Filmy

Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora

Autor Kornel Lis
Kornel Lis04.01.20247 min.
Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora

Filmy z Jasonem Stathamem to produkcje, które na stałe wpisały się do kanonu kina akcji. Charyzmatyczny aktor od lat bawi i angażuje widzów, wcielając się w role twardych facetów o złotym sercu. Jego bohaterowie zawsze stają po stronie sprawiedliwości i nigdy się nie poddają, nawet gdy sytuacja wydaje się beznadziejna. W niniejszym artykule przybliżymy najlepsze filmy z udziałem Jasona Stathama i opowiemy, dlaczego warto je zobaczyć.

Kluczowe wnioski:
 • Jason Statham znany jest z ról twardzieli w filmach sensacyjnych i akcji
 • Do jego najbardziej znanych produkcji należą m.in. seria "Transporter" i "Szybcy i wściekli"
 • Aktor często sam wykonuje niebezpieczne sceny kaskaderskie
 • Dzięki charyzmie i poczuciu humoru zdobył rzesze fanów na całym świecie
 • Jego filmy to gwarancja rozrywki, akcji i humoru w jednym

Transporter

Seria filmów "Transporter" przyniosła Jasonowi Stathamowi światową sławę i ugruntowała jego pozycję jako symbolu kina akcji. W tej kultowej produkcji wciela się on w postać Franka Martina - byłego komandosa, który zajmuje się nielegalnym transportem towarów. Jest on niezwykle skuteczny w swojej pracy, ale ma też własny sztywny kodeks moralny.

Już w pierwszej części z 2002 roku możemy podziwiać imponujące sceny pościgów, walki wręcz i jazdy samochodowej w wykonaniu Jasona Stathama. Aktor sam kierował samochodami i wykonywał wiele niebezpiecznych scen kaskaderskich. Jego bohater budzi sympatię widzów - mimo że technicznie rzecz biorąc jest przestępcą, to jednak ma honor i zasady, którymi się kieruje.

Następne części Transportera

Kolejne dwie części - Transporter 2 (2005) i Transporter 3 (2008) - kontynuują przygody Franka Martina. Fabuła staje się bardziej skomplikowana, a sceny akcji jeszcze bardziej spektakularne. Jason Statham po raz kolejny popisuje się umiejętnościami kierowania samochodami, walki wręcz oraz wysportowaną sylwetką. Te produkcje utrwaliły jego wizerunek jako symbolu twardych facetów.

W każdej z tych części Frank Martin staje przed trudnymi wyborami moralnymi i ryzykuje życiem, by postąpić słusznie. Dzięki temu widzowie darzą jego postać sympatią - mimo bycia technicznym przestępcą, w głębi duszy pozostaje bowiem dobrym człowiekiem.

Szybcy i wściekli

Filmy z serii "Szybcy i wściekli" to z kolei przepełnione akcją i adrenaliną produkcje osadzone w świecie ulicznych wyścigów samochodowych. Jason Statham dołączył do tej kultowej franczyzy w siódmej części z 2013 roku. Wcielił się w postać Deckarda Shawa - bezwzględnego zabójcy żądnego zemsty na bohaterach poprzednich części.

W wielu scenach aktor sam prowadził samochody, wykonując niebezpieczne manewry. Na planie doznał też lekkich obrażeń podczas kręcenia jednej z akrobacji. Mimo to zawsze podchodził do tych scen z zaangażowaniem i humorem.

Kolejne części - ósma z 2017 i dziewiąta z 2021 - pokazują dalsze losy Deckarda Shawa. Jego relacja z pozostałymi bohaterami ulega stopniowej ewolucji - z bezwzględnego wroga staje się ich sprzymierzeńcem w walce ze wspólnym zagrożeniem. Jason Statham znów błyszczy w roli twardziela o złotym sercu, który ostatecznie staje po stronie dobra.

Czytaj więcej: Mocne Thrillery Psychologiczne - Najlepsze Filmy, które Wstrząsną Twoją Psychiką

Kochany kłamczuch

Komedia sensacyjna "Kochany kłamczuch" z 2005 roku pokazała, że Jason Statham świetnie odnajduje się także w lżejszym repertuarze. Wcielił się tu w oszusta i złodzieja, który udając agenta FBI pomaga kobiecie (Melissa McCarthy) odzyskać skradzione brylanty.

Film zapewnia widzom wiele śmiechu i zabawnych sytuacji, jednocześnie nie rezygnując z typowych dla aktora scen akcji i pościgów. Jason Statham pokazuje tu swoje poczucie humoru oraz chemie z partnerującą mu McCarthy. Produkcja odświeżyła jego ekranowy wizerunek i pozwoliła zaprezentować się z nieco innej strony.

Inne komedie z Jasonem Stathamem

Aktor udowodnił, że doskonale czuje się w lekkich i zabawnych rolach. Potwierdzają to chociażby komedie sensacyjne "Szpieg, który mnie rzucił" (2018) czy "Płoty" (2022). W obu partneruje mu popularny komik Kevin Hart, z którym tworzy dynamiczny i pełen chemii duet. Ich wspólne produkcje to gwarancja dobrego humoru i akcji.

Okazuje się więc, że Jason Statham nie jest skazany wyłącznie na role twardych facetów. Komedie pokazują jego lżejszą, pełną dystansu do siebie stronę. Świetnie dogaduje się z partnerującymi mu komikami, tworząc z nimi zabawne i dynamiczne relacje na ekranie.

Kurier

Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora

W kryminale sensacyjnym "Kurier" (2021) Jason Statham wciela się w byłego agenta służb specjalnych, który jedzie do Nowego Orleanu po tajemniczą walizkę. W trakcie podróży okazuje się jednak, że walizka zawiera mnóstwo pieniędzy, a na głównego bohatera poluje wynajęty zabójca.

Film serwuje typowe dla aktora scyny pościgów, walki i ostrzałów z broni palnej. Jason Statham ponownie sam wykonywał wiele niebezpiecznych popisów kaskaderskich. Jego bohater musi wykazać się sprytem i twardością, by przetrwać ten pełen akcji wyścig o życie.

Tytuł filmu Rok produkcji
Transporter 2002
Transporter 2 2005
Szybcy i wściekli 7 2013

Mechanik

W arktycznym thrillerze akcji "Mechanik" z 2011 roku Jason Statham wciela się w Arthura Bishopa - tytułowego mechanika statków, który prowadzi spokojne życie na Alasce. Kiedy jednak ginie jego przyjaciel, Bishop wpada w szał zemsty i rozpoczyna polowanie na zabójców.

Produkcja pokazuje aktora w mroczniejszym i bardziej brutalnym wydaniu. Jego bohater bez skrupułów eliminuje przeciwników, by dopaść głównego zleceniodawcę. Widzowie mogą podziwiać imponujące sceny pościgów motorowych na tle arktycznych krajobrazów.

 • Jason Statham od lat uchodzi za symbol kina akcji
 • Znakomicie sprawdza się zarówno w thrillerkach, jak i komediach sensacyjnych

Crank

Szalona akcja rozgrywa się również w filmie "Crank" z 2006 roku. Jason Statham gra w nim Chev'a Cheliosa - płatnego zabójcę, w którego organizmie umieszczono śmiercionośną truciznę. Aby przeżyć, musi on działać pod wpływem adrenaliny.

Produkcja serwuje widzom sceny nieprawdopodobnej akcji i przemocy. Bohater musi walczyć o przetrwanie za wszelką cenę, nie cofając się przed niczym. Jason Statham kreuje postać o wielu negatywnych cechach, ale mimo to trudno nie kibicować mu w tej nierównej walce.

Druga część - "Crank: Wysokie napięcie" z 2009 roku - jest jeszcze bardziej szalona i przepełniona akcją. Aktor znów popisuje się niesamowitą kondycją fizyczną i odwagą. Obie produkcje to jazda bez trzymanki, które na długo zapadają w pamięć.

Podsumowanie

Filmy z Jasonem Stathamem to prawdziwa gratka dla fanów kina akcji. Aktor od lat wciela się w role twardych facetów, stając się utożsamiany z tym gatunkiem. Niezależnie czy oglądamy go w kultowej serii "Transporter", czy też w produkcjach "Szybcy i wściekli" lub "Mechanik" - za każdym razem możemy liczyć na dawkę adrenaliny i popisów aktorskich.

Co istotne, Jason Statham świetnie radzi sobie nie tylko w klasycznych thrillerach akcji. Okazuje się bowiem, że doskonale odnajduje się także w komediach sensacyjnych. Dowodem na to są chociażby "Kochany kłamczuch", "Szpieg, który mnie rzucił" czy "Płoty". W produkcjach tych aktor pokazuje swoje lżejsze, pełne dystansu oblicze.

Filmy ze Stathamem to zawsze gwarancja rozrywki na najwyższym poziomie. Aktor posiada charyzmę i poczucie humoru, dzięki czemu podbija serca widzów na całym świecie. Nie boi się też podejmować ryzyka - sam wykonuje większość niebezpiecznych scen kaskaderskich. Dlatego jego role pozostają tak autentyczne i angażujące.

Podsumowując, produkcje z Jasonem Stathamem to strzał w dziesiątkę dla każdego fana dobrego kina akcji. Aktor gwarantuje rozrywkę na najwyższym poziomie i zapiera dech w piersiach nawet najbardziej wybrednych widzów. Jego filmy po prostu trzeba zobaczyć!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
 2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Czy polskie kino może konkurować na świecie? Analiza
FilmyCzy polskie kino może konkurować na świecie? Analiza

Kinematografia polska zdobywa coraz większe uznanie na świecie dzięki sukcesom na prestiżowych festiwalach filmowych. Jednak aby skutecznie konkurować, polskie kino musi pokonać bariery finansowe, nawiązywać koprodukcje i wykorzystywać nagrody do promocji.