News

Kosa i Przesilenie zimowe w kinach od jutra - rekomendacje Filmwebu

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska25.01.20247 min.
Kosa i Przesilenie zimowe w kinach od jutra - rekomendacje Filmwebu

Filmweb poleca dwa nowe tytuły, które trafią na ekrany kin jutro. Są to "Kos" Pawła Maślony oraz "Przesilenie zimowe" Alexandera Payne'a. Oba filmy zebrały bardzo dobre recenzje i warto się z nimi zapoznać. "Kos" tohistoria legend arnegokowboja, nakręcona z rozmachem i poczuciem humoru. W obsadzie m.in. Jacek Braciak i Robert Więckiewicz. Z kolei "Przesilenie zimowe" to poruszający dramat obyczajowy z Paulem Giamattim w roli głównej, który dostał aż 5 nominacji do Oscarów.

Film "Kos" z rekomendacją Filmwebu

W piątek do kin wejdą dwa wyczekiwane tytuły, które otrzymały rekomendację portalu Filmweb - "Kos" oraz "Przesilenie zimowe". Oba obrazy zebrały bardzo dobre recenzje i z pewnością warto się z nimi zapoznać.

"Kos" to western z udziałem takich gwiazd polskiego kina jak Jacek Braciak czy Robert Więckiewicz. Reżyser Paweł Maślona snuje barwną i pełną humoru opowieść o legendarnym Tadeuszu Kościuszce. Film zdobył nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Niebanalna opowieść o Kościuszce

"Kos" to kino z rozmachem - próba sportretowania Kościuszki jako prawdziwego bohatera Dzikiego Zachodu. Reżyser bawi się konwencją westernu, aby pokazać mało znane oblicze polskiego bohatera narodowego.

Jacek Braciak w roli Kościuszki zachwyca. Rezygnuje z heroicznych poz, oddając desperację i zmęczenie życiem na obczyźnie. Bardzo dobrze partneruje mu Robert Więckiewicz jako bezczelny łowca głów Hans Landa. W tej dwójce jest chemia i humor.

Film mimo szalonych zwrotów akcji nie traci z oczu ludzkiego oblicza bohaterów. Tadeusz Kościuszko jawi się tu nie jako pomnik, ale jako człowiek z krwi i kości.

Nowości kinowe w ostatnim tygodniu stycznia

Oprócz "Kosa" na uwagę zasługuje również "Przesilenie zimowe" w reżyserii Alexandera Payne'a. To poruszający dramat obyczajowy z Paulem Giamattim w roli głównej, który zebrał same pozytywne recenzje i 5 nominacji do Oscarów.

Film o poszukiwaniu siebie

"Przesilenie zimowe" to przede wszystkim film o trudnych relacjach międzyludzkich i poszukiwaniu własnej tożsamości. Reżyser Alexander Payne koncentruje się na losach trójki bohaterów - samotnego wykładowcy, chorującego psychicznie nastolatka oraz rozwódki zmagającej się z problemami syna.

Film mimo wątków obyczajowych nie popada w mdły dydaktyzm, zachowując lekkość i ciepły humor. Payne z empatią patrzy na ludzkie dramaty, dając widzom nadzieję, że z każdego impasu jest wyjście.

Wspaniale kreują się Paul Giamatti jako zgorzkniały profesor oraz Da’Vine Joy Randolph w roli zmagającej się z trudną rzeczywistością matki. Ich gra aktorska zasługuje na najwyższe uznanie.

Czytaj więcej: Nowy serial ElfQuest: Fantastyczne komiksy w wersji telewizyjnej premiera wkrótce!

Recenzja "Kosa" - demolka z impetem

Najnowszy film Pawła Maślony to popis reżyserskiej werwy i inwencji. Podejmując się sportretowania Kościuszki, twórcy od razu sygnalizują, że nie będzie to standardowy biopic.

"Kos" to film zaskakujący i pełen tempa. Dość powiedzieć, że zamiast bitwy pod Racławicami oglądamy Kościuszkę jako szeryfa Dzikiego Zachodu polującego na bandytów.

Mimo szalonych pomysłów fabularnych film zachowuje równowagę. Jest tu i czuła przyjaźń Kościuszki z byłym niewolnikiem Domingo, i poruszające sceny klęski powstania kościuszkowskiego. Oglądamy Kościuszkę nie tylko jako ikonę narodową, ale przede wszystkim jako człowieka.

Reżyseria Zdjęcia
Paweł Maślona Arkadiusz Tomiak

Maślona z ogromną swobodą czerpie z konwencji kina gatunkowego, tworząc barwną i pełną humoru opowieść obyczajową. Nie brakuje przy tym nawiązań do amerykańskich westernów - szczególnie Braci Coen.

Największą siłą filmu jest aktorstwo. Odtwórca głównej roli Jacek Braciak kreuje Kościuszkę bez grama afektacji - jego bohater budzi autentyczne współczucie. Brawurowy popis daje Robert Więckiewicz w roli żądnego nagród łowcy głów Hansa Landy.

Więckiewicz i Braciak błyszczą w "Kosie"

Kosa i Przesilenie zimowe w kinach od jutra - rekomendacje Filmwebu

W filmie "Kos" duet Braciak - Więckiewicz działa jak magnes na widza. Ich sceny to popis aktorskiego kunsztu, ale przede wszystkim wielki żart filmowy i parodia konwencji.

Więckiewicz sportretował Hansa Landę jako westernowego łowcę głów - bezwzględnego i cynicznego, lecz także pełnego uroku oszusta. Jego postawa kontrastuje z powagą Jacka Braciaka, oddającego z rezerwą desperację Kościuszki. Aktorzy idealnie się uzupełniają.

Najlepsze sceny w filmie to te z udziałem tej dwójki - pełne czarnego humoru i niespodziewanych zwrotów akcji. Twórcy bawią się konwencją kina gatunkowego, jednocześnie pokazując prawdziwe oblicze bohaterów.

Kreacje Braciaka i Więckiewicza są kluczem do sukcesu "Kosa". To role, za które z pewnością należą się nagrody.

"Przesilenie zimowe" z pięcioma nominacjami

Opowieść o trójce samotnych dusz poszukujących siebie nawzajem to jeden z najlepszych filmów w karierze Alexandera Payne’a, twórcy nagrodzonego Oscarami "Spadkobierców". Obraz był nominowany do pięciu statuetek, a także zdobył dwa Złote Globy.

  • 5 nominacji do Oscara
  • 2 Złote Globy

"Przesilenie zimowe" to przede wszystkim aktorski popis Paul Giamattiego, Da’Vine Joy Randolph oraz młodego Dominica Sessy. Ich role zostały docenione zarówno przez krytykę, jak i widzów.

Film Payne’a to ciepła i mądra opowieść o ludzkiej solidarności i poszukiwaniu własnej tożsamości. Reżyser z empatią patrzy na swoich bohaterów, dając widzom nadzieję, że z każdej opresji jest wyjście.

Spotkanie trzech światów w filmie Payne'a

Siłą "Przesilenia zimowego" jest sportretowanie trójki bohaterów reprezentujących zupełnie inne światy i problemy. Payne pokazuje, że mimo różnic dzielących ludzi zawsze możliwe jest porozumienie.

Paul Giamatti gra samotnego wykładowcę akademickiego, który utracił radość życia. Jego postać kontrastuje z buntowniczą matką graną przez Da’Vine Joy Randolph oraz chorującym psychicznie chłopcem. Losy bohaterów splatają się w przejmujący sposób.

Film pokazuje, że mimo pozornych podziałów zawsze jest miejsce na empatię i zrozumienie. Spotkanie trzech odmiennych postaci staje się symbolem porozumienia w podzielonym społeczeństwie.

Podsumowanie

W artykule omówione zostały dwa głośne tytuły filmowe, które trafią do kin pod koniec stycznia - "Kos" oraz "Przesilenie zimowe". Obie produkcje spotkały się z uznaniem krytyków i warto zapoznać się z ich recenzjami.

"Kos" to pełna humoru i zwrotów akcji opowieść o legendarnym Tadeuszu Kościuszce. Reżyser Paweł Maślona bawi się konwencją westernu, aby ukazać mało znane oblicze polskiego bohatera narodowego. W rolach głównych świetni Jacek Braciak i Robert Więckiewicz.

"Przesilenie zimowe" to z kolei poruszający dramat obyczajowy w reżyserii Alexandera Payne'a, doceniony przez krytykę i publiczność. W filmie spotykają się trzy odmienne postacie, których losy splatają się w przejmujący sposób. Payne pokazuje, że mimo pozornych różnic zawsze możliwe jest porozumienie.

Artykuł stanowi ciekawą rekomendację dwóch świetnie ocenionych filmów, które wchodzą na ekrany kin pod koniec stycznia. Zarówno w przypadku "Kosa", jak i "Przesilenia zimowego" mamy do czynienia z wysokim poziomem reżyserii i aktorstwa.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wiemy kto wyreżyseruje remake Na rauszu
  2. Sekretny czat gwiazd kina akcji. Kevin Hart wygadał się!
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Turecki Film: Najlepsze Tureckie Filmy
  5. Nowa przerażająca wersja Harley Quinn: pusty uśmiech, rozpadające się piksele, długie włosy
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły