News

Ile kobiet pracowało nad największymi hitami Barbie?

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska03.01.20246 min.
Ile kobiet pracowało nad największymi hitami Barbie?

Film "Barbie" w reżyserii Grety Gerwig okazał się nie tylko największym hitem kinowym 2023 roku, ale także najbardziej dochodową produkcją w historii zrealizowaną przez kobietę. Mimo to inne statystyki pokazują, że kobiety wciąż mają trudniej przebić się w branży filmowej i rzadziej stoją za największymi hitami. Centrum Badań nad Obecnością Kobiet w Telewizji i Filmie sprawdziło, ile kobiet pracowało przy 250 najbardziej kasowych filmach ubiegłego roku. Wyniki pokazują, że choć "Barbie" może być przełomem, droga do równości w Hollywood jest jeszcze daleka.

Barbie reżyserką największego hitu

Film "Barbie" w reżyserii Grety Gerwig okazał się największym hitem kinowym 2023 roku. Zarobił na całym świecie ponad 350 milionów dolarów, bijąc rekordy popularności. Tym samym Greta Gerwig, autorka scenariusza i reżyserka filmu, stała się twórczynią najbardziej kasowej produkcji w historii zrealizowanej przez kobietę.

"Barbie" pokazuje, że kino kobiece, mądre i pełne humoru może przyciągnąć widzów na całym świecie. Sukces filmu Grety Gerwig jest ogromnym osiągnięciem i przełomem dla reżyserek w branży filmowej zdominowanej przez mężczyzn.

Fenomen "Barbie" w box office

Nikt nie spodziewał się, że film o lalce Barbie odniesie tak spektakularny sukces komercyjny. Tymczasem "Barbie" bije rekordy popularności, przyciągając na seanse widzów w każdym wieku. Znakomita obsada, błyskotliwy scenariusz i pomysłowa reżyseria Grety Gerwig trafiły w gusta milionów.

Sukces "Barbie" pokazuje, że kino kobiece wcale nie musi być niszowe. Film Gerwig udowadnia, że opowieści stworzone przez kobiety dla kobiet mogą zawojować świat. To dobra wiadomość dla przyszłości kina i obecności reżyserek w mainstreamie.

Więcej kobiet wśród twórców hitów Barbie

Choć "Barbie" Grety Gerwig przebiła się do czołówki największych hitów 2023 roku, to wciąż za zdecydowaną większością najbardziej kasowych filmów stoją mężczyźni. Jednak w przypadku "Barbie" w ekipie filmu było znacznie więcej kobiet niż przeciętnie przy hollywoodzkich hitach.

Obok Grety Gerwig kluczowe role w produkcji "Barbie" pełniły scenarzystka Noah Baumbach, producentka Amy Pascal czy montażystka Jay Cassidy. Dla porównania, przy typowym hicie kinowym 2023 roku średnio tylko co piąta osoba zaangażowana w produkcję była kobietą.

Więcej kobiet na planie dzięki reżyserce

Badania pokazują, że gdy film reżyseruje kobieta, znacząco wzrasta liczba kobiet w innych kluczowych rolach przy produkcji. W przypadku "Barbie" było ich zdecydowanie więcej niż przy typowych hitach z 2023 roku.

Wpływ na to miała z pewnością obecność Grety Gerwig, która jako reżyserka i współautorka scenariusza miała realny wpływ na dobór współpracowników przy filmie. To pokazuje, jak ważna jest rola reżyserek dla zwiększania różnorodności w branży filmowej.

Czytaj więcej: Najnowsze Hity na Netflix: Filmy i Seriale, które musisz obejrzeć w grudniu

Mniej kobiet za kamerą w filmach z 2023 roku

Mimo sukcesu "Barbie" statystyki dotyczące udziału kobiet przy najpopularniejszych filmach 2023 roku nie napawają optymizmem. Okazuje się, że odsetek reżyserek, scenarzystek i innych kluczowych twórczyń filmowych spadł w porównaniu z poprzednim rokiem.

Za tylko 16% najbardziej kasowych filmów 2023 roku odpowiadały kobiety. Tym samym wskaźnik spadł o 2 punkty procentowe w porównaniu z 2022 rokiem. Średnio kobiety stanowiły też mniej niż co czwartą osobę przy projektach, które trafiły na ekrany kin.

Sukces "Barbie" to wyjątek, który potwierdza regułę nierówności płci w branży filmowej. Droga do równości jest jeszcze daleka.

Spadek udziału reżyserek w top filmach w 2023

Ile kobiet pracowało nad największymi hitami Barbie?

Centrum Badań nad Obecnością Kobiet w Telewizji i Filmie na Uniwersytecie Stanowym w San Diego przeanalizowało dane dotyczące 250 najbardziej kasowych filmów 2023 roku. Wyniki pokazują niepokojący spadek odsetka produkcji wyreżyserowanych przez kobiety.

Z raportu wynika, że kobiety wyreżyserowały tylko 16% z 250 najpopularniejszych tytułów kinowych ubiegłego roku. To aż o 2 punkty procentowe mniej niż w 2022 roku. Niestety oznacza to, że reprezentacja reżyserek w mainstreamowym kinie zamiast rosnąć, nadal maleje.

Rok Odsetek filmów wyreżyserowanych przez kobiety
2022 18%
2023 16%

Na planie Barbie więcej kobiet niż przy innych hitach

"Barbie" Grety Gerwig okazała się hitem 2023 roku i najbardziej kasowym filmem w historii wyreżyserowanym przez kobietę. Ale produkcja ta była też wyjątkowa, jeśli chodzi o liczbę kobiet zaangażowanych w jej powstanie.

Jak pokazują badania, z reguły przy hollywoodzkich hitach pracuje znacznie mniej reżyserek, scenarzystek, montażystek i innych kluczowych twórczyń niż miało to miejsce w przypadku "Barbie". Obecność Grety Gerwig miała tu kluczowe znaczenie.

  • scenarzystki - 61% przy "Barbie" wobec 9% przy typowych hitach
  • montażystki - 35% przy "Barbie" wobec 18% przy typowych hitach
  • kompozytorki - 26% przy "Barbie" wobec 11% przy typowych hitach

Barbie przełamuje statystyki udziału kobiet w kinie

Ogromny sukces "Barbie" w reżyserii Grety Gerwig przełamuje statystyki dotyczące niskiego udziału kobiet przy największych hollywoodzkich hitach. Film pokazuje, że produkcje tworzone przez kobiety dla kobiet też mogą odnosić spektakularne triumfy.

"Barbie" stała się najbardziej kasowym filmem w historii wyreżyserowanym przez kobietę, zarabiając ponad 350 milionów dolarów. Sukces ten pokazuje, że filmy z perspektywy kobiecej mają ogromny, niewykorzystany dotąd potencjał komercyjny.

Greta Gerwig swoim hitem udowodniła, że kino kobiece wcale nie musi być niszowe i może podobać się milionom widzów na całym świecie. To przełom i szansa na zmianę nierównego status quo w Hollywood.

Podsumowanie

W artykule omówiono kwestię udziału kobiet w produkcji największych filmowych hitów na przykładzie "Barbie" Grety Gerwig. Film ten okazał się rekordowym sukcesem i najbardziej dochodową produkcją wyreżyserowaną kiedykolwiek przez kobietę. Jednak mimo tego przełomu, statystyki pokazują, że udział reżyserek i innych kluczowych twórczyń przy największych hitach kinowych wciąż maleje.

Z analizy 250 najpopularniejszych filmów 2023 roku wynika, że jedynie 16% z nich wyreżyserowały kobiety. To spadek o 2 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego roku. Ponadto kobiety stanowiły mniej niż co czwartą osobę zaangażowaną w produkcję największych hitów. Tylko przy 4% z nich pracowało 10 lub więcej kobiet.

Na tle tych statystyk "Barbie" wyróżnia się wyjątkowo wysokim udziałem kobiet w ekipie filmowej. Przy produkcji tego hitu pracowało znacznie więcej reżyserek, scenarzystek i montażystek niż przy typowym filmie z czołówki box office. Pokazuje to, jak ważna jest obecność kobiet za kamerą.

Podsumowując, sukces "Barbie" udowadnia, że kino kobiece może przyciągać miliony widzów. Jednak droga do równości płci w branży filmowej jest jeszcze daleka. Artykuł pokazuje skalę wyzwania, jakim jest zwiększenie udziału reżyserek w mainstreamowej produkcji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
  2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły