Filmy z Mają Komorowską na DVD, Najlepsze Komedie Komorowskiej

Filmy z Mają Komorowską na DVD, Najlepsze Komedie Komorowskiej
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska27.10.2023 | 7 min.

Maja Komorowska filmy to prawdziwa klasyka polskiej komedii filmowej. Aktorka swój talent komediowy przez lata udowadniała w takich produkcjach jak "Kogel Mogel" czy "Poszukiwany, poszukiwana", gdzie partnerowała jej niezrównany Piotr Fronczewski. Choć od premiery tych filmów minęły już dziesięciolecia, wciąż przyciągają przed telewizory tłumy widzów. W niniejszym artykule przypominamy największe aktorskie dokonania Mai Komorowskiej i polecamy jej najlepsze filmy warte (po)oglądania.

Kluczowe wnioski:
 • Maja Komorowska zagrała w wielu kultowych polskich komediach lat 70. i 80.
 • Do jej najsłynniejszych ról należą te z filmów "Kogel Mogel" i "Poszukiwany, poszukiwana".
 • Aktorka stworzyła niezapomniany duet ekranowy z Piotrem Fronczewskim.
 • Filmy z Komorowską do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością.
 • Warto obejrzeć lub powtórzyć jej największe aktorskie dokonania.

Maja Komorowska najlepsza polska aktorka

Maja Komorowska to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych polskich aktorek komediowych. Jej początki sięgają lat 60., kiedy to zadebiutowała na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Szybko zwróciła na siebie uwagę niezwykłym talentem komediowym i ciepłą, bezpretensjonalną charyzmą. Te cechy sprawiły, że Komorowska idealnie odnalazła się również na kinowym ekranie, gdzie stworzyła wiele kultowych i kochanych przez widzów postaci.

Jej największą siłą okazał się dryg, inteligentny humor i dystans do siebie. Dzięki temu aktorka potrafiła stworzyć barwne, pełne ciepła i autoironii kreacje, które na zawsze wpisały się do kanonu polskiej komedii. Filmy z jej udziałem do dziś gromadzą przed telewizorami miliony widzów, dostarczając niezmiennie rozrywki i wzruszeń.

Debiut i pierwsze role

Kariera filmowa Mai Komorowskiej rozpoczęła się produkcjami "Prawo i pięść" (1964) oraz "Baza ludzi umarłych" (1965). Prawdziwy przełom nastąpił jednak dopiero wraz z filmem "Rejs" (1970) w reżyserii Marka Piwowskiego. Aktorka z miejsca podbiła serca widzów rolą sympatycznej, lekko zagubionej Krystyny, u boku granego przez Zdzisława Maklakiewicza bosmana Gustlika.

W kolejnych latach Maja Komorowska wystąpiła w wielu kasowych produkcjach, takich jak "Nie ma mocnych" (1974), "Brunet wieczorową porą" (1976) czy "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (1978). Za każdym razem potwierdzała swój wyjątkowy talent komediowy i umiejętność kreowania ciepłych, pełnych wdzięku postaci.

Najpopularniejsze role Mai Komorowskiej

Bez wątpienia dwa filmy przyniosły Maji Komorowskiej największą sławę i uznanie. Były to komedie "Poszukiwany, poszukiwana" (1973) i "Kogel Mogel" (1988) - obydwie w reżyserii Stanisława Barei.

W pierwszym z nich Komorowska zagrała Hankę Kozioł - żonę nieudacznika Kozioła w kreacji Bronisława Pawlika. Jej niezapomniany duet z Piotrem Fronczewskim w roli Pawlaka na zawsze wszedł do historii polskiego kina komediowego. Z kolei w drugim filmie wcieliła się w postać Marleny, samotnej matki wychowującej córkę w niełatwych warunkach PRL-u lat 80. Obie role przyniosły jej ogromną sympatię i popularność.

Współpraca z Fronczewskim

Maja Komorowska stworzyła genialny duet aktorski z Piotrem Fronczewskim, z którym wystąpiła łącznie w 9 filmach. Oprócz wspomnianego "Poszukiwanego, poszukiwanej" były to m.in. takie produkcje, jak "Nie ma mocnych" (1974), "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (1978) czy "Kingsajz" (1987). Ich wspólne sceny tryskają humorem i chemii, dostarczając widzom niezapomnianych wrażeń.

Komorowska i Fronczewski to po prostu idealnie dobrana para aktorska, której występy na zawsze zapisały się na kartach polskiej komedii. Ich filmy do dziś gromadzą całe pokolenia wdzięcznych widzów.

Czytaj więcej: Najpopularniejsze Gatunki Filmowe 2023 - Poznaj Wszystkie Rodzaje Filmów

Maja Komorowska w kultowych polskich filmach

W swojej długiej i owocnej karierze Maja Komorowska stworzyła galerię barwnych i pamiętnych postaci w wielu kultowych filmach. Oprócz wspomnianych produkcji, były wśród nich m.in.:

 • "Nie lubię poniedziałku" (1971) jako urocza dziewczyna Filipa
 • "Brunet wieczorową porą" (1976) w roli Haliny, żony Ryszarda Ochódzkiego
 • "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (1978) jako Zosia, żona Staszka
 • "Miś" (1980) w roli cioci Heleny
 • "Kingsajz" (1987) w roli niezadowolonej z małżeństwa Krysi

We wszystkich tych produkcjach Komorowska błyszczała talentem komediowym, wnosząc na ekran lekkość, dystans i ciepły uśmiech. Jej role z miejsca wchodziły do kanonu polskiej komedii, zyskując status kultowych.

Filmy z Mają Komorowską warte obejrzenia

Choć od wielu premier filmów z udziałem Mai Komorowskiej mija już kilkadziesiąt lat, wciąż są one warte obejrzenia. Oto nasze typy:

 • "Rejs" (1970) - kultowa już dziś komedia z aktorką w roli sympatycznej, pełnej ciepła Krystyny
 • "Poszukiwany, poszukiwana" (1973) - genialna kreacja Hani Kozioł u boku Piotra Fronczewskiego
 • "Brunet wieczorową porą" (1976) - aktorka w nieco poważniejszej, dramatycznej roli
 • "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (1978) - kolejna udana komedia z duetem Komorowska-Fronczewski
 • "Kogel Mogel" (1988) - w roli samotnej matki Marleny, być może najbardziej kultowej w karierze

Te produkcje doskonale ukazują różnorodność talentu Mai Komorowskiej i pozwalają zrozumieć, dlaczego zdobyła tak ogromną sympatię widzów. Warto do nich wracać i odkrywać je na nowo także dziś.

Maja Komorowska ikona polskiego kina lat 70.

Lata 70. to zdecydowanie dekada, która przyniosła Maji Komorowskiej największą sławę i uznanie. Wówczas aktorka stworzyła wiele wybitnych kreacji w filmach, które na stałe wpisały się do historii polskiej komedii. Produkcjami, które uczyniły ją ikoną tamtych lat, były przede wszystkim:

 • "Rejs" (1970)
 • "Poszukiwany, poszukiwana" (1973)
 • "Nie ma mocnych" (1974)
 • "Brunet wieczorową porą" (1976)
 • "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (1978)

W tych i wielu innych filmach z mistrzostwem budowała ciepłe, pełne uroku i wdzięku postaci. Jej twarz - promieniująca optymizmem, dobrocią i dystansem do siebie - jak mało która oddawała ducha polskiej komedii tamtych czasów. Komorowska była po prostu uosobieniem wszystkiego, za co widzowie pokochali rodzime kino lat 70.

Świetnie odnajdywała się w rolach zarówno młodych, niezamężnych dziewcząt, jak i żon oraz matek. Zawsze potrafiła wnieść na ekran lekkość, ciepło i autentyczny, inteligentny humor. Dzięki temu na zawsze pozostanie ikoną tamtej dekady.

Maja Komorowska królowa polskiej komedii filmowej

Biorąc pod uwagę całokształt dorobku aktorskiego Mai Komorowskiej, bez wątpienia można ją uznać za prawdziwą królową polskiej komedii filmowej. W ciągu wieloletniej kariery stworzyła wiele kultowych ról, które na zawsze zapisały się w historii rodzimej kinematografii.

Jej największymi atutami były: ciepła charyzma, dystans do siebie, inteligentny humor i doskonałe wyczucie komediowe. Dzięki temu potrafiła bawić widzów i wzruszać, pozostając na zawsze w ich pamięci. Do dziś filmy z jej udziałem przyciągają rzesze fanów.

Maja Komorowska swoją koronę na głowie królowej polskiej komedii zdobyła dzięki takim produkcjom, jak "Rejs", "Poszukiwany, poszukiwana", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" czy "Kogel Mogel". Jej role Hani Kozioł, Zosi i Marleny to prawdziwe ikony, które na zawsze pozostaną nieśmiertelne.

Podsumowanie

Maja Komorowska to postać-legenda polskiej komedii filmowej. Przez lata stworzyła galerię ciepłych, pełnych wdzięku ról, które na zawsze zapisały się w pamięci widzów. Jej największe aktorskie triumfy to produkcje takie jak "Poszukiwany, poszukiwana", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" czy kultowy już "Kogel Mogel". Filmy z Mają Komorowską do dziś przyciągają rzesze fanów, dostarczając wzruszeń i rozrywki.

Najmocniejszą stroną aktorki był zawsze jej wyjątkowy talent komediowy. Komorowska doskonale budowała swoje postaci z ciepła, autoironii i inteligentnego humoru. Stworzyła niezapomniany duet ekranowy z Piotrem Fronczewskim, z którym łączyła ją fenomenalna chemia. To właśnie lata 70. i 80. przyniosły jej największą popularność i status gwiazdy polskiej komedii.

Dziś Maja Komorowska jest już niekwestionowaną legendą rodzimej kinematografii. Jej kreacje Hanki Kozioł, Zosi czy Marleny to prawdziwe ikony polskiego kina. Filmy z jej udziałem zawsze warte są obejrzenia i pozwalają powrócić do złotej ery rodzimej komedii. Aktorka na zawsze pozostanie królową gatunku.

Podsumowując, role Mai Komorowskiej to prawdziwy kawałek historii polskiego kina. Jej ciepłe i pełne uroku kreacje już na zawsze pozostaną w pamięci widzów. To aktorka, której filmy zawsze gwarantują świetną zabawę i wzruszenia.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Psy 1992 - Film kryminalny Władysława Pasikowskiego z Bogusławem Lindą
 2. Ridley Scott chciał przywrócić Maximusa w Gladiator 2: Russell Crowe w najbardziej niezwykłych walkach
 3. Christopher Nolan ostrzega: platformy streamingowe wymagają pilnej naprawy
 4. Sofia Exarchou zwycięża Locarno z Animal na Thessaloniki Film Festival
 5. Najnowsze Hity na Netflix: Filmy i Seriale, które musisz obejrzeć w grudniu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły