News

Kultowy aktor Dabney Coleman nie żyje. Sekret jego sławy z Tootsie i Zakazanego imperium

Autor Kornel Lis
Kornel Lis20.05.20244 min.
Kultowy aktor Dabney Coleman nie żyje. Sekret jego sławy z Tootsie i Zakazanego imperium

Prawdziwe twarze wielkiego kina dopiero co pożegnały kolejnego ze swoich przedstawicieli. Dabney Coleman, amerykański aktor charakterystyczny, odszedł w wieku 92 lat. Jego niewiarygodne umiejętności zabłysły w takich hitach, jak wyśmienita komedia Tootsie oraz słynny serial Zakazane imperium. Choć karierę zaczynał od niewiele mówiących epizodów, z czasem jego niekonwencjonalny talent przyciągał wzrok największych filmowców.

Popularne role Colemana: Od dziewiątej do piątej i Tootsie

Choć Dabney Coleman grywał niewielkie role aktorskie od lat 60., przełom w jego karierze nastąpił w 1980 roku, kiedy to wcielił się w postać Franklina M. Harta Jr. w komedii Od dziewiątej do piątej. Hart Jr. to antypatyczny, arogancki szef trzech pracownic biurowych, które pewnego dnia postanawiają się na nim zemścić. Rola doskonale oddawała charakterystyczny, pełen sarkazmu styl aktora.

Niedługo później, w 1982 roku, Coleman zagrał kolejną ze swoich kultowych postaci - aroganckiego reżysera opery mydlanej w komedii Tootsie. Film opowiadał historię aktora, który dla zdobycia roli przebiera się za kobietę. Kreacja Colemana doskonale uzupełniała tę zwariowaną konwencję, a niezapomniana rola współtworzyła jeden z największych hitów kina lat 80.

Dabney Coleman potrafił sprawnie lawirować między gatunkami filmowymi, wychodząc poza stereotypową rolę bezwzględnego szefa. W dramacie obyczajowym Nad złotym stawem przełamał schemat, świetnie oddając konflikt międzypokoleniowy między młodymi ludźmi a ich konserwatywnym rodzicem. Rola ta udowodniła, że aktor ma niezwykły talent charakterystyczny i charyzmę.

Przełomowy występ w Zakazanym imperium - serial kultowy

W latach 80. Coleman rozpoczął regularne występy w serialach telewizyjnych. Choć grywał w różnych produkcjach, to przełomem w jego karierze był występ w Zakazanym imperium. W tym kultowym dramacie wcielił się w rolę komandora Louisa Kaestnera, a jego błyskotliwa kreacja przyczyniła się do ogromnego sukcesu tej opowieści szpiegowskiej.

Zakazane imperium opowiadało o losach byłego agenta, który prowadzi usługową firmę wywiadowczą i wykonuje trudne zadania na zlecenie rządu. Występ Colemana jako cyniczny dowódca dodał wiarygodności i pazura całej produkcji. Aktor doskonale odnalazł się w klimacie szpiegowskiego thrillera, przez co był jednym z największych atutów serialu.

  • Oprócz telewizji, Coleman grywał również w kinowych superprodukcjach. Wśród jego ról można wskazać m.in. postać Mike'a Brace'a w superkulturze Muppety podbijają Broadway.

Z pewnością postać Kaestnera przejdzie do historii jako jedna z najbardziej kultowych kreacji Dabneya Colemana. Rola ta zapewniła mu rozgłos i wielką sławę.

Czytaj więcej: Ekspres polarny 2 - pierwsze prace nad kontynuacją. Producent komentuje

Wieloletnia kariera i talent charakterystycznego aktorstwa

Zdjęcie Kultowy aktor Dabney Coleman nie żyje. Sekret jego sławy z Tootsie i Zakazanego imperium

Dabney Coleman rozpoczął karierę już na początku lat 60., grywając epizodyczne role w serialach kryminalnych. Regularnie pojawiał się na małym ekranie w produkcjach takich jak Naked City, Doktor Kildare czy Spotkanie z Alfredem Hitchcockiem. Kolejne drzwi otworzyły się przed nim w latach 70., kiedy to zagrał m.in. w westernie Łowcy skalpów oraz nagrodzonym Oscarami Płonącym wieżowcu.

Z czasem takich trafnych ról charakterystycznych przybywało. Coleman doskonale odnajdywał się w różnych gatunkach - od dramatów, przez komedie, po filmy sensacyjne. W swojej imponującej karierze wystąpił m.in. w Grach wojennych, Amos i Andrew, Masz wiadomość oraz Inspektorze Gadżecie. Poza wspomnianym już Zakazanym imperium, grywał również w innych popularnych serialach jak Prawo i porządek, Agenci NCIS czy Yellowstone.

Niepowtarzalny talent Colemana do odgrywania charakterystycznych postaci zapewnił mu miejsce w historii kina i telewizji. Po ponad 60 latach pracy na szklanym ekranie, aktor pozostawił po sobie bogatą spuściznę, a pamięć o jego kultowych rolach na dobre zapisała się w popkulturze.

Najczęstsze pytania

Dabney Coleman zmarł w wieku 92 lat. Ten wyjątkowy aktor miał imponującą, trwającą ponad 60 lat karierę na małym i dużym ekranie. Do ostatnich dni pozostawał aktywny zawodowo, zachwycając publiczność charakterystycznymi rolami.

Dabney Coleman zapisał się w historii kina przede wszystkim dzięki doskonałym kreacjom w komediach "Od dziewiątej do piątej" oraz "Tootsie". Niemałą sławę przyniósł mu również występ w musicalu "Muppety podbijają Broadway".

Absolutnym przełomem w karierze Colemana był serial "Zakazane imperium", w którym wcielił się w rolę komandora Louisa Kaestnera. Kreacja ta zapewniła mu ogromną sławę i uznanie, a serial przeszedł do historii jako prawdziwy kultowy hit.

Wielką siłą Dabneya Colemana był niepowtarzalny talent charakterystyczny. Aktor doskonale czuł się w rolach ekscentrycznych, ironicznych, czasem nawet nieco kontrowersyjnych postaci. Dzięki temu stworzył wiele niezapomnianych kreacji, które zapisały się w historii kina.

Coleman specjalizował się w rolach bezdusznych szefów oraz aroganckich bogaczy. Potrafił jednak świetnie wykreować postacie przełamujące ten schemat, np. konserwatywnego rodzica w dramacie "Nad złotym stawem". Różnorodność ról świadczyła o jego wielkiej klasie aktorskiej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Intymne wspomnienia franciszka pieczki. fragmenty książki o legendzie kina.
  2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły