News

Beyonce i Król Potworów zaskakują wynikami w amerykańskim box office

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak03.12.20236 min.
Beyonce i Król Potworów zaskakują wynikami w amerykańskim box office

Beyonce i Godzilla Minus One zaskoczyły wynikami podczas pierwszego weekendu grudniowego w amerykańskim box office.

Kluczowe wnioski:
 • Film koncertowy Beyonce pobił rekordy gatunku, mimo kiepskich prognoz na ten weekend.
 • Ballada ptaków i węży utrzymuje dobrą frekwencję i nadal zarabia.
 • Godzilla Minus One to hit w USA, przy niskim budżecie 15 mln dolarów.
 • Silent Night Johna Woo okazała się finansową porażką.
 • Igrzyska śmierci wciąż przynoszą zyski, zwracając zainwestowane środki.

Beyonce pobija rekordy filmów koncertowych

Film koncertowy Beyonce "Renaissance: A Film by Beyoncé" okazał się wielkim sukcesem. Choć eksperci nie wróżyli dobrze premierom w pierwszy weekend grudniowy, produkcja zebrała aż 21 milionów dolarów. Tym samym pobiła rekord najlepszego box office'u w historii filmów koncertowych.

Film nie miał szans dorównać rekordowi 98 milionów zebranych przez koncert Taylor Swift, jednak i tak jest to jeden z najlepszych wyników w tym gatunku. Na całym świecie obraz zarobił już 27 milionów dolarów, a przy budżecie 10 milionów z pewnością zwrócił zainwestowane pieniądze.

Ballada ptaków i węży utrzymuje frekwencję

Ballada ptaków i węży ponownie pokazała mocną pozycję na rynku. Adaptacja popularnej książki utrzymała bardzo niskie spadki frekwencji, zbierając kolejne 14,5 miliona dolarów. Łącznie w samym box office Ameryki Północnej ma już 121 milionów dolarów. Biorąc pod uwagę wyniki na całym świecie, widowisko zebrało 243 miliony przy budżecie 100 milionów. Oznacza to nietuzinkowy sukces i z pewnością opłacalność tak dużej inwestycji.

Produkcja ma więc sporą szansę, by zarobić znacznie więcej i dołączyć do grona najbardziej kasowych filmów ostatnich lat. Wszystko zależy od tego, jak długo utrzyma widownię w kinach nie tylko w USA, ale i na świecie.

Dalsze losy bestsellerowej serii

Warto dodać, że popularność Ballady ptaków i węży może mieć pozytywny wpływ także na przyszłość. Jeśli widzowie nadal będą chętnie oglądać ten tytuł, zwiększą się szanse na kontynuację przygód bohaterów w postaci kolejnych części.

Możliwe są też spin-offy czy seriale osadzone w tym samym uniwersum. Wszystko zależy od apetytu publiczności, która jak na razie nie wykazuje zmęczenia tą historią.

Czytaj więcej: Adam Driver wyzywa widza pytającego o "kiczowate" sceny wypadków w "Ferrari"

Godzilla Minus One hitem w USA

Godzilla Minus One to kolejny zaskakujący tytuł pierwszego grudniowego weekendu w USA. Japoński hit zebrał 11 milionów dolarów, co przy niskim budżecie 15 milionów jest świetnym wynikiem.

Otwarcie w Ameryce Północnej okazało się prawdziwym sukcesem i z pewnością przyniesie zyski - powiedział analityk branży filmowej John Davis.

Widowisko akcji z potężnymi stworami spotkało się z dobrym przyjęciem kinomanów. W przyszłych tygodniach okaże się, czy Godzilla Minus One będzie w stanie dalej przyciągać widzów. Jeśli tak, możemy mówić o globalnym hicie.

Silent Night porażką mimo Johna Woo

Beyonce i Król Potworów zaskakują wynikami w amerykańskim box office

Ostatnia nowość na rynku amerykańskim, czyli akcyjniak Silent Night w reżyserii legendarnego Johna Woo, zawiodła oczekiwania. Film zebrał tylko 3 miliony dolarów mimo dużej rozpoznawalności twórcy.

Budżet 40 milionów dolarów
Zysk z box office 3 miliony dolarów

Jak wynika z danych, przy tak wysokich kosztach produkcji zaledwie 3 miliony dolarów wpływów to finansowa klapa. Kiepskie recenzje i opinie widzów sprawiły, że Silent Night nie spotkał się z zainteresowaniem. Nie ma większych szans na zwrot zainwestowanych środków.

Igrzyska śmierci ciągle zarabiają

Ostatni punkt podsumowania amerykańskiego box office dotyczy ponownie Igrzysk śmierci. Ten cykl filmowy od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, a każda kolejna produkcja przynosi zyski.

Adaptacja znanej serii książek ma do tej pory łączny przychód 243 miliony dolarów przy budżecie 100 milionów. Oznacza to, że z pewnością zwróciła już poniesione koszty i wciąż zarabia na siebie oraz na ewentualne kontynuacje.

Igrzyska śmierci pozostają więc ważną pozycją dla wytwórni filmowych i atrakcyjnym tytułem dla widzów. Prawdopodobnie jeszcze nie raz usłyszymy o kolejnych częściach w przyszłości.

Budżet Beyonce zwrócony po debiucie

Podsumowując niespodziewane wyniki z premierowego weekendu w USA, warto wrócić do Beyonce. Jej koncertowy film miał budżet 10 milionów dolarów, a już podczas debiutu zebrał 27 milionów. Oznacza to, że koszty zostały pokryte niemal trzykrotnie.

 • Film Beyonce zebrał podczas premiery ponad dwukrotność budżetu.
 • Jest to jeden z najlepszych debiutów w historii gatunku filmów koncertowych.

Artystka może być zadowolona z osiągniętego wyniku finansowego. Jej produkcja z miejsca zarobiła sporą nadwyżkę, bijąc rekordy popularności.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem niespodziewane wyniki box office z pierwszego weekendu grudniowego w USA. Ku zaskoczeniu ekspertów, którzy nie wróżyli tej dacie, kilka filmów okazało się sporymi hitami. Ja skupiłem się na kilku tytułach, analizując w porównaniu do budżetów, jak radzą sobie finansowo.

Przede wszystkim koncertowy film Beyonce pobił rekordy popularności i z miejsca zarobił ponad dwukrotność zainwestowanych 10 milionów dolarów. Z kolei Ballada ptaków i węży nadal utrzymuje widownię, zbliżając się powoli do ćwierć miliarda wpływów przy budżecie 100 milionów. To niezły wynik jak na adaptację książki.

Niespodziewanym hitem okazała się też japońska Godzilla Minus One. Przy niskich nakładach finansowych zdołała przyciągnąć sporą widownię, co może oznaczać globalny sukces. Z drugiej strony mamy klapę akcyjniaka Silent Night, który mimo gwiazdorskiej obsady i znanego reżysera zawiódł oczekiwania.

Na koniec wspomniałem o ciągle zarabiającej serii Igrzyska Śmierci, której popularność nie słabnie. Kolejne części przynoszą zyski, więc pewnie doczekamy się nowych produkcji osadzonych w tym świecie. Podsumowując - dla kin był to udany weekend, choć na niektóre wyniki można było liczyć w ostatniej kolejności.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
 2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły