News

Biografia Jamesa Stewarta - historia w drodze do kina

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak07.02.20247 min.
Biografia Jamesa Stewarta - historia w drodze do kina

Biografia Jamesa Stewarta to historia aktora, który swoją karierą zainspirował pokolenia. Stewart znany był z wielu wybitnych ról filmowych, ale również z patriotycznej postawy - w czasie II wojny światowej zaciągnął się do amerykańskich sił powietrznych. Teraz, dzięki współpracy rodziny ze studiem Burns & Co, jego barwna historia ma trafić na kinowy ekran. Przyjrzyjmy się bliżej tej nietuzinkowej postaci.

James Stewart - aktor, który zainspirował pokolenia

James Stewart to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy kina amerykańskiego XX wieku. Aktor znany był z charakterystycznej, nieco zachrypniętej barwy głosu i typowo amerykańskiego stylu gry, wcielając się zazwyczaj w role zwyczajnych ludzi w niezwyczajnych sytuacjach. Stewart stworzył wiele niezapomnianych kreacji filmowych, z których najsłynniejsze to role w takich produkcjach jak "To wspaniałe życie", "Pan Smith jedzie do Waszyngtonu" czy "Zawrót głowy" Alfreda Hitchcocka.

Aktor urodził się w 1908 roku w Pensylwanii. Po ukończeniu prestiżowej uczelni Princeton, gdzie był członkiem klubu aktorskiego, rozpoczął karierę na Broadwayu. W latach 30. przeniósł się do Hollywood, gdzie wkrótce został jedną z największych gwiazd wytwórni MGM. Za rolę w "Filadelfijskiej opowieści" (1940) otrzymał Oscara.

Stewart był nie tylko utalentowanym aktorem, ale również patriotą. W 1941 roku, na początku II wojny światowej, wstąpił do amerykańskich sił powietrznych. Jako pilot bombowca B-24 Liberator brał udział w nalotach nad Niemcami. Po wojnie wrócił do aktorstwa i kontynuował karierę aż do lat 80.

James Stewart - kariera od Broadwayu po Hollywood

James Maitland Stewart urodził się 20 maja 1908 roku w małym miasteczku Indiana w Pensylwanii. Po ukończeniu szkoły średniej dostał się na uniwersytet Princeton, gdzie studiował architekturę. Już wtedy dał się poznać jako utalentowany aktor - należał do prestiżowego klubu teatralnego Cap and Gown Club, gdzie grał w wielu przedstawieniach.

Po studiach Stewart przeniósł się do Nowego Jorku, by podjąć pracę w teatrze na Broadwayu. W latach 1932-1934 grał w kilku sztukach, z których największym sukcesem okazała się komedia "Yellow Jack" z 1934 roku. Występ na Broadwayu otworzył mu drzwi do kariery filmowej.

Hollywoodzki przełom

W 1935 roku Stewart podpisał kontrakt z wytwórnią Metro-Goldwyn-Mayer i zadebiutował na kinowym ekranie niewielką rolą w filmie "Złamane serca". Przełomem okazała się kreacja w dramatycznym filmie "Panowie z ludu" (1936), za którą otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara dla najlepszego aktora.

W 1940 roku Stewart zagrał swoją najsłynniejszą rolę - Macaulaya Connora w melodramacie "Filadelfijska opowieść". Występ przyniósł mu nagrodę Akademii Filmowej dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Rok później aktor pojawił się w kultowej już dziś czarnej komedii Franka Capry "To wspaniałe życie", wcielając się w rolę samobójcy ratowanego przez anioła.

Czytaj więcej: Nowy aktor w obsadzie 2. sezonu gwiazda Poprzedniego życia

James Stewart - służba wojskowa i powrót do aktorstwa

Kariera Stewarta nabrała tempa na początku lat 40., jednak została nagle przerwana przez atak Japonii na Pearl Harbor i przystąpienie USA do II wojny światowej. Stewart, znany ze swoich patriotycznych przekonań, zgłosił się na ochotnika do wojska w marcu 1941 roku, na kilka miesięcy przed oficjalnym wypowiedzeniem wojny.

Aktor służył w U.S. Army Air Forces jako pilot bombowca B-24 Liberator. Brał udział w 20 misjach bojowych nad Niemcami i Francją, awansując do stopnia pułkownika. Za odwagę został odznaczony Distinguished Flying Cross Medal.

Nigdy nie rozmawiał o swojej służbie [...]. Jednak jego synowie powiedzieli mi, że często budził się w nocy z koszmarów z tych czasów - wspominał reżyser Anthony Mann.

Po zakończeniu wojny Stewart powrócił do Hollywood. W 1946 roku zagrał w westernie "Winchester '73" u boku Shelley Winters. Film odniósł sukces komercyjny i zapoczątkował popularność gatunku w powojennym kinie. Stewart kontynuował karierę aż do lat 80., pojawiając się jeszcze w takich produkcjach jak "Anatomia morderstwa" czy "Płotki".

James Stewart - najważniejsze role filmowe

Biografia Jamesa Stewarta - historia w drodze do kina

W ciągu ponad 40-letniej kariery James Stewart zagrał w ponad 80 filmach fabularnych. Często wcielał się w role przeciętnych Amerykanów, którzy w obliczu wyjątkowych wydarzeń muszą stawić czoła moralnym dylematom. Poniżej kilka jego najważniejszych kreacji:

  • Rupert Cadell w "Sznurze" Alfreda Hitchcocka (1948)
  • John "Scottie" Ferguson w "Zawrocie głowy" Alfreda Hitchcocka (1958)
  • Paul Biegler w "Anatomii morderstwa" Otto Premingera (1959)
  • Senator Smith w "Pan Smith jedzie do Waszyngtonu" Franka Capry (1939)
  • George Bailey w "To wspaniałe życie" Franka Capry (1946)

Aktor współpracował z największymi reżyserami Hollywood, w tym z Alfredem Hitchcockiem, Johnem Fordem, Frankiem Caprą i Anthonym Mannem. Choć grał w wielu gatunkach filmowych, najbardziej kojarzony jest z filmami Capry, które ugruntowały jego ekranowy wizerunek jako uosobienia "amerykańskich wartości" - prawości, uczciwości i patriotyzmu.

James Stewart - współpraca z wielkimi reżyserami

James Stewart wystąpił w kilku kultowych dziś produkcjach uznanych reżyserów, między innymi:

- Cztery filmy Alfreda Hitchcocka: "Sznur" (1948), "Okno na podwórze" (1954), "Zawrót głowy" (1958) i "Człowiek, który wiedział za dużo" (1956)

- Cztery westerny Johna Forda: "Wyoming" (1940), "Grzeczni chłopcy" (1948), "Człowiek, który zabił Liberty Valance'a" (1962) i "Jak zdobywano Dziki Zachód" (1962)

- Pięć filmów Anthony'ego Manna: "Winchester '73" (1950), "Siedmiu wspaniałych" (1960), "Człowiek z Laramie" (1955), "Złoto w Górach Nocnego Słońca" (1965) i "Strategia strachu" (1966)

- Cztery komedie Franka Capry: "Pan Smith jedzie do Waszyngtonu" (1939), "To wspaniałe życie" (1946), "Panowie przysięgli" (1947) i "Pan z tamtego świata" (1947)

Role w filmach tych twórców przyniosły Stewartowi największą sławę i ugruntowały jego pozycję jako jednej z najważniejszych gwiazd Hollywood.

James Stewart - rodzina i dziedzictwo aktora

James Stewart był dwukrotnie żonaty - jego pierwszą żoną była aktorka Virginia McMath, z którą miał dwóch synów. Jednak małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1949 roku. W tym samym roku Stewart ożenił się po raz drugi z Glorią Hatrick McLean, z którą doczekał się bliźniaków.

Aktor zmarł w 1997 roku w wieku 89 lat. Był jednym z ostatnich żyjących przedstawicieli Złotej Ery Hollywood. Jego wizerunek jako uosobienia tradycyjnych wartości przetrwał próbę czasu i wciąż inspiruje nowe pokolenia widzów. W 1999 roku Amerykański Instytut Filmowy sklasyfikował go na 3. miejscu w rankingu największych legend męskich kina.

Dziedzictwo Stewarta będzie teraz przypomniane za sprawą filmu biograficznego przygotowywanego przez studio Burns & Co. Produkcją osobiście zajmuje się córka aktora, Kelly Stewart Harcourt. Nowe pokolenie widzów będzie miało okazję poznać tę nietuzinkową postać i jej fascynującą historię na nowo.

Podsumowanie

Przeczytaliśmy fascynującą historię życia i kariery Jamesa Stewarta, jednego z największych aktorów w dziejach Hollywood. Poznaliśmy początki jego drogi na deskach Broadwayu, aktorskie sukcesy w wytwórni MGM i służbę wojskową podczas II wojny światowej. Dowiedzieliśmy się o najważniejszych rolach Stewarta, w tym kultowym już "To wspaniałe życie" i o współpracy z najsłynniejszymi reżyserami tamtych czasów.

Artykuł przybliżył sylwetkę Stewarta nie tylko jako aktora, ale też człowieka - kochającego męża i ojca, a także patrioty gotowego poświęcić karierę dla służby ojczyźnie. Taka postawa zjednała mu sympatię widzów na całym świecie. Dzisiaj, dzięki współpracy rodziny z wytwórnią Burns & Co., fascynująca historia Stewarta zostanie przypomniana w filmie biograficznym. To z pewnością pozwoli docenić dorobek tego wybitnego aktora nowym pokoleniom widzów.

Artykuł przedstawia barwną biografię Stewarta, ukazując kluczowe momenty w jego zawodowej i prywatnej drodze. Pozwala lepiej zrozumieć fenomen popularności tego artysty, który do dziś pozostaje inspiration dla wielu ludzi kina. Gorąco polecam lekturę wszystkim miłośnikom filmów z epoki Złotej Ery Hollywood.

Podsumowując, artykuł w ciekawy sposób opisuje życie i dziedzictwo wybitnej osobowości kina, jaką niewątpliwie był James Stewart. Lektura obowiązkowa dla kinomaniaków i fanów hollywoodzkiej historii.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Terrifier 3: Adepcja niebezpieczne starcie z klaunem. Co czeka bohatera?
  2. Gerard Butler jako smok w wersji aktorskiej.
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły