Ewa Dałkowska aktorka krakowska - jej życie i kariera | Przewodnik 2023

Ewa Dałkowska aktorka krakowska - jej życie i kariera | Przewodnik 2023
Autor Kornel Lis
Kornel Lis26.10.2023 | 6 min.

Ewa Dałkowska to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, której kariera na deskach teatru i przed kamerą trwa już ponad pół wieku. Aktorka związana jest głównie z teatrami krakowskimi, choć występowała również w Warszawie i Wrocławiu. Przez lata stworzyła wiele niezapomnianych kreacji aktorskich zarówno w teatrze, filmie, jak i serialach telewizyjnych.

Kluczowe wnioski:
  • Ewa Dałkowska to wybitna polska aktorka teatralna i filmowa.
  • Jej kariera trwa już ponad 50 lat.
  • Aktorka związana głównie z teatrami krakowskimi.
  • Stworzyła wiele niezapomnianych ról teatralnych i filmowych.
  • Znana z występów w serialach telewizyjnych.

Początki kariery Ewy Dałkowskiej w teatrze

Ewa Dałkowska urodziła się w 1945 roku w Krakowie. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego podjęła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, które ukończyła w 1967 roku.

Już podczas studiów, w 1966 roku, zadebiutowała na deskach Teatru Starego w Krakowie rolą Irmy w spektaklu „Irma la douce”. Po ukończeniu szkoły teatralnej została zaangażowana do zespołu Starego Teatru, z którym związała się na ponad 20 lat.

W pierwszych latach pracy w Starym Teatrze grała przede wszystkim role młodych, naiwnych dziewcząt. Widzowie mogli ją oglądać m.in. w spektaklach „Dziś są moje urodziny” Sławomira Mrożka czy „Tango” Sławomira Mrożka. Już wtedy doceniano jej aktorski talent i charyzmę na scenie.

Najważniejsze role w Starym Teatrze

Przełomem w karierze aktorki była rola Ofelii w spektaklu „Hamlet” Williama Szekspira w reżyserii Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze. Kreacja młodej Ofelii przyniosła jej rozgłos i uznanie krytyki. Od tej pory coraz częściej obsadzana była w rolach dramatycznych i tragicznych.

Kolejnymi ważnymi rolami Ewy Dałkowskiej w Starym Teatrze były m.in. tytułowa rola w „Matce” Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz rola Korduli w „Królu Learze” Szekspira. Aktorka wystąpiła również w wielu inscenizacjach polskiej klasyki, m.in. w „Dziadach” Adama Mickiewicza czy „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego.

Najważniejsze role teatralne Ewy Dałkowskiej

Choć Ewa Dałkowska przez pierwsze dwie dekady swojej kariery aktorskiej związana była głównie ze Starym Teatrem w Krakowie, to od połowy lat 80. zaczęła występować również na innych scenach w Krakowie i w całej Polsce.

W drugiej połowie lat 80. aktorka dołączyła do zespołu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Zagrała tam m.in. rolę Matki w „Matce Courage i jej dzieciach” Bertolta Brechta. Wystąpiła również gościnnie w Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu i wielu innych teatrach.

Role w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego

Istotnym momentem w karierze Ewy Dałkowskiej była współpraca z reżyserem Jerzym Grzegorzewskim. Zagrała w jego spektaklach „Dziady” (rola Pana Senatora) i „Wyzwolenie” (rola Matki) w Teatrze Narodowym w Warszawie. Wystąpiła też w inscenizacji „Hamleta” w stołecznym Teatrze Powszechnym.

Kreacja Matki w „Wyzwoleniu” przyniosła jej laury i nagrody na festiwalach teatralnych. Aktorka została uhonorowana m.in. Grand Prix na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

Czytaj więcej: Kazimierz Kutz-Wszystko co musisz wiedzieć o legendarnym reżyserze

Filmowa kariera Ewy Dałkowskiej aktorki

Ewa Dałkowska zadebiutowała w filmie w 1970 roku niewielką rolą w obrazie „Przejście podziemne”. Przez pierwsze 15 lat swojej kariery aktorka pojawiała się na kinowym ekranie sporadycznie, koncentrując się głównie na pracy w teatrze.

Przełomowym momentem była główna rola w filmie „Zabij mnie glino” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Za tę kreację otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Aktorka znakomicie wcieliła się w postać zgorzkniałej, samotnej kobiety - była to jedna z najlepszych ról w jej karierze.

Od tego momentu Ewa Dałkowska regularnie pojawiała się na kinowym ekranie, grając zarówno role dramatyczne, jak i komediowe. Do jej najważniejszych kreacji należą role w filmach „Cudowne miejsce”, „Jasminum” czy „Tamte dni, tamte noce”.

Występy Ewy Dałkowskiej w serialach TV

Oprócz teatru i filmu, Ewa Dałkowska od lat 70. regularnie pojawia się także w produkcjach telewizyjnych. Jedną z jej pierwszych ról była rola Hanki Mostowiakowej w kultowym serialu „Wojna domowa” w reżyserii Jerzego Gruzy.

Aktorka wystąpiła także gościnnie w wielu innych popularnych serialach, m.in.:

  • „Dom” - jako Barbara Krajewska
  • „Na dobre i na złe” - jako Zofia Walewska
  • „M jak miłość” - jako Wiktoria Lipińska

Jedną z najważniejszych ról telewizyjnych Ewy Dałkowskiej jest rola Lucyny Dziedzic w serialu „Ojciec Mateusz”. Aktorka gra w nim od 2008 roku i pojawia się we wszystkich dotychczasowych seriach produkcji.

Teatr TV z udziałem Ewy Dałkowskiej

Ewa Dałkowska od początku swojej kariery aktorskiej występowała również w spektaklach Teatru Telewizji. Zadebiutowała w 1971 roku epizodyczną rolą w spektaklu „Dwie godziny” wg Stefana Żeromskiego.

W ciągu kolejnych dekad zagrała łącznie w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji, wcielając się m.in. w takie role jak:

  • Matka („Matka Courage i jej dzieci”)
  • Lady Milford („Intryga i miłość”)
  • Hrabina („Damы i huzary”)

W 1998 roku za rolę Marthy w spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?” Edwarada Albeego otrzymała Telekamerę - nagrodę przyznawaną przez widzów - w kategorii aktorka.

Nagrody i wyróżnienia dla Ewy Dałkowskiej

Ewa Dałkowska jest laureatką wielu prestiżowych nagród filmowych i teatralnych. Oprócz wspomnianych już wcześniej (m.in. Grand Prix na Festiwalu w Łodzi), aktorka otrzymała także:

Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza za role teatralne, przyznana przez miesięcznik "Teatr" (1978)
Feliks Warszawski najważniejsza nagroda teatralna w Krakowie (1999)
Złota Kaczka nagroda miesięcznika "Filip" dla najlepszej aktorki filmowej (1997)

Aktorka została odznaczona również Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za całokształt twórczości.

Podsumowanie

Ewa Dałkowska to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych ostatnich dekad. Jej ponad 50-letnia kariera obfituje w niezwykłe, zapadające w pamięć kreacje aktorskie zarówno w teatrach, jak i na kinowym ekranie oraz w produkcjach telewizyjnych.

Aktorka od początku związana była głównie z teatrami krakowskimi, zwłaszcza ze Starym Teatrem, gdzie stworzyła wiele niezapomnianych ról. Występowała jednak również gościnnie na scenach całej Polski, współpracując z najwybitniejszymi reżyserami.

Choć przez pierwsze lata Ewa Dałkowska skupiona była na teatrze, to od lat 90. z powodzeniem łączyła grę aktorską na deskach teatru z występami w filmach fabularnych i serialach telewizyjnych. Jej role w takich produkcjach, jak „Zabij mnie glino”, „Ojciec Mateusz” czy „Dom” na stałe wpisały się do kanonu polskiej kultury.

Niezwykły talent i charyzma Ewy Dałkowskiej zostały docenione licznymi nagrodami - aktorka jest laureatką najważniejszych laurów teatralnych i filmowych. Należy do grona najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły aktorskiej.

Najczęściej zadawane pytania

Ewa Dałkowska urodziła się 15 sierpnia 1945 roku w Krakowie. Jest krakowianką z urodzenia. W tym mieście spędziła swoje dzieciństwo i młodość.

Ewa Dałkowska jest absolwentką krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (obecnie AST). Studiowała na Wydziale Aktorskim, który ukończyła w 1967 roku.

Pierwszym teatrem, na deskach którego zadebiutowała Ewa Dałkowska, był krakowski Stary Teatr. Z tym teatrem związała się na ponad 20 lat i stworzyła tam wiele niezapomnianych ról.

Do najważniejszych filmów z udziałem Ewy Dałkowskiej należą m.in. "Zabij mnie glino", "Cudowne miejsce", "Jasminum", "Tamte dni, tamte noce". Aktorka ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról filmowych.

W ciągu swojej kariery Ewa Dałkowska otrzymała wiele prestiżowych nagród teatralnych i filmowych, m.in. Feliksa Warszawskiego, Złotą Kaczkę, Telekamerę, a także odznaczenia państwowe.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Psy 1992 - Film kryminalny Władysława Pasikowskiego z Bogusławem Lindą
  2. Ridley Scott chciał przywrócić Maximusa w Gladiator 2: Russell Crowe w najbardziej niezwykłych walkach
  3. Christopher Nolan ostrzega: platformy streamingowe wymagają pilnej naprawy
  4. Sofia Exarchou zwycięża Locarno z Animal na Thessaloniki Film Festival
  5. Najnowsze Hity na Netflix: Filmy i Seriale, które musisz obejrzeć w grudniu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły