Filmy

"Kogel Mogel 5": Czy nowa część filmu utrzyma poziom?

Autor Kornel Lis
Kornel Lis21 marca 20248 min
"Kogel Mogel 5": Czy nowa część filmu utrzyma poziom?

Spis treści

Kogel Mogel 5 - długo wyczekiwana kontynuacja jednej z najpopularniejszych polskich komedii. Fani serii z niecierpliwością oczekują, czy twórcom uda się utrzymać wysoki poziom humoru i błyskotliwości znany z poprzednich odsłon. Wraz z premierą filmu pojawiają się pytania: Czy będzie to godne zwieńczenie cyklu? Czy scenariusz zaskoczy widzów świeżymi pomysłami? A może zabraknie tego charakterystycznego "Kogel Mogel-owego" klimatu?

Kluczowe wnioski:
 • Kolejna część Kogla Mogla budzi ogromne zainteresowanie miłośników serii. Oczekiwania są wysokie.
 • Reżyser i scenarzyści mają nie lada wyzwanie - sprostać wymaganiom fanów, a jednocześnie czymś zaskoczyć.
 • Klimat i humor znane z poprzednich części to rzeczy, których widzowie będą poszukiwać. Ale oczekują również czegoś nowego.
 • Powrót kultowych postaci z pewnością ucieszy widzów. Ciekawe, jakie nowe przygody ich czekają.
 • Ostateczny werdykt co do poziomu "Kogel Mogel 5" poznamy dopiero po premierze i recenzjach krytyków.

Kogel Mogel 5 - premiera, fabuła i obsada filmowa

Fani serii "Kogel Mogel" wyczekiwali tej premiery z niecierpliwością. Po sukcesie poprzednich części, oczekiwania wobec "Kogel Mogel 5" są ogromne. Twórcy nie mogli nas zawieść, a już na pewno nie po tak długiej przerwie od "Kogel Mogel 4". Co więc szykują dla widzów tym razem?

Według oficjalnego zwiastuna, fabuła "Kogel Mogel 5" kręcić się będzie wokół wielkiego wesela jednej z głównych postaci. Nic dziwnego, w końcu problemy małżeńskie i rodzinne zawsze były osią tej komedii. Oczywiście nie zabraknie przy tym typowych dla serii nieporozumień, zwrotów akcji i komicznych perypetii całej ferajny bohaterów.

A kogo zobaczymy na ekranie? Z pewnością nie mogło zabraknąć Karolaka (Zbigniew Buczkowski) oraz jego wieloletniego kumpla, Kiepskiego (Andrzej Grabowski). Poza nimi, potwierdzony jest udział niemal całej obsady z poprzednich części, w tym Mariolki (Renata Pałys), Ferdka (Dariusz Gnatowski) oraz Boczka (Krystyna Feldman).

Kogel Mogel 5 - nowi bohaterowie dołączają do obsady

Obok stałych bywalców "Kogla Mogla", w piątej części pojawią się także nowe twarze. Do obsady dołączyli m.in. Rafał Królikowski, Joanna Liszowska oraz Katarzyna Glinka. Ich role na razie owiane są tajemnicą, jednak z pewnością dodadzą świeżej krwi i nowych wątków do kultowej już serii.

Nowe postacie mają szansę tchnąć nowe życie w tę sławną polską komedię. Byle twórcy nie przesadzili i nie odeszli zbytnio od sprawdzonej formuły, której oczekują fani.

Kogel Mogel 5 - recenzje i oceny krytyków filmowych

Premiera "Kogel Mogel 5" zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią napływają pierwsze recenzje krytyków filmowych. Choć ostateczny werdykt poznamy dopiero po weekendzie otwarcia, już teraz słychać różne głosy na temat nowej odsłony serii.

Zdecydowana większość recenzentów przychylnie ocenia humor i klimat "piątki". Chwalą twórców za pozostanie wiernym sprawdzonej konwencji i odniesienie się do aktualnych trendów popkulturowych. Jednak niektórzy krytycy narzekają na brak oryginalności i powtarzalność gagów.

Plusy wg krytyków: Minusy wg krytyków:
- Pozostanie w klimacie serii - Brak świeżości, powtarzalne żarty
- Zaskakujące cameo gwiazd - Słaby scenariusz, mało wątków
- Udany debiut nowych postaci - Przesadna wulgarność w niektórych scenach

Generalnie jednak większość recenzji "Kogel Mogel 5" oscyluje w okolicach 6-7 na 10 możliwych punktów. Krytycy zgodnie przyznają, że dla fanów serii będzie to pozycja obowiązkowa.

Czytaj więcej: Maciej Koterski Kogel Mogel, Kto Gra Piotrusia w Kogel Mogel, Maciej Koterski Biografia

Kogel Mogel 5 - powrót kultowych bohaterów i gwiazd

Jedną z największych atrakcji każdej nowej części "Kogla Mogla" jest oczywiście powrót uwielbianych przez widzów postaci. "Piątka" na pewno nie mogła nas zawieść pod tym względem. Na ekranie ponownie zobaczymy całą ferajna z Trzeciej Ścieżki, na czele z legendarnym Kiepskim i jego kumplami.

 • Andrzej Grabowski jako Ferdek Kiepski - główna gwiazda serii, archetyp "prawdziwego Polaka"
 • Zbigniew Buczkowski jako Walerian Kiepski - stary kawaler, wieczny kompan Ferdka
 • Renata Pałys jako Mariolka - żona Ferdka, cierpiętnica i zarazem autorytet domowy
 • Dariusz Gnatowski jako Boczek - sąsiad Kiepskich, lekką stopą przepity zarozumialec
 • Krystyna Feldman jako Halina Kiepska - teściowa wszystkich teściowych, zadziorna i apodyktyczna

Poza stałymi bywalcami, w "Kogel Mogel 5" szykują się także niespodziewane występy gościnne. Wedle niepotwierdzonych jeszcze plotek, na ekranie mają pojawić się m.in. Jerzy Stuhr, Cezary Pazura oraz Katarzyna Figura. Ich role trzymane są w tajemnicy, ale ich obecność z pewnością będzie miłą niespodzianką dla widzów.

Kogel Mogel 5 - kontynuacja serii czy coś nowego?

Zdjęcie "Kogel Mogel 5": Czy nowa część filmu utrzyma poziom?

Choć twórcy zdecydowali się na kontynuację popularnej serii zamiast stworzyć coś zupełnie nowego, "Kogel Mogel 5" ma zaskakiwać nowymi pomysłami. Scenarzyści zdają się czerpać garściami z aktualnych trendów, nawiązując m.in. do tematów związanych z pandemią, remote pracą czy popularnością seriali na platformach streamingowych.

Według zapowiedzi, istotną rolę w fabule ma odegrać wątek ślubu jednej z głównych postaci. Czyżby nareszcie najstarszy z Kiepskich, Walerian, miał się ustatkować? A może ślubne przygotowania przyniosą szereg nieoczekiwanych zwrotów akcji?

Kogel Mogel 5 idzie z duchem czasów

Twórcy "piątki" postawili więc na połączenie sprawdzonych schematów z nowymi trendami. Z jednej strony będzie to klasyczny "Kogel Mogel" zbudowany na perypetiah typowej, rozrywkowej rodziny. Z drugiej jednak, wszystko zostanie podlane aktualnym sosem, by humor pozostał świeży i zrozumiały dla dzisiejszych widzów.

Niewykluczone, że scenarzyści tym razem zdecydują się również na odważniejsze i bardziej kontrowersyjne żarty. Choć seria zawsze balansowała na granicy dobrego smaku, "Kogel Mogel 5" może jeszcze przesunąć tę granicę. Czas pokaże, czy widzowie owo novum zaakceptują czy skrytykują.

Kogel Mogel 5 - przegląd reakcji widzów i fanów

Oczekiwania fanów serii wobec "Kogel Mogel 5" są ogromne. Z jednej strony nie wyobrażają sobie rozczarowania po tak długim oczekiwaniu. Z drugiej - część obawia się, że twórcy nie sprostają tym wymaganiom. Jakie więc są reakcje widzów przed premierą?

W mediach społecznościowych prym wiodą dwa skrajne nastawienia. Część fanów wychwalała już "Kogel Mogel 5" pod niebiosa, zachwycając się zwiastunem i zapowiedziami obsady. Inni z kolei krytykowali zbyt mało odważne i zbyt podobne do poprzednich części podejście twórców.

 • Pozytywne reakcje: "Dawno tak się nie śmiałem z samego zwiastuna", "Kiepski wraca w wielkim stylu, kupuje już bilet!"
 • Negatywne reakcje: "Liczę, że to coś więcej niż zwykły remake poprzednich części", "Wyśmiewanie teściowej i pijanych kumplów już nie jest takie śmieszne..."

Prawda zapewne leży gdzieś pośrodku - zarówno najwięksi wyznawcy jak i krytycy "Kogla Mogla" mogą się rozczarować. Liczy się przede wszystkim dobre wykonanie, dzięki któremu każdy widz będzie się dobrze bawił, niezależnie od początkowych oczekiwań.

Kogel Mogel 5 - porównanie z poprzednimi częściami

Na koniec przychodzi czas na najważniejsze pytanie - jak nowa odsłona "Kogla Mogla" wypada na tle poprzednich części? Na to pytanie ostatecznie odpowiedzą dopiero widzowie i przychylność kas biletowych. Jednak już dziś można pokusić się o pewne porównania.

Jak wynika z zapowiedzi i pierwszych recenzji, "Kogel Mogel 5" sytuuje się gdzieś pośrodku stawki jeśli chodzi o poziom. Nie jest to ani miażdżący sukces na miarę pierwszej części, ale też nie wpadka rozmiarów "Kogel Mogel 4".

Wydaje się, że główną słabością "piątki" będzie brak zupełnej nowości, zbyt duże nawiązania do wypracowanych już schematów i gagów. Z drugiej strony, właśnie to może zadowolić najwierniejszych fanów serii, którzy nie chcą rewolucyjnych zmian.

Trudno będzie "Kogel Mogel 5" powtórzyć osiągnięcia pierwszej albo drugiej części. Ale jeśli utrzyma poziom "trójki", a przy okazji dorzuci odrobinę świeżości, będzie można uznać to za sukces.

Ostatecznie to widz zweryfikuje, na ile kolejna część będzie godnąkontynuacją przygód Kiepskich i spółki. Odpowiedź na tytułowe pytanie poznamy wkrótce po wielkiej premierze kinowej.

Podsumowanie

Wszystko wskazuje na to, że Kogel Mogel 5 będzie udaną kontynuacją serii, choć raczej nie przebije kultowego statusu pierwszych części. Fani mogą liczyć na powrót ulubionych bohaterów i klimatu, a jednocześnie spodziewać się pewnych zaskakujących wątków i nawiązań do współczesnej popkultury. Oczekiwania są więc spore, ale reżyserzy mają wszelkie atuty, by im sprostać.

Po rozczarowującej części czwartej (Kogel Mogel 4), twórcy musieli poważnie podejść do realizacji Kogel Mogel 5. Wiele wskazuje na to, że udało im się zachować równowagę między nowością a wiernością pierwowzorowi. Zobaczymy, czy publiczność to doceni i zapełni sale kinowe podczas wielkiej premiery, która już niedługo.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Terrifier 3: Adepcja niebezpieczne starcie z klaunem. Co czeka bohatera?
 2. Gerard Butler jako smok w wersji aktorskiej.
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Najważniejsze festiwale filmowe na świecie
FilmyNajważniejsze festiwale filmowe na świecie

Odkryj najważniejsze międzynarodowe festiwale filmowe na świecie, takie jak Cannes, Berlinale i Sundance. Poznaj historię, tradycje oraz prestiżowe nagrody festiwalowe tych kluczowych wydarzeń branży filmowej.