News

lupita nyong'o przewodniczącą jury konkursu głównego berlinale

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska12 grudnia 20237 min
lupita nyong'o przewodniczącą jury konkursu głównego berlinale

Lupita Nyong'o została wybrana na przewodniczącą międzynarodowego jury konkursu głównego 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Kluczowe wnioski:
 • Aktorka będzie oceniać filmy walczące o Złotego Niedźwiedzia.
 • To już drugi raz z rzędu, gdy jury festiwalu w Berlinie poprowadzi aktorka.
 • Rok temu przewodniczącą była Kristen Stewart.
 • Lupita Nyong'o znana jest m.in. z roli w filmie "Zniewolony".
 • Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 15-25 lutego.

Lupita Nyong'o ogłoszona przewodniczącą jury

Organizatorzy 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie ogłosili, że przewodniczącą jury tegorocznej edycji będzie aktorka Lupita Nyong'o. To już drugi raz z rzędu, gdy na czele jury stanie kobieta. W zeszłym roku funkcję tę pełniła Kristen Stewart.

Wybór Lupity Nyong'o został entuzjastycznie przyjęty przez organizatorów festiwalu. „Ucieleśnia ona wszystko to, co kochamy w kinie” – podkreślono w oficjalnym komunikacie. Doceniono jej wszechstronność w wyborze ról, umiejętność docierania do różnych grup widzów oraz spójność w realizowaniu własnej artystycznej wizji.

Kim jest Lupita Nyong'o?

Lupita Nyong'o urodziła się w Meksyku, dorastała w Kenii. Kształciła się w zakresie teatru i filmu na Hampshire College, a swój pierwszy film wyprodukowała właśnie w Kenii.

Światową sławę przyniosła jej rola w filmie „Zniewolony. 12 Years a Slave”. Za występ w tym obrazie zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Ostatnio widzowie mogli oglądać ją w thrillerze szpiegowskim „355” oraz filmie Marvela „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”.

Aktorka po raz drugi poprowadzi jury festiwalu

Fakt, że po raz kolejny to aktorka stanie na czele jury konkursu głównego Berlinale, nie jest wyjątkiem w historii tej imprezy. W latach 1999-2000 funkcję tę pełniły Ángela Molina oraz Gong Li. Co więcej, jak podkreślają eksperci, kobiety coraz częściej obejmują stanowiska, które do tej pory były zdominowane przez mężczyzn.

Nie powinno dziwić, że po Kristen Stewart przewodnictwo jury objęła kolejna utalentowana aktorka. To znak czasów – kobiety przejmują wiodącą rolę także w przemyśle filmowym.

Trzeba przyznać, że Lupita Nyong'o wydaje się doskonałym wyborem. Jej doświadczenie aktorskie, wrażliwość artystyczna i rozpoznawalność na całym świecie sprawiają, że może wnieść wiele jako przewodnicząca jury jednego z najważniejszych festiwali filmowych.

Czytaj więcej: Odkryj, którą postać wcieli się Willem Dafoe w filmie Soku z Żuka 2

Lupita Nyong'o znana z ról w filmach "Zniewolony" i "Czarna Pantera"

Lupita Nyong'o znana jest przede wszystkim z roli w filmie „Zniewolony. 12 Years a Slave”. Wcieliła się tam w postać Patsey – niewolnicy, która pada ofiarą okrutnego gwałtu. Aktorka zagrała tę scenę z niezwykłą wrażliwością, nie pozwalając jednak sprowadzić bohaterki do roli bezbronnej ofiary. Jej kreacja zebrała entuzjastyczne recenzje i przeszła do historii kina.

Inną głośną rolą w dorobku Lupity Nyong'o jest występ w filmie „Czarna Pantera” z 2018 roku, gdzie sportretowała wojowniczkę Nakia. Aktorka wcieliła się w tę postać także w niedawnym hicie „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”. Obie produkcje zebrały doskonałe recenzje i przyniosły ogromne zyski, dowodząc, że Lupita Nyong'o potrafi błyszczeć zarówno w mniejszych, niezależnych filmach, jak i wielkich hollywoodzkich blockbusterach.

Oscary i nagrody

Oprócz Oscara za „Zniewolonego”, Lupita Nyong'o ma na koncie liczne nagrody filmowe, w tym:

 • Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej za „Zniewolonego”,
 • Dwie nagrody Black Reel Awards za „Zniewolonego”,
 • Nagrodę im. Rogera Eberta dla obiecującego talentu,
 • Nagrodę New York Film Critics Circle.

Widać zatem, że jest to aktorka niezwykle utytułowana. Przez wielu krytyków uznawana jest za jeden z największych talentów młodego pokolenia.

Laureatka Oscara jurorką konkursu głównego Berlinale

lupita nyong'o przewodniczącą jury konkursu głównego berlinale

Fakt, że laureatka Oscara za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą stanie na czele jury jednego z najważniejszych festiwali filmowych na świecie, niewątpliwie dodaje tej imprezie prestiżu. Lupita Nyong’o wnosi ze sobą ogromne doświadczenie i wyczucie, jeśli chodzi o ocenę filmów aktorskich. Można się spodziewać, że będzie wnikliwie analizować kreacje aktorskie zaprezentowane w konkursie głównym.

Co więcej, jest to osoba niezwykle wrażliwa społecznie. Angażuje się w działania na rzecz równości płci czy praw człowieka. Być może pod jej przewodnictwem jury zwróci szczególną uwagę na filmy poruszające istotne problemy współczesnego świata.

Jury 74. festiwalu filmowego w Berlinie po raz kolejny z przewodniczącą-aktorką

Jak już wspomniano, wybór aktorki na przewodniczą zespołu jurorskiego nie jest pierwszym takim przypadkiem w historii Berlinale. Wcześniej funkcję tę pełniły m.in. legendarnie francuskie aktorki Catherine Deneuve i Juliette Binoche. Z drugiej strony, dwa lata z rzędu kobiety-aktorki na tym stanowisku to sytuacja wyjątkowa.

2021 Kristen Stewart
2024 Lupita Nyong'o

Być może jest to zapowiedź większych zmian i bardziej równego traktowania płci także w przemyśle filmowym, który od zawsze był zmaskulinizowany. Berlinale, stawiając po raz drugi z rzędu kobietę-aktorkę na czele jury, daje dobry przykład innym tego typu imprezom.

Lupita Nyong'o zasiądzie w jury międzynarodowego konkursu

Mijający rok był dla Lupity Nyong'o wyjątkowo pracowity. Aktorka pojawiła się aż w trzech głośnych produkcjach: „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”, thrillerze szpiegowskim „355” oraz horrorze „My Best Friend's Exorcism” . W 2024 roku czekają ją kolejne ciekawe projekty, w tym rollercoaster sci-fi „65” czy superprodukcja „Star Wars: The Last Jedi”. Mimo natłoku zobowiązań, znalazła jednak czas, by wziąć udział w festiwalu w Berlinie.

Jej obecność w jury konkursu głównego to z pewnością dobra wiadomość dla twórców biorących udział w Berlinale. Lupita Nyong'o jest bowiem aktorką niezwykle wszechstronną, doceniającą zarówno kino artystyczne, jak i ambitne kino popularne. Z drugiej strony, potrafi też dostrzec niedociągnięcia czy błędy w konstrukcji filmu lub rolach aktorskich. Jej uwagi i spostrzeżenia z pewnością będą dla uczestników festiwalu cenną lekcją.

Podsumowanie

W moim artykule przybliżyłem informację o tym, że prestiżową funkcję przewodniczącej jury na tegorocznym festiwalu filmowym w Berlinie obejmie aktorka Lupita Nyong’o. Jest to drugi rok z rzędu, gdy tę rolę powierzono kobiecie. Przypomniałem także, że w przeszłości przewodniczyły mu tak znaczące aktorki jak Kristen Stewart, Catherine Deneuve czy Juliette Binoche.

Następnie scharakteryzowałem sylwetkę samej Lupity Nyong’o – jej artystyczną drogę, najważniejsze role filmowe i zdobyte nagrody. Podkreśliłem, że zarówno Oscara, jak i wiele innych prestiżowych laurów przyniosła jej rola w „Zniewolonym. 12 Years a Slave”. Jest ona uznawana za jeden z najbardziej utytułowanych talentów młodego pokolenia.

Kolejne części artykułu poświęciłem na analizę znaczenia nominacji dla samego festiwalu w Berlinie. Pokazałem, że tak uznane nazwisko na czele jury dodaje imprezie rozgłosu i prestiżu. Podkreśliłem też wrażliwość aktorki na problemy społeczne, co może mieć wpływ na selekcję nagradzanych filmów.

Podsumowując, w reportażu tym starałem się wszechstronnie naświetlić osobę nowej przewodniczącej jury i przeanalizować ewentualne konsekwencje jej wyboru dla festiwalu filmowego w Berlinie w 2024 roku.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
 2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły