Jazz in Film Festival 2023 in Warsaw: November 29 - December 1

Jazz in Film Festival 2023 in Warsaw: November 29 - December 1
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska16.11.2023 | 6 min.

Festiwal Jazz w Filmie w Warszawie to wyjątkowe wydarzenie łączące muzykę jazzową z kinem. Odbędzie się w dniach 29 listopada - 1 grudnia 2023 roku i zaprezentuje najciekawsze produkcje filmowe związane z jazzem. To świetna okazja, aby posłuchać tej niezwykłej muzyki w nietypowej odsłonie filmowej.

Kluczowe wnioski:
  • Przegląd filmów o jazzie z całego świata, od klasyki po nowości.
  • Występy żywej muzyki jazzowej w klubach Warszawy.
  • Spotkania z twórcami filmów i muzykami jazzowymi.
  • Warsztaty dla fanów jazzu i kina.
  • Niezapomniane doznania dla miłośników jazzu i filmu.

Filmy jazzowe w polskiej kinematografii: Jazz in Film Festival 2023

Historia polskich filmów jazzowych sięga lat 50. XX wieku, kiedy to po okresie stalinizmu polski jazz ponownie mógł zaistnieć w kulturze. Od tego czasu jazzmani zaczęli ściśle współpracować z filmowcami, tworząc nietuzinkowe dzieła łączące te dwie dziedziny sztuki. Przez dekady powstało wiele wybitnych filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych z jazzowymi soundtrackami autorstwa czołowych polskich artystów jazzowych. Po latach zapomnienia, dzięki festiwalowi Jazz in Film, te arcydzieła polskiej kinematografii i polskiego jazzu znów zostają przypomniane i zaprezentowane szerszej publiczności.

Tegoroczna, druga edycja Jazz in Film Festival odbędzie się w dniach 29 listopada - 1 grudnia 2023 roku w siedzibie Filmoteki Narodowej przy ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie. To trzy dni pełne pokazów filmowych, dyskusji z twórcami i koncertów, które przybliżą widzom relację jazzu z polską kinematografią na przestrzeni dekad.

Idea festiwalu Jazz in Film

Festiwal Jazz in Film to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, kompleksowo prezentujące dorobek polskiego jazzu w kontekście historii polskiej kinematografii. Jego celem jest odkrywanie na nowo i promowanie zapomnianych arcydzieł z lat 50., 60. i 70. XX wieku, w których polscy jazzmani stworzyli ścieżki dźwiękowe. Pokazy filmowe uzupełniają spotkania z twórcami oraz artystami jazzowymi, dzięki którym widzowie mogą lepiej zrozumieć tę wyjątkową relację muzyki jazzowej z filmem.

Harmonogram wydarzenia: 29 listopada - 1 grudnia 2023

Druga edycja Jazz in Film Festival potrwa 3 dni - od środy 29 listopada do piątku 1 grudnia 2023 roku. Wydarzenie odbędzie się w gmachu Filmoteki Narodowej przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Wstęp na wszystkie pokazy i spotkania festiwalowe jest bezpłatny.

Otwarcie festiwalu nastąpi 29 listopada o godzinie 19:00. Tego dnia odbędzie się pierwszy z trzech wieczorów tematycznych - Wieczór kompozytorski: Zbigniew Namysłowski. 30 listopada od godziny 19:00 rozpocznie się drugi blok filmowy - Od komedii do filmów animowanych: Jazz w historii polskiej szkoły animacji. Trzeciego dnia festiwalu, 1 grudnia o 19:00, zaplanowany jest Wieczór premierowy z Urszulą Dudziak: Amerykański sen.

Dodatkowo, w sobotę 2 grudnia o godzinie 10:00 odbędzie się Poranek dla dzieci: Jazz w kreskówkach - pokaz filmów animowanych z jazzowymi soundtrackami dla najmłodszych widzów. Bilety na tę imprezę towarzyszącą kosztują 20 zł.

Czytaj więcej: Zaczyna się! Poznaj historię Edith Piaf dzięki Sztucznej Inteligencji

Wieczór kompozytorski: ukaz Zbigniewa Namysłowskiego

Pierwszego dnia festiwalu, 29 listopada, odbędzie się wieczór poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich jazzmanów - Zbigniewowi Namysłowskiemu. Publiczność zobaczy trzy klasyczne polskie filmy z lat 70. i 80., do których ścieżkę dźwiękową skomponował właśnie Namysłowski:

  • Namysłowski (reż. Tomasz Lengren, 1978)
  • Plamuz (reż. Zbigniew Rybczyński, 1973)
  • Ukryty w słońcu (reż. Jerzy Trojan, 1980)

Będzie to okazja, by w jednym miejscu wysłuchać kilku charakterystycznych dla Namysłowskiego jazzowych stylistyk i prześledzić jego rozwój kompozytorski na przestrzeni dekady.

Od komedii do filmów animowanych: Jazz w historii polskiej szkoły animacji

Drugi dzień festiwalu, czwartek 30 listopada, upłynie pod znakiem polskiej animacji jazzowej. Tego wieczoru pokazane zostaną kultowe filmy animowane z lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku, których muzykę skomponowali czołowi polscy jazzmani, m.in.:

Krzysztof Komeda, Tomasz Stańko, Adam Makowicz i Włodzimierz Nahorny. W programie znalazły się takie tytuły, jak:

„Kwartecik” Edwarda Sturlisa, „Klatki” i „Wiklinowy kosz” Mirosława Kijowicza, „Science Fiction”, „Plugawe słowo”, „Lykantropia” Piotra Dumały oraz „From the Green Hill” i „Niestety” Mariusza Wilczyńskiego.

Będzie to fascynująca podróż przez historię polskiej szkoły animacji widzianą przez pryzmat artystycznych poszukiwań w dziedzinie jazzu.

Wieczór premierowy z Urszulą Dudziak: Amerykański sen

Trzeciego dnia festiwalu, w piątek 1 grudnia, nastąpi uroczysta premiera najnowszego filmu o wybitnej polskiej wokalistce jazzowej - Urszuli Dudziak. Obraz pt. „Ula” w reżyserii debiutantki Agnieszki Iwańskiej opowiada o artystycznej drodze Dudziak, jej współpracy z czołowymi postaciami polskiego i amerykańskiego jazzu oraz marzeniu o karierze za oceanem.

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z samą bohaterką, Urszulą Dudziak oraz reżyserką Agnieszką Iwańską. Będzie to wyjątkowa okazja, by porozmawiać z artystką o jej fascynującej, ponadczasowej twórczości na styku jazzu i filmu.

Poranek dla dzieci: Jazz w kreskówkach - Impreza towarzysząca festiwalowi

Festiwal Jazz in Film to nie tylko wydarzenie dla dorosłych. W sobotę 2 grudnia o godzinie 10:00 odbędzie się specjalny pokaz filmów animowanych z jazzowymi ścieżkami dźwiękowymi dla najmłodszych widzów.

W programie znajdą się kultowe polskie kreskówki z muzyką jazzową, m.in.:

  • „Pan Słoń” Teresy Badzian
  • „Klocki” Teresy Badzian
  • „Fantastyczna podróż” Aliny Maliszewskiej
  • „Tytus, Romek i Atomek” Krzysztofa Giersza

Poranek odbędzie się w PROMie Kultury Saska Kepa przy ulicy Brukselskiej 23 w Warszawie. Bilety kosztują 20 zł.

Jazz in Film Festival to z pewnością wydarzenie, które powinien zobaczyć każdy miłośnik jazzu i polskiej kinematografii. Serdecznie zapraszamy do Filmoteki Narodowej w dniach 29 listopada - 1 grudnia 2023 roku!

Podsumowanie

Festiwal Jazz in Film to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników jazzu i kina. Przez trzy dni będziemy mogli zanurzyć się w fascynującym świecie polskich filmów jazzowych. Odkryjemy na nowo arcydzieła z lat 50., 60. i 70., do których muzykę stworzyli wybitni polscy jazzmani.

Usłyszymy mistrzowskie dźwięki m.in. takich artystów jak Zbigniew Namysłowski, Krzysztof Komeda czy Tomasz Stańko. Poznamy filmową twórczość Urszuli Dudziak, jednej z największych wokalistek jazzowych w Polsce. Dowiemy się, jak rozwijała się animacja jazzowa, dzięki takim twórcom jak Mirosław Kijowicz i Piotr Dumała.

To będą trzy dni wytężonych projekcji, dyskusji i koncertów, podczas których głębiej zrozumiemy wyjątkową relację łączącą polski jazz z rodzimą kinematografią. Jeśli kochasz jazz i kino - Jazz in Film Festival jest wydarzeniem, którego nie możesz przegapić!

Serdecznie zapraszamy od 29 listopada do 1 grudnia do Filmoteki Narodowej przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie. Wejście na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest całkowicie bezpłatne. Do zobaczenia na Jazz in Film Festival 2023!

5 Podobnych Artykułów:

  1. Psy 1992 - Film kryminalny Władysława Pasikowskiego z Bogusławem Lindą
  2. Ridley Scott chciał przywrócić Maximusa w Gladiator 2: Russell Crowe w najbardziej niezwykłych walkach
  3. Christopher Nolan ostrzega: platformy streamingowe wymagają pilnej naprawy
  4. 'The Marvels' zbiera zaledwie 63 mln dolarów na świecie
  5. Najnowsze Hity na Netflix: Filmy i Seriale, które musisz obejrzeć w grudniu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły