News

Kontrowersje Wokół 'Squid Game': Uczestnicy Show Netflix Domagają się Odszkodowań

Autor Kornel Lis
Kornel Lis23.11.20238 min.
Kontrowersje Wokół 'Squid Game': Uczestnicy Show Netflix Domagają się Odszkodowań

Popularny serial Netfliksa "Squid Game" doczekał się własnego reality show o tej samej nazwie. Jednak już podczas nagrywania pierwszego odcinka doszło do kontrowersyjnych sytuacji. Uczestnicy skarżą się na złe warunki panujące na planie oraz narażanie ich zdrowia, przez co domagają się teraz odszkodowania.

Kluczowe wnioski:
 • Uczestnicy byli zmuszeni stać nieruchomo przez kilka godzin w ekstremalnie niskiej temperaturze.
 • Kilkanaście osób zemdlało lub doznało odmrożeń, interweniować musieli ratownicy medyczni.
 • Producenci nie zapewnili uczestnikom jedzenia, picia ani dostępu do toalet przez cały czas nagrywania.
 • Netflix broni się, twierdząc, że zadbano o bezpieczeństwo, ale uczestnicy czują się oszukani.
 • Prawnicy reprezentujący poszkodowanych zapowiadają możliwość wytoczenia pozwu sądowego.

Uczestnicy Programu Skarżą Się Na Nieludzkie Warunki

Uczestnicy reality show "Squid Game: Wyzwanie" twierdzą, że warunki panujące na planie programu były absolutnie nieludzkie. Musieli oni przez kilka godzin stać nieruchomo na mrozie, ubrani jedynie w cienkie kombinezony.

Temperatura tego dnia wynosiła zaledwie 0 stopni Celsjusza. Mimo że producenci zapewnili uczestnikom ogrzewacze do stóp i kilka warstw termicznej odzieży, i tak odczuwali oni dotkliwe zimno.

Wielu z nich źle znosiło panujące warunki. Dochodziło do omdleń i ataków hipotermii. Niektórzy narzekali także na utratę czucia w palcach u rąk i nóg.

Jedna z uczestniczek stwierdziła nawet: "Nie zapisaliśmy się do +Ryzykantów+ albo +Nagiego instynktu przetrwania+. Te warunki były absolutnie nieludzkie i nie miały nic wspólnego z samą grą".

Reakcja Netfliksa

Netflix broni się twierdząc, że zadbał o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich osób biorących udział w programie. Przyznaje, że na planie panował mróz, ale zapewnia, iż uczestnicy zostali na to odpowiednio przygotowani.

Jednak wersja platformy streamingowej nie zgadza się z relacjami samych uczestników. Oni utrzymują, że spodziewali się zupełnie innych warunków - zostali poinformowani, że nagranie potrwa około dwóch godzin. Tymczasem spędzili na mrozie prawie siedem godzin.

Sanitariusze Interweniowali 11 Razy Podczas Nagrywania

Mimo zapewnień Netfliksa o zabezpieczeniu stanu zdrowia uczestników, na planie "Squid Game: Wyzwanie" doszło do niepokojących incydentów.

Jedna z uczestniczek, która opowiedziała o swoich doświadczeniach dla Variety, relacjonuje: "Kiedy ruszyła druga piosenka, kątem oka zobaczyłam, jak jedna dziewczyna zaczyna się osuwać. Ktoś jednak podszedł do mikrofonu i powiedział, abyśmy się nie ruszali, gdyż nie wstrzymujemy rozgrywki. Po tym ludzie padali jak muchy".

Kobieta szacuje, że w pobliżu miejsca, w którym się znajdowała zemdlały cztery osoby. Tymczasem Netflix twierdzi, że pomocy medycznej wymagały tylko trzy. Ona sama jednak doliczyła się aż jedenastu interwencji ratowników medycznych podczas nagrania.

Kontrowersyjna decyzja producentów

Mimo niepokojących incydentów i wyraźnych oznak zagrożenia zdrowia uczestników, producenci zdecydowali się kontynuować nagranie programu. Padło stwierdzenie, że "nie wstrzymujemy rozgrywki".

Taka postawa twórców show spotkała się z oburzeniem osób biorących udział w nagraniu. Uznały one, że standardy bezpieczeństwa zostały rażąco naruszone.

Czytaj więcej: Znamy datę premiery nowego serialu studia Marvel na święta!

Netflix Zapewniał O Odpowiedniej Opiece Medycznej

Platforma Netflix oświadczyła, że podczas kręcenia reality show "Squid Game: Wyzwanie" zadbano o zapewnienie uczestnikom odpowiedniej opieki medycznej.

Jednak wersja ta nie zgadza się z relacjami osób biorących udział w programie. One szacują, że ratownicy medyczni musieli interweniować nawet 11 razy w ciągu kilku godzin nagrania. Oznacza to, że co najmniej kilkanaście osób potrzebowało pomocy.

Poważne wątpliwości budzi więc kwestia, czy zespół medyczny był odpowiednio przygotowany do opieki nad aż 456 uczestnikami show. Czy posiadane zasoby ludzkie i sprzętowe pozwalały na zapewnienie im bezpieczeństwa?

Wydaje się, że logistyka i zaplecze medyczne show nie sprostały skali przedsięwzięcia.

Konsekwencje incydentów

Incydenty medyczne, do których doszło podczas nagrywania, nie pozostaną bez konsekwencji. Uczestnicy, którzy ucierpieli z powodu złych warunków panujących na planie serialu, zamierzają dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Kancelaria prawna reprezentująca pokrzywdzone osoby zapowiada zebranie dowodów, a następnie wytoczenie pozwu producentom programu - firmie Studio Lambert.

Zakaz Przerw i Dostępu Do Wody dla Uczestników

Kontrowersje Wokół 'Squid Game': Uczestnicy Show Netflix Domagają się Odszkodowań

Netflix stara się bronić standardów bezpieczeństwa przyjętych podczas realizacji programu "Squid Game: Wyzwanie". Tymczasem wiele faktów wskazuje, że nie zapewniono uczestnikom nawet podstawowych potrzeb.

Jedna z uczestniczek reality show ujawniła, że przez cały, kilkugodzinny czas nagrania, osobom biorącym udział nie wolno było pić ani korzystać z toalety.

Dozwolone Zakazane
- krótkie przerwy na lunch - jakiekolwiek przerwy podczas nagrania
- 2 pary termicznej odzieży - dostęp do wody
- ogrzewacze do stóp - korzystanie z toalety

W opinii wielu uczestników tak restrykcyjne zasady nie miały żadnego uzasadnienia. Uznali je za skrajnie niehumanitarne.

Skutki złych decyzji

Brak możliwości skorzystania z toalety czy nawodnienia się jest poważnym naruszeniem dobrostanu psychofizycznego. Te z pozoru drobne kwestie miały bardzo negatywne konsekwencje dla samopoczucia uczestników programu.

Być może gdyby zapewniono im chociaż minimum komfortu, udałoby się uniknąć wielu problemów zdrowotnych podczas nagrania reality show.

Producenci Przyznają Się Do Błędów Logistycznych

Realizacja programu "Squid Game: Wyzwanie" na tak dużą skalę okazała się sporym wyzwaniem pod względem logistycznym.

Jak przyznają sami producenci reality shows, opieka nad aż 456 uczestnikami to ogromne przedsięwzięcie. Trzeba im zapewnić transport, zakwaterowanie, wyżywienie. Wszystko to na czas nagrania i z poszanowaniem restrykcyjnych zasad panujących na planie serialu.

Dlatego też, choć z założenia Netflix deklarował zapewnienie uczestnikom odpowiednich warunków, w praktyce okazało się to niemożliwe.

 • brakowało ciepłych posiłków po całym dniu nagrania
 • zbyt mała liczba sanitariuszy i lekarzy
 • nagłe ataki hipotermii u wielu osób

Te bolączki pokazują, że produkcja show nie przewidziała wszystkich możliwych scenariuszy. A konsekwencje ponieśli uczestnicy.

Oszczędności kosztem ludzi?

Można odnieść wrażenie, że twórcy programu "Squid Game", chcąc zrealizować go na tak wielką skalę, poszli na pewne uproszczenia. Być może zdecydowali się ciąć koszty organizacyjne, nie bacząc na komfort psychofizyczny uczestników show.

Jeśli rzeczywiście zdecydowali się iść na skróty w kwestii logistyki i procedur bezpieczeństwa, jest to skrajnie nieodpowiedzialne.

Oburzeni Uczestnicy Żądają Odszkodowania Od Studia Lambert

Uczestnicy reality show "Squid Game: Wyzwanie" są oburzeni tym, jak potraktowano ich podczas nagrywania programu. Czują się oszukani i wykorzystani.

Dlatego też zdecydowali się dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Domagają się od producentów show, studia Lambert, wypłaty odszkodowania za doznane krzywdy.

Jedna z uczestniczek wyznała: "Jestem wściekła, że Netflix przedstawia całą sytuację tak jakby tylko kilka osób zostało rannych. My wszyscy zostaliśmy pokrzywdzeni. Czuliśmy się jak zakładnicy".

Inny uczestnik dodał: "Nie możesz kazać ludziom stać na mrozie w kombinezonie i dwóch parach skarpetek. Bez jaj. To było okrutne".

Kancelaria prawna reprezentuje poszkodowanych

Sprawę uczestników reality show, którzy czują się oszukani przez producentów, prowadzi brytyjska kancelaria Express Solicitors.

Jej przedstawiciel publicznie oświadczył: "Z tego, co nam powiedziano, wynika, że twórcy show przekroczyli granice bezpieczeństwa w imię rozrywki. Muszą ponieść konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych działań".

Podsumowanie

To, co wydarzyło się na planie reality show "Squid Game: Wyzwanie", wstrząsnęło opinią publiczną. Uczestnicy programu zostali poddani ekstremalnym warunkom - musieli przez wiele godzin stać nieruchomo na mrozie. Wielu z nich ucierpiało fizycznie i psychicznie z powodu rażącego niedbalstwa producentów.

Twórcy show ewidentnie nie poradzili sobie z logistyką i zapewnieniem bezpieczeństwa tak dużej liczby ludzi. Podejmowali kontrowersyjne decyzje, nie zważając na zdrowie uczestników. Ci ostatni czuli się potraktowani jak rekwizyty, a nie ludzie. Dlatego teraz domagają się sprawiedliwości.

Ta bulwersująca sprawa pokazuje, jak łatwo w imię widowiskowości i zysku można zapomnieć o podstawowych wartościach. Mam nadzieję, że będzie przestrogą dla innych producentów. A konsekwencje poniosą ci, którzy dopuścili do skandalicznego naruszenia godności drugiego człowieka.

Oby ta sytuacja otworzyła nam wszystkim oczy na to, jak ważne jest szanowanie drugiej osoby. I że dla zysku czy rozrywki nie można poświęcać ludzkiego zdrowia i życia.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
 2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Najlepsze Polskie Aktorki: Znane Polskie Aktorki, Polska Aktorka
 5. Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.