News

Kasia Smutniak mówi Nie lubię kompromisów w nowym dokumencie o kryzysie uchodźczym

Autor Kornel Lis
Kornel Lis03.12.20236 min.
Kasia Smutniak mówi Nie lubię kompromisów w nowym dokumencie o kryzysie uchodźczym

Kasia Smutniak, polska aktorka mieszkająca we Włoszech, zadebiutowała jako reżyserka filmem dokumentalnym "Mur" opowiadającym o kryzysie uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej w 2021 roku.

Kluczowe wnioski:
 • Film pokazuje dramatyczne losy uchodźców uciekających przed wojną i głodem.
 • Krytykuje nieproporcjonalną reakcję polskiego rządu, który zbudował mur na granicy.
 • Przedstawia perspektywę działających na miejscu aktywistów pomagających uchodźcom.
 • Zwraca uwagę na bierność i obojętność polskiego społeczeństwa wobec tej tragedii.
 • Smutniak mówi, że nie akceptuje kompromisów w kwestii praw człowieka.

Kasia Smutniak reżyseruje film dokumentalny o kryzysie na granicy

Kasia Smutniak, polska aktorka od lat mieszkająca we Włoszech, zadebiutowała jako reżyserka filmem dokumentalnym "Mur", opowiadającym o dramatycznych wydarzeniach na polsko-białoruskiej granicy w 2021 roku. Film miał swoją premierę podczas 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w Filmie.

Smutniak porusza w filmie kwestię kryzysu uchodźczego wywołanego przez reżim Łukaszenki, który sprowadzał na Białoruś imigrantów z Bliskiego Wschodu, by następnie przepychać ich przez zieloną granicę do Polski. Reakcją polskich władz była budowa wysokiego muru granicznego i wprowadzenie stanu wyjątkowego. Tymczasem tysiące uchodźców utknęło w potrzasku pomiędzy dwoma krajami.

Polityczne tło kryzysu uchodźczego

Kasia Smutniak pokazuje polityczne kulisy tego, w jaki sposób kryzys został wywołany przez reżim Łukaszenki, aby destabilizować Unię Europejską. Uchodźcy stali się przedmiotem politycznej gry, a ich dramatyczna sytuacja schodzi na dalszy plan. Tymczasem oni uciekali przed wojną, głodem i ubóstwem z takich krajów jak Syria, Afganistan czy Irak.

Film krytycznie ocenia reakcję polskich władz, które zamiast szukać humanitarnych rozwiązań, postawiły mur graniczny i zmilitaryzowały teren przy granicy. W ten sposób Polska również wykorzystała kryzys dla własnych celów politycznych, tracąc z oczu dobro konkretnych ludzi.

Perspektywa uchodźców uciekających przed wojną i głodem

Kluczowym elementem filmu "Mur" jest pokazanie perspektywy samych uchodźców, którzy znaleźli się w potrzasku nie z własnej winy. Uciekali przed wojnami, przemocą, głodem, szukając bezpiecznego miejsca dla siebie i swoich rodzin. Zamiast tego znaleźli się w centrum politycznego kryzysu na granicy UE.

Kasia Smutniak przeprowadza wywiady z uchodźcami utknąłmi w lasach na granicy polsko-białoruskiej. Opowiadają oni o swojej dramatycznej sytuacji, tęsknocie za normalnym życiem i strachu o swoją przyszłość. Ich gorzka opowieść ukazuje prawdziwe oblicze tego kryzysu.

Od 15 tys. do nawet 20 tys. uchodźców utknęło na polsko-białoruskiej granicy podczas kryzysu
7 osób zmarło w polskich lasach z powodu wycieńczenia i wychłodzenia

Czytaj więcej: Oscarowy laureat Brendan Fraser powróci na ekran - dowiedz się w czym wystąpi!

Nieproporcjonalna reakcja rządu i sił bezpieczeństwa

Kasia Smutniak krytykuje działania polskich służb na granicy, które jej zdaniem były nieproporcjonalne do sytuacji. Z jednej strony doszło do bezpardonowych wywózek uchodźców z powrotem na Białoruś, bez weryfikowania ich sytuacji. Z drugiej dochodziło do przemocy i pobić osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę.

Kasia Smutniak porównuje zachowanie polskich służb granicznych i policji do zachowań funkcjonariuszy reżimów autorytarnych. Uważa, że resort spraw wewnętrznych prowadził propagandę sukcesu, ukrywając przed opinią publiczną prawdziwy dramat na granicy.

Nie zgadzam się na kompromisy w kwestii praw człowieka i humanitaryzmu, niezależnie od sytuacji politycznej i okoliczności.

Działania aktywistów pomagających uchodźcom na granicy

Film pokazuje też drugą, pozytywną perspektywę - działania aktywistów różnych organizacji humanitarnych, którzy na własną rękę starali się pomagać uchodźcom utknąłym na granicy. Robili to kosztem własnego bezpieczeństwa, napotykając opór ze strony funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Kasia Smutniak podkreśla odwagę i determinację tych aktywistów, którzy wbrew zakazom władz i policyjnym kordonom próbowali dostarczać uchodźcom żywność, ubrania, leki i inne produkty pierwszej potrzeby. Nie zgadzali się na to, żeby ludzie umierali z głodu i zimna bezczynnie obserwując ich dramat z bezpiecznej odległości.

 • Aktywiści informowali media o sytuacji na granicy, na którą nałożono zakaz wstępu
 • Organizowali zrzutki na pomoc humanitarną, którą sami przenosili do lasu
 • Udzielali uchodźcom bezpośredniej pomocy medycznej na miejscu

Krytyka bierności i obojętności społeczeństwa

Oprócz bezpośredniej krytyki władz, Kasia Smutniak kieruje też mocne słowa pod adresem polskiego społeczeństwa. Jej zdaniem, zbyt biernie i obojętnie przyglądaliśmy się temu, co działo się na naszej granicy z Białorusią. Za mało osób protestowało i domagało się humanitarnego traktowania uchodźców.

Dla reżyserki filmu "Mur" to dowód na to, że jako społeczeństwo wciąż jesteśmy zamknięci za własnym murem uprzedzeń i nietolerancji wobec obcych. Dopóki się to nie zmieni, podobne sytuacje będą się powtarzać.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem film dokumentalny "Mur" w reżyserii Kasi Smutniak, który opowiada o kryzysie uchodźczym na polsko-białoruskiej granicy w 2021 roku. Ten dramatyczny temat poruszył mnie osobiście i postanowiłem przybliżyć go czytelnikom z kilku perspektyw.

Przedstawiłem polityczne tło tego kryzysu, który został sprowokowany przez reżim Łukaszenki, a następnie wykorzystany także przez polskie władze dla własnych celów. Jednocześnie pokazałem ludzką tragedię uchodźców, którzy stali się przedmiotem politycznej gry. To oni uciekali przed wojną i głodem, a znaleźli się w śmiertelnym potrzasku.

Omówiłem bulwersujące działania polskich służb granicznych, które w brutalny sposób traktowały uchodźców próbujących przekroczyć granicę. Jednocześnie podkreśliłem heroizm aktywistów niosących pomoc humanitarną uchodźcom oraz bierność polskiego społeczeństwa.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił czytelnikom lepiej zrozumieć ten dramatyczny kryzys oraz jego konsekwencje. Uważam, że powinniśmy wyciągnąć z niego wnioski i nigdy więcej nie dopuścić do podobnych scen na polskiej granicy.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
 2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Najlepsze Polskie Aktorki: Znane Polskie Aktorki, Polska Aktorka
 5. Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły