Aktorstwo

Józef Skrzek z SBB - sylwetka i historia polskiego muzyka

Maciek Kaźmierczak27 października 20236 min
Józef Skrzek z SBB - sylwetka i historia polskiego muzyka

Józef Skrzek to legendarny polski kompozytor, multiinstrumentalista i wokalista, który na stałe zapisał się w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Był założycielem i liderem legendarnego zespołu SBB, z którym osiągnął ogromny sukces w latach 70. Tworzył mieszankę rocka progresywnego, symfonicznego i jazzu. Do jego największych przebojów zalicza się m.in. "W kołysce dłoni Twych", "Moja zwariowana kochana" i "Memento z banalnym tryptykiem". Współpracował też z Czesławem Niemenem. Po rozpadzie SBB kontynuował solową karierę i komponował muzykę filmową.

Kluczowe wnioski:
  • Józef Skrzek był liderem legendarnej grupy SBB, z którą osiągnął wielki sukces.
  • Stworzył wiele przebojów, m.in. "W kołysce dłoni Twych" czy "Moja zwariowana kochana".
  • Poza SBB kontynuował solową karierę i komponował muzykę filmową.
  • Współpracował również z Czesławem Niemenem przy jego solowych albumach.
  • Uważany jest za jedną z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Początki muzycznej kariery Józefa Skrzeka

Józef Skrzek swoją przygodę z muzyką rozpoczął jako nastolatek w latach 60. XX wieku. Początkowo grał na perkusji w amatorskich zespołach The Rebels oraz Dżamble. Wkrótce zaczął również komponować pierwsze utwory i uczyć się gry na instrumentach klawiszowych. W 1967 roku dołączył do zespołu Anawa, z którym nagrał płytę. Józef Skrzek szybko stał się ważną postacią polskiej sceny rockowej lat 60.

Młody Skrzek w owym czasie poszukiwał własnego stylu i brzmienia, eksperymentując z rozmaitymi gatunkami, od big-beatu po jazz. Grał m.in. w formacjach Niebiesko-Czarni oraz Romuald i Roman. Wkrótce jednak poczuł, że chce tworzyć coś zupełnie nowego i przełomowego na polskiej scenie muzycznej.

Grupa Niemen

Przełomowym momentem okazała się dla Skrzeka współpraca z Czesławem Niemenem w legendarnej grupie Niemen Enigmatic. Józef Skrzek był klawiszowcem i jednym z kompozytorów na przełomowych płytach "Enigmatic" i "Niemen Enigmatic". Te doświadczenia ukształtowały jego nowatorskie, progresywne podejście do rocka.

Powstanie zespołu SBB

W 1971 roku Józef Skrzek, inspirując się brytyjskimi zespołami rocka progresywnego, założył grupę SBB (Samotny Blady Błazen). Obok Skrzeka w składzie znaleźli się gitarzysta Antymos Apostolis i perkusista Jerzy Piotrowski. Nazwa zespołu nawiązywała do samotności artysty i była hołdem dla "Błazeńskiej korony" grupy Niemen Enigmatic.

SBB szybko zyskał miano jednego z najważniejszych zespołów na polskiej scenie rockowej lat 70. Łączyli rock progresywny z jazzem i muzyką klasyczną. Ich debiutancki album "SBB" z 1973 roku przyniósł przeboje "W kołysce dłoni Twych" i "W niebogłosy".

Zmiany w składzie SBB

W kolejnych latach skład SBB ulegał zmianom. Odeszli Apostolis i Piotrowski, a zastąpili ich gitarzyści Jerzy Piotrowski i Leszek Biolik oraz perkusiści Tomasz Stańko i Jerzy Piotrowski. Jednak przez cały czas liderem pozostawał Józef Skrzek.

Czytaj więcej: Ile lat ma Daniel Olbrychski 2023 aktor grający w serialu Ranczo i Ziemia obiecana

Największe przeboje SBB

Józef Skrzek skomponował wiele ponadczasowych przebojów, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rockowej. Do najważniejszych należą:

  • "W kołysce dłoni Twych" - jeden z pierwszych wielkich przebojów SBB z debiutanckiej płyty.
  • "Moja zawariowana kochana" - przebój z albumu "SBB" (1974).
  • "Przyczyna strachu" - title track z płyty "Nowy horyzont" (1977).
  • "Płoną góry, płoną lasy" - z płyty "SBB" (1974).
  • "Memento z banalnym tryptykiem" - z albumu "Pamięć" (1975).

Te i wiele innych kompozycji sprawiły, że Skrzek na stałe wpisał się do historii polskiego rocka progresywnego.

Współpraca Józefa Skrzeka z Czesławem Niemenem

Józef Skrzek z SBB - sylwetka i historia polskiego muzyka

Poza działalnością w SBB, Józef Skrzek kontynuował współpracę z Czesławem Niemenem przy jego solowych albumach. Skomponował utwory na płyty Niemena: "Strange Is This World" (1972), "Ode to Venus" (1977) i "Aerolit" (1977).

Jak wspominał później Skrzek, praca z Niemenem była dla niego zawsze inspirująca, gdyż Czesław Niemen ciągle poszukiwał nowych brzmień i jako artysta nigdy się nie zatrzymywał w jednym miejscu.

Granie i komponowanie z Niemenem zawsze było kreatywnym wyzwaniem. Czesław ciągle się rozwijał i inspirował mnie do poszukiwań artystycznych - wspominał Józef Skrzek.

Dzięki tej współpracy Skrzek wzbogacał również swój warsztat kompozytorski i brzmienie SBB.

Działalność solowa Józefa Skrzeka

W latach 80. popularność zespołu SBB zaczęła stopniowo słabnąć. W 1988 roku grupa zawiesiła działalność, a Józef Skrzek skoncentrował się na karierze solowej.

Nagrał kilka udanych solowych płyt, m.in. "Piano" (1979), "Behind the Front" (1994) czy "Anatomy Lesson" (2014). Wciąż pozostawał aktywny na scenie, koncertując z recitalami fortepianowymi.

Choć SBB jeszcze kilkukrotnie reaktywował się w różnych składach, to jednak okres świetności grupy bezpowrotnie minął. Skrzek z powodzeniem kontynuował karierę jako artysta solowy.

Współpraca z innymi artystami

Poza solową działalnością Józef Skrzek chętnie współpracował z wieloma młodszymi artystami rockowymi, m.in. z grupami Dżem, Collage czy Ścianka. Dzięki temu jego kompozycje docierały do nowych pokoleń słuchaczy.

Józef Skrzek jako kompozytor muzyki filmowej

Oprócz twórczości rockowej, Józef Skrzek od lat 80. z powodzeniem komponuje również muzykę do filmów.

Jest autorem ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak m.in.:

  • "Zaklęte rewiry" (1975)
  • "Znachor" (1981)
  • "Wściekły" (1986)
  • "Kingsajz" (1987)
  • "Psy 2" (1994)

Muzyka Skrzeka nadała tym filmom specyficzny, mroczny klimat. Pokazała również, że jego twórczość wykracza daleko poza rock progresywny.

Józef Skrzek pozostaje niezwykle płodnym kompozytorem, którego dorobek na trwale zapisał się w historii polskiej muzyki.

Podsumowanie

Józef Skrzek to postać-legenda polskiej muzyki rockowej. Był założycielem i liderem zespołu SBB, z którym stworzył wiele ponadczasowych przebojów. Komponował muzykę łączącą rocka progresywnego z jazzem i elementami muzyki klasycznej. Do jego największych hitów należą "W kołysce dłoni Twych", "Moja zwariowana kochana" czy "Memento z banalnym tryptykiem".

Poza SBB Józef Skrzek współpracował z Czesławem Niemenem przy jego solowych albumach. Stworzył też kilka udanych płyt solowych po rozwiązaniu SBB w latach 80. Nie zaprzestał działalności koncertowej.

Skrzek to również uznany twórca muzyki filmowej, który skomponował ścieżki dźwiękowe do takich filmów jak "Znachor", "Psy 2" czy "Kingsajz". Jego twórczość to ważny rozdział w historii polskiej muzyki.

Józef Skrzek pozostaje aktywny do dziś, koncertując i nagrywając nowe albumy. Jest artystą, który wywarł ogromny wpływ na polską scenę rockową i wciąż inspiruje nowe pokolenia wykonawców.

Najczęstsze pytania

Józef Skrzek był niezwykle utalentowanym multiinstrumentalistą. Grał przede wszystkim na instrumentach klawiszowych - fortepianie, organach Hammonda, syntezatorach. Był też perkusistą w początkach swojej kariery. Oprócz tego grywał na gitarze basowej i saksofonie.

Po współpracy z Czesławem Niemenem w grupie Niemen Enigmatic, Skrzek poczuł, że chce stworzyć własny zespół grający nowoczesną odmianę rocka progresywnego. Chciał tworzyć muzykę łączącą rocka z jazzem i muzyką klasyczną. Stąd pomysł na założenie SBB w 1971 roku.

SBB istniał w latach 1971-1988, po czym zawiesił działalność. W późniejszych latach zespół jeszcze kilkukrotnie reaktywował się, ale nie na długo. Okres największej świetności przypadł na lata 70., kiedy SBB tworzył swoje najbardziej znane albumy.

Po rozwiązaniu SBB Skrzek nagrał kilka solowych płyt i koncertował solo. Współpracował też z wieloma młodszymi artystami rockowymi, jak Dżem, Collage, Ścianka. Komponował również ścieżki dźwiękowe do filmów.

Skrzek skomponował muzykę m.in. do filmów "Znachor", "Psy", "Psy 2", "Kingsajz", "Wściekły". Jego mroczne, rockowe brzmienie idealnie pasowało do tych produkcji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najlepsze Filmy i Seriale o Wojsku, Bitwach i Żołnierzach - Top 10
  2. Aktorzy wielojęzyczni: Gwiazdy, które grają w różnych językach
  3. Bez litości 3 - ostatni rozdział: finalna odsłona akcyjnej trylogii
  4. Macaulay Culkin - czy aktor żyje czy nie?
  5. Filmy Sztuki Walki - Najlepsze Filmy o Sztukach Walki
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły