News

Martin scorsese optymistyczny o przyszłości kinematografii

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak20.02.20246 min.
Martin scorsese optymistyczny o przyszłości kinematografii

Martin Scorsese o przyszłości kina. Słynny reżyser nie obawia się o dalsze losy kinematografii. W najnowszym wywiadzie ocenił obecny stan branży filmowej i wyraził optymizm co do jej rozwoju. Mimo trudności związanych z pandemią oraz niższymi wpływami z kin, według Scorsese najważniejsze jest zachowanie pasji twórczej. Reżyser zdradził też plany na kolejne projekty - drugi film o Chrystusie i adaptację powieści The Wager.

Scorsese o przyszłości kina

Martin Scorsese należy do grona najwybitniejszych reżyserów w historii kina. Jego filmy, takie jak Taksówkarz, Chłopcy z ferajny czy Infiltracja, na stałe wpisały się do kanonu światowej kinematografii. W najnowszym wywiadzie dla Deadline Scorsese wypowiedział się na temat kondycji branży filmowej.

Mimo kiepskich wyników niektórych hollywoodzkich hitów w 2023 roku, reżyser jest optymistą. Jego zdaniem kino na pewno przetrwa, choć być może przez jakiś czas będzie ciężej o finansowanie mniejszych, autorskich produkcji. Kluczowe jest jednak zachowanie pasji twórczej i robienie filmów z miłości do kina, a nie tylko dla zysku.

Scorsese zauważa też, że dzięki nowym technologiom realizacja filmów stała się znacznie łatwiejsza. To dobra wiadomość dla młodych twórców, którzy dzięki temu mogą łatwiej rozwijać swoje umiejętności. Ważne jednak, by pamiętali o istocie kina i nie zapominali o wymowie artystycznej.

Wpływ pandemii na przemysł filmowy

Globalna pandemia COVID-19 wywarła ogromny wpływ na światowy przemysł filmowy. Zamknięcie kin spowodowało spadek wpływów ze sprzedaży biletów. Jednocześnie na popularności zyskały serwisy streamingowe takie jak Netflix czy HBO Max.

Wielu analityków prognozowało koniec ery filmów kinowych i ostateczny triumf produkcji domowych. Jednak kinomani tacy jak Scorsese wciąż wierzą w przetrwanie tradycyjnej formy odbioru filmów. I choć pandemia z pewnością przyspieszyła zmiany w branży, kino jako forma sztuki na pewno nie zginie.

Jak reżyser widzi produkcję filmową?

Według Scorsese największym zagrożeniem dla kina nie są nowe technologie czy pandemia, a nastawienie na zysk. Presja na stworzenie "produktu" przynoszącego jak najwięcej dochodu często prowadzi do powstawania bezwartościowych filmów komercyjnych.

Dlatego reżyser apeluje, by nie tracić z pola widzenia istoty kina jako sztuki filmowej. Twórcy powinni skupić się na opowiadaniu wciągających historii i przekazywaniu ważnych treści, a nie na pogoni za zyskiem. Tylko wtedy kino będzie w stanie przetrwać i rozwijać się.

Kino autorskie kontra blockbustery

Scorsese stoi na stanowisku, że kino to przede wszystkim sztuka, a nie tylko rozrywka i biznes. Dlatego jest orędownikiem tzw. kina autorskiego, w przeciwieństwie do komercyjnych blockbusterów tworzonych głównie z myślą o zyskach.

Choć w ostatnich latach kinowe hity biją rekordy popularności, to właśnie ambitne, niszowe produkcje często wnoszą najwięcej wartości artystycznej. Dlatego ważne jest wspieranie młodych, niezależnych twórców, by kino mogło się rozwijać.

Czytaj więcej: Nowa era kinowych hitów: Diuna, Godzilla, Furiosa i inne! Premiera z polskim dubbingiem!

Plany Scorsese na kolejne projekty

Mimo ponad 50-letniej kariery, Scorsese wciąż pozostaje niezwykle aktywny zawodowo. Obecnie pracuje nad kilkoma nowymi projektami filmowymi. Jednym z nich jest kolejny obraz o życiu Jezusa Chrystusa, stanowiący kontynuację Ostatniego kuszenia Chrystusa z 1988 roku.

Kolejnym szykowanym przez reżysera filmem jest ekranizacja książki Davida Granna The Wager. Opowie ona szokującą historię masakry Indian z plemienia Osedżów na wyspie wraku statku. W obsadzie znaleźli się Leonardo DiCaprio i Robert De Niro.

Scorsese pracuje też nad kilkoma projektami dla platform streamingowych, co pokazuje, że reżyser podąża za zmianami zachodzącymi w przemyśle filmowym.

Najważniejsze jest zachowanie pasji twórczej. Kino przetrwa, choćby przez jakiś czas było trudniej o finansowanie.

O czym opowiada Czas krwawego księżyca?

Martin scorsese optymistyczny o przyszłości kinematografii

Czas krwawego księżyca to najnowszy film Martina Scorsese z 2022 roku. Obraz zgarnął aż 8 nominacji do Oscara, w tym dla najlepszego reżysera. Główne role grają Leonardo DiCaprio i Robert De Niro.

Fabuła filmu opowiada szokującą historię masakry Indian z plemienia Osedżów na bezludnej wyspie u wybrzeży Kalifornii. Akcja rozgrywa się w 1820 roku na wraku statku, którego załoga zaczyna zabijać tubylców dla zdobycia skór zwierzęcych.

Film pokazuje bestialstwo i okrucieństwo kolonistów wobec rdzennej ludności Ameryki. Porusza ważkie tematy etyczne dotyczące stosunków między cywilizacjami i kwestii ludzkiej natury.

Recenzje i opinie

Krytycy docenili wymowę moralną filmu i kunszt reżyserski Scorsese. Jednocześnie zarzucili mu nadmierne okrucieństwo i naturalizm. Film zebrał mieszane recenzje, choć został doceniony pod względem artystycznym.

Ranking filmów Scorsese wg Rotten Tomatoes

Lp. Tytuł Ocena
1. Chłopcy z ferajny 98%
2. Taksówkarz 96%
3. Infiltracja 94%

Według serwisu Rotten Tomatoes, który zbiera recenzje filmowe i tworzy rankingi, najlepiej ocenianymi filmami w karierze Scorsese są Chłopcy z ferajny, Taksówkarz i Infiltracja. Wszystkie te produkcje mają ocenę wyższą niż 90%.

Scorsese o dostępności narzędzi filmowych

Reżyser zauważa, że dzięki postępowi technicznemu, dostęp do sprzętu i oprogramowania potrzebnego do tworzenia filmów stał się znacznie łatwiejszy.

Jeszcze kilkanaście lat temu kręcenie profesjonalnego filmu było bardzo kosztowne i wymagało ogromnych nakładów finansowych. Dziś dzięki cyfrowej rewolucji każdy może zrealizować własny film przy użyciu kamery i komputera.

Ułatwia to rozwój młodych talentów filmowych, którzy nie potrzebują już wielomilionowego budżetu, by zrealizować swój artystyczny projekt. To dobra wiadomość dla przyszłości kina.

Podsumowanie

W artykule omówiono najnowsze wypowiedzi Martina Scorsese na temat przyszłości kina. Mimo problemów branży filmowej, reżyser jest optymistą. Jego zdaniem kino przetrwa, choć być może przez jakiś czas będzie mniejsze zainteresowanie kinami studyjnymi i autorskimi produkcjami. Kluczowe jest jednak zachowanie pasji twórczej. Scorsese chwali też postęp technologiczny, który ułatwia realizację filmów młodym twórcom.

Artykuł omawia również najnowsze i planowane projekty Scorsese, m.in. Czas krwawego księżyca z Leo DiCaprio. Przypomniano także najlepiej oceniane filmy reżysera w rankingu serwisu Rotten Tomatoes. Podsumowując, mimo problemów, według Scorsese przyszłość kina jawi się w optymistycznych barwach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Terrifier 3: Adepcja niebezpieczne starcie z klaunem. Co czeka bohatera?
  2. Gerard Butler jako smok w wersji aktorskiej.
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły