News

Kontrowersyjne zwolnienie Milosa Bikovica z Białego Lotosu przez HBO

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska06.02.20246 min.
Kontrowersyjne zwolnienie Milosa Bikovica z Białego Lotosu przez HBO

Zwolnienie serbskiego aktora Miloša Bikovicia z obsady 3. sezonu serialu HBO Biały Lotos wywołało spore kontrowersje. Aktor od lat związany jest zawodowo z Rosją, a w 2021 roku otrzymał nawet rosyjskie obywatelstwo. Po wybuchu wojny w Ukrainie, ukraińskie MSZ publicznie zaapelowało do HBO, by zwolniło Bikovicia, oskarżając go o jawne poparcie dla działań Putina. Sprawa zyskała międzynarodowy rozgłos i ostatecznie doprowadziła do decyzji o usunięciu aktora z obsady serialu. Sam Biković określił to mianem "absurdu i porażki sztuki".

Zwolnienie aktora z serialu Biały Lotos

Aktor Miloš Biković został niespodziewanie zwolniony z obsady 3. sezonu serialu HBO Biały Lotos. Miał wcielić się w rolę Rosjanina Valentina, instruktora jogi pracującego w luksusowym hotelu. Decyzja wywołała spore zdziwienie, ponieważ Biković był już zaangażowany w projekt.

Jak podaje portal Deadline, aktor skomentował sprawę w swoim oświadczeniu. Stwierdził, że jego udział w serialu stał się niemożliwy z powodów "wykraczających poza sztukę". Dodał, że nie zgodzi się na żadną narrację podważającą jego integralność i stał się celem ataku.

Reakcje po zwolnieniu Bikovicia

Informacja o zwolnieniu serbskiego aktora z elektryzującego serialu HBO wywołała lawinę spekulacji i domysłów na temat prawdziwych powodów tej decyzji.

Ukraińskie MSZ skrytykowało wybór Bikovicia do obsady, sugerując jego prorosyjskie sympatie. Z kolei serbskie MSZ stanęło w obronie rodaka, uznając zarzuty za bezpodstawne. Sprawa nabrała wymiaru politycznego.

Rosyjskie koneksje Miloša Bikovicia

Kluczem do zrozumienia kontrowersji wokół osoby Bikovicia są jego bliskie związki zawodowe z Rosją, gdzie od lat gra w filmach i serialach.

W 2021 roku otrzymał nawet z rąk Putina rosyjskie obywatelstwo. Regularnie odwiedzał też okupowany Krym, przez co został wpisany na ukraińską listę osób niepożądanych.

Biković nigdy potępił inwazję Rosji na Ukrainę, nie zdystansował się też do reżimu Putina.

Te powiązania i brak jasnego stanowiska ws. wojny stały się przyczyną ataku na aktora po ogłoszeniu jego angażu do Białego Lotosu.

Wspieranie putinowskiego reżimu?

Część komentatorów oskarżyło Bikovicia o jawne poparcie dla polityki Putina i działań Kremla na arenie międzynarodowej.

Jako dowód podają m.in. internetową ankietę udostępnioną przez Serba w mediach społecznościowych znacznie przed wojną, w której Putin uzyskał wyższe notowanie zaufania niż prezydent USA Joe Biden.

Czytaj więcej: Zmiany w Ubisoft+ porzuć posiadanie i przejdź na streamowanie

Kontrowersje wokół poglądów serbskiego aktora

Miloš Biković od lat budzi kontrowersje swoimi poglądami i postawą. Jednak dopiero rosyjska inwazja na Ukrainę w 2022 roku sprawiła, że spadł na niego grad krytyki.

  • ukraińskie władze oskarżają go o jawne poparcie dla działań Putina i wspieranie rosyjskiego reżimu
  • w Serbii ma opinię zagorzałego nacjonalisty o skrajnych poglądach

Sam aktor konsekwentnie nie komentuje tych zarzutów i nie odnosi się do wojny w Ukrainie. Milczenie to jeszcze bardziej podsyca kontrowersje.

2019 Biković wpisany na ukraińską listę osób niepożądanych
2021 Aktor otrzymuje od Putina rosyjskie obywatelstwo

Reakcja ukraińskiego MSZ na casting Bikovicia

Kontrowersyjne zwolnienie Milosa Bikovica z Białego Lotosu przez HBO

Kiedy podano informację o castingu Bikovicia do 3. sezonu Białego Lotosu, ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba publicznie zaapelował do HBO o zwolnienie aktora.

W swoim wpisie Kułeba oskarżył Bikovicia o "jawne popieranie działań Putina" i "pochwalanie ludobójstwa". Stwierdził też, że angażowanie tak kontrowersyjnej osoby to "plucie w twarz Ukrainie".

Reakcja Kijowa pokazuje, jak wielkie emocje budzi w tym kraju wszystko, co dotyczy Rosji i wojny. Dla Ukraińców sprawa Bikovicia nabrała wymiaru symbolicznego.

Stanowisko serbskiej dyplomacji w sprawie zwolnienia

Po zwolnieniu aktora z obsady Białego Lotosu, stanowczy komunikat wydało serbskie MSZ. Podkreślono w nim, że zarzuty formułowane pod adresem Bikovicia są całkowicie bezpodstawne.

Serbowie stanęli murem za swoim rodakiem, który od lat odnosi sukcesy zawodowe w Rosji. Według Belgradu nie ma on sobie nic do zarzucenia i stał się "ofiarą bezsensownej nagonki".

Tak jednoznaczne poparcie pokazuje, że sprawa ma wymiar nie tylko osobisty, ale też polityczny. Serbia konsekwentnie unika krytyki Rosji ws. wojny w Ukrainie.

Powody decyzji HBO o usunięciu Bikovicia z obsady

Ostatecznie, po falach krytyki z ukraińskiej strony i naciskach dyplomatycznych, zarząd HBO zdecydował się zwolnić Miloša Bikovicia z planowanej roli w 3. sezonie Białego Lotosu.

Nie podano oficjalnego powodu tej decyz tej decyzji, ale według nieoficjalnych informacji kluczowe znaczenie miały:

  • oskarżenia Ukrainy o prorosyjskie sympatie i poparcie dla reżimu Putina
  • obawa przed negatywnym odbiorem tak kontrowersyjnej obsady
  • chęć uniknięcia bojkotu serialu i strat wizerunkowych

Sam aktor określił decyzję HBO mianem "absurdu i porażki sztuki". Jednak jego opinia nie miała już większego znaczenia. Ogromne emocje wokół jego osoby sprawiły, że dalsza współpraca stała się niemożliwa.

Sprawa Bikovicia pokazuje, jak poparcie dla reżimu Putina może zniszczyć karierę nawet znanego aktora. Wojna w Ukrainie budzi tak wielkie emocje, że branie jej pod uwagę przy tego typu decyzjach staje się koniecznością.

Podsumowanie

Artykuł szczegółowo opisuje kontrowersje, jakie wywołało zwolnienie serbskiego aktora Miloša Bikovicia z planowanej roli w serialu HBO Biały Lotos. Przyczyn takiej, a nie innej decyzji należy upatrywać w bliskich związkach artysty z Rosją i Putinem oraz milczeniu z jego strony po inwazji na Ukrainę.

Ukraińskie władze otwarcie zażądały usunięcia Bikovicia z obsady, doszukując się u niego poparcia dla rosyjskiej agresji. Sprawa nabrała wymiaru politycznego i symbolicznego w kontekście trwającej wojny.

Ostatecznie HBO uległo naciskom i postanowiło rozstać się z aktorem, który określił to mianem „porażki sztuki”. Jednak jego opinia nie miała już znaczenia w obliczu ogromnych emocji po stronie ukraińskiej.

Cała sprawa unaocznia, jak mocno poparcie dla putinowskiego reżimu może zrujnować czyjąś karierę. Konflikt Rosja-Ukraina wywrócił do góry nogami życie Miloša Bikovicia.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Intymne wspomnienia franciszka pieczki. fragmenty książki o legendzie kina.
  2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły