News

Lars von Trier pisze nowy scenariusz po Melancholii

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak15.12.20235 min.
Lars von Trier pisze nowy scenariusz po Melancholii

Lars von Trier pisze nowy scenariusz po latach przerwy od kręcenia filmów. Kontrowersyjny duński reżyser, znany z prowokacyjnych dzieł takich jak "Melancholia" czy "Antychryst", zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Mimo problemów zdrowotnych, von Trier nie zamierza rezygnować z pracy i szykuje powrót na plan filmowy w przyszłym roku. Pytanie, czy kolejne dzieło tego enfant terrible światowego kina ponownie wzbudzi skandal.

Reżyser wraca do pracy

Lars von Trier, kontrowersyjny duński reżyser filmowy, ogłosił, że pomimo zdiagnozowanej u niego choroby Parkinsona, wraca do pracy nad nowym filmem. Jesienią ubiegłego roku artysta zapowiedział, że zrobi sobie dłuższą przerwę od kręcenia filmów, jednak teraz doniesienia wskazują, że złamał to postanowienie.

Jak podaje serwis World of Reel, von Trier kończy właśnie prace nad nowym scenariuszem. Plan zakłada, że wejdzie na plan filmowy już w przyszłym roku. Będzie to jego pierwszy pełnometrażowy film od czasu "Domu, który zbudował Jack" z 2018 roku. W międzyczasie nakręcił jeszcze trzeci sezon serialu "Królestwo".

Kariera pełna kontrowersji

Lars von Trier od lat uchodzi za jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców europejskiego kina. Jego nieoczywiste, prowokacyjne filmy budzą skrajne emocje i wywołują liczne dyskusje. W dorobku artystycznym znajdziemy tak uznane tytuły jak "Przełamując fale", "Tańcząc w ciemnościach", "Dogville", "Antychryst", "Melancholia" czy "Nimfomanka". Von Trier jest laureatem najważniejszych nagród filmowych, w tym Złotej Palmy i Europejskich Nagród Filmowych.

Jednocześnie wielokrotnie wpędzał się w poważne kontrowersje swoimi wypowiedziami i zachowaniem. W 2011 roku został uznany przez organizatorów festiwalu w Cannes za persona non grata po tym, jak na konferencji prasowej powiedział, że "rozumie Hitlera" i "jest nazistą". Choć twierdził potem, że to był żart, został potraktowany niezwykle surowo.

Choroba nie powstrzymała artysty

Diagnoza choroby Parkinsona, którą von Trier otrzymał jesienią 2022 roku, wydawała się zapowiadać zakończenie jego kariery. Sam reżyser mówił o planach zrobienia sobie dłuższej przerwy. Jak się jednak okazuje, nawet poważne problemy zdrowotne nie są w stanie powstrzymać tego nietuzinkowego artysty przed dalszą pracą.

Nie poddaję się, wracam do roboty i mam nadzieję, że uda mi się stworzyć kilka dobrych filmów, zanim ze mną koniec - oświadczył Lars von Trier.

Trzeba przyznać, że determinacja i pasja tego człowieka robią wrażenie. Niewiele osób byłoby w stanie pracować w tak trudnej sytuacji zdrowotnej. Być może właśnie ta niezwykła charyzma i upór sprawiają, że von Trier od lat pozostaje jedną z najbarwniejszych postaci światowego kina.

Czytaj więcej: Zaskakujące wiadomości dotyczące losu programu The Grand Tour

Kolejny skandal na horyzoncie?

Nie da się ukryć, że każdy nowy film Larsa von Triera budzi spore emocje i kontrowersje. Można się spodziewać, że i tym razem reżyser nie zawiedzie pod tym względem. Być może jego choroba i determinacja, by tworzyć mimo problemów zdrowotnych, zainspirują go do stworzenia wyjątkowo mocnego i poruszającego dzieła.

1996 Przełamując fale
2000 Tańcząc w ciemnościach
2011 Persona non grata na festiwalu w Cannes

Trudno oczywiście przewidzieć, co tym razem wymyśli. Być może sięgnie po kontrowersyjne tematy, a może zaskoczy czymś zupełnie nowym. Jedno jest pewne - jego nowy film z pewnością wzbudzi spore zainteresowanie i będzie szeroko dyskutowany. Czy ponownie wpędzi się w kłopoty swoimi provokacjami? O tym przekonamy się zapewne już wkrótce.

Powrót mistrza prowokacji

Lars von Trier pisze nowy scenariusz po Melancholii

Podsumowując, zapowiedź nowego filmu Larsa von Triera to zdecydowanie jedna z ciekawszych informacji z ostatnich miesięcy w świecie kina. Po latach nieobecności na ekranach i problemach zdrowotnych, ten kontrowersyjny artysta szykuje kolejny spektakularny comeback. Nie wiadomo, czy będzie to jego ostatnie dzieło, ale z pewnością warte uwagi.

Niewielu twórców może pochwalić się tak barwną karierą, pełną wzlotów i upadków. Filmy von Triera zawsze dzieliły widzów i krytyków, wywołując skrajne oceny. Trzeba jednak przyznać, że ten reżyser ma niezwykły talent do przyciągania uwagi. Jeśli jego stan zdrowia pozwoli, być może szykuje się kolejny arcyciekawy rozdział w historii tego nietuzinkowego artysty.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiłem zapowiedź nowego filmu kontrowersyjnego duńskiego reżysera Larsa von Triera. Przypomniałem, że jesienią ubiegłego roku artysta ogłosił, iż zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona i planuje zrobić sobie przerwę od kręcenia filmów. Jednak teraz dotarły do mnie informacje, że von Trier łamie to postanowienie i szykuje nowy projekt filmowy.

W artykule szczegółowo omówiłem dotychczasową karierę tego nietuzinkowego twórcy, pełną wzlotów i upadków. Przypomniałem najgłośniejsze tytuły w jego filmografii oraz liczne kontrowersje, jakie wzbudzał na przestrzeni lat swoją twórczością i zachowaniem. Zrelacjonowałem również jego problemy zdrowotne i determinację, by mimo choroby Parkinsona kontynuować pracę.

Nie ukrywam, że nowy film Larsa von Triera budzi we mnie spore emocje i zainteresowanie. Zastanawiam się, czy tym razem również sięgnie po kontrowersyjne tematy, a być może zaskoczy czymś zupełnie nowym. Nie mam wątpliwości, że jego kolejne dzieło znów wywoła żywiołową dyskusję wśród widzów i krytyków. Czy wzbudzi kolejny skandal? O tym przekonamy się zapewne już wkrótce.

Podsumowując, uważam powrót Larsa von Triera za jedno z ciekawszych wydarzeń ostatnich miesięcy w świecie kina. Mam nadzieję, że jeśli stan zdrowia pozwoli mu na to, stworzy jeszcze niejedno poruszające arcydzieło. Bo choć budzi kontrowersje, bez wątpienia jest wyjątkowo utalentowanym artystą.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
  2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły