News

Gwiazdorska obsada serialu Netfliksa Heweliusz - zobacz, kto zagra!

Autor Kornel Lis
Kornel Lis15.02.20246 min.
Gwiazdorska obsada serialu Netfliksa Heweliusz - zobacz, kto zagra!

Serial "Heweliusz" to najnowsza superprodukcja Netfliksa z gwiazdorską obsadą. W rolach głównych zobaczymy takie nazwiska jak Magdalena Różczka, Michał Żurawski czy Borys Szyc. Produkcję zapowiada się jako największą i najbardziej skomplikowaną pod względem realizacji polską produkcję serialową ostatnich lat. Fabuła osadzona jest wokół historii dramatycznego zatonięcia promu Jan Heweliusz w 1993 roku. Twórcy spędzą na planie aż 106 dni kręcąc m.in. trudne sceny na Bałtyku. W serialu zobaczymy też ponad 120 postaci i 3000 statystów.

Zobacz gwiazdorską obsadę serialu Heweliusz

Serial Heweliusz to najnowsza superprodukcja Netfliksa z gwiazdorską obsadą. W rolach głównych zobaczymy takie nazwiska jak Magdalena Różczka, Michał Żurawski czy Borys Szyc. Produkcję zapowiada się jako największą i najbardziej skomplikowaną pod względem realizacji polską produkcję serialową ostatnich lat.

Fabuła osadzona jest wokół historii dramatycznego zatonięcia promu Jan Heweliusz w 1993 roku. Twórcy spędzą na planie aż 106 dni kręcąc m.in. trudne sceny na Bałtyku. W serialu zobaczymy też ponad 120 postaci i 3000 statystów.

Obsada serialu jest imponująca i z pewnością przyciągnie wielu widzów. Oprócz wspomnianych wyżej aktorów wystąpią również takie gwiazdy polskiego kina i seriali jak Jan Englert, Jacek Koman, Magdalena Zawadzka czy Justyna Wasilewska.

Zapowiada się zatem wielkie polskie widowisko z udziałem popularnych aktorów, które przybliży widzom dramatyczne wydarzenia sprzed lat.

Historia twórców serialu o katastrofie promu Jan Heweliusz

Heweliusz to pięcioodcinkowy dramat katastroficzny zainspirowany historią zatonięcia promu Jan Heweliusz, do którego doszło 14 stycznia 1993 roku na Morzu Bałtyckim.

Jak mówi reżyser Jan Holoubek, serial ma pokazać nie tylko samą katastrofę, ale także jej dramatyczne skutki - żałobę, stratę i walkę z państwem o godność ofiar.

Twórcy mają świadomość odpowiedzialności jaka na nich spoczywa i chcą oddać sprawiedliwość wszystkim, których dotknęła ta tragedia.

Scenariusz serialu powstał na podstawie książki Magdaleny Grzebałkowskiej "Tam już nie ma błękitu. Tragedia promu Jan Heweliusz".

Książka "Tam już nie ma błękitu"

Książka "Tam już nie ma błękitu" to reportaż Magdaleny Grzebałkowskiej, w którym autorka rozmawia z ocalonymi pasażerami promu i bliskimi ofiar. Przedstawia ich dramatyczne wspomnienia i opisuje walkę z biurokracją po stracie bliskich w katastrofie.

Lektura książki daje wyobrażenie o rozmiarze tragedii i pozwala wczuć się w dramat tych wydarzeń. Stanowiła zatem dobrą bazę do stworzenia scenariusza serialu.

Czytaj więcej: Najlepsze seriale o miłości na Netflix, HBO, Disney+ i Prime Video

Prace na planie - 106 dni zdjęć i 3000 statystów

Zdjęcia do serialu Heweliusz były bardzo pracochłonnym przedsięwzięciem. Ekipa spędzi łącznie na planie 106 dni. Materiał kręcony był m.in. na promie w porcie w Świnoujściu oraz na Morzu Bałtyckim, często w trudnych zimowych warunkach.

Wodne sceny kaskaderskie nakręcono w Brukseli, w specjalnym basenie przystosowanym do takich produkcji. W serialu zobaczymy też ponad 120 postaci i 3000 statystów. W ekipie pracującej nad serialem było ponad 140 osób.

Tak duże przedsięwzięcie wymagało ogromnych nakładów pracy, by oddać klimat i dramatyzm opowiadanej historii. Wysiłek twórców z pewnością przełoży się na wysoką jakość serialu.

Zobacz zwiastun serialu Rojst w reżyserii Jana Holoubka

Gwiazdorska obsada serialu Netfliksa Heweliusz - zobacz, kto zagra!

Reżyserem serialu Heweliusz jest Jan Holoubek, który ma na koncie takie produkcje jak "Rojst" czy "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy".

Trzeci sezon jego serialu "Rojst" trafi na Netflix już 28 lutego. Poniżej można obejrzeć zwiastun nowych odcinków:

Zwiastun serialu "Rojst" sezon 3

Jan Holoubek ma duże doświadczenie w realizacji wymagających produkcji. Jego wkład w serial Heweliusz z pewnością poczuć będzie można w klimacie i jakości obrazu.

Obszerna ekipa 140 osób pracująca nad serialem

Nad serialem Heweliusz pracowała 140-osobowa ekipa filmowa. Była to jedna z największych ekip przy polskiej produkcji w ostatnich latach.

Wśród aktorów znaleźli się tacy artyści jak Magdalena Różczka, Michał Żurawski, Borys Szyc, Jan Englert czy Jacek Koman.

Aktorzy Magdalena Różczka Michał Żurawski Borys Szyc
Reżyser Jan Holoubek

Prace nad serialem trwały 106 dni. Kręcono w wymagających plenerach - na Bałtyku i statku. Wymagało to od aktorów i ekipy dużego poświęcenia, by stworzyć wiarygodną historię.

Jednym z największych wyzwań podczas realizacji serialu Heweliusz były zdjęcia na Morzu Bałtyckim. Ekipa musiała zmagać się ze zmiennymi i trudnymi warunkami panującymi na otwartym morzu zimą. Temperatura powietrza i wody były bardzo niskie, występowały silne wiatry i fale.

Aktorzy i cały zespół filmowy musieli wykazać się niezwykłą wytrzymałością, aby sprostać tak ekstremalnym warunkom. Wszystko po to, by jak najbardziej realistycznie oddać klimat bałtyckiej zimy i warunki, w jakich doszło do tragedii promu Jan Heweliusz.

Innym wyzwaniem było kręcenie scen na pokładzie statku. Filmowanie w ciasnych wnętrzach, otoczonych ze wszystkich stron wodą wymagało od reżysera i operatorów niezwykłej pomysłowości. Musieli znaleźć odpowiednie ujęcia, by oddać klaustrofobiczny nastrój panujący na promie tuż przed katastrofą.

Serial Heweliusz z pewnością na długo zapadnie w pamięć twórców, jako produkcja pełna trudnych i wymagających scen. Jednak właśnie dzięki poświęceniu ekipy i aktorów, widzowie zobaczą na ekranie wciągającą opowieść o jednej z największych tragedii morskich w historii Polski.

Podsumowanie

Serial "Heweliusz" to jedna z najbardziej wyczekiwanych polskich produkcji na platformie Netflix. W obsadzie produkcji znaleźli się największe gwiazdy rodzimego kina i telewizji. Zdjęcia były bardzo trudnym przedsięwzięciem, realizowanym m.in. na Bałtyku w ekstremalnych warunkach. Dzięki wysiłkowi twórców i aktorów powstał ambitny serial, który przybliży widzom dramatyczną historię zatonięcia promu Jan Heweliusz.

Serial "Heweliusz" to polska superprodukcja Netfliksa z udziałem plejady znanych aktorów. Po premierze z pewnością przyciągnie uwagę widzów i stanie się jedną z najgłośniejszych polskich produkcji ostatnich lat.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Intymne wspomnienia franciszka pieczki. fragmenty książki o legendzie kina.
  2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Miliard dolarów na szali: dramatyczna walka w tle japońskiego Oppenheimera
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły