News

Biała odwaga: nowy fragment filmu i plakat. Miłość i układy z nazistami

Autor Kornel Lis
Kornel Lis09.01.20246 min.
Biała odwaga: nowy fragment filmu i plakat. Miłość i układy z nazistami

Biała odwaga to nowy polski film, który porusza temat współpracy części górali z nazistami podczas II wojny światowej. W tle historii miłosnego trójkąta rozgrywa się dramatyczny konflikt dwóch braci Zawratów, którzy stoją po przeciwnych stronach. Jędrek Zawrat zakochuje się w Bronce, jednak ona zostaje żoną jego brata Maćka. Rozgoryczony Jędrek wpada w sidła niemieckiego naukowca, który obiecuje mu odzyskanie ukochanej w zamian za kolaborację z nazistami. Tymczasem Maciej stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek układom z Niemcami. Losy braci i ich udział w historii zaważą na przyszłości całego Podhala.

Zakochany taternik Jędrek Zawrat podejmuje z nazistami

Film "Biała odwaga" opowiada historię zakochanego taternika Jędrka Zawrata, który wbrew stanowisku swojego brata Maćka, podejmuje kolaborację z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej.

Jędrek jest utalentowanym wspinaczem, który wybiera najtrudniejsze drogi w Tatrach. Kocha piękną Bronkę, jednak na skutek rodzinnej decyzji jej ręka zostaje oddana starszemu bratu Jędrka - Maćkowi. Rozgoryczony Jędrek udaje się do Krakowa, gdzie poznaje niemieckiego naukowca Wolframa.

Wolfram przekonuje Jędrka, że górale mają starogermańskie, pragotyjskie korzenie i powinni współpracować z Niemcami. Obiecuje Jędrkowi pomoc w odzyskaniu Bronki w zamian za poparcie niemieckich planów na Podhalu.

Tymczasem Maciej Zawrat, brat Jędrka, stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek układom z nazistami. Między braćmi dochodzi do sporu, stają po przeciwnych stronach konfliktu. Ich decyzje zaważą na losach całego regionu Podhala.

Teoria o germańskim pochodzeniu Podhalan

Kluczową rolę w filmie odgrywa postać niemieckiego naukowca Wolframa, który skłania Jędrka Zawrata do kolaboracji z nazistami. Wolfram głosi kontrowersyjną teorię o tym, że mieszkańcy Podhala wywodzą się od starogermańskiego plemienia Pragotów i są związani korzeniami z Niemcami.

Przekonuje on Jędrka, że należy wykorzystać tę okazję, by zjednoczyć się z braćmi po niemieckiej stronie. Obiecuje mu również pomoc w odzyskaniu ukochanej Bronki. Jędrek, zdesperowany by odzyskać miłość swojego życia, daje się zmanipulować Wolframomi i zgadza się na kolaborację z nazistami.

Bracia Zawratowie po przeciwnych stronach wojny

Film pokazuje dramatyczny konflikt dwóch braci - Jędrka i Maćka Zawratów - którzy stają po przeciwnych stronach II wojny światowej. Łączy ich uczucie do tej samej kobiety - Bronki, o rękę której ubiegał się zakochany Jędrek. Jednak jej mążem został jego starszy brat Maciej.

Kiedy Niemcy wkraczają na Podhale i oferują mieszkańcom gór współpracę, Maćka Zawrat stanowczo im się sprzeciwia. Tymczasem Jędrek daje wiarę kłamliwym obietnicom Wolframa i podejmuje z nimi kolaborację. Między braćmi dochodzi do otwartego sporu.

Film pokazuje ich trudne wybory moralne i osobiste dramaty na tle burzliwych wydarzeń wojennych. Konflikt między braćmi Zawratami odegra kluczową rolę nie tylko dla ich losów, ale także dla przyszłości całego Podhala.

Niemiecka propozycja współpracy dzieli społeczność

Kluczowym wątkiem filmu jest propozycja niemieckiego okupanta dotycząca współpracy skierowana do mieszkańców Podhala. Część górali ją odrzuca, jednak inni godzą się z nią wierząc, że uchroni to społeczność przed represjami i pozwoli osiągnąć korzyści.

O ile Maciej Zawrat jednoznacznie sprzeciwia się jakimkolwiek układom z Niemcami, o tyle jego brat Jędrek daje posłuch kłamliwym obietnicom Wolframa. Dochodzi do głębokich podziałów i waśni rodzinnych. Cała społeczność musi się zmierzyć z trudnymi wyborami i ich konsekwencjami dla regionu.

Czytaj więcej: Walczył z lwem. Czy Idris Elba przeżyje nowe wyzwanie - Ocean?

Losy Zawratów zaważą na przyszłości Podhala

Z pozoru prywatny konflikt dwóch braci zakochanych w tej samej kobiecie nabiera szerszego, historycznego znaczenia na tle burzliwych wydarzeń II wojny światowej.

Bracia Zawratowie, reprezentujący dwie skrajne postawy wobec niemieckiego okupanta, stają się symbolicznymi postaciami. Ich życiowe wybory i nieunikniony między nimi spór zaważą na losach całej społeczności Podhala.

Film pokazuję, że kolaboracja czy opór wobec nazistów dzielił nie tylko całe społeczeństwa, ale także pojedyncze rodziny. Osobiste dramaty bohaterów splatają się tu nierozerwalnie z historią regionu i kształtowaniem postaw wobec okupanta.

Wydaje się, że twórcy filmu celowo umiejscowili akcję w scenerii tatrzańskich gór, by uwypuklić, że każda jednostkowa decyzja ma ogromne konsekwencje, podobnie jak krok alpinisty w potężnych górach może zaważyć o życiu i śmierci.

Podsumowanie

Biała odwaga: nowy fragment filmu i plakat. Miłość i układy z nazistami

W filmie "Biała odwaga" poznajemy historię braci Jędrka i Maćka Zawratów, którzy podejmują skrajnie różne decyzje, gdy Niemcy wkraczają na Podhale. Łączy ich uczucie do Bronki, która zostaje żoną Maćka. Rozgoryczony Jędrek wpada w sidła niemieckiego naukowca Wolframa i godzi się na kolaborację z nazistami. Tymczasem Maciej stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek układom z Niemcami.

Kluczowa jest postać Wolframa, który przekonuje Jędrka, że górale mają germańskie korzenie i powinni współpracować z III Rzeszą. Między braćmi Zawratami dochodzi do dramatycznego sporu, gdy stają po dwóch stronach frontu. Ich decyzje wpłyną nie tylko na ich prywatne losy, ale też na cały region Podhala.

Film pokazuje, jak stanowisko wobec niemieckiej okupacji podzieliło całą społeczność. Jedni zdecydowanie się jej sprzeciwili, inni poszli na współpracę, dając wiarę kłamliwym obietnicom i licząc na korzyści. Tragiczny konflikt braci Zawratów oraz ich moralne dylematy są metaforą tych rozterek.

Uwypuklono, że decyzje podejmowane przez pojedynczych ludzi w obliczu historii mają daleko idące skutki, podobnie jak krok alpinisty w górach może zaważyć o jego życiu. Dlatego akcja osadzona jest w Tatrach - aby unaocznić ogromną wagę ludzkich wyborów.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
  2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły