News

Czy Gladiator i Napoleon to najgorsze filmy Ridleya Scotta?

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak26.11.20238 min.
Czy Gladiator i Napoleon to najgorsze filmy Ridleya Scotta?

Ridley Scott słynie z epickich, historycznych widowisk takich jak Gladiator czy Królestwo Niebieskie. Jego najnowszy film Napoleon również wpisuje się w ten trend. Jednak czy te wielkie produkcje są dobrze oceniane przez krytyków? Sprawdzamy ranking wszystkich filmów reżysera według portalu Rotten Tomatoes.

Kluczowe wnioski:
 • Gladiator nie jest najlepiej ocenianym filmem Scotta, mimo ogromnej popularności.
 • Kinowa wersja Napoleona uplasowała się nisko w rankingu, ale pełna wersja reżyserska może być inaczej odebrana.
 • Królestwo Niebieskie w wersji reżyserskiej uznawane jest za arcydzieło.
 • W zestawieniu Rotten Tomatoes Napoleon zajął odległe 27. miejsce na liście filmów Scotta.
 • Ranking pokazuje, że Gladiator i Napoleon nie są najgorzej ocenianymi filmami reżysera.

Gladiator nie najlepiej ocenianym filmem Scotta

Gladiator to zdecydowanie najpopularniejszy i najgłośniejszy film w dorobku Ridleya Scotta. Produkcję tę obejrzały miliony widzów na całym świecie, a sam obraz zebrał mnóstwo nagród, w tym 5 Oscarów. Jednak jeśli spojrzymy na oceny krytyków, Gladiator wcale nie jest najlepiej ocenianym dziełem tego reżysera.

Według zestawienia portalu Rotten Tomatoes, film ten zdobył 76% pozytywnych recenzji. To dobry wynik, kwalifikujący produkcję do kategorii "certyfikowana świeżość". Jednak Ridley Scott ma na koncie kilka obrazów z jeszcze wyższymi notami.

Bardzo wysoko ocenione zostały takie tytuły jak Obcy - decydujące starcie (97% pozytywnych recenzji), Kąpiel (94%) czy też Łowca androidów (90%). Te trzy produkcje plasują się na podium rankingu najlepszych filmów Ridleya Scotta.

Dlatego mimo fenomenalnej popularności, Gladiator nie jest arcydziełem w oczach krytyków. To po prostu bardzo dobry i ważny film w karierze tego wybitnego twórcy.

Dlaczego Gladiator nie do końca przypadł krytykom do gustu?

Być może recenzenci nie docenili w pełni walorów rozrywkowych Gladiatora, skupiając się za bardzo na historycznych nieścisłościach i pewnych uproszczeniach fabularnych. Sam reżyser przyznawał zresztą, że nie zależało mu na 100-procentowej wierności historycznej, a bardziej na stworzeniu epickiego widowiska.

Wersja kinowa Napoleona nisko w rankingu reżysera

Nowy film Ridleya Scotta pt. Napoleon również nie zachwycił krytyków. Przynajmniej jeśli chodzi o wersję kinową, która uplasowała się na bardzo odległym 27. miejscu w zestawieniu Rotten Tomatoes. Tylko 26% recenzji było pozytywnych.

Jest to zaskakująco niski rezultat, biorąc pod uwagę ogromne oczekiwania wobec tej produkcji. Wydaje się jednak, że reżyserowi po prostu nie udało się zmieścić całej swojej historii Napoleona w dwugodzinnym filmie. Musiał wiele wątków porzucić lub mocno skrócić na etapie montażu.

Na szczęście, na platformie Apple TV+ Napoleon zadebiutuje w pełnej, prawie 4-godzinnej wersji reżyserskiej. Być może w niej ten obraz zostanie znacznie lepiej oceniony i awansuje w rankingu najlepszych dzieł Ridleya Scotta.

Napoleon się nie udał, gdyż został zbyt mocno okrojony na potrzeby dystrybucji kinowej. W założeniu miał być kilkuczęściową sagą, ale nie udało się tego przeforsować. Krytycy oczekiwali czegoś dłuższego i bardziej dogłębnego.

Czytaj więcej: Odkryj nieznane fakty z życia Napoleona w biografii Andrew Robertsa

Królestwo Niebieskie - arcydzieło w wersji reżyserskiej

Przykładem filmu Ridleya Scotta, który dopiero w wersji reżyserskiej stał się prawdziwym arcydziełem, jest Królestwo Niebieskie z 2005 roku. Obraz ten opowiada o wyprawach krzyżowych w XII wieku i losach rycerza Baliana z Ibelinu.

Pierwotnie Królestwo Niebieskie zostało dosyć chłodno przyjęte przez krytyków - tylko 39% pozytywnych recenzji. Jednak po latach, gdy Scott wydał swoją 3-godzinną wersję reżyserską, opinie diametralnie się zmieniły.

Okazało się, że to po prostu znakomity historyczny epos, któremu w kinach zabrakło oddechu. Dopiero dłuższy montaż pozwolił wybrzmieć wszystkim wątkom i głęboko zanurzyć widza w realiach średniowiecza. Dziś uznaje się go za jedno z najlepszych dzieł w karierze reżysera.

Wersje reżyserskie uznawane są często za najlepsze. Taki rozbudowany film jest w stanie objąć znacznie więcej wątków fabularnych. Pozwala reżyserowi na pełniejsze przedstawienie swojej wizji i założeń artystycznych.

Rotten Tomatoes ocenia świeżość filmów Scotta

Czy Gladiator i Napoleon to najgorsze filmy Ridleya Scotta?

Portal Rotten Tomatoes jest obecnie jednym z najważniejszych agregatorów recenzji filmowych na świecie. Rankingi tej witryny często stanowią punkt odniesienia przy ocenie jakości nowych produkcji kinowych oraz dorobku poszczególnych twórców.

Rotten Tomatoes klasyfikuje filmy według trzech kategorii, w zależności od odsetka pozytywnych recenzji krytyków:

 • "certyfikowana świeżość" - minimum 75% pozytywnych ocen
 • "świeży" - przynajmniej 60% pozytywnych recenzji
 • "zgniły" - poniżej 60% przychylnych opinii

Te procentowe wskaźniki dają dość dobry obraz tego, jak dany film został przyjęty przez recenzentów. Pozwalają też porównywać ze sobą różne produkcje danego twórcy.

Jednak zawsze warto wejść w szczegóły i przeczytać recenzje, aby dowiedzieć się, co konkretnie krytycy chwalili lub krytykowali w filmie.

Kategoria według Rotten Tomatoes Procent pozytywnych recenzji
Certyfikowana świeżość Minimum 75%
Świeży 60-74%
Zgniły Poniżej 60%

Napoleon w końcówce zestawienia reżysera

Jak już wspomnieliśmy, Napoleon Ridleya Scotta zajął bardzo odległe, 27. miejsce w rankingu wszystkich filmów tego reżysera na portalu Rotten Tomatoes. Tylko 26% recenzji było pozytywnych, co plasuje ten obraz w kategorii "zgniły".

Jest to zdecydowanie rozczarowujący rezultat. Zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie oczekiwania wobec tej wielkiej, historycznej produkcji. Pokazuje to jednak, że nawet wielcy twórcy czasem się mylą i nie wszystkie ich filmy są arcydziełami.

Być może jednak, po premierze 4-godzinnej wersji Napoleona na platformie Apple TV+, oceny ulegną zmianie i produkcja nieco awansuje w tym zestawieniu. Przekonamy się o tym już wkrótce.

W czołówce rankingu Rotten Tomatoes znalazły się przede wszystkim mniej głośne, ale bardzo wysoko oceniane filmy Scotta. Takie jak Obcy - decydujące starcie, Kąpiel, Łowca androidów czy Marsjanin. Pokazuje to, że krytycy doceniają nie tylko wielkie, kasowe widowiska.

Ranking filmów Scotta zaskakuje pozycjami

Zestawienie wszystkich filmów Ridleya Scotta według portalu Rotten Tomatoes przynosi kilka zaskoczeń. Po pierwsze, najpopularniejsze produkcje tego reżysera, takie jak Gladiator, nie plasują się na podium. Lepsze oceny zebrały mniej kasowe, ale wysoko artystyczne obrazy.

Po drugie, nowy Napoleon okazał się totalną klapą w oczach krytyków. Film ten uplasował się na bardzo odległym 27. miejscu rankingu. W końcu po trzecie, przykład Królestwa Niebieskiego pokazuje, jaką różnicę może robić dłuższa, reżyserska wersja filmu.

Te i inne wnioski płynące z zestawienia Rotten Tomatoes dowodzą, że twórczość Ridleya Scotta jest niezwykle zróżnicowana. Obok wielkich hitów znajdziemy tu małe arcydzieła, a obok głośnych klap - nieoczekiwane perełki. Dlatego zawsze warto sięgnąć po mniej popularne tytuły tego reżysera. Można się mile zaskoczyć ich ocenami!

Rankingi krytyków warto analizować, ale należy podchodzić do nich z dystansem. Każdy recenzent ma inne gusta, a portal agregujący oceny bazuje tylko na prostych statystykach. Dlatego zanim wyrobimy sobie zdanie o filmie, lepiej samemu go obejrzeć.

Podsumowanie

Wbrew pozorom, Gladiator nie jest najlepiej ocenianym filmem Ridleya Scotta. Ten epicki obraz ma 76% pozytywnych recenzji, co plasuje go dopiero w środku rankingu reżysera na Rotten Tomatoes. Wyżej znajdują się mniej popularne, ale bardziej doceniane przez krytyków tytuły.

Z kolei Napoleon w wersji kinowej spotkał się z chłodnym przyjęciem (26% pozytywnych ocen), zajmując odległe 27. miejsce w zestawieniu. Liczymy jednak, że pełna, kilkugodzinna wersja reżyserska na platformie Apple TV+ zmieni nastawienie krytyków do tego filmu.

Ranking wszystkich dzieł Ridleya Scotta pokazuje, że nawet wielcy reżyserzy czasem się mylą. Obok wspaniałych arcydzieł, zdarzają im się też spektakularne porażki. Ale z drugiej strony, w ich filmografii odnajdziemy czasem małe, niedocenione perełki, które na wyrost skreślamy.

Dlatego nie warto ślepo ufać rankingom i opiniom krytyków. Każdy film najlepiej samemu obejrzeć i wyrobić sobie własną opinię. Być może odkryjemy w nim coś wyjątkowego, czego inni nie dostrzegli!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
 2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Najlepsze Polskie Aktorki: Znane Polskie Aktorki, Polska Aktorka
 5. Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.