Filmy o 2 wojnie światowej polskie przedstawiają bolesne losy naszego narodu podczas jednego z najtragiczniejszych okresów w historii Polski. Polscy twórcy chętnie sięgają po ten temat, aby oddać hołd wszystkim, którzy cierpieli i walczyli o wolność ojczyzny. W polskich produkcjach wojennych pojawiają się fabuły osadzone zarówno na frontach walki, jak i w okupowanym kraju. Filmy te ukazują dramatyczne wydarzenia, ale także bohaterstwo zwykłych ludzi. Przybliżają nam codzienność Polaków podczas wojny oraz uświadamiają ogrom poświęcenia i strat.
Kluczowe wnioski:- Polskie filmy wojenne oddają tragizm losów naszego narodu w latach 1939-1945.
- Ukazują one zarówno heroiczne walki żołnierzy, jak i codzienne życie cywilów.
- Przypominają o dramatycznych wydarzeniach, takich jak atak III Rzeszy czy powstanie warszawskie.
- Ich celem jest upamiętnienie poświęcenia Polaków w walce o niepodległość.
- Dzięki filmom lepiej rozumiemy ogrom cierpienia i strat poniesionych przez nasz naród.
Filmy przedstawiające atak Niemiec na Polskę
1 września 1939 roku Niemcy bez wypowiedzenia wojny przekroczyli polską granicę, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. Agresja Hitlera na Polskę zapoczątkowała jeden z najtragiczniejszych okresów w naszej historii. Nic więc dziwnego, że moment wybuchu wojny i pierwsze dramatyczne dni września 1939 roku są częstym motywem polskich filmów wojennych.
Wśród tytułów przedstawiających atak Niemiec na Polskę warto wymienić m.in. film fabularny „Westerplatte” w reżyserii Stanisława Różewicza z 1967 roku. Obraz ten przedstawia heroiczną obronę polskiej placówki na Westerplatte w Gdańsku. Ukazuje determinację i męstwo polskich żołnierzy, którzy przez kilka dni odpierali ataki przeważających sił wroga.
Kolejnym filmem, który w emocjonalny sposób oddaje nastrój pierwszych dni wojny, jest „Alarm” z 1938 roku w reżyserii Józefa Lejtesa. Film ten przedstawia losy załogi pociągu pospiesznego jadącego z Warszawy na Zachód tuż po ataku Niemiec na Polskę. Ukazuje panikę i chaos pierwszych godzin wojny.
Polskie produkcje o mobilizacji 1939 roku
W polskich filmach wojennych pojawia się również wątek mobilizacji z 1939 roku. Początek wojny oznaczał konieczność szybkiego zmobilizowania polskich rezerwistów. Na ochotnika zgłaszali się również cywile. Te dramatyczne sceny utrwalają m.in. filmy „Hubal” w reżyserii Bohdana Poręby oraz „Lotna” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Pokazują one chaos oraz dramatyzmy pierwszych dni wojny, gdy Polacy masowo wstępowali w szeregi wojska, by bronić ojczyzny.
Filmy ukazujące polskich żołnierzy na frontach wojny
Polskie kino wojenne chętnie sięga po tematykę związaną z udziałem Polaków w najważniejszych bitwach i kampaniach II wojny światowej. Są to zarówno produkcje fabularne, jak i dokumenty przedstawiające losy konkretnych żołnierzy oraz oddziałów.
Jednym z najważniejszych filmów tego nurtu jest nakręcony w 1955 roku obraz „Kanał” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Akcja filmu toczy się podczas powstania warszawskiego i przedstawia losy powstańców próbujących przedostać się kanałami z Mokotowa na Śródmieście. Film ten oddaje heroizm i dramatyzm walk powstańczych.
Innym tytułem godnym uwagi jest film fabularny pt. „Lotna” w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1959 roku. Obraz ten opowiada o losach polskich kawalerzystów walczących z Niemcami we wrześniu 1939 roku. Ukazuje szarżę pod Krojantami, gdzie polska kawaleria stoczyła jedną z ostatnich wielkich bitew konnych w historii.
Warto również wspomnieć o filmie „303 szwadron” w reżyserii Denis'a Delica z 2018 roku. Jest to fabularyzowana historia polskich lotników z 303 Dywizjonu Myśliwskiego walczących podczas bitwy o Anglię w 1940 roku. Film przybliża niezwykłe losy polskich pilotów, którzy odegrali kluczową rolę w obronie Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej: Najlepsze Filmy o Koniach i Jeźdźcach - Obejrzyj Już Dziś!
Fabuły filmów osadzone w okupowanej Polsce
Polskie filmy wojenne chętnie sięgają również po motywy związane z codziennym życiem cywilów w okupowanej Polsce. Są to zarówno fabuły historyczne, jak i współczesne dramaty obyczajowe osadzone w realiach okupacji niemieckiej.
Jednym z najważniejszych obrazów tego nurtu jest głośny film „Pianista” w reżyserii Romana Polańskiego z 2002 roku. Akcja filmu toczy się w getcie warszawskim i przedstawia losy utalentowanego pianisty Władysława Szpilmana. Film pokazuje codzienność i dramatyzm życia w getcie.
Innym przykładem jest obraz „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego z 2013 roku. Film opowiada o losach młodej zakonnicy pochodzenia żydowskiego, która przed złożeniem ślubów poznaje swoją ciotkę i rodzinną historię. Fabuła osadzona jest w powojennej Polsce, a liczne wątki nawiązują do okupacji niemieckiej.
Wśród filmów osadzonych w okupowanej Polsce na uwagę zasługuje również poruszający dramat „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland z 2011 roku. Obraz przedstawia historię Leopolda Sochy, Polaka który ukrywał w swoim domu grupę Żydów. Film oddaje atmosferę strachu i niepewności życia w okupowanym kraju.
Filmy o powstaniu warszawskim i konspiracji

Niezwykle ważnym motywem w polskim kinie wojennym są filmy poświęcone powstaniu warszawskiemu z 1944 roku oraz polskiemu ruchowi oporu. Były to symbole polskiego męstwa i dążenia do odzyskania wolności mimo przeważających sił wroga.
Jednym z najgłośniejszych filmów poświęconych powstaniu warszawskiemu jest wspomniany już obraz „Kanał” Andrzeja Wajdy z 1957 roku. Reżyser oddaje w nim heroiczny zryw powstańców, ale też tragizm z góry skazanej na klęskę walki z dobrze uzbrojonymi Niemcami.
Inną ważną produkcją jest film fabularny pt. „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy z 2014 roku. Obraz ten przedstawia powstanie warszawskie oczami kilkorga młodych ludzi. Reżyser stara się oddać chaos oraz dramatyzm tamtych dni.
Jeśli chodzi o tematykę polskiego ruchu oporu, to jednym z ciekawszych filmów jest obraz pt. „Zwykła sprawa” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego z 1982 roku. Film przedstawia losy młodego człowieka działającego w konspiracji, który zostaje aresztowany przez UB. Reżyser pokazuje mechanizmy bezwzględnego komunistycznego aparatu represji.
Polskie produkcje o obozach koncentracyjnych
Kolejnym ważnym motywem w polskich filmach wojennych są historie osadzone w niemieckich obozach koncentracyjnych. Szczególnie wiele filmów poświęcono losom więźniów KL Auschwitz-Birkenau – największego niemieckiego obozu zagłady.
Do najgłośniejszych obrazów należy zaliczyć film fabularny „Pasażerka” w reżyserii Andrzeja Munka z 1963 roku. Akcja filmu toczy się na pokładzie transatlantyku, gdzie spotykają się była więźniarka i obozowa nadzorczyni. Obraz przedstawia traumę obozowych wspomnień.
Innym przykładem jest wstrząsający dokument „Shoah” w reżyserii Claude’a Lanzmanna z 1985 roku. Reżyser przeprowadza wywiady ze świadkami Holocaustu, w tym z byłymi więźniami Auschwitz. Film oddaje grozę niemieckich obozów śmierci.
Ważnym obrazem jest również głośny „Pianista” Romana Polańskiego, który częściowo toczy się na terenie obozu pracy w Płaszowie. Reżyser pokazuje upodlenie i poniżenie więźniów narażonych na okrucieństwo strażników.
Dramaty wojenne o losach polskich rodzin
W polskim kinie pojawia się także wiele dramatów obyczajowych i psychologicznych poświęconych wojennym losom zwykłych rodzin. Są to zazwyczaj poruszające fabuły pokazujące, jak wojna wpływa na relacje między ludźmi i zmienia ich życie.
Jednym z przykładów jest wzruszający film „Jutro idziemy do kina” w reżyserii Michała Kwiecińskiego i Filipa Bajona z 2007 roku. Obraz przedstawia losy rodzeństwa rozdzielonego przez wybuch wojny. Rodzeństwo próbuje się odnaleźć po latach.
Kolejną poruszającą fabułą jest obraz „Różyczka” w reżyserii Janusza Majewskiego z 2010 roku. Film opowiada historię braci rozdzielonych przez wojnę. Jeden z nich trafia do niemieckiej rodziny, gdzie wychowuje się jako Volkhart, zapominając o swoim pochodzeniu.
Warto wymienić również dramat psychologiczny „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha z 2009 roku. Obraz przedstawia losy polskiej rodziny mieszkającej we Wrocławiu tuż po wojnie i zmagającej się z traumą wojennych przeżyć.
Tego typu fabuły pokazują, że wojna to nie tylko bitwy i pola walki. To również poranione dusze zwykłych ludzi, zmagających się z jej tragicznymi skutkami.
Podsumowanie
Polskie filmy o 2 wojnie światowej to niezwykle cenne źródło wiedzy o tym najtragiczniejszym okresie w dziejach naszego kraju. Pokazują one zarówno dramatyczne wydarzenia historyczne, jak i codzienne życie Polaków podczas okupacji. Dzięki fabułom osadzonym w realiach wojny lepiej rozumiemy poświęcenie i bohaterstwo naszych rodaków walczących o niepodległość ojczyzny. Filmy te są hołdem dla wszystkich ofiar wojny i przestrogą przed kolejnymi konfliktami.
Polskie filmy o wojnie przybliżają nam zarówno losy żołnierzy na frontach walki, jak i cywilów w okupowanym kraju. Ukazują dramatyczne wydarzenia, takie jak atak III Rzeszy na Polskę, powstanie warszawskie czy martyrologię polskich więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Pokazują jednak także siłę polskiego ducha - nasz upór i niezłomność nawet w najciemniejszych momentach historii.
2 wojna światowa filmy polskie to produkcje, które warto znać, aby zrozumieć traumę wojny i by nigdy nie zapomnieć o jej ofiarach. Są one świadectwem męstwa całego pokolenia Polaków, którzy stawili opór nazistowskiej machinie terroru. Dzięki filmom ocalamy od zapomnienia dramatyczne losy naszego narodu i oddajemy hołd wszystkim, którzy cierpieli i ginęli podczas II wojny światowej.
Filmy 2 wojna światowa polska to dla wielu z nas nie tylko rozrywka, ale też lekcja historii i patriotyzmu. Ukazują one ogrom poświęcenia zwykłych Polaków, którzy z odwagą i determinacją znosili wszelkie okrucieństwa okupanta, byleby tylko przetrwać i doczekać wolnej Polski. Te produkcje na zawsze pozostaną w polskiej pamięci jako świadectwo naszej tragicznej, ale i heroicznej przeszłości.