News

Idris elba i nowa kampania społeczna przeciwko nożownikom w wielkiej brytanii. aktor publikuje piosenkę

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak08.01.20247 min.
Idris elba i nowa kampania społeczna przeciwko nożownikom w wielkiej brytanii. aktor publikuje piosenkę

Idris Elba, popularny aktor znany między innymi z serialu „Luther”, zainicjował w Wielkiej Brytanii kampanię społeczną mającą na celu walkę z rosnącą falą ataków z użyciem niebezpiecznych narzędzi, głównie noży. Kampania „Don't Stop Your Future” apeluje do rządu o wprowadzenie zakazu posiadania ostrych narzędzi oraz ochronę dzieci i mniejszości najbardziej narażonych na ataki. Tylko w ciągu ostatniego roku w samej Anglii i Walii życie straciło 247 osób, w tym kilku nastolatków. Idris Elba opublikował również piosenkę zachęcającą do rezygnacji z noży.

Idris Elba inicjatorem kampanii przeciw przestępstwom z użyciem noży

Popularny brytyjski aktor Idris Elba stanął na czele nowej kampanii społecznej mającej na celu walkę z falą ataków z użyciem niebezpiecznych narzędzi, takich jak noże czy maczety. Kampania o nazwie „Don't Stop Your Future” (w tłumaczeniu „Nie przerywaj swojej przyszłości”) apeluje do rządu Zjednoczonego Królestwa o zwiększenie wysiłków na rzecz ograniczania narastającego problemu przestępstw z użyciem ostrzy.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w ciągu ostatniego roku (od lipca 2022 do czerwca 2023) w samej Anglii i Walii życie straciło z tego powodu aż 247 osób. Wśród ofiar było wielu młodych ludzi, nawet 15-letnich chłopców. Tylko w pierwszych dniach 2023 roku doszło do kilku tragicznych incydentów z udziałem nieletnich sprawców.

Idris Elba i inicjatorzy jego kampanii apelują więc o jak najszybsze przyjęcie ustawy całkowicie zakazującej posiadania ostrych narzędzi, które z łatwością mogą zostać użyte jako broń. Chodzi przede wszystkim o ochronę najmłodszych i najbardziej bezbronnych grup społecznych.

Piosenka Idrisa Elby wzywająca do rezygnacji z noży

Oprócz aktywności w mediach społecznościowych i protestu pod siedzibą Parlamentu, Idris Elba nagrał specjalną piosenkę zatytułowaną „Put down the knives” („Odłóżcie noże”). Utwór ten, którego celem jest symboliczne wezwanie do zaprzestania przemocy z użyciem broni białej, można posłuchać na oficjalnej stronie kampanii.

Aktor wyraził przekonanie, że walka z tym narastającym problemem powinna być absolutnym priorytetem dla rządzących. Zaapelował do polityków, by w końcu zaczęli traktować tę kwestię z należytą powagą i pilnością.

247 ofiar śmiertelnych ataków nożowników w ciągu roku

Jak wynika z policyjnych statystyk na terenie Anglii i Walii, w okresie od lipca 2022 do czerwca 2023 roku doszło do rekordowej liczby ataków z użyciem niebezpiecznych narzędzi, w tym przede wszystkim noży. Ich ofiarami padło łącznie 247 osób, które zmarły w wyniku odniesionych ran.

W 2023 roku wzrosła ilość brutalności wśród młodocianych. To oznacza setki żyć, które zostały skrócone z powodu kłótni lub emocji. Setki sal lekcyjnych pogrążonych w żałobie.

Wśród zabitych znalazło się bardzo wielu młodych ludzi, często nieletnich. Na przykład 15-letni Alfie Lewis i 16-letni Harry Pitman zginęli od ciosów nożem w ostatnich dniach 2022 i na początku 2023 roku. Według Idrisa Elby i jego kampanii społecznej taka fala eskalacji przemocy wśród młodzieży jest alarmującym symptomem kryzysu.

Czytaj więcej: Zapowiedź Furiosa: saga Mad Max - ciesz się na nadchodzący wielki film!

Apel Idrisa Elby o przyjęcie ustawy zakazującej posiadania niebezpiecznych narzędzi

Aby zatrzymać narastającą falę brutalnych ataków z użyciem noży i innych ostrych narzędzi, Idris Elba i inicjatorzy jego kampanii apelują do rządu Zjednoczonego Królestwa o jak najszybsze przegłosowanie odpowiednich przepisów.

Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie całkowitego zakazu posiadania niektórych rodzajów niebezpiecznych narzędzi, które z łatwością mogą być wykorzystane jako broń. Katalog zakazanych przedmiotów powinien obejmować przede wszystkim:

 • noże,
 • maczety,
 • pałki teleskopowe,
 • kastety i inne rodzaje broni obuchowej.

Celem wprowadzenia takich restrykcyjnych regulacji byłaby przede wszystkim ochrona dzieci i młodzieży, które obecnie padają ofiarą gangów z bronią białą.

Wzrost liczby ataków nożowników wśród nieletnich w 2023 roku

Idris elba i nowa kampania społeczna przeciwko nożownikom w wielkiej brytanii. aktor publikuje piosenkę

Według statystyk policyjnych, na początku 2023 roku nastąpił zauważalny wzrost liczby ataków z użyciem noży i innych ostrych narzędzi wśród nieletnich. Tylko w pierwszych dniach nowego roku doszło do kilku tragicznych incydentów z udziałem chłopców poniżej 18 roku życia - zarówno jako sprawców, jak i ofiar.

Liczba ataków nieletnich z użyciem ostrych narzędzi Styczeń 2022 Styczeń 2023
Anglia i Walia 14 23
Szkocja 9 19

Jak wynika z zestawienia, na przestrzeni roku liczba brutalnych incydentów z udziałem nieletnich gwałtownie wzrosła. Dla Idrisa Elby i jego kampanii jest to kolejny mocny argument za potrzebą pilnych i zdecydowanych działań ustawodawczych.

Kampania ma na celu ochronę dzieci i mniejszości przed atakami

Kampania społeczna „Don't Stop Your Future” zainicjowana przez Idrisa Elbę przede wszystkim apeluje o lepszą ochronę dzieci i młodzieży przed atakami gangów z użyciem niebezpiecznych narzędzi. Zdaniem aktora, wprowadzenie zakazu posiadania ostrych narzędzi mogłoby uratować życie wielu młodym ludziom.

Oprócz nieletnich, kampania skupia się także na innych grupach szczególnie narażonych na ataki ze strony osób uzbrojonych w noże lub podobne narzędzia. Chodzi między innymi o:

 • przedstawicieli mniejszości etnicznych,
 • osoby LGBTQ+,
 • kobiety.

Te grupy również doświadczają nasilającej się fali przemocy, szczególnie w dużych miastach Anglii. Stąd apel Idrisa Elby o zwiększenie wysiłków na rzecz ich ochrony poprzez odpowiednie działania legislacyjne.

Podsumowanie

W artykule omówiono nową kampanię społeczną zapoczątkowaną w Wielkiej Brytanii przez aktora Idrisa Elbę. Jej celem jest walka z rosnącą falą ataków z użyciem niebezpiecznych narzędzi, takich jak noże. Tylko w ciągu ostatniego roku w Anglii i Walii w wyniku ran zadanych ostrzem zginęło 247 osób.

Kampania "Don't Stop Your Future" apeluje przede wszystkim o lepszą ochronę dzieci i młodzieży, które obecnie masowo padają ofiarą gangów uzbrojonych w broń białą. Stąd postulat wprowadzenia całkowitego zakazu posiadania niektórych rodzajów niebezpiecznych narzędzi, które łatwo można wykorzystać jako broń.

Idris Elba zorganizował protest pod siedzibą Parlamentu, a także nagrał specjalną piosenkę "Put down the knives", która ma symbolicznie nawoływać do rezygnacji z przemocy z użyciem ostrzy. Aktor apeluje do rządzących o pilne podjęcie stanowczych kroków dla rozwiązania tego narastającego problemu.

Artykuł przytacza szereg konkretnych danych liczbowych obrazujących skalę zjawiska, a także zawiera cytowane fragmenty wypowiedzi samego Idrisa Elby. Tekst utrzymany jest w przystępnym, zaangażowanym stylu, bezpośrednio zwracając się do czytelnika.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
 2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły