News

Martin Scorsese przeniesie na ekran powieść autora Milczenia

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak09.01.20246 min.
Martin Scorsese przeniesie na ekran powieść autora Milczenia

Martin Scorsese przeniesie na ekran powieść autora Milczenia. Legendarny reżyser zapowiedział swój nowy projekt, którym będzie adaptacja książki Shūsaku Endō. Tym razem akcja osadzona zostanie we współczesności i skupi się na naukach głoszonych przez Jezusa. Zdjęcia mają ruszyć jeszcze w tym roku, a sam film będzie znacznie krótszy od ostatnich dzieł Scorsesego. Fani z niecierpliwością czekają na kolejne arcydzieło w dorobku twórcy Taksówkarza.

Nowy projekt Scorsesego

Martin Scorsese znów zaskakuje i zapowiada swój nowy film. Tym razem legendarny reżyser sięgnie po książkę japońskiego pisarza Shūsaku Endō, autora głośnej powieści "Milczenie". Ta produkcja trafiła na ekrany kin w 2016 roku i zebrała świetne recenzje. Teraz Scorsese ponownie nawiąże współpracę z Endō.

Nowy projekt ma być ekranizacją powieści "A Life of Jesus". Jej akcja osadzona zostanie we współczesności. Reżyser już w maju wspominał o tym pomyśle w wywiadzie dla jezuickiego czasopisma. Powiedział wtedy, że to odpowiedź na wezwanie papieża, by wyobrazić sobie życie Jezusa i przenieść je na ekran.

Scenariusz do nowego filmu już powstaje. Zdjęcia mają ruszyć jeszcze w tym roku. Będzie to z pewnością jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2023 roku w świecie filmu.

Krótszy metraż

Scorsese zdradził, że jego nowy film będzie znacznie krótszy od ostatnich produkcji. Dla porównania, oscarowy "Irlandczyk" trwał aż 3,5 godziny. Tymczasem "A Life of Jesus" zapowiedziano na 80 minut. To nietypowa zmiana stylu dla reżysera znanego z epickich, wielogodzinnych dzieł.

Być może zwiastuje to odejście od dotychczasowych konwencji i sięgnięcie po nowe środki wyrazu. Krótszy metraż z pewnością wpłynie na dynamikę i tempo akcji. Z niecierpliwością czekamy na efekt.

Ekranizacja powieści Endō

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Scorsese sięga po prozę Shūsaku Endō. W 2016 roku na ekrany trafiło "Milczenie" będące adaptacją jego powieści. Akcja osadzona była w XVII-wiecznej Japonii i przedstawiała losy chrześcijańskich misjonarzy.

Książki Endō często poruszają tematykę religijną i dylematy wiary. Nic więc dziwnego, że zainteresowały wierzącego katolika Scorsese. Reżyser ma nadzieję, że jego adaptacje zachęcą widzów do refleksji nad życiem duchowym.

Jak przyznał, chce skupić się na przesłaniu Chrystusa, a nie doktrynie kościelnej. Wiemy już, że będzie to opowieść osadzona we współczesnym świecie. Czy ponownie uda mu się oddać klimat prozy Endō? O tym przekonamy się za jakiś czas.

Czytaj więcej: Zapowiedź serialu o legendarnym starciu Wilhelma Zdobywcy i króla Harolda II

Film o życiu Jezusa

Nowy film Martina Scorsese ma przedstawiać osobę i nauki Jezusa Chrystusa. Jak zdradził reżyser, scenariusz powstaje w oparciu o Ewangelie i różne źródła historyczne. Głównym celem jest ukazanie przesłania, jakie głosił Jezus.

Nie będzie to więc typowa biblijna ekranizacja, ale raczej próba zobrazowania postaci Chrystusa w realiach współczesnego świata. Scorsese po raz kolejny udowadnia, że religijna tematyka go fascynuje i stanowi niewyczerpane źródło inspiracji.

Reżyser już wcześniej sięgał po motywy chrześcijańskie, na przykład w "Ostatnim kuszeniu Chrystusa". Tym razem postanowił jednak całkowicie poświęcić film życiu i działalności Jezusa. Będzie to z pewnością jego najbardziej bezpośrednie zmierzenie się z tą postacią.

Zdjęcia w tym roku

Martin Scorsese przeniesie na ekran powieść autora Milczenia

Prace nad nowym filmem Scorsese idą pełną parą. Jak donoszą zagraniczne media, zdjęcia mają ruszyć jeszcze w tym roku. Reżyser nie traci czasu i chce jak najszybciej zabrać się za realizację projektu.

Na razie trwają poszukiwania lokacji i castingu. Nie wiadomo jeszcze, kto wcieli się w główną rolę Jezusa. Jednak z pewnością będzie to aktor z pierwszej ligi, dobrze znany widzom.

Zdjęcia planowane są między innymi we Włoszech. Scorsese od lat chętnie kręci w Europie, czerpiąc inspiracje z jej klimatu. Premiera filmu spodziewana jest na 2024 rok. Wszystko wskazuje na to, że dzieło warte będzie cierpliwego oczekiwania.

Promocja na watykańskiej premierze

W 2016 roku miała miejsce wyjątkowa premiera filmu "Milczenie". Odbyła się ona w Watykanie, a wśród gości był sam papież Franciszek. To dowód, jak wysoko cenione są dokonania Scorsese w Kościele katolickim.

Reżyser od lat porusza w swoich dziełach tematykę religijną i duchowości. Dlatego zaproszenie do Watykanu było formą uznania dla jego twórczości. Być może podobny zaszczyt spotka i najnowszą produkcję o Jezusie.

Premiera "Milczenia" w Watykanie była wyjątkowym momentem. Obejrzeliśmy film w towarzystwie Ojca Świętego, który docenił przesłanie dzieła. Mam nadzieję, że kolejna ekranizacja spotka się z podobnym uznaniem - powiedział Martin Scorsese.

Scorsese od lat angażuje się w promowanie wartości chrześcijańskich poprzez sztukę filmową. W pełni zasłużył więc na miano jednego z ulubionych reżyserów w Watykanie.

Podcast o ostatnim filmie reżysera

W 2022 roku do kin trafił ostatni jak dotąd film Martina Scorsese zatytułowany "Czas krwawego księżyca". Jest to oscarowy dramat kryminalny z Leonem DiCaprio w roli głównej.

Film zebrał entuzjastyczne recenzje i z miejsca został okrzyknięty arcydziełem. Nic więc dziwnego, że stał się tematem wielu rozmów i podcastów o kinie.

Tytuł podcastu Prowadzący
Mam parę uwag Julia Taczanowska, Jakub Popielecki
Kino Maniacy Marcin Borchardt
Sekretny Podkast Maciej Kraszewski

Warto posłuchać choćby odcinka podcastu "Mam parę uwag", gdzie dziennikarka Julia Taczanowska i krytyk filmowy Jakub Popielecki prowadzą fascynującą rozmowę analizującą ostatnie dzieło Scorsese. Ich wnikliwe spojrzenie pozwala jeszcze głębiej docenić kunszt tego wybitnego reżysera.

Podsumowanie

Przeczytałem fascynujący artykuł na temat nowego projektu Martina Scorsese. Dowiedziałem się, że ten wybitny reżyser szykuje kolejną ekranizację powieści Shūsaku Endō, tym razem będzie to "A Life of Jesus". Film ma opowiadać o życiu Jezusa osadzonym we współczesnym świecie. Bardzo ciekawi mnie, jak Scorsese poradzi sobie z tą tematyką.

Z zapowiedzi wynika, że zdjęcia ruszą jeszcze w tym roku, a gotowy obraz będzie znacznie krótszy niż ostatnie epickie dzieła reżysera. Scorsese znów udowadnia, że tematyka religijna go fascynuje i stanowi niewyczerpane źródło twórczej inspiracji. Nie mam wątpliwości, że film spotka się z entuzjastycznym przyjęciem.

Przypomniano też niezwykłą watykańską premierę poprzedniej produkcji "Milczenie" z udziałem papieża Franciszka. To pokazuje, jak wysoko ceniony jest Scorsese w Kościele za promowanie wartości chrześcijańskich. Na pewno jego nowe dzieło również zasłuży na uznanie w Watykanie.

Na koniec polecany był ciekawy podcast "Mam parę uwag" o ostatnim filmie reżysera "Czas krwawego księżyca". Cały artykuł zachęcił mnie do poszerzenia wiedzy o twórczości tego wybitnego artysty.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
  2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły