te i wiele innych laurów festiwalowych potwierdzają pozycję Barbary Zdort jako jednej z najwybitniejszych polskich śpiewaczek operowych na arenie międzynarodowej.

Podsumowanie

Barbara Zdort to bez wątpienia wyjątkowa postać na polskiej scenie operowej. Przez lata solistycznej kariery stworzyła wiele niezapomnianych kreacji wokalno-aktorskich, które przyniosły jej uznanie melomanów w kraju i za granicą. Koncertowała na najsłynniejszych scenach świata, takich jak La Scala czy Metropolitan Opera, współpracując z czołowymi dyrygentami. Ma na koncie nagrania płytowe największych arcydzieł operowych. Jako pedagog wprowadziła w arkana śpiewu klasycznego kolejne pokolenia młodych wokalistów.

Głos Barbary Zdort urzekał ciepłem i blaskiem brzmienia. Jej kunszt wokalny, muzykalność i intuicja sceniczna budziły zachwyt krytyków. Artystka z powodzeniem wykonywała zarówno dramatyczne role verdiowskie, jak i liryczne partie z oper Pucciniego czy Moniuszki. Bez wątpienia na stałe zapisała się w historii polskiej sztuki wokalnej. Barbara Zdort, podobnie jak Barbara Sass, to prawdziwa prima donna rodzimej sceny operowej.

Barbara Zdort odniosła spektakularne sukcesy na najważniejszych festiwalach operowych świata. Jej osiągnięcia artystyczne zostały uhonorowane licznymi nagrodami, które potwierdzają niezwykły talent i kunszt wokalny artystki. Głos Barbary Zdort na trwałe zapisał się w annałach historii polskiej i światowej sztuki operowej. Jest niewątpliwie jedną z najwybitniejszych śpiewaczek, jakie wydała polska scena operowa.

Mimo upływu lat, dokonania Barbary Zdort wciąż budzą uznanie melomanów. Jej płyty z nagraniami słynnych partii operowych nadal cieszą się popularnością. Artystka swoim talentem, pracowitością i determinacją zyskała trwałe miejsce w panteonie wielkich div światowej sceny operowej. Jest natchnieniem dla kolejnych pokoleń utalentowanych polskich śpiewaków marzących o międzynarodowej karierze.

Najczęstsze pytania

Barbara Zdort rozpoczęła naukę śpiewu już w dzieciństwie. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a następnie podjęła studia wokalne w Akademii Muzycznej w Katowicach. Po studiach została solistką Opery Śląskiej, gdzie zadebiutowała w 1977 roku partią Tatjany w „Eugeniuszu Onieginie” Piotra Czajkowskiego.

Barbara Zdort występowała gościnnie na najsłynniejszych scenach operowych świata, m.in. w La Scali, Covent Garden, Metropolitan Opera, a także w Wiedniu, Berlinie, Paryżu, Tokio i wielu innych miastach.

Do najsłynniejszych ról Barbary Zdort należą tytułowe partie w operach Verdiego - Aidzie, Tosce i Turandot. Artystka z powodzeniem wykonywała również role Pucciniego, Bizeta, Moniuszki i wielu innych kompozytorów.

Barbara Zdort otrzymała wiele prestiżowych nagród na festiwalach operowych, m.in. Prix de Chant w Aix-en-Provence, Nagrodę Domingo w Madrycie oraz Nagrodę Publiczności na Festiwalu w Peraladzie.

Nagrania Barbary Zdort są dostępne na płytach CD oraz w serwisach streamingowych takich jak Spotify, YouTube czy Apple Music. Artystka nagrała m.in. opery Verdiego, Pucciniego i Moniuszki.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Intymne wspomnienia franciszka pieczki. fragmenty książki o legendzie kina.
 2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Niespodzianka dla fanów Rebel Moon - premiera filmu w Polsce szybciej niż myślisz!
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły