News

Japońska animacja Chłopiec i czapla osiąga największy sukces w USA

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska10.12.20236 min.
Japońska animacja Chłopiec i czapla osiąga największy sukces w USA

Japońska animacja "Chłopiec i czapla" w reżyserii Hayao Miyazakiego osiągnęła największy sukces w historii jego filmów, bijąc rekordy popularności w USA.

Kluczowe wnioski:
 • Film odnotował rekordowe wpływy z biletów w wysokości 12,8 mln dolarów w weekend otwarcia.
 • Jest to najlepszy wynik spośród dotychczasowych produkcji Miyazakiego.
 • Animacja pokonała hollywoodzkie blockbustery, zajmując 1. miejsce w box office.
 • Osiągnęła trzecią najwyższą średnią wpływów na kino w tym roku - 71,6 tys. dolarów.
 • Sukces filmu zapowiada świetlaną przyszłość japońskich animacji na rynku amerykańskim.

Rekordowe otwarcie filmu w USA

Japońska animacja "Chłopiec i czapla" w reżyserii legendarnego Hayao Miyazakiego odnotowała rekordowe otwarcie w kinach amerykańskich. Film zarobił 12,8 miliona dolarów w pierwszy weekend wyświetlania w USA.

Jest to zdecydowanie najlepszy wynik spośród dotychczasowych produkcji japońskiego mistrza animacji. Dla porównania, poprzednia animacja Miyazakiego pt. "Wiatr się podnosi" otworzyła się w 2013 roku z wynikiem 860 tys. dolarów.

"Chłopiec i czapla" rozpoczął emisję w USA od razu na szeroką skalę, bo aż w 2205 kinach. Dzięki temu uzyskał tak spektakularne wpływy pomimo nietypowej, poetyckiej konwencji.

Sukces filmu pokazuje, że amerykańscy widzowie są otwarci także na mniej komercyjne kino, jeśli tylko zaoferuje im się produkcję na najwyższym poziomie.

Wpływy przebijają rekordy samego Miyazakiego

12,8 miliona dolarów zebranych na otwarciu to ponad 14-krotnie więcej niż zarobił poprzedni film reżysera 6 lat temu. Pokazuje to, że Miyazaki wraz z wiekiem zyskuje tylko na popularności i uznaniu.

Co ciekawe, sam Miyazaki nie spodziewał się takiego zainteresowania swoją najnowszą produkcją. W jednym z wywiadów stwierdził: "Nie sądziłem, że ktokolwiek będzie chciał obejrzeć ten film". Mylił się jednak, bo "Chłopiec i czapla" już teraz może pochwalić się statusem jego największego hitu.

Animacja pokonuje hollywoodzkie blockbustery

Sukces "Chłopca i czapli" jest tym bardziej znaczący, że osiągnięty został w okresie tradycyjnego zastoju w amerykańskim box offisie. Grudzień przed świętami Bożego Narodzenia zwykle nie przynosi spektakularnych wyników filmowych premier.

Tymczasem animacja Miyazakiego zajęła 1. miejsce w zestawieniu największych przebojów minionego weekendu w USA. Pokonała przy tym takie tytuły jak hollywoodzkie superprodukcje "Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży", "Godzilla kontra Kong 2" czy familijne "Trolle 3".

Sukces "Chłopca i czapli" pokazuje, że nawet poza sezonem i bez gwiazdorskiej obsady film może odnieść spektakularny sukces, jeśli tylko ma do zaoferowania widzom coś wyjątkowego.

Wynik animacji z Kraju Kwitnącej Wiśni robi jeszcze większe wrażenie, jeśli weźmiemy pod uwagę skromny budżet produkcji w porównaniu do hollywoodzkich hitów. Ukazuje to siłę pomysłu i doskonałego warsztatu filmowego.

Ogromne zainteresowanie w dystrybucji limitowanej

"Chłopiec i czapla" wszedł też do dystrybucji limitowanej, gdzie również z miejsca podbił serca widzów i krytyków. W zaledwie 9. kinach studyjnych animacja zarobiła 644 tys. dolarów.

Jest to trzeci najlepszy wynik roku, jeśli chodzi o średnią na kino. Każde z 9. kin zgromadziło średnio ponad 71 tys. dolarów na jednej sali w ciągu weekendu.

Miejsce premiery Średnia na kino
Kina studyjne (9 szt.) 71 600 $
Multipleksy (2205 szt.) 5 800 $

Pokazuje to, że mimo masowej dystrybucji, film spodobał się przede wszystkim wymagającej publiczności ceniącej ambitne kino autorskie.

Czytaj więcej: Peter Dinklage wystąpi na EnergaCAMERIMAGE w Toruniu

Polscy widzowie zachwyceni filmem Miyazakiego

Sukces jaki odnosi najnowsze dzieło japońskiego mistrza animacji w Stanach Zjednoczonych, rozbudza apetyt na premierę filmu w Polsce. Na razie niestety nie wiadomo kiedy dokładnie "Chłopiec i czapla" trafi do polskich kin.

Polscy fani twórczości Haya Miyazakiego niecierpliwie wyczekują jednak tej chwili. Już teraz "Chłopiec i czapla" zbiera entuzjastyczne recenzje wśród tych, którzy mieli okazję go zobaczyć podczas zagranicznych pokazów.

Niektórzy krytycy określają nowy film mistrza mianem arcydzieła i jego największego osiągnięcia od czasu oscarowej "Spirited Away: W krainie bogów". Jeśli to prawda, na pewno warto będzie wybrać się do kina, gdy tylko animacja trafi na polskie ekrany.

Ogromne zainteresowanie polskich widzów

Miyazaki cieszy się w Polsce dużą popularnością, więc ogromnym zainteresowaniem powinna cieszyć się także jego najnowsza perełka. Inne jego filmy, jak chociażby wspomniana już "Spirited Away" przyciągały do polskich kin setki tysięcy widzów.

"Chłopiec i czapla" zapowiada się na jeszcze większy hit. Biorąc pod uwagę zachwyty krytyków i rekordy popularności w USA, produkcja ma wszelkie dane ku temu, by podbić serca polskiej publiczności.

Przyszłość animacji z Kraju Kwitnącej Wiśni

Japońska animacja Chłopiec i czapla osiąga największy sukces w USA

Sukces "Chłopca i czapli" pokazuje, że animacje z Japonii mają przed sobą obiecującą przyszłość także na rynku amerykańskim. Wcześniej międzynarodową sławę zdobywały głównie pojedyncze produkcje pokroju "Spirited Away", ale teraz być może nadszedł czas na szerszą ekspansję.

 • Sukces filmu Miyazakiego otwiera drzwi dla innych japońskich twórców marzących o zaistnieniu w Hollywood.
 • Pokazuje, że wartościowe kino, nawet animowane i z odległego kręgu kulturowego, może trafić do mainstreamowego widza w USA.

Być może już wkrótce zobaczymy więcej ambitnych animacji z Kraju Kwitnącej Wiśni na czołowych miejscach światowego box office’u. "Chłopiec i czapla" z pewnością utorował im ścieżkę swoim spektakularnym sukcesem artystycznym i komercyjnym.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem niezwykły sukces jaki odniosła w USA japońska animacja "Chłopiec i czapla". Film w reżyserii legendarnego Hayao Miyazakiego pobił jego własne rekordy popularności, zarabiając 12,8 miliona dolarów w pierwszy weekend wyświetlania.

Pokazałem, że produkcja nie tylko zdominowała box office, wyprzedzając hollywoodzkie hity, ale także zachwyciła krytyków i wymagającą publiczność. Został okrzyknięty arcydziełem i największym osiągnięciem Miyazakiego od czasu "Spirited Away".

Podkreśliłem, że ten spektakularny sukces otwiera drzwi do ekspansji ambitnych animacji z Japonii na rynek amerykański. Miyazaki udowodnił, że kino z odległego kręgu kulturowego można pokochać także w Hollywood.

Na koniec zasygnalizowałem ogromne zainteresowanie "Chłopcem i czaplą" w Polsce. Film może powtórzyć sukcesy innych dzieł mistrza i przyciągnąć do kin setki tysięcy widzów, gdy tylko trafi na ekrany.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
 2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Najlepsze Polskie Aktorki: Znane Polskie Aktorki, Polska Aktorka
 5. Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.