Seriale

"Dom z papieru": Co kryje się za tym popularnym serialem? - Analiza

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska21.03.202410 min.
"Dom z papieru": Co kryje się za tym popularnym serialem? - Analiza

"Dom z papieru" to jeden z najgłośniejszych i najpopularniejszych seriali ostatnich lat. Ten hiszpański kryminał opowiada historię zuchwałego napadu na mennicę państwową w Madrycie i od razu zyskał rzeszę oddanych fanów na całym świecie. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się kolejną produkcją o napadach i gangsterach, to skrywa w sobie o wiele więcej. Ta wszechstronna analiza serialu odkryje kulisy jego powstania, rozwiąże zagadki fabularne i przeanalizuje fenomen, jaki za sobą pociągnął.

Kluczowe wnioski:
 • Serial "Dom z papieru" stał się globalnym fenomenem ze względu na świetnie napisane postacie i pełną zwrotów akcję.
 • Za sukcesem serialu kryją się inspiracje z prawdziwych napadów oraz nawiązania do popkulturowych arcydzieł.
 • Produkcja obfituje w kontrowersyjne elementy, które były szeroko komentowane po premierze.
 • Fani przez lata rozwinęli całą masę teorii i analiz wyjaśniających drugie dna serialu.
 • "Dom z papieru" zapisał się na stałe w historii telewizji jako kultowy serial kryminalny.

"Dom z papieru": Historia powstania kultowego serialu

Jednym z głównych powodów sukcesu Domu z papieru jest jego interesująca historia powstania. Serial, który początkowo miał być jedynie ograniczonym hiszpańskim projektem, dzięki swojej oryginalności i fenomenalnej obsadzie stał się światowym fenomenem. Za stworzeniem serialu stał Alex Pina – scenarzysta i producent, który dostrzegł potencjał sagi o zuchwałym napadzie na hiszpańską mennicę. Początkowo odrzucany przez stacje telewizyjne, został finalnie wyprodukowany przez Netfliksa.

Twórca zainspirował się prawdziwymi wydarzeniami - napadem na bank w Madrycie w 1987 roku. Napastnicy przetrzymywali wtedy 67 zakładników przez kilka dni. Wydarzenie to jednak było zaledwie punktem wyjścia dla zmyślnej opowieści Piny. Intrygująca fabuła oraz wiarygodnie nakreślone postacie uczyniły z produkcji popularny fenomen na skalę światową. Po sukcesie pierwszego sezonu, twórcom zaproponowano nakręcenie sequelu, który okazał się nie mniej porywający i stał się wielkim hitem platformy Netflix na całym świecie.

Przełomowy casting serialu "Dom z papieru"

Nie bez znaczenia był również casting do obsady Domu z papieru. Role głównodowodzącego napadem Profesora oraz ekscentrycznego Berlina powierzono charyzmatycznym aktorom - Álvaroowi Morteowi oraz Pedrowi Alonso. To właśnie zgranie i perfekcyjna gra tej dwójki aktors, ale i całej obsady stało się motorem napędowym dla produkcji. Doskonali charakteryzatorzy dopełnili dzieła, przykuwając równie dużą uwagę do szczegółowych charakteryzacji przestępczej grupy występującej w serialu.

Zabieg ten sprawił, że pomimo absurdalnego charakteru historii, widzowie konsekwentnie angażowali się w losy bohaterów. Doskonale przygotowane rekwizyty i scenografia również odegrały istotną rolę w budowaniu realizmu hiszpańskiej opowieści.

Szczegółowa analiza postaci z "Domu z papieru"

Kluczową rolę w powodzeniu Domu z papieru odegrały świetnie nakreślone postacie serialu. Niezwykli bohaterowie, o ciekawych osobowościach i historiach, wzbudzali równocześnie sympatię i zaciekawienie widzów. Na czele grupy stał tajemniczy Profesor – charyzmatyczny przywódca operacji, równie cwany co enigmatyczny. Stanowił doskonały kontrapunkt dla bezkompromisowego i szalonego Berlina – byłego najemnika, który za wszelką cenę chciał uczestniczyć w tym spektakularnym napadzie.

Nieustannie na pierwszy plan wysuwały się jednak liczne postacie kobiece. Tokio - narratorka wspomnień, Nairobi – zawzięta i odważna, świetnie uzupełniały męską część ekipy. Znaczącą rolę odegrały też więźniarki, a zwłaszcza niepokorny duet Amandy oraz Móniki Gaztambide, która przechodziła w serialu jedną z najbardziej poruszających transformacji.

Główni bohaterowie "Domu z papieru" Opis postaci
Profesor Charyzmatyczny lider grupy. Inteligentny i opanowany strateg operacji.
Berlin Ekscentryczny, zdeterminowany były najemnik. Prawdziwy duch napędzający całą operację.
Tokio Narratorka wspomnień. Przyczyniła się do rozpoczęcia napadu, nieustraszona.
Nairobi Nieustraszona i bardzo odważna. Wraz z Helsinkim stanowili oś napadu od wewnątrz.

Zagadki losów bohaterów "Domu z papieru"

Twórcy konsekwentnie budowali napięcie wokół poszczególnych postaci, utrzymując w niepewności co do ich ostatecznego losu. Śmierć Nairobi czy Berlina stanowiły szokujące punkty zwrotne w fabule, które udowadniały, że tak naprawdę każdy bohater sagi znajdował się w strefie zagrożenia. W ten sposób widzowie nigdy nie mogli być do końca pewni rozwiązań zawiłych losów bohaterów Domu z papieru.

„Dom z papieru" wykreował wiele wyrazistych postaci. Dzięki temu serial z banalną historią nabrał charakteru, a widz z łatwością przywiązywał się do skomplikowanych zbirów.

Równie dużą uwagę skupiała relacja między piracką drużyną przestępców oraz zakładnikami - funkcjonariuszami służb specjalnych. Zaskakujące sceny rodzenia się głębokich więzi i romantycznych uczuć między nimi a przestępcami dodawały wyjątkowego smaczku całej produkcji. Psychologiczne aspekty tej niezwykłej sytuacji zostały przy tym wyśmienicie nakreślone przez twórców "Domu z papieru".

Czytaj więcej: Francuskie Seriale Kryminalne: Najlepsze Seriale Francuskie

Nawiązania do "Domu z papieru" w popkulturze

Dom z papieru od samego początku wzbudzał liczne skojarzenia z ikonami popkultury. Główną inspiracją dla twórców były przede wszystkim dzieła filmowe takie jak Urodzeni Przestępcy, Pulp Fiction, seria o Jamesie Bondzie czy Forrest Gump. Tytuł zaś czerpał bezpośrednio z mało znanej powieści Dom z papieru napisanej przez Carlosa Maríę Isidro wiele lat wcześniej.

Sama symbolika czerwonych garniturów oraz charakterystycznych masek przypominała hollywoodzkie produkcje jak Grindhouse: Planet Terror czy V jak Vendetta. Widać było, że ekipa zajmująca się serialem postarała się o liczne, zaskakujące nawiązania do klasyków kina kryminalnego, zręcznie je przerabiając i wplatając w fabułę własnej historii.

 • Przetrzymywani zakładnicy mieli na sobie dziwne kombinezony - był to ukłon w stronę Pulp Fiction Tarantino.
 • W trakcie produkcji twórcy przyznali się do inspiracji dziełami Almodóvara.
 • Motyw "Bella Ciao" - słynnej włoskiej piosenki partyzanckiej, która stała się hymnem serialu.

Nawiązania do "Domu z papieru" w innych mediach i rzeczywistości

Fenomen Domu z papieru nie ograniczał się jedynie do telewizji. Rzeczywistość również została zdominowana przez jego wpływ. W czasie protestów na całym świecie, demonstrujący w charakterystyczny sposób zakładali na twarze maski upodabniające ich do bohaterów serialu. Zjawisko to skłoniło komentatorów do refleksji na temat wpływu produkcji na rzeczywistość.

Poza tym we wszystkich możliwych sektorach mediów pojawiały się nawiązania do "Domu z papieru". W obszernych imprezowych relacjach i programach rozrywkowych stale mówiono o jego fenomenie. Fani zaś dzielili się dziesiątkami memów oraz filmików parodiujących słynne sceny z serii.

Krytyka i kontrowersje wokół serialu "Dom z papieru"

Zdjęcie "Dom z papieru": Co kryje się za tym popularnym serialem? - Analiza

Mimo ogromnej popularności, wokół Domu z papieru narosło sporo kontrowersji oraz głosów krytycznych. Niektórzy zarzucali twórcom banalizację i gloryfikację przemocy. Zwracano uwagę na popisy wykorzystania broni oraz sceny morderstw i wymuszania opisane dość dowolnie w fabule. Podobnie jak w przypadku głośnego serialu Branżą, eksperci dyskutowali czy produkcja nie niesie niebezpiecznych przekazów dla młodych widzów.

Innym często podnoszonym wątkiem była płynna moralność bohaterów serialu. Mimo tego, że byli oni złoczyńcami z prawdziwego zdarzenia, twórcy starali się każdemu z nich nadać pewne przymioty oraz humanitarne motywacje. Skutkowało to mieszanymi sygnałami wysyłanymi w stronę widowni, której czasami trudno było ocenić, po której stronie opowiada się Dom z papieru.

Wady "Domu z papieru" według krytyków
Gloryfikacja przemocy i bezkarności przestępców
Niejednoznaczny przekaz moralny
Nadmierna idealizacja postaci przestępców
Pewna tandeta i kiczowatość niektórych wątków

Dodatkową falę krytyki sprowokowały późniejsze sezony produkcji. Kontynuacje uznawane były za mniej świeże i oryginalne w zestawieniu z pierwszymi odsłonami przygód hiszpańskiej bandy. Niektórzy widzowie oceniali, że powtarzają one te same schematy i wątki bez świeżego pomysłu na rozwój fabuły.

Porównanie "Domu z papieru" z innymi serialami o napadach

Dom z papieru porównywany był oczywiście do innych popularnych seriali i filmów opowiadających o napadach oraz grupach przestępczych. Najwięcej analogii dostrzegano do takich hitów jak Rodzina Soprano, Ozark, Narcos czy La Casa de Papel. We wszystkich tych historiach główne postaci to przestępcy uwikłani w szereg zawiłych perypetii kryminalnych, jednak starający się postępować według pewnego kodeksu honorowego.

Podobnie jak w Grze o Tron, twórcom Domu z papieru udało się przekonać widzów, by identyfikować się oraz sympatyzować z bohaterami o wątpliwej moralności. Oprócz tego w serii pojawiały się charakterystyczne dla kryminałów cykliczne nawiązania do motywu "jednego, ostatniego skoku".

Co wyróżniało "Dom z papieru" na tle innych seriali?

W porównaniu do innych głośnych historii kryminalnych, Dom z papieru wyróżniał przede wszystkim niebanalny i śmiały koncept opowieści o wielkim napadzie na bank. Zamiast standardowego przedstawienia perspektywy obławy policyjnej, tym razem całe zamieszanie oglądaliśmy z punktu widzenia samych napastników.

Dodatkowym atutem hiszpańskiego serialu były wiarygodne kreacje aktorskie, liczne zwroty akcji oraz charakterystyczne poczucie humoru - na przekór powadze sytuacji, w jakiej znaleźli się bohaterowie. Umiejętne wyważenie tonu między okrucieństwem, humorem i romansem stanowiło jeden z kluczowych wyznaczników sukcesu "Domu z papieru".

Drugie dno w "Domu z papieru" - analizy i teorie fanów

Popularność Domu z papieru pociągnęła za sobą zjawisko rozkwitu licznych analiz i teorii fanowskich doszukujących się drugiego dna w wydarzeniach przedstawionych w fabule. Kiedy widzowie zakończyli seans kolejnej serii, od razu zaczęli masowo rozpracowywać możliwe alternatywne interpretacje losów poszczególnych bohaterów.

Niektórzy sugerowali, że w rzeczywistości to Tokio była prawdziwym mózgiem całej operacji, maskującym się pod postacią Profesora. Inni z kolei doszukiwali się wskazówek, że Nairobi tak naprawdę nie zginęła, a jedynie udawała martwą.

 • Popularna teoria mówiła o tym, że źródłem tajemniczego bogactwa grupy jest wcześniejszy napad Berlina.
 • Pojawiały się spekulacje, że cały scenariusz spisał wcale nie Profesor, a Salva - dowódca policji.
 • Niektórzy fani uważali, że ostatni sezon był jedynie snem lub wizją dręczącą Profesora.

Tego typu dywagacje bardzo przykuwały uwagę fanów przez lata, którzy chcieli zgłębić każdy najmniejszy niuans wydarzeń z "Domu z papieru". Na forach i w mediach społecznościowych regularnie pojawiały się obszerne analizy zdradzające intrygujące podteksty i możliwe alternatywy zakończeń ulubionych opowieści.

ardziej naiwne teorie jego fanów świadczyły o niepospolitej charyzmie i niesłabnącym czarze tego serialu.

Podsumowanie

Fenomen Domu z papieru to ewidentny przypadek fenomenu kulturowego wszech czasów. Założony początkowo jako kameralny hiszpański serial, dzięki charakterystycznej obsadzie i pomysłowej fabule zdołał oczarować widzów na całym globie. Niezwykli bohaterowie, jak charyzmatyczny Profesor, intrygujący Berlin czy odważna Tokio, stali się ikonami popkultury.

Oprócz historii samego napadu, równie ważną rolę odegrały również nawiązania do innych arcydzieł, świetne aktorstwo oraz stylistyka Domu z papieru. Wpłynęły one na krytykę i liczne kontrowersje wokół serialu, ale także powstanie bogatego świata teorii fanowskich zgłębiających jego drugie dna. Bez wątpienia Dom z papieru zapisał się na stałe w historii światowej telewizji.

Najczęstsze pytania

Serial był luźno inspirowany wydarzeniami z napadu na bank w Madrycie w 1987 roku. Przez kilka dni napastnicy przetrzymywali tam wtedy 67 zakładników w dramatycznych okolicznościach. Historia ta stała się zalążkiem dla całej fikcyjnej fabuły "Domu z papieru", która została wzbogacona i rozwinięta przez twórców.

Pomysł na ikoniczne czerwone kombinezony i maski z wizerunkiem Dali pochodził od scenarzysty Alexa Piny. Miał on na celu stworzenie wyjątkowego i rozpoznawalnego wizerunku dla przestępczej grupy z "Domu z papieru". Cały ten wizerunek okazał się strzałem w dziesiątkę i znacząco przyczynił się do sukcesu serialu.

Tytuł serialu został bezpośrednio zaczerpnięty z niewielkiej powieści pt. "Dom z papieru" autorstwa hiszpańskiego pisarza Carlosa Maríi Isidro. Twórcy uznali, że nazwa idealnie oddaje charakter całej historii i postanowili ją wykorzystać dla własnej produkcji.

Kontrowersje wokół "Domu z papieru" głównie dotyczyły krytyki gloryfikowania przemocy i przestępczości. Widzom nie podobały się brutalne sceny, morderstwa oraz brak jednoznacznej potępialnej oceny działań głównych bohaterów. Zwracano uwagę, że serial może promować niebezpieczne wzorce dla młodych odbiorców.

Zdjęcia do kolejnych serii były kręcone w licznych lokacjach na terenie Hiszpanii. Wśród nich znalazły się m.in. Madryt, Walencja, Cáceres czy Barcelona. Niektóre sceny powstawały również w Panamie, Tajlandii, Danii czy Portugalii, gdzie wyjeżdżali filmowcy na plan zdjęciowy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Intymne wspomnienia franciszka pieczki. fragmenty książki o legendzie kina.
 2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Miliard dolarów na szali: dramatyczna walka w tle japońskiego Oppenheimera
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły