Filmy

"Dżentelmeni": Czy warto obejrzeć ten film? - Recenzja

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska17 marca 202410 min
"Dżentelmeni": Czy warto obejrzeć ten film? - Recenzja

Dżentelmeni to klimatyczny, ale jednocześnie niebezpieczny świat brytyjskich gangsterów. Ten film przybliża kulisy kryminalnego półświatka w Londynie, gdzie panują bezwzględne reguły gry. Jest to kryminał okraszony sporą dawką czarnego humoru, ale i scen przemocy. Choć bohaterowie tego filmu to tzw. "dżentelmeni", czyli mężczyźni działający w świecie przestępczym, ich zachowanie często odbiega od klasycznych wzorców dżentelmeńskich manier. Obraz ten śmiało możemy zaliczyć do gatunku "czarna komedia kryminalna".

Kluczowe wnioski:
 • Fabuła zaskakuje ciekawymi zwrotami akcji i nieoczekiwanymi rozwiązaniami. Nie jest to typowy, przewidywalny kryminał.
 • Dosadny, miejscami brutalny język bohaterów kontrastuje z ich eleganckimi strojami i dystyngowanym zachowaniem.
 • Przemoc choć obecna, nie jest nachalnie eksponowana. Reżyser postawił raczej na inteligentny, czarny humor.
 • W obsadzie znaleźli się znakomici brytyjscy aktorzy, specjalizujący się w tego typu rolach.
 • Film zachwyca świetną oprawą wizualną i zręcznie budowaną atmosferą niepokoju.

Niepokojąca historia w "Dżentelmeni" - co skrywa ten film?

Dżentelmeni to obraz, który na pierwszy rzut oka wydaje się kolejnym filmem gangsterskim opowiadającym historię londyńskiego półświatka. Jednak już po pierwszych minutach widz orientuje się, że reżyser Guy Ritchie stworzył coś znacznie więcej niż tylko kryminalną opowieść. Fabuła okraszona jest czarnym humorem, nieoczekiwanymi zwrotami akcji i zaskakującymi postaciami, które niekoniecznie są tym, na co wyglądają.

Perypetie bohaterów pozornie nie mają ze sobą związku, jednak z czasem zaczynają się przeplatać, a ich losy splatać w jedną, skomplikowaną całość. Opowieść zdaje się zmierzać w przewidywalnym kierunku, lecz nieustannie zaskakuje widza nowymi wątkami i niespodziewanymi rozwiązaniami. Dżentelmeni to film, który nie pozwala się nudzić, a widz musi być czujny, by nie przegapić żadnego z licznych detali mających znaczenie dla rozwikłania zagadki.

Zawiłość fabuły i mnogość postaci sprawiają, że historia jest wielowątkowa i skonstruowana jak dobry kryminał z elementami noir. Mamy tutaj zarówno czarny humor, jak i brutalne sceny akcji. Napięcie rośnie wraz z każdą kolejną sceną, a widz próbuje odgadnąć, co tak naprawdę łączy przedstawione losy bohaterów.

Wątek kryminalny i tajemnica

U podstaw fabuły leży wątek kryminalny związany z handlem narkotykami. Jednak nie jest to jedyny sekret, jaki skrywa ten film. Mnogość tajemniczych zdarzeń i podejrzanych postaci sprawia, że widz nieustannie zadaje sobie pytanie: kto tak naprawdę jest tym, za kogo się podaje? Czy słowa i zachowanie bohaterów rzeczywiście odzwierciedlają ich prawdziwe intencje? Ten mistyczny, niepokojący nastrój towarzyszy widzowi przez cały seans.

Każda z kluczowych postaci skrywa jakąś mroczną tajemnicę ze swojej przeszłości, a grube niedomówienia i niedopowiedzenia tylko podsycają napięcie. Na jaw wychodzą prawdziwe twarze bohaterów, zupełnie odmienne od tego, jak ukazywali się na początku filmu. To sprawia, że im dalej wchodzimy w akcję, tym większe mamy poczucie niepewności i niepokoju.

Dżentelmeni - czym jest fenomen tego brytyjskiego kryminału?

Dżentelmeni to bezsprzecznie jeden z najbardziej oryginalnych i najzabawniejszych brytyjskich kryminałów ostatnich lat. To film niesamowicie klimatyczny i udany pod kątem reżyserii, scenariusza, jak i doskonałej gry aktorskiej. Obraz Ritchiego zyskał już status kultowego i dołączył do grona takich arcydzieł kina gangsterskiego jak "Rodzina Soprano" czy "Porachunki". Nie dziwi więc zachwyt zarówno widzów, jak i krytyków.

Sekret fenomenu tego filmu tkwi w jego niepowtarzalnej stylistyce, umiejętnym wykorzystaniu czarnego humoru oraz wymyślnej, wielowątkowej fabule, pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji. Ritchie zabiera widza w fascynującą podróż przez mroczny świat londyńskiego półświatka, jednak scenariusz nie jest wcale przepełniony brutalnymi scenami przemocy, lecz przesiąknięty celnym, bezkompromisowym humorem.

Brytyjczycy mają po prostu dar do kręcenia kryminałów jak nikt inny na świecie. Dżentelmeni nawiązują stylistyką do kultowych, gangsterskich klasyków, jednak dodają do tego swego rodzaju czarny, absurdalny humor.

Co więcej, choć główne postaci filmu to bezwzględni przestępcy, zostają oni przedstawieni w sposób tak barwny i charakterystyczny, że trudno im nie kibicować. Za tą specyficzną atmosferę odpowiada przede wszystkim znakomita obsada, genialne dialogi, ale także wyjątkowa estetyka kadru i scenografia dopracowanych w każdym najmniejszym detalu.

Czytaj więcej: Film na Faktach - Autentyczne i wstrząsające filmy oparte na faktach

Brutalne sceny i przemoc w "Dżentelmeni" - dla kogo ten film?

Choć Dżentelmeni zapowiadają się na kryminalną opowieść rodem z półświatka, to na szczęście przemoc nie jest tu nachalnie eksponowana. Owszem, zdarzają się sceny z użyciem przemocy fizycznej, lecz nie są one tak brutalne jak w typowych filmach sensacyjnych. Reżyser Ritchie nie skoncentrował się na pokazywaniu drastycznych obrazów, ale raczej na zręcznym budowaniu atmosfery zbrodni i napięcia.

Mimo to, niektóre sceny mogą być odpychające lub szokujące dla widzów o słabszych nerwach. Język bohaterów bywa niezwykle dosadny, z użyciem wielu wulgaryzmów. Ponadto pojawiają się także wątki narkotykowe, co dla części widzów może być tematem zakazanym lub niewłaściwym.

 • Film z pewnością nie jest przeznaczony dla młodszych widzów. Czysto formalna kategoria wiekowa to 16+.
 • Nie polecano by go również osobom wrażliwym na tematykę kryminalną i brutalne sceny akcji.
 • Z drugiej strony, miłośnicy brytyjskich kryminałów i czarnych komedii z pewnością znajdą tu coś dla siebie.
 • Film docenią także widzowie ceniący sobie inteligentne kino z zaskakującą, nieoczywistą fabułą.

Warto więc mieć świadomość, że pomimo przewagi czarnego humoru nad brutalnymi scenami, Dżentelmeni to jednak film zdecydowanie dla widzów o mocnych nerwach, niestroniących od tematyki kryminalnej i bezpardonowych żartów.

Dżentelmeni jednak nie tacy grzeczni - co o nich wiedzieć?

Zdjęcie "Dżentelmeni": Czy warto obejrzeć ten film? - Recenzja

Już sama nazwa filmu "Dżentelmeni" jest oczywistym nawiązaniem do arystokratycznych pozorów i manier, jakie przybierają główni bohaterowie. Ale tak naprawdę nie mamy tutaj do czynienia z prawdziwymi dżentelmenami w klasycznym tego słowa znaczeniu. Ich eleganckie stroje i wystudiowane pozy mają przykrywać prawdziwą, zupełnie nielicującą z tą opinią naturę.

Mickey Cwany i wybuchowy gangster bez skrupułów. Pozory elegancji tylko maskują jego bezwzględność.
Raymond Stary wyjadacz, niespecjalnie dbający o manierzałośćerzy. Ale groźny i bezlitosny w interesach.
Trener Pod przykrywką skromnego trenera ukrywa zaplecze do hodowli konopi i kryminalnej działalności.

Rzeczywistość okazuje się brutalna, a pozory zwyczajnie mylące. Oglądając Dżentelmeni, nie można dać się zwieść eleganckiemu wyglądowi bohaterów, za którym kryją się ich prawdziwe, odrażające zachowania i profesje. To właśnie ten kontrast sprawia, że czarny humor filmu nabiera tak wyjątkowego charakteru.

Udawana arystokracja i pozory

Oprócz charakterów samych postaci, motyw fałszywej dżentelmeńskości przewija się również przez estetykę i scenografię. Eleganckie wnętrza apartamentów i posiadłości kontrastują z brutalnymi scenami akcji, które się w nich rozgrywają. Limuzyny, luksusowe samochody i modne garnitury to tylko pozory skrywające świat zbrodni i bezwzględnych interesów.

Dlatego Dżentelmeni to nie tylko doskonała rozrywka w konwencji czarnej komedii, ale także film, który w inteligentny i błyskotliwy sposób kpi z samego pojęcia arystokracji i klasy wyższej. Nie ma tu prawdziwej elegancji i dżentelmeńskich manier, a jedynie ich karawałki wśród tych, którzy są od nich najdalsi.

Recenzja "Dżentelmeni" - dlaczego warto zobaczyć ten film?

Dżentelmeni to pozycja obowiązkowa dla każdego fana współczesnego brytyjskiego kina gangsterskiego i kryminałów z dużą dawką czarnego humoru. Film Ritchiego zachwyca pod wieloma względami - od inteligentnego, skomplikowanego scenariusza, przez znakomite kreacje aktorskie, po błyskotliwą reżyserię.

Fabuła jest wielowątkowa, ale zarazem spójna i wciągająca od samego początku. Widz musi pozostawać czujny przez cały seans, gdyż nieustannie pojawiają się nowe zwroty akcji i niespodziewane rozwiązania. Gdy już wydaje się, że wszystko staje się jasne, nagle wątek się komplikuje, pojawiają się nowe tajemnice i zagadki do rozwikłania.

Perfekcyjny czarny humor i plejada gwiazd w obsadzie

Oprócz skomplikowanej fabuły, wielką zaletą filmu jest błyskotliwy, chwilami absurdalny czarny humor i wyraziste, barwne postaci. Dżentelmeni mogą nieść pozory arystokratów, jednak ich zachowanie i język są wręcz przeciwieństwem dżentelmeńskich obyczajów. Ten kontrast budzi szczery śmiech i jest niezwykle intrygujący.

Ogromną rolę odgrywają także znakomici aktorzy w obsadzie, którzy wręcz idealnie wpisują się w swoje role. Film oglądałoby się świetnie, nawet gdyby fabuła nie była aż tak skomplikowana, a wszystko za sprawą zjawiskowej gry Matthew McConaugheya, Charliego Hunmana, Michelle Dockery, Henryeh Golding czy Hugh Granta.

Jeżeli szukasz interesującego, wysmakowanego kryminału z elementami satyry na brytyjską kulturę wyższych sfer, to Dżentelmeni spełnią Twoje oczekiwania. Jest to film, który rozpala wyobraźnię widza i pozwala mu na długie roztrząsanie niuansów fabuły nawet po zakończeniu seansu.

Gwiazdy w obsadzie filmu "Dżentelmeni" - kto zagrał?

W filmie Dżentelmeni wystąpiła prawdziwa plejada gwiazd brytyjskiego i nie tylko kina. Choć fabuła nieustannie zaskakuje widza zwrotami akcji, to tak naprawdę to właśnie gra aktorska i wyraziste postaci przykuwają największą uwagę. Każda z kluczowych ról jest nie do zastąpienia, a kreacji nie powstydziłby się żaden hollywoodzki artysta.

Główną rolę Mickeysa, cwanych i wybuchowych gangsterów, zagrał znakomity Matthew McConaughey. Jego partner, Raymond, równie bezwzględny menadżer to nie kto inny jak legenda Hollywood Charlie Hunnam. Na przeciwległym biegunie mamy Hugha Granta w roli dystyngowanego, choć wiecznie zmieszanego lekkoducha.

 • Matthew McConaughey jako Mickey
 • Charlie Hunnam jako Raymond
 • Henry Golding jako Trener
 • Michelle Dockery jako Pani Wilcox
 • Hugh Grant jako Fletcher
 • Colin Farrell jako Trener

To oczywiście nie wszystkie gwiazdy, które możemy podziwiać na wielkim ekranie. Colin Farrell wcielił się w rolę Trenera, skrywającego szemrane interesy pod przykrywką niewinnego instruktora. Michelle Dockery natomiast znakomicie zaprezentowała postać bezwzględnej bizneswomen Pani Wilcox.

Warto podkreślić, że każda z wymienionych gwiazd doskonale wpasowała się w przypisane jej postaci. Trudno sobie wyobrazić lepszą obsadę tej barwnej, pełnej kontrastów opowieści mrocznego półświatka. Aktorzy wprost idealnie odzwierciedlili ducha filmu, łącząc w swoich kreacjach elementy dżentelmeńskiej dystynkcji z bezwzględnością zbrodni i przestępczego procederu.

Podsumowanie

Film "Dżentelmeni" to wyjątkowa, stylowa produkcja łącząca elementy kryminału, czarnej komedii i satyry na brytyjskie wyższe sfery. Widz zostaje wciągnięty w świat pozornie eleganckich i dystyngowanych "dżentelmenów", którzy w rzeczywistości okazują się bezwzględnymi przestępcami o bardzo nieprzyzwoitych manierach. Ten kontrast sprawia, że "Dżentelmeni" są nie tylko znakomitą rozrywką, ale i inteligentną satyrą na temat powierzchowności i pozorów.

Nie można zapomnieć o doskonałej obsadzie i grze aktorskiej, która nadaje całej produkcji wyjątkowego charakteru. Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Colin Farrell i inni tworzą niezapomniane, barwne portrety postaci, które z miejsca wpisują się w kanon brytyjskiego kina gangsterskiego. Miłośnicy gatunku z pewnością będą zachwyceni mistrzowskim dziełem Ritchiego, a osoby dopiero odkrywające ten rodzaj kina na pewno jeszcze nie raz zechcą obejrzeć "Dżentelmeni".

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Terrifier 3: Adepcja niebezpieczne starcie z klaunem. Co czeka bohatera?
 2. Gerard Butler jako smok w wersji aktorskiej.
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Najważniejsze festiwale filmowe na świecie
FilmyNajważniejsze festiwale filmowe na świecie

Odkryj najważniejsze międzynarodowe festiwale filmowe na świecie, takie jak Cannes, Berlinale i Sundance. Poznaj historię, tradycje oraz prestiżowe nagrody festiwalowe tych kluczowych wydarzeń branży filmowej.