News

Jodie Foster odrzuciła rolę księżniczki Leii w Gwiezdnych Wojnach. Dlaczego?

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska19.01.20244 min.
Jodie Foster odrzuciła rolę księżniczki Leii w Gwiezdnych Wojnach. Dlaczego?

Jodie Foster odrzuciła rolę księżniczki Leii w Gwiezdnych Wojnach. Aktorka zdradziła to w rozmowie w programie Jimmy'ego Fallona, potwierdzając plotki krążące od lat. Okazuje się, że Foster dostała propozycję zagrania Leii, ale ostatecznie zdecydowała się ją odrzucić. Wbrew pozorom, pierwotnie George Lucas chciał dużo młodszą aktorkę do tej roli. Jodie Foster miała wtedy zaledwie 15 lat. Dlaczego więc zrezygnowała z takiej szansy?

Jodie Foster wspomina o propozycji roli księżniczki Lei

W rozmowie w programie Jimmy'ego Fallona aktorka Jodie Foster zaskoczyła fanów Gwiezdnych Wojen, ujawniając że dostała kiedyś propozycję zagrania roli księżniczki Lei. Tym samym potwierdziła plotki krążące od lat na ten temat. Okazuje się, że to właśnie Foster była pierwszym wyborem do tej kultowej roli.

Aktorka przyznała, że faktycznie zaproponowano jej zagranie Lei w oryginalnej trylogii Gwiezdnych Wojen. Miało to miejsce pod koniec lat 70., gdy miała zaledwie 15 lat. Foster wspomina ten moment z dystansem, ale jednocześnie docenia wagę tej propozycji.

Konflikt terminów z innym filmem Disneya

Dlaczego więc ostatecznie Foster zrezygnowała z tej roli? Jak się okazuje, miała ona w tym czasie podpisaną umowę na udział w innym filmie wytwórni Disneya. Nie chciała zrywać wcześniejszych zobowiązań kontraktowych.

Aktorka nie sprecyzowała, o jaki dokładnie film chodziło. Biorąc jednak pod uwagę okres, o którym mówi, prawdopodobnie był to "Zwariowany piątek" z 1976 roku. Tak czy inaczej, konflikt terminów z tym projektem uniemożliwił Foster przyjęcie roli Lei.

George Lucas chciał dużo młodszą Leię

Co ciekawe, Jodie Foster ujawniła również, że George Lucas poszukiwał znacznie młodszej aktorki do roli Lei. Foster miała wówczas 15 lat, co oznaczałoby, że w trakcie zdjęć do pierwszego Gwiezdnego Wojen miałaby zaledwie 13 lat.

Ostatecznie w Leię wcieliła się 21-letnia wówczas Carrie Fisher. W trakcie realizacji filmów trylogii miała więc 19 lat. To pokazuje, że Lucas faktycznie zmienił początkową wizję i zdecydował się obsadzić starszą aktorkę.

Inna fryzura Lei?

Czy gdyby to Foster zagrała Leię, kultowa fryzura księżniczki wyglądałaby inaczej? Aktorka żartobliwie skomentowała w rozmowie z Fallonem, że gdyby to ona dostała tę rolę, Leia prawdopodobnie miałaby "fryzurę w stylu ananasa". Trudno ocenić, na ile mówiła poważnie, ale z pewnością byłoby to ciekawe doświadczenie dla fanów Gwiezdnych Wojen.

Czytaj więcej: Fani załamani! Netflix kasuje popularny serial "Co poszło nie tak?" - 2024 aktualności

Sukces Carrie Fisher jako księżniczki Lei

Ostatecznie to Carrie Fisher zagrała Leię w aż 5 filmach sagi i na zawsze zapisała się w historii kina tą rolą. Kreacja księżniczki oraz jej charyzmatyczna fryzura na dobre przeszły do popkultury i zyskały status ikonicznych.

Udało im się wykonać kawał niesamowitej roboty. Nie wiem, jak dobra byłabym w tej roli. Mogłabym mieć inną fryzurę. Bardziej w stylu ananasa.

Tak Foster skomentowała ostateczny casting do roli księżniczki Lei. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak potoczyłyby się losy Gwiezdnych Wojen, gdyby to ona zagrała tę rolę. Jedno jest pewne - Carrie Fisher na zawsze pozostanie w pamięci fanów jako księżniczka Leia.

Podsumowanie

Jodie Foster odrzuciła rolę księżniczki Leii w Gwiezdnych Wojnach. Dlaczego?

W artykule dowiadujemy się o zaskakującym wyznaniu Jodie Foster. Aktorka ujawniła w programie telewizyjnym, że kiedyś otrzymała propozycję zagrania roli księżniczki Lei w kultowym filmie Gwiezdne Wojny. Okazuje się, że to właśnie ona była pierwszym wyborem do tej ikonicznej roli! Jednak ostatecznie musiała zrezygnować z powodu konfliktu terminów z innym projektem.

Co więcej, Foster zdradza, że George Lucas poszukiwał znacznie młodszej aktorki niż grająca Leię Carrie Fisher. Gdyby więc Foster przyjęła propozycję, miałaby zaledwie 13 lat podczas kręcenia pierwszego Gwiezdnego Wojen! Aktorka z dystansem podchodzi do tej sytuacji, ale docenia fakt, że rozważano ją do tak ważnej roli.

Ostatecznie kultową kreację księżniczki Lei stworzyła Carrie Fisher. Jej charakterystyczna fryzura i silna osobowość bohaterki na zawsze zapisały się w historii kina. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak wyglądałyby Gwiezdne Wojny z Foster w roli Lei. Niemniej wyznanie aktorki to z pewnością ciekawostka dla fanów sagi.

Podsumowując, artykuł ujawnia kulisy obsady jednej z najbardziej kultowych ról w historii kina. Okazuje się, że zanim Carrie Fisher wcieliła się w Leię, rolę tę proponowano 15-letniej wówczas Jodie Foster. Aktorka musiała jednak odmówić z powodu innych zobowiązań zawodowych. Mimo to jej wyznanie to z pewnością miła niespodzianka dla miłośników Gwiezdnych Wojen.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
  2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły