News

Chłopi biorą udział w walce o nominacje w dwóch kategoriach Oscara - Oficjalne potwierdzenie

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska07.12.20237 min.
Chłopi biorą udział w walce o nominacje w dwóch kategoriach Oscara - Oficjalne potwierdzenie

Chłopi biorą udział w walce o nominacje w dwóch kategoriach Oscara - co zostało oficjalnie potwierdzone przez Akademię Filmową, która opublikowała listy filmów ubiegających się o statuetki. Polski obraz animowany znalazł się w prestiżowym gronie produkcji walczących o miano najlepszego filmu animowanego oraz najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Kluczowe wnioski:
 • Chłopi muszą przejść jeszcze etap selekcji przed ogłoszeniem nominacji.
 • Największym konkurentem polskiego filmu jest anime legendarnego Hayao Miyazakiego.
 • Oprócz Chłopów, o Oscara powalczy brytyjsko-polska koprodukcja "Strefa interesów".
 • Chłopi są jedynym polskim filmem, który ma szansę na nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej.
 • Nominacje do Oscarów 2024 zostaną ogłoszone 21 grudnia.

Chłopi na liście filmów ubiegających się o Oscara

Polski film animowany "Chłopi" znalazł się na prestiżowych listach filmów ubiegających się o Oscara 2024 w dwóch kategoriach: najlepszy film animowany oraz najlepszy film nieanglojęzyczny. To ogromny sukces polskiej kinematografii i szansa na historyczną nominację do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Listy zostały opublikowane przez Akademię po pierwszym etapie selekcji. "Chłopi" pomyślnie go przeszli, co potwierdza ich wysoką jakość artystyczną. Teraz muszą uporać się z kolejnym przesiewem - 21 grudnia ogłoszona zostanie finałowa piętnastka pretendentów do nominacji w obu kategoriach.

Prestiżowe grono konkurentów

W walce o miano najlepszego filmu animowanego "Chłopom" będzie bardzo trudno. Rywalizują bowiem z takimi tytułami jak "Chłopiec i czapla" legendarnego japońskiego reżysera Hayao Miyazakiego, laureata Oscara za arcydzieło "Spirited Away: W krainie Bogów". Duże szanse mają również animacje studia Pixar oraz najnowsza odsłona przygód "Spider-Mana" osadzona w multiwersum.

Nie lada wyczynem byłoby już samo znalezienie się w ścisłym finale piętnastu produkcji z aż 33 obecnie znajdujących się na liście. Konkurencja jest zatem ogromna.

Chłopi mają szansę zdobyć nominację do Oscara

Mimo miażdżącej konkurencji, nie można odbierać "Chłopom" szans na historyczną nominację do Oscara. W końcu polski film animowany znalazł się na prestiżowych listach Academy, przechodząc wstępną, surową selekcję.

Co prawda finałowa piętnastka będzie niezwykle trudna do zdobycia, jednak już samo dotarcie do tego etapu walki o statuetki to wielki prestiż dla polskich animatorów. Zwłaszcza biorąc pod uwagę poziom światowej konkurencji.

Kluczowe będą ostatnie przesłuchania

Finałowe decyzje zapadną dopiero po ostatnich przesłuchaniach i debatach członków Akademii. Dopiero wtedy dowiemy się, czy "Chłopi" zakwalifikowali się do ścisłego grona 15 filmów ubiegających się o nominację do Oscara w swoich kategoriach.

Trzymamy zatem kciuki za polskich animatorów! Już samo dotarcie do tego etapu to sukces, który należy docenić. Być może uda się je przełożyć na historyczną nominację do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Czytaj więcej: Dokument Moja siostra: nagroda w Amsterdamie 2023

Największym rywalem Chłopów jest anime Miyazakiego

Analizując listy filmów walczących o Oscara w kategorii animacji, wyraźnie widać, kto jest największym faworytem do zdobycia nominacji. To anime zatytułowane "Chłopiec i czapla" w reżyserii legendarnego Hayao Miyazakiego.

Japoński mistrz animacji ma już na swoim koncie Oscara za arcydzieło "Spirited Away: W krainie Bogów". Tym razem również stoi przed wielką szansą, zwłaszcza że jego nowy film zachwyca krytyków i publiczność na całym świecie swoją poetycką oprawą wizualną.

Tytuł Reżyser Kraj
Chłopiec i czapla Hayao Miyazaki Japonia

"Chłopcom" będzie niezwykle ciężko dorównać artystycznemu poziomowi anime Miyazakiego. Niemniej polscy twórcy mają czym zachwycać, zwłaszcza jeśli chodzi o stronę fabularną i narracyjną swojego obrazu.

Polski film musi przejść kolejny etap selekcji

Chłopi biorą udział w walce o nominacje w dwóch kategoriach Oscara - Oficjalne potwierdzenie

Na dziś "Chłopi" mają powody do dumy, bowiem znaleźli się na przedostatnim etapie walki o Oscara 2024. Niestety, czeka ich jeszcze jedna niezwykle trudna selekcja, w wyniku której powstanie finałowa piętnastka filmów ubiegających się o nominację do nagród Akademii.

21 grudnia poznamy wyniki selekcji i listę 15 szczęśliwców, którzy znaleźli się krok od historycznego sukcesu dla polskiej animacji.

Miejmy nadzieję, że w gronie tym nie zabraknie "Chłopów". Na obecną chwilę wydają się mieć jednak mniejsze szanse od innych animacji, jak chociażby wspomnianego już arcydzieła Miyazakiego.

Niemniej dotychczasowa droga polskiego obrazu zasługuje na uznanie. Przeszli surowy, pierwszy etap selekcji, co już jest osiągnięciem wartym podkreślenia w kontekście światowej konkurencji.

Chłopi walczą o Oscara w dwóch kategoriach

Wielkim wyróżnieniem dla polskiego filmu animowanego "Chłopi" jest fakt, że ubiega się on o nagrody Akademii Filmowej aż w dwóch kategoriach.

Po pierwsze, walczy o miano najlepszego filmu animowanego. Tutaj jego rywalami są wybitne animacje z całego świata, które zaprezentowano w pierwszej części artykułu. Po drugie, obraz przygotowany na podstawie prozy Władysława Reymonta ubiega się również o statuetkę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

W tej drugiej kategorii konkuruje z tak świetnymi produkcjami, jak choćby polsko-brytyjska koprodukcja „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera, francuski obraz „The Taste of Things” czy niemiecka „Pokój nauczycielski”.

Podwójna szansa na historyczny sukces

Dzięki obecności na listach pretendentów w dwóch kategoriach, "Chłopi" mają podwójną szansę na historyczną nominację do Oscara. Oznaczałoby to ogromny, międzynarodowy rozgłos dla polskiej animacji i kinematografii.

Trzymamy zatem kciuki za dalszą drogę tej wyjątkowej produkcji, która na obecną chwilę radzi sobie znakomicie, pokonując kolejne etapy surowych selekcji Akademii.

Film ubiega się o nagrodę dla najlepszego filmu animowanego

Jak już kilkukrotnie podkreślano, "Chłopi" mają realną szansę na historyczną nominację do Oscara w kategorii dla najlepszego filmu animowanego. Choć droga do tego celu jest jeszcze daleka, już teraz trzeba docenić osiągnięcia polskich animatorów.

 • Przeszli sukcesywnie pierwszy etap selekcji w gronie produkcji z całego świata.
 • Ich film został doceniony przez członków Akademii Filmowej za jakość animacji i wartość artystyczną.

21 grudnia okaże się, czy zakwalifikowali się do ścisłego finału. Jeśli tak, to będzie to już prawdziwie historyczny moment dla polskiej animacji, która nigdy wcześniej nie miała swojego przedstawiciela tak blisko Oscarów.

Miejmy nadzieję, że członkowie Akademii docenią wysiłek i kunszt polskich animatorów, nagradzając ich obecnością w finałowej piętnastce. To byłby największy dotychczasowy sukces artystyczny rodzimej animacji na arenie międzynarodowej.

Podsumowanie

W powyższym artykule przybliżyłem sytuację dotyczącą walki polskiego filmu animowanego "Chłopi" o nominację do Oscara 2024 w dwóch kategoriach. Jest to bezprecedensowa szansa na międzynarodowy rozgłos dla rodzimej animacji. Podkreśliłem, że mimo ostrej konkurencji ze strony światowej czołówki, "Chłopi" mają realną szansę na historyczny sukces.

Szczegółowo wyjaśniłem, jak wygląda dotychczasowa droga polskiego obrazu do Oscarów. Film przeszedł już pierwszy etap selekcji, znajdując się na prestiżowych listach ogłoszonych przez Akademię Filmową. Kolejny kluczowy przesiew nastąpi 21 grudnia, kiedy poznamy finałową piętnastkę. Trzymam kciuki za polskich twórców!

Zwróciłem również uwagę na to, że "Chłopi" rywalizują ze światowej sławy anime Hayao Miyazakiego, który ma już na koncie Oscara. To on jest największym faworytem do zdobycia nominacji w kategorii animacji. Niemniej doceniam wysiłek i osiągnięcia polskich animatorów, którzy zaszli tak daleko, przebijając się przez światową czołówkę.

Podsumowując, polski film animowany ma historyczną szansę na zdobycie pierwszej w historii nominacji do Oscarów dla rodzimej kinematografii. Trzymam kciuki i z optymizmem patrzę w przyszłość. W pełni zasłużyli na taki sukces swoją ciężką pracą i niezwykłym talentem.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wiemy kto wyreżyseruje remake Na rauszu
 2. Nowa data premiery Godzilla i Kong: Nowe imperium, Mickey 17 wypada z kalendarza
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora
 5. Anders Holm opowiada o wcielaniu się w postać Johna Goodmana w Monarch: Dziedzictwo potworów
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły