Aktorstwo

Józwa Butrym - bohater Potopu, znajdź informacje

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska26.10.20237 min.
Józwa Butrym - bohater Potopu, znajdź informacje

Józwa Butrym to jedna z barwniejszych postaci występujących w Potopie, drugiej części Trylogii Henryka Sienkiewicza. Ten szlachcic i żołnierz odegrał ważną rolę w powieści, choć niektórzy czytelnicy mogą go nie pamiętać tak dobrze jak Kmicica czy Zagłobę. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, kim był Józwa Butrym, jaką pełnił funkcję w fabule Potopu i dlaczego warto poznać tę barwną postać z czasów potopu szwedzkiego.

Kluczowe wnioski:
 • Józwa Butrym był szlachcicem i żołnierzem, który dołączył do oddziałów Czarnieckiego.
 • Jego osoba dodawała kolorytu fabule Potopu i reprezentowała typowego żołnierza tamtych czasów.
 • Butrym odegrał istotną rolę w bitwie pod Warką i uratował Kmicica.
 • Był wierny ojczyźnie i gotów poświęcić dla niej swoje życie.
 • Postać Butryma pokazuje patriotyzm i poświęcenie szlachty polskiej.

Kim był Józwa Butrym z Trylogii?

Józwa Butrym to jedna z barwniejszych i bardziej charakterystycznych postaci występujących w Trylogii Henryka Sienkiewicza. Pojawia się on w drugiej części, czyli w powieści Potop, gdzie odgrywa dość istotną rolę.

Butrym był szlachcicem średniego stanu, pochodzącym z województwa sandomierskiego. Dołączył do oddziałów Stefana Czarnieckiego i brał udział w walkach ze Szwedami podczas potopu szwedzkiego w XVII wieku. Był odważnym i doświadczonym żołnierzem, gotowym walczyć za ojczyznę. Miał około 40 lat i cechowała go nieprzeciętna siła fizyczna. Odznaczał się także prostolinijnością, szczerością i dobrym sercem.

Butrym reprezentował w powieści typowego szlachcica-żołnierza czasów Jana Kazimierza. Był odważny, waleczny, uczciwy i kochający swój kraj. Jego barwny język, rubaszne maniery i zamiłowanie do trunku dodawały w Potopie ludzkiego kolorytu.

Przydomek i wygląd

Józwa Butrym nosił przydomek "Wielkiego diabła", co doskonale oddawało jego imponującą posturę i wielką siłę. Był bardzo wysoki i barczysty, miał szerokie barki i potężne ramiona. Jego twarz określano jako "czerwoną i kwadratową".

Butrym ubierał się po prostu, jak przystało na zwykłego szlachcica. Nosił wysokie buty, szeroki pas i szablę przy boku. Miał bujne, kręcone włosy i wąsy. Cała jego postać emanowała siłą i męstwem.

Jaką rolę odegrał Butrym w Potopie?

Józwa Butrym odegrał bardzo istotną rolę w fabule Potopu, choć nie był głównym bohaterem powieści. Pojawia się w kluczowych momentach akcji i ma wpływ na losy innych postaci.

Najpierw Butrym walczy u boku Czarnieckiego, gdzie daje się poznać jako dzielny i odważny żołnierz. Następnie pomaga uciec z niewoli Andrzejowi Kmicicowi, stając się jego wiernym towarzyszem. Później bierze udział w bitwie pod Warką, w której ratuje Kmicica przed śmiercią. Na koniec, podczas szturmu Częstochowy, zostaje ciężko ranny i umiera jako bohater.

Dzięki swojej prostolinijności i wierności ideałom Butrym stanowi moralny drogowskaz dla Kmicica, który z czasem - także dzięki przykładowi Butryma - staje się prawdziwym patriotą gotowym oddać życie za ojczyznę.

Ratunek Kmicica i bitwa pod Warką

Kluczowymi momentami z udziałem Butryma w Potopie są uwolnienie Kmicica z rąk Szwedów oraz dzielna postawa Butryma w bitwie pod Warką, gdzie ratuje życie porucznika. Te wydarzenia ukazują go jako wiernego towarzysza i walecznego żołnierza.

Dzięki Butrymowi Kmicic zyskuje realną szansę na odkupienie win i powrót do obozu polskiego. Butrym stanowi dla niego wzór patriotyzmu i honoru żołnierskiego.

Czytaj więcej: Barbara Kwiatkowska Basia Kwiatkowska Znana z gry | Psychotherapeutka

Gdzie pojawia się postać Józwy Butryma?

Postać Józwy Butryma pojawia się wyłącznie w powieści Henryka Sienkiewicza pt. Potop, wydanej w 1886 roku. Jest to druga część Trylogii, po powieści Ogniem i mieczem. Akcja Potopu dzieje się w latach 1654-1660, w okresie najazdu szwedzkiego na Polskę zwanego potopem.

Butrym pojawia się w księdze pierwszej, gdzie zostaje wprowadzony jako żołnierz idący z pospolitym ruszeniem pod komendą Czarnieckiego. Od tego momentu staje się jedną z głównych postaci powieści i towarzyszy czytelnikom aż do tragicznej śmierci bohatera pod koniec utworu.

Poza Potopem Butrym nie pojawia się w żadnej innej powieści czy też adaptacji filmowejTrylogii. Jest postacią ściśle związaną z tym konkretnym dziełem Sienkiewicza.

Jakie cechy miał Józwa Butrym?

Józwa Butrym - bohater Potopu, znajdź informacje

Józwa Butrym był szlachcicem-żołnierzem obdarzonym wieloma charakterystycznymi cechami, które czynią z niego barwną postać.

 • Był niezwykle silny fizycznie i odznaczał się wielkim męstwem w walce.
 • Miał prostolinijny charakter - był szczery i uczciwy.
 • Okazywał bezgraniczną lojalność i oddanie sprawie walki o ojczyznę.
 • Cechowała go rubaszność, ale i serdeczność w relacjach z innymi.
 • Kochał zabawę, trunki i hulanki, ale potrafił też być poważny, gdy trzeba.

Butrym imponował odwagą i prostotą. Był wzorem żołnierza, dla którego honor i ojczyzna były najważniejsze. Jego lojalność wobec Kmicica i poświęcenie w walce budziły podziw. Był prawdziwym patriotą, gotowym oddać życie za Polskę.

Dlaczego Butrym jest ważną postacią?

Choć Józwa Butrym nie jest głównym bohaterem Potopu, to jednak odgrywa bardzo istotną rolę w fabule i ma duży wpływ na losy innych postaci, zwłaszcza Andrzeja Kmicica. Oto dlaczego ta barwna postać zasługuje na uwagę:

1. Butrym uosabia typowego szlachcica-żołnierza tamtych czasów - jego postać dodaje powieści kolorytu i realizmu.

2. Swoją prostolinijnością i patriotyzmem Butrym stanowi wzór cnót żołnierskich dla Kmicica.

3. Ratując Kmicica z niewoli, Butrym wpływa na dalsze losy porucznika i całej fabuły Potopu.

4. Bohaterstwo i śmierć Butryma pod Częstochową pokazują heroizm polskich żołnierzy.

Dlatego postać Butryma - mimo drugoplanowej roli - ma kluczowe znaczenie dla przesłania całej powieści.

Co się stało z Józwą Butrymem?

Losy Józwy Butryma dobiegły tragicznego końca pod koniec powieści Potop. Bohater zginął śmiercią godną żołnierza, broniąc Częstochowy przed Szwedami.

W czasie szturmu szwedzkiego Butrym wraz z oddziałem Czarnieckiego bronił klasztoru na Jasnej Górze. Walczył z wielkim męstwem, ścinając wrogów swym potężnym mieczem. W pewnym momencie ciężko raniony, osunął się na ziemię. Umierając, powierzył Kmicicowi obronę cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Śmierć Butryma nastąpiła w heroicznym boju i była godna żołnierza, który całe życie poświęcił walce w obronie ojczyzny. Jego postawa stała się wzorem patriotyzmu dla innych postaci, zwłaszcza Kmicica.

„Jam żywota swego i krwi nie żałował, byle ojczyzna żyła” - powiedział umierający Butrym, oddając ducha na polu walki.

Postać Józwy Butryma ukazuje więc nie tylko osobisty heroizm, ale też ducha epoki - gotowość szlachty polskiej do poświęceń w obronie zagrożonej ojczyzny.

Podsumowanie

Postać Józwy Butryma, występująca w Potopie, drugiej części Trylogii Henryka Sienkiewicza, zasługuje na większą uwagę, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Ten prosty szlachcic i żołnierz okazuje się niezwykle barwną i ważną dla fabuły postacią.

Butrym swoją prostolinijnością, lojalnością i patriotyzmem stanowi wzór cnót żołnierskich. Ratując Kmicica z niewoli, a później wspierając go, pomaga głównemu bohaterowi odnaleźć właściwą drogę. Sam Butrym ginie bohaterską śmiercią, dając przykład poświęcenia dla ojczyzny.

Postać Butryma wniosła do Potopu ducha epoki - pokazała zwykłego szlachcica, gotowego walczyć w obronie Polski. Jego barwny język i prostolinijność dodają powieści realizmu. Dlatego Józwa Butrym z Potopu na trwałe zapisał się w panteonie bohaterów Trylogii.

Podsumowując - Józwa Butrym to skromny bohater o wielkim sercu, którego odwaga i patriotyzm zasługują na pamięć i uznanie. Jego losy pokazują heroiczną walkę Polaków w czasie potopu szwedzkiego w XVII wieku.

Najczęstsze pytania

Józwa Butrym to jedna z barwniejszych postaci drugiej części Trylogii, czyli powieści Potop. Był szlachcicem i żołnierzem, który dołączył do oddziałów Czarnieckiego. Odznaczał się odwagą, prostolinijnością i patriotyzmem. Jego losy splatają się z losem Andrzeja Kmicica, któremu pomaga wrócić na właściwą drogę.

Postać Józwy Butryma pojawia się wyłącznie w powieści Potop Henryka Sienkiewicza. Jest to druga część Trylogii. Akcja książki rozgrywa się w czasie potopu szwedzkiego w XVII wieku.

Butrym odegrał ważną rolę w Potopie. Był wiernym towarzyszem Kmicica, któremu pomógł uciec z niewoli szwedzkiej. Swoją postawą dawał przykład cnót żołnierskich. Zginął obroną Jasnej Góry, dając przykład patriotyzmu.

Butrym zginął pod koniec Potopu, broniąc klasztoru na Jasnej Górze przed Szwedami. Został ciężko ranny w walce i oddał życie za ojczyznę, dając przykład heroizmu. Jego śmierć była godna prawdziwego żołnierza.

Butrym był odważny, lojalny, prostolinijny i szczery. Cechowała go rubaszność i siła. Był wzorem żołnierza, dla którego najważniejsze były honor i ojczyzna. Jego postawa budziła podziw i stanowiła wzór cnót.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.33 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

 1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
 2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Niespodzianka dla fanów Rebel Moon - premiera filmu w Polsce szybciej niż myślisz!
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły