News

Dlaczego reżyser Legionu Samobójców miał wizję na anulowany film? Tajemnicza decyzja studia.

Autor Kornel Lis
Kornel Lis08.12.20235 min.
Dlaczego reżyser Legionu Samobójców miał wizję na anulowany film? Tajemnicza decyzja studia.

David Ayer, reżyser takich filmów jak Legion Samobójców, pracował nad swoją wersją kultowego Człowieka z blizną. Niestety jego mroczna i realistyczna wizja nie spodobała się wytwórni Universal, która zdecydowała się projekt anulować.

Kluczowe wnioski:
  • Studio oczekiwało lżejszej, bardziej komercyjnej historii, podczas gdy Ayer chciał pokazać mroczną stronę przestępczego świata.
  • Reżyser broni swojego podejścia, twierdząc, że potrafi pokazać przemoc w dopuszczalny artystycznie sposób.
  • Oryginalna powieść daje szerokie pole do interpretacji, stąd tak różne wcześniejsze ekranizacje.
  • Na razie nie wiadomo, kto podejmie kolejną próbę adaptacji klasycznej historii.
  • Fani czekają na rozstrzygnięcie, kto zrealizuje film i jaką ostatecznie przybierze on formę.

Zrezygnowano z brutalnej wizji Ayera

David Ayer, reżyser takich produkcji jak Legion Samobójców czy Jednostka Specjalna, pracował nad własną interpretacją kultowej powieści Człowiek z blizną. Niestety jego mroczna i bezkompromisowa wizja spotkała się ze sprzeciwem wytwórni Universal, która postanowiła projekt anulować.

Studio filmowe liczyło na lżejszą i bardziej komercyjną historię, podczas gdy Ayer pragnął ukazać mroczną stronę przestępczego półświatka i handlu narkotykami. Reżyser broni swojego realistycznego podejścia, twierdząc że potrafi pokazać przemoc w sposób artystyczny, bez zniechęcania widzów.

Spór o wydźwięk historii

Jak przyznaje Ayer, obie strony miały odmienną wizję filmu. Wytwórnia oczekiwała produkcji skierowanej do jak najszerszej widowni, podczas gdy on pragnął stworzyć mroczny dramat obnażający prawdziwe oblicze świata przestępczości.

Ostatecznie zdecydowano się odłożyć projekt na półkę. Niewykluczone jednak, że do pomysłu powrócą w przyszłości. Na razie trudno przewidzieć, jakie będą dalsze losy ekranizacji i czy uda się wypracować kompromis pomiędzy artystyczną wizją reżysera a komercyjnymi oczekiwaniami studia.

Oryginalna powieść daje pole do interpretacji

Pierwowzór literacki Człowieka z blizną wyszedł spod pióra Armitage'a Traila w 1930 roku. Od tamtej pory doczekał się kilku ekranizacji, które znacząco różniły się od siebie stylem i klimatem.

Świadczy to o tym, że oryginał daje szerokie pole do interpretacji i stwarza możliwość zekranizowania historii w bardzo różnych konwencjach - od mrocznego kryminału po thriller sensacyjny.

Nie było to zbyt brutalne. Przemoc - to mogę pokazać. Jeśli ktoś dostaje kulkę, mogę nakręcić, jak mu eksploduje głowa i mieć wysoką kategorie wiekową. To nie zniechęci ludzi.

Jak widać na przykładzie wypowiedzi Davida Ayera, reżyser był przekonany, że poradzi sobie z pokazaniem scen przemocy bez obrażania wrażliwości widzów. Jednak ostatecznie zabrakło zaufania ze strony wytwórni filmowej.

Kolejne próby adaptacji

Ostatnią osobą związaną z trzecią już ekranizacją kultowej powieści był Luca Guadagnino. Jednak, jak się okazało, również zrezygnował z prac nad projektem.

Na razie więc losy kolejnej filmowej interpretacji pozostają nieznane. Z pewnością jednak nie jest to ostatnie słowo Hollywood i prędzej czy później dojdzie do kolejnej próby przeniesienia tej historii na kinowy ekran.

Czytaj więcej: Nowe wyzwanie w Diablo 4: Rzeźnia Zira czeka na doświadczonych graczy

Kto podejmie wyzwanie adaptacji klasyka?

Skoro mroczna wizja Davida Ayera nie znalazła uznania wytwórni Universal, a także Luca Guadagnino porzucił swój projekt, pozostaje pytanie - kto tym razem podejmie wyzwanie adaptacji klasycznej powieści Armitage'a Traila?

Brian De Palma (1983 r.) mroczny kryminał z elementami sensacji
Oliver Stone (niezrealizowany) dramat sensacyjny
David Ayer (anulowany) realistyczny dramat obyczajowy

Jak widać, dotychczas za projektem stało wielu uznanych reżyserów, proponujących zróżnicowane ujęcia. Z pewnością więc znajdzie się ktoś kolejny, gotów zmierzyć się z tym wyzwaniem. Być może tym razem będzie to wizja bardziej przystępna dla studia filmowego i szerszej widowni.

Fani czekają z niecierpliwością na finałowy werdykt. Kiedy poznamy reżysera, obsadę i ostateczny kształt następnej ekranizacji kultowego Człowieka z blizną?

Podsumowanie

Dlaczego reżyser Legionu Samobójców miał wizję na anulowany film? Tajemnicza decyzja studia.

W moim artykule omówiłem dosyć zaskakującą wiadomość dotyczącą planowanej ekranizacji kultowej powieści "Człowiek z blizną". Otóż reżyser David Ayer, znany między innymi z "Legionu Samobójców", pracował nad swoją wersją tej historii. Niestety jego mroczna, realistyczna wizja nie spodobała się wytwórni Universal, która postanowiła projekt anulować.

Przedstawiłem argumenty obu stron - z jednej Ayer broniący swojego artystycznego podejścia, z drugiej studio liczące na bardziej komercyjny film. Pokazałem, że spór o ostateczny kształt produkcji ma długą historię, bowiem już poprzednie adaptacje znacząco różniły się od siebie.

Zastanawiałem się także, kto mógłby teraz podjąć się wyzwania i zekranizować tę opowieść. Przypomniałem, że jakiś czas temu pracę rozpoczął Luca Guadagnino, lecz ostatecznie z niej zrezygnował. Temat wydaje się więc wciąż otwarty.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Ci lepiej zrozumieć tło tej ciekawej sytuacji i kontrowersji związanych z kolejną ekranizacją klasyka literatury kryminalnej. Jeśli interesujesz się filmem, być może powrócimy do tej historii, gdy poznamy jej dalszy rozwój.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
  2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły