News

Jazz in Film Festival 2023 in Warsaw: November 29 - December 1

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska16.11.20236 min.
Jazz in Film Festival 2023 in Warsaw: November 29 - December 1

Festiwal Jazz w Filmie w Warszawie to wyjątkowe wydarzenie łączące muzykę jazzową z kinem. Odbędzie się w dniach 29 listopada - 1 grudnia 2023 roku i zaprezentuje najciekawsze produkcje filmowe związane z jazzem. To świetna okazja, aby posłuchać tej niezwykłej muzyki w nietypowej odsłonie filmowej.

Kluczowe wnioski:
 • Przegląd filmów o jazzie z całego świata, od klasyki po nowości.
 • Występy żywej muzyki jazzowej w klubach Warszawy.
 • Spotkania z twórcami filmów i muzykami jazzowymi.
 • Warsztaty dla fanów jazzu i kina.
 • Niezapomniane doznania dla miłośników jazzu i filmu.

Filmy jazzowe w polskiej kinematografii: Jazz in Film Festival 2023

Historia polskich filmów jazzowych sięga lat 50. XX wieku, kiedy to po okresie stalinizmu polski jazz ponownie mógł zaistnieć w kulturze. Od tego czasu jazzmani zaczęli ściśle współpracować z filmowcami, tworząc nietuzinkowe dzieła łączące te dwie dziedziny sztuki. Przez dekady powstało wiele wybitnych filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych z jazzowymi soundtrackami autorstwa czołowych polskich artystów jazzowych. Po latach zapomnienia, dzięki festiwalowi Jazz in Film, te arcydzieła polskiej kinematografii i polskiego jazzu znów zostają przypomniane i zaprezentowane szerszej publiczności.

Tegoroczna, druga edycja Jazz in Film Festival odbędzie się w dniach 29 listopada - 1 grudnia 2023 roku w siedzibie Filmoteki Narodowej przy ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie. To trzy dni pełne pokazów filmowych, dyskusji z twórcami i koncertów, które przybliżą widzom relację jazzu z polską kinematografią na przestrzeni dekad.

Idea festiwalu Jazz in Film

Festiwal Jazz in Film to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, kompleksowo prezentujące dorobek polskiego jazzu w kontekście historii polskiej kinematografii. Jego celem jest odkrywanie na nowo i promowanie zapomnianych arcydzieł z lat 50., 60. i 70. XX wieku, w których polscy jazzmani stworzyli ścieżki dźwiękowe. Pokazy filmowe uzupełniają spotkania z twórcami oraz artystami jazzowymi, dzięki którym widzowie mogą lepiej zrozumieć tę wyjątkową relację muzyki jazzowej z filmem.

Harmonogram wydarzenia: 29 listopada - 1 grudnia 2023

Druga edycja Jazz in Film Festival potrwa 3 dni - od środy 29 listopada do piątku 1 grudnia 2023 roku. Wydarzenie odbędzie się w gmachu Filmoteki Narodowej przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Wstęp na wszystkie pokazy i spotkania festiwalowe jest bezpłatny.

Otwarcie festiwalu nastąpi 29 listopada o godzinie 19:00. Tego dnia odbędzie się pierwszy z trzech wieczorów tematycznych - Wieczór kompozytorski: Zbigniew Namysłowski. 30 listopada od godziny 19:00 rozpocznie się drugi blok filmowy - Od komedii do filmów animowanych: Jazz w historii polskiej szkoły animacji. Trzeciego dnia festiwalu, 1 grudnia o 19:00, zaplanowany jest Wieczór premierowy z Urszulą Dudziak: Amerykański sen.

Dodatkowo, w sobotę 2 grudnia o godzinie 10:00 odbędzie się Poranek dla dzieci: Jazz w kreskówkach - pokaz filmów animowanych z jazzowymi soundtrackami dla najmłodszych widzów. Bilety na tę imprezę towarzyszącą kosztują 20 zł.

Czytaj więcej: Zaczyna się! Poznaj historię Edith Piaf dzięki Sztucznej Inteligencji

Wieczór kompozytorski: ukaz Zbigniewa Namysłowskiego

Pierwszego dnia festiwalu, 29 listopada, odbędzie się wieczór poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich jazzmanów - Zbigniewowi Namysłowskiemu. Publiczność zobaczy trzy klasyczne polskie filmy z lat 70. i 80., do których ścieżkę dźwiękową skomponował właśnie Namysłowski:

 • Namysłowski (reż. Tomasz Lengren, 1978)
 • Plamuz (reż. Zbigniew Rybczyński, 1973)
 • Ukryty w słońcu (reż. Jerzy Trojan, 1980)

Będzie to okazja, by w jednym miejscu wysłuchać kilku charakterystycznych dla Namysłowskiego jazzowych stylistyk i prześledzić jego rozwój kompozytorski na przestrzeni dekady.

Od komedii do filmów animowanych: Jazz w historii polskiej szkoły animacji

Jazz in Film Festival 2023 in Warsaw: November 29 - December 1

Drugi dzień festiwalu, czwartek 30 listopada, upłynie pod znakiem polskiej animacji jazzowej. Tego wieczoru pokazane zostaną kultowe filmy animowane z lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku, których muzykę skomponowali czołowi polscy jazzmani, m.in.:

Krzysztof Komeda, Tomasz Stańko, Adam Makowicz i Włodzimierz Nahorny. W programie znalazły się takie tytuły, jak:

„Kwartecik” Edwarda Sturlisa, „Klatki” i „Wiklinowy kosz” Mirosława Kijowicza, „Science Fiction”, „Plugawe słowo”, „Lykantropia” Piotra Dumały oraz „From the Green Hill” i „Niestety” Mariusza Wilczyńskiego.

Będzie to fascynująca podróż przez historię polskiej szkoły animacji widzianą przez pryzmat artystycznych poszukiwań w dziedzinie jazzu.

Wieczór premierowy z Urszulą Dudziak: Amerykański sen

Trzeciego dnia festiwalu, w piątek 1 grudnia, nastąpi uroczysta premiera najnowszego filmu o wybitnej polskiej wokalistce jazzowej - Urszuli Dudziak. Obraz pt. „Ula” w reżyserii debiutantki Agnieszki Iwańskiej opowiada o artystycznej drodze Dudziak, jej współpracy z czołowymi postaciami polskiego i amerykańskiego jazzu oraz marzeniu o karierze za oceanem.

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z samą bohaterką, Urszulą Dudziak oraz reżyserką Agnieszką Iwańską. Będzie to wyjątkowa okazja, by porozmawiać z artystką o jej fascynującej, ponadczasowej twórczości na styku jazzu i filmu.

Poranek dla dzieci: Jazz w kreskówkach - Impreza towarzysząca festiwalowi

Festiwal Jazz in Film to nie tylko wydarzenie dla dorosłych. W sobotę 2 grudnia o godzinie 10:00 odbędzie się specjalny pokaz filmów animowanych z jazzowymi ścieżkami dźwiękowymi dla najmłodszych widzów.

W programie znajdą się kultowe polskie kreskówki z muzyką jazzową, m.in.:

 • „Pan Słoń” Teresy Badzian
 • „Klocki” Teresy Badzian
 • „Fantastyczna podróż” Aliny Maliszewskiej
 • „Tytus, Romek i Atomek” Krzysztofa Giersza

Poranek odbędzie się w PROMie Kultury Saska Kepa przy ulicy Brukselskiej 23 w Warszawie. Bilety kosztują 20 zł.

Jazz in Film Festival to z pewnością wydarzenie, które powinien zobaczyć każdy miłośnik jazzu i polskiej kinematografii. Serdecznie zapraszamy do Filmoteki Narodowej w dniach 29 listopada - 1 grudnia 2023 roku!

Podsumowanie

Festiwal Jazz in Film to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników jazzu i kina. Przez trzy dni będziemy mogli zanurzyć się w fascynującym świecie polskich filmów jazzowych. Odkryjemy na nowo arcydzieła z lat 50., 60. i 70., do których muzykę stworzyli wybitni polscy jazzmani.

Usłyszymy mistrzowskie dźwięki m.in. takich artystów jak Zbigniew Namysłowski, Krzysztof Komeda czy Tomasz Stańko. Poznamy filmową twórczość Urszuli Dudziak, jednej z największych wokalistek jazzowych w Polsce. Dowiemy się, jak rozwijała się animacja jazzowa, dzięki takim twórcom jak Mirosław Kijowicz i Piotr Dumała.

To będą trzy dni wytężonych projekcji, dyskusji i koncertów, podczas których głębiej zrozumiemy wyjątkową relację łączącą polski jazz z rodzimą kinematografią. Jeśli kochasz jazz i kino - Jazz in Film Festival jest wydarzeniem, którego nie możesz przegapić!

Serdecznie zapraszamy od 29 listopada do 1 grudnia do Filmoteki Narodowej przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie. Wejście na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest całkowicie bezpłatne. Do zobaczenia na Jazz in Film Festival 2023!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Intymne wspomnienia franciszka pieczki. fragmenty książki o legendzie kina.
 2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Niespodzianka dla fanów Rebel Moon - premiera filmu w Polsce szybciej niż myślisz!
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Scarlett Johansson pozwała OpenAI. Mocne oskarżenia gwiazdy
NewsScarlett Johansson pozwała OpenAI. Mocne oskarżenia gwiazdy

Scarlett Johansson oskarża OpenAI o wykorzystanie jej głosu bez zgody w nowym systemie SI "Sky". Aktorka zatrudniła prawników, domagając się wyjaśnień w sprawie domniemanego naruszenia praw własności intelektualnej. OpenAI usuwa głos i zaprzecza zarzutom