News

Jodie Foster: Gwiazdy pokolenia Z - Są bardzo denerwujący

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak08.01.20244 min.
Jodie Foster: Gwiazdy pokolenia Z - Są bardzo denerwujący

Jodie Foster, dwukrotna zwyciężczyni Oscara, nie gryzie się w język i otwarcie przyznaje, że współpraca z gwiazdami pokolenia Z bywa dla niej trudna. Aktorka zwraca uwagę, że młodzi ludzie często ignorują zasady oraz nie wykazują odpowiedzialności w pracy. Jodie oczekuje większego zaangażowania i sumienności od młodych gwiazd. Czy jej słowa to znak, że pokolenia dzieli coraz większa przepaść?

Jodie Foster o pokoleniu Z

Aktorka Jodie Foster, znana z takich filmów jak Milczenie owiec czy Oskarżeni, dwukrotna zdobywczyni Oscara, podzieliła się ostatnio swoją opinią na temat współpracy z przedstawicielami młodego pokolenia gwiazd, określanego mianem generacji Z.

Jak przyznała w rozmowie z portalem Deadline, młodzi aktorzy i aktorki potrafią być "naprawdę irytujący", szczególnie w kontekście wspólnej pracy.

Przykłady zachowań pokolenia Z

Jodie Foster podała konkretne przykłady tego, co jej się nie podoba w postawie przedstawicieli generacji Z:

 • Młodzi aktorzy często mówią: "Nie, dziś nie czuję się na siłach, by to zrobić, przyjdę na 10:30". Jodie ocenia, że takie podejście do pracy jest lekceważące.
 • W mailach od młodych gwiazd zdarzają się liczne błędy gramatyczne i interpunkcyjne. Gdy Jodie zwraca im na to uwagę, odpowiadają: "Czemu miałbym to sprawdzać? Czy to nie jest w pewien sposób ograniczające?".

Tego typu postawa wydaje się bardzo nieprofesjonalna z punktu widzenia doświadczonej aktorki.

Pokolenie Z odmiennie traktuje pracę

Wypowiedź Jodie Foster pokazuje, że młodzi ludzie z pokolenia Z fundamentalnie inaczej postrzegają pracę i współpracę niż starsi.

Nie przywiązują oni aż tak dużej wagi do dyscypliny, punktualności, poprawności językowej. Niektórzy uważają wręcz, że zwracanie uwagi na takie kwestie jest w pewien sposób "ograniczające".

Indywidualizm charakterystyczny dla pokolenia Z

Można tu doszukiwać się charakterystycznego dla młodych ludzi indywidualizmu i przekonania, że na pierwszym miejscu są ich potrzeby, samopoczucie, wolność.

Pewnie starsze pokolenia z łatwością doszukają się tu przejawów "lenistwa", "braku etyki pracy", itp. Jednak psycholodzy zaznaczają, że młodzi po prostu mają nieco inną hierarchię wartości.

Czytaj więcej: Najlepsze Gry na Czarny Piątek: Odkryj, Które Warto Kupić!

Jodie Foster o braku odpowiedzialności młodych

Z wypowiedzi Jodie Foster przebija rozczarowanie postawą młodych gwiazd i aktorów.

Są bardzo denerwujący - szczególnie w miejscu pracy.

Aktorka oczekiwałaby od młodszych kolegów po fachu większej odpowiedzialności.

Czy to tylko "wina" młodych?

Z drugiej strony, można też zastanowić się, czy starsze pokolenie Hollywood nie ponosi przypadkiem pewnej winy za taką postawę.

Wpajając młodym gwiazdom przekonanie o ich wyjątkowości, celebryckim statusie, pozwalając na rozmaite "widzi mi się", przyczynili się do ukształtowania się tego specyficznego modelu pracy.

Gwiazdy Z ignorują zasady językowe

Jodie Foster: Gwiazdy pokolenia Z - Są bardzo denerwujący

Jak wynika z relacji Jodie Foster, młodzi celebryci bardzo często ignorują podstawowe zasady poprawności językowej w komunikacji mailowej czy w dokumentach.

Przykłady Reakcja młodych
Błędy gramatyczne w mailach "Czemu miałbym to sprawdzać? Czy to nie jest w pewien sposób ograniczające?"

Może to dziwić u celebrytów i osób publicznych, które przecież muszą umieć się dobrze wysłowić. Z drugiej jednak strony, młode pokolenie traktuje pewne zasady i konwencje jako zbędny "przeżytek".

Czego aktorka oczekuje od młodych

Słowa krytyki Jodie Foster pokazują, że doświadczona aktorka oczekiwałaby od swoich młodszych kolegów i koleżanek po fachu przede wszystkim:

 • większego profesjonalizmu
 • szacunku dla wspólnej pracy
 • punktualności
 • sumienności
 • odpowiedzialnego podejścia

Być może jednak, jak już zauważono, pewne różnice w podejściu są nie do przeskoczenia i wynikają z odmiennych doświadczeń oraz hierarchii wartości starszego i młodszego pokolenia.

Podsumowanie

W artykule omówiono kontrowersyjną wypowiedź aktorki Jodie Foster na temat współpracy z młodymi gwiazdami z pokolenia Z. Jak przyznała, często bywają one "naprawdę irytujące", zwłaszcza w kontekście wspólnej pracy.

Przedstawiono konkretne przykłady zachowań celebrytów z pokolenia Z, które rażą starszą aktorkę - lekceważący stosunek do dyscypliny i obowiązków, ignorowanie zasad poprawności językowej. Zanalizowano, skąd mogą wynikać te różnice pokoleniowe.

Stwierdzono, że młodzi inaczej postrzegają pracę, przedkładając własne potrzeby i samopoczucie nad obowiązki. Starsze pokolenie oczekiwałoby większego profesjonalizmu i odpowiedzialności.

Całość pokazuje, jak trudny może być dialog międzypokoleniowy. Być może jednak pewnych różnic nie da się przeskoczyć i są one niejako wpisane w odmienne doświadczenia starszych i młodszych.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
 2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora
 5. Anders Holm opowiada o wcielaniu się w postać Johna Goodmana w Monarch: Dziedzictwo potworów
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.