News

Irański reżyser na festiwalu w Cannes. Czy dostanie nagrodę?

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska08.05.20243 min.
Irański reżyser na festiwalu w Cannes. Czy dostanie nagrodę?

Tegoroczny festiwal filmowy w Cannes zbliża się do końca, a największe emocje budzą dwa filmy z Konkursu Głównego. Pierwszym z nich jest animacja "The Most Precious of Cargoes" Michela Hazanaviciusa, laureata Oscara za "Artystę". Drugim dziełem jest kontrowersyjny obraz "The Seed of the Sacred Fig" irańskiego reżysera Mohammada Rasoulofa, który niedawno zbiegł z kraju. Czas podsumować to, co działo się w Cannes i zastanowić się, który film może otrzymać najwyższe wyróżnienie.

Dwa filmy w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes

Na tegorocznym, 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, w Konkursie Głównym znalazły się dwa wyjątkowe dzieła. Pierwszym z nich jest animacja "The Most Precious of Cargoes" autorstwa Mohammada Rasoulofa, uznanego irańskiego reżysera. Drugim tytułem jest pierwsza od lat pełnometrażowa animacja w canneńskim konkursie - "The Seed of the Sacred Fig", której twórcą jest laureat Oscara Michel Hazanavicius.

Obie produkcje wzbudziły ogromne zainteresowanie nie tylko ze względu na swoją formę, ale przede wszystkim poruszaną tematykę. "The Most Precious of Cargoes" zabiera widzów w mroczne realia II wojny światowej, pokazując losy Żydów transportowanych do obozów zagłady. Z kolei "The Seed of the Sacred Fig" to odważne dzieło, będące hołdem dla buntujących się przeciwko irańskiemu reżimowi kobiet.

Premiery tych dwóch filmów na najbardziej prestiżowym festiwalu filmowym na świecie to nie lada gratka dla wszystkich miłośników kina. Pokazy obu obrazów z pewnością przyciągnęły tłumy widzów, zarówno koneserów sztuki filmowej, jak i zwykłych kinomanów.

Profil reżysera Mohammada Rasoulofa uciekającego z Iranu

Mohammad Rasoulof to jeden z najbardziej znanych i cenionych irańskich twórców filmowych. Jego droga do międzynarodowej sławy nie była jednak usłana różami. W 2011 roku reżyser został skazany przez irański reżim na 6 lat więzienia oraz 20-letni zakaz opuszczania kraju i wykonywania zawodu filmowca.

Powodem tak surowej kary było nakręcenie przez Rasoulofa filmu "Au revoir", który potępiał ograniczanie wolności słowa w Iranie. Mimo wielu trudności, artysta nie zaprzestał swojej twórczości i w kolejnych latach stworzył szereg nagradzanych na całym świecie produkcji, m.in. "Człowieka z wyspy" oraz "Klątwę złotego kwiatu".

  • W maju 2023 roku Rasoulof zdecydował się na dramatyczny krok - ucieczkę z Iranu. Ryzykując życiem, opuścił kraj, by w końcu móc w pełni korzystać z wolności twórczej.

Reżyser nie kryje, że jego najnowszy obraz "The Seed of the Sacred Fig" to przejmujący obraz irańskiej rzeczywistości. Nie może jednak już martwić się o represje ze strony władz - jako azylant polityczny, Mohammad Rasoulof zyskał upragnioną swobodę wypowiedzi artystycznej.

Czytaj więcej: Wiedźmin 3: Dziki Gon - zapowiedź nowej serii komiksowej

Spekulacje na temat nagród dla obu filmów

Już od premiery "The Most Precious of Cargoes" i "The Seed of the Sacred Fig" na festiwalu w Cannes, w mediach branżowych nie milkną dyskusje na temat potencjalnych nagród dla obu tytułów. Zdaniem wielu krytyków, oba filmy mają spore szanse na wyróżnienia ze względu na swoją unikatową formę oraz ważką, społeczną tematykę.

W przypadku "The Most Precious of Cargoes" Hazanaviciusa, duże uznanie wzbudza przełomowa decyzja o pokazaniu pełnometrażowej animacji w Konkursie Głównym festiwalu. Z kolei "The Seed of the Sacred Fig" Rasoulofa to pozycja obowiązkowa nie tylko ze względu na swój głęboki przekaz, ale również dramatyczną historię samego twórcy.

Jury festiwalu w Cannes z pewnością nie będzie miało łatwego zadania przy wyborze zwycięskich filmów. A może na Lazurowym Wybrzeżu zobaczymy w tym roku niespodziewany podział nagród? Jedno jest pewne - spekulacji wokół potencjalnych laureatów nie zabraknie aż do wielkiej gali zamknięcia.

Niezależnie od werdyktu jury, oba filmy z pewnością na długo pozostaną w pamięci widzów jako wybitne dzieła sztuki filmowej, poruszające ważkie, społeczne problemy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Intymne wspomnienia franciszka pieczki. fragmenty książki o legendzie kina.
  2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły