Filmy

Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora

Autor Kornel Lis
Kornel Lis04.01.20247 min.
Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora

Filmy z Jasonem Stathamem to produkcje, które na stałe wpisały się do kanonu kina akcji. Charyzmatyczny aktor od lat bawi i angażuje widzów, wcielając się w role twardych facetów o złotym sercu. Jego bohaterowie zawsze stają po stronie sprawiedliwości i nigdy się nie poddają, nawet gdy sytuacja wydaje się beznadziejna. W niniejszym artykule przybliżymy najlepsze filmy z udziałem Jasona Stathama i opowiemy, dlaczego warto je zobaczyć.

Kluczowe wnioski:
 • Jason Statham znany jest z ról twardzieli w filmach sensacyjnych i akcji
 • Do jego najbardziej znanych produkcji należą m.in. seria "Transporter" i "Szybcy i wściekli"
 • Aktor często sam wykonuje niebezpieczne sceny kaskaderskie
 • Dzięki charyzmie i poczuciu humoru zdobył rzesze fanów na całym świecie
 • Jego filmy to gwarancja rozrywki, akcji i humoru w jednym

Transporter

Seria filmów "Transporter" przyniosła Jasonowi Stathamowi światową sławę i ugruntowała jego pozycję jako symbolu kina akcji. W tej kultowej produkcji wciela się on w postać Franka Martina - byłego komandosa, który zajmuje się nielegalnym transportem towarów. Jest on niezwykle skuteczny w swojej pracy, ale ma też własny sztywny kodeks moralny.

Już w pierwszej części z 2002 roku możemy podziwiać imponujące sceny pościgów, walki wręcz i jazdy samochodowej w wykonaniu Jasona Stathama. Aktor sam kierował samochodami i wykonywał wiele niebezpiecznych scen kaskaderskich. Jego bohater budzi sympatię widzów - mimo że technicznie rzecz biorąc jest przestępcą, to jednak ma honor i zasady, którymi się kieruje.

Następne części Transportera

Kolejne dwie części - Transporter 2 (2005) i Transporter 3 (2008) - kontynuują przygody Franka Martina. Fabuła staje się bardziej skomplikowana, a sceny akcji jeszcze bardziej spektakularne. Jason Statham po raz kolejny popisuje się umiejętnościami kierowania samochodami, walki wręcz oraz wysportowaną sylwetką. Te produkcje utrwaliły jego wizerunek jako symbolu twardych facetów.

W każdej z tych części Frank Martin staje przed trudnymi wyborami moralnymi i ryzykuje życiem, by postąpić słusznie. Dzięki temu widzowie darzą jego postać sympatią - mimo bycia technicznym przestępcą, w głębi duszy pozostaje bowiem dobrym człowiekiem.

Szybcy i wściekli

Filmy z serii "Szybcy i wściekli" to z kolei przepełnione akcją i adrenaliną produkcje osadzone w świecie ulicznych wyścigów samochodowych. Jason Statham dołączył do tej kultowej franczyzy w siódmej części z 2013 roku. Wcielił się w postać Deckarda Shawa - bezwzględnego zabójcy żądnego zemsty na bohaterach poprzednich części.

W wielu scenach aktor sam prowadził samochody, wykonując niebezpieczne manewry. Na planie doznał też lekkich obrażeń podczas kręcenia jednej z akrobacji. Mimo to zawsze podchodził do tych scen z zaangażowaniem i humorem.

Kolejne części - ósma z 2017 i dziewiąta z 2021 - pokazują dalsze losy Deckarda Shawa. Jego relacja z pozostałymi bohaterami ulega stopniowej ewolucji - z bezwzględnego wroga staje się ich sprzymierzeńcem w walce ze wspólnym zagrożeniem. Jason Statham znów błyszczy w roli twardziela o złotym sercu, który ostatecznie staje po stronie dobra.

Czytaj więcej: Mocne Thrillery Psychologiczne - Najlepsze Filmy, które Wstrząsną Twoją Psychiką

Kochany kłamczuch

Komedia sensacyjna "Kochany kłamczuch" z 2005 roku pokazała, że Jason Statham świetnie odnajduje się także w lżejszym repertuarze. Wcielił się tu w oszusta i złodzieja, który udając agenta FBI pomaga kobiecie (Melissa McCarthy) odzyskać skradzione brylanty.

Film zapewnia widzom wiele śmiechu i zabawnych sytuacji, jednocześnie nie rezygnując z typowych dla aktora scen akcji i pościgów. Jason Statham pokazuje tu swoje poczucie humoru oraz chemie z partnerującą mu McCarthy. Produkcja odświeżyła jego ekranowy wizerunek i pozwoliła zaprezentować się z nieco innej strony.

Inne komedie z Jasonem Stathamem

Aktor udowodnił, że doskonale czuje się w lekkich i zabawnych rolach. Potwierdzają to chociażby komedie sensacyjne "Szpieg, który mnie rzucił" (2018) czy "Płoty" (2022). W obu partneruje mu popularny komik Kevin Hart, z którym tworzy dynamiczny i pełen chemii duet. Ich wspólne produkcje to gwarancja dobrego humoru i akcji.

Okazuje się więc, że Jason Statham nie jest skazany wyłącznie na role twardych facetów. Komedie pokazują jego lżejszą, pełną dystansu do siebie stronę. Świetnie dogaduje się z partnerującymi mu komikami, tworząc z nimi zabawne i dynamiczne relacje na ekranie.

Kurier

Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora

W kryminale sensacyjnym "Kurier" (2021) Jason Statham wciela się w byłego agenta służb specjalnych, który jedzie do Nowego Orleanu po tajemniczą walizkę. W trakcie podróży okazuje się jednak, że walizka zawiera mnóstwo pieniędzy, a na głównego bohatera poluje wynajęty zabójca.

Film serwuje typowe dla aktora scyny pościgów, walki i ostrzałów z broni palnej. Jason Statham ponownie sam wykonywał wiele niebezpiecznych popisów kaskaderskich. Jego bohater musi wykazać się sprytem i twardością, by przetrwać ten pełen akcji wyścig o życie.

Tytuł filmu Rok produkcji
Transporter 2002
Transporter 2 2005
Szybcy i wściekli 7 2013

Mechanik

W arktycznym thrillerze akcji "Mechanik" z 2011 roku Jason Statham wciela się w Arthura Bishopa - tytułowego mechanika statków, który prowadzi spokojne życie na Alasce. Kiedy jednak ginie jego przyjaciel, Bishop wpada w szał zemsty i rozpoczyna polowanie na zabójców.

Produkcja pokazuje aktora w mroczniejszym i bardziej brutalnym wydaniu. Jego bohater bez skrupułów eliminuje przeciwników, by dopaść głównego zleceniodawcę. Widzowie mogą podziwiać imponujące sceny pościgów motorowych na tle arktycznych krajobrazów.

 • Jason Statham od lat uchodzi za symbol kina akcji
 • Znakomicie sprawdza się zarówno w thrillerkach, jak i komediach sensacyjnych

Crank

Szalona akcja rozgrywa się również w filmie "Crank" z 2006 roku. Jason Statham gra w nim Chev'a Cheliosa - płatnego zabójcę, w którego organizmie umieszczono śmiercionośną truciznę. Aby przeżyć, musi on działać pod wpływem adrenaliny.

Produkcja serwuje widzom sceny nieprawdopodobnej akcji i przemocy. Bohater musi walczyć o przetrwanie za wszelką cenę, nie cofając się przed niczym. Jason Statham kreuje postać o wielu negatywnych cechach, ale mimo to trudno nie kibicować mu w tej nierównej walce.

Druga część - "Crank: Wysokie napięcie" z 2009 roku - jest jeszcze bardziej szalona i przepełniona akcją. Aktor znów popisuje się niesamowitą kondycją fizyczną i odwagą. Obie produkcje to jazda bez trzymanki, które na długo zapadają w pamięć.

Podsumowanie

Filmy z Jasonem Stathamem to prawdziwa gratka dla fanów kina akcji. Aktor od lat wciela się w role twardych facetów, stając się utożsamiany z tym gatunkiem. Niezależnie czy oglądamy go w kultowej serii "Transporter", czy też w produkcjach "Szybcy i wściekli" lub "Mechanik" - za każdym razem możemy liczyć na dawkę adrenaliny i popisów aktorskich.

Co istotne, Jason Statham świetnie radzi sobie nie tylko w klasycznych thrillerach akcji. Okazuje się bowiem, że doskonale odnajduje się także w komediach sensacyjnych. Dowodem na to są chociażby "Kochany kłamczuch", "Szpieg, który mnie rzucił" czy "Płoty". W produkcjach tych aktor pokazuje swoje lżejsze, pełne dystansu oblicze.

Filmy ze Stathamem to zawsze gwarancja rozrywki na najwyższym poziomie. Aktor posiada charyzmę i poczucie humoru, dzięki czemu podbija serca widzów na całym świecie. Nie boi się też podejmować ryzyka - sam wykonuje większość niebezpiecznych scen kaskaderskich. Dlatego jego role pozostają tak autentyczne i angażujące.

Podsumowując, produkcje z Jasonem Stathamem to strzał w dziesiątkę dla każdego fana dobrego kina akcji. Aktor gwarantuje rozrywkę na najwyższym poziomie i zapiera dech w piersiach nawet najbardziej wybrednych widzów. Jego filmy po prostu trzeba zobaczyć!

Najczęstsze pytania

Jason Statham zdobył popularność dzięki rolom twardych facetów w filmach akcji. Jego charyzma, poczucie humoru i odwaga w wykonywaniu niebezpiecznych scen sprawiły, że widzowie na całym świecie go pokochali. Wierne oddanie klimatowi gatunku sprawia, że jego role są niezwykle autentyczne.

Aktor błyszczy zarówno w klasycznych thrillerach jak "Transporter", "Kurier" czy "Mechanik", ale świetnie sprawdza się także w komediach sensacyjnych typu "Kochany kłamczuch" czy "Szpieg, który mnie rzucił". Widać tam jego lżejszą, pełną dystansu stronę.

Tak, aktor słynie z tego, że osobiście wykonuje większość popisów kaskaderskich. Prowadzi samochody, walczy i skacze, nie bojąc się ryzyka. Dzięki temu sceny akcji w jego filmach są niezwykle realistyczne i angażujące.

Statham słynie z niezwykle profesjonalnego podejścia do pracy i zaangażowania na planie filmowym. Nigdy się nie poddaje i zawsze daje z siebie sto procent. Ponadto świetnie dogaduje się z partnerującymi mu aktorami.

Warto zobaczyć przede wszystkim kultową trylogię "Transporter", produkcje z serii "Szybcy i wściekli", a także "Crank" i "Mechanik". To tytuły, które najlepiej oddają klimat twórczości tego utalentowanego aktora.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wiemy kto wyreżyseruje remake Na rauszu
 2. Nowa data premiery Godzilla i Kong: Nowe imperium, Mickey 17 wypada z kalendarza
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Turecki Film: Najlepsze Tureckie Filmy
 5. Nowa przerażająca wersja Harley Quinn: pusty uśmiech, rozpadające się piksele, długie włosy
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły