News

Czy święta zwiększą sukces Aquaman i Zaginione Królestwo na box office?

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska30.11.20234 min.
Czy święta zwiększą sukces Aquaman i Zaginione Królestwo na box office?

Aquaman i Zaginione Królestwo to jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów końcówki 2022 roku. Premiera tuż przed świętami Bożego Narodzenia może mieć kluczowe znaczenie dla jego sukcesu w box office. Sprawdzamy, czy świąteczny czas pomoże superprodukcji DC Comics zarobić jeszcze więcej.

Kluczowe wnioski:
 • Prognozuje się, że film zbierze minimum 50-60 mln dolarów w weekend otwarcia.
 • Wigilia może nieco zmniejszyć wpływy, ale ogólny wynik i tak powinien być bardzo dobry.
 • Pierwsza część Aquamana okazała się kasowym hitem, więc jest spore zainteresowanie kontynuacją.
 • Świąteczny czas sprzyja wizytom rodzinnym w kinach, co zwiększy frekwencję.
 • Największym konkurentem może być film Wonka z Timothee Chalametem, ale to wciąż za mało by powstrzymać Aquamana 2.

Jakie są oczekiwania co do zarobków Aquamana 2

Przewiduje się, że podczas weekendu otwarcia Aquaman i Zaginione Królestwo zbierze minimum 50-60 mln dolarów. Nie oznacza to jednak sukcesu, gdyż budżet filmu wynosi aż 205 mln dolarów. Aby się zwrócić, produkcja będzie musiała zarobić ponad 400 mln dolarów. Mimo tego początkowe prognozy są obiecujące.

Dla porównania, pierwsza część Aquamana w weekend otwarcia zebrała 67,9 mln dolarów. Ostatecznie film zarobił ponad miliard dolarów na całym świecie i stał się najbardziej kasowym obrazem w historii studia DC Comics. Twórcy mają zatem wysoko postawioną poprzeczkę przy kontynuacji.

Co z frekwencją w święta?

Pojawiają się obawy, że świąteczny czas może nieco zaważyć na wynikach Aquamana 2 w pierwszy weekend. W Wigilię prognozuje się spadek sprzedaży biletów nawet o 60% w porównaniu z sobotą. Jednak w kolejne dni Bożego Narodzenia frekwencja znów powinna pójść w górę.

Kino to jedna z popularniejszych rozrywek rodzinnych podczas świąt. Dlatego mimo wigilijnego załamania, ogólny wynik pierwszego tygodnia powinien być zadowalający.

Jaka była popularność i zyski pierwszego filmu

Aquaman z 2018 roku okazał się prawdziwym hitem nie tylko pod względem finansowym, ale i widowni. W ciągu pierwszych 7 dni od premiery obejrzało go aż 36 mln Amerykanów. To drugi najlepszy wynik spośród filmów DC Comics, zaraz za "Mrocznym rycerzem" z Batmanem.

USA (7 dni) 67,9 mln $
USA (całość) 216 mln $
Świat 1,15 mld $

Jak widać na powyższych danych, pierwsza część Aquamana zebrała znakomite recenzje. Oddana publiczność z pewnością będzie czekać na kontynuację losów bohatera w reżyserii Jamesa Wana.

Czytaj więcej: Czy Venom mógł mieć większą rolę w Spider-Manie od Marvela? Aktor głosowy ujawnia

Z jakimi filmami będzie konkurował w tym terminie

Mimo świąt Bożego Narodzenia, Aquaman 2 będzie miał sporo konkurencji w kinach. W tym samym czasie mają wejść na ekrany takie filmy jak "Kolor purpury", "Tylko nie ty" czy animacja "Wyfrunięci". Jednak to raczej niszowe produkcje, które nie zagrożą dominacji nowego Aquamana.

Najpoważniejszym rywalem może okazać się obraz "Wonka" z TImothee Chalametem w roli młodego Willy'ego Wonki. Prognozuje się, że zarobi on około 40 mln dolarów w pierwszy weekend. To wciąż mniej niż Aquaman 2, ale wystarczająco dużo by stanowić dla niego realną konkurencję o widownię.

Czy Wonka może zagrozić dominacji Aquamana 2

"Wonka" może przyciągnąć na seanse głównie rodziny z dziećmi, podczas gdy "Aquaman 2" jest typowym filmem akcji superbohaterskim. Dlatego oba obrazy raczej się uzupełniają niż wykluczają nawzajem z repertuaru.

 • "Wonka" to kino familijne, a "Aquaman 2" akcja dla starszych widzów
 • Oba tytuły świetnie pasują na grudniowy, świąteczny czas
 • Wystarczająco dużo widzów dla obu filmów mimo zbliżonych dat premier

Podsumowując, raczej niemożliwe jest by "Wonka" realnie zagroziła dominującej pozycji i wynikom finansowym Aquamana 2. Oba filmy z powodzeniem znajdą swoją widownię.

Jaki może być wpływ Bożego Narodzenia na wyniki

Czy święta zwiększą sukces Aquaman i Zaginione Królestwo na box office?

Ogólnie rzecz biorąc, okres świąt Bożego Narodzenia powinien pozytywnie wpłynąć na rezultaty Aquamana 2 w kinach. To tradycyjnie czas rodzinnych wyjść i wspólnych rozrywek. Dobrze rozreklamowana premiera w takim terminie gwarantuje zainteresowanie widzów.

Jedynym zagrożeniem może być wigilijny spadek frekwencji nawet o 60% w stosunku do weekendu. Jednak już w kolejne dni świąt prognozuje się jej znaczący wzrost. Dla porównania w 2018 roku trzy najchętniej oglądane filmy świąteczne zanotowały bardzo dobre wyniki.

Aquaman +20% frekwencji
Mary Poppins Returns +25% frekwencji
Bumblebee +15% frekwencji

Należy się zatem spodziewać, że mimo początkowego załamania frekwencji w Wigilię, Aquaman 2 będzie świetnie radził sobie w kolejnych dniach świąt. Powinien zebrać znakomite recenzje oraz wyniki finansowe.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
 2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Najlepsze Polskie Aktorki: Znane Polskie Aktorki, Polska Aktorka
 5. Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.