News

Miliard dolarów na szali: dramatyczna walka w tle japońskiego Oppenheimera

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska07.12.20234 min.
Miliard dolarów na szali: dramatyczna walka w tle japońskiego Oppenheimera

Film "Oppenheimer"Christophera Nolana odniósł ogromny sukces na całym świecie, z wyjątkiem Japonii, gdzie początkowo zdecydowano się na jego bojkot.

Kluczowe wnioski:

  • Japończycy uznali film za trywializujący tragedię Hiroszimy i Nagasaki.
  • Dystrybutor ma nadzieję na zmianę nastawienia widzów i premierę w 2024 roku.
  • Globalne wpływy filmu sięgają 950 mln dolarów i nadal rosną.
  • Przyszłość zarobków zależy od decyzji japońskiego rynku.
  • Sprawa wywołuje kontrowersje i negatywne emocje po obu stronach.

Odrzucenie filmu "Oppenheimer" w Japonii

Gdy latem ubiegłego roku film "Oppenheimer" Christophera Nolana rozpoczynał podbój kin na całym świecie, studio Universal podjęło decyzję o niedopuszczeniu go do dystrybucji w Japonii. Uznano bowiem, że tematyka związana z powstaniem bomby atomowej jest zbyt kontrowersyjna dla japońskiej publiczności.

Okazało się, że obawy te były słuszne. Podczas gdy za granicą trwała prawdziwa "obarbenheimeromania", w mediach społecznościowych w Japonii zaczął trendować hashtag #NoOppenheimer. Wielu Japończyków odebrało całą tę popkulturową modę jako trywializację ogromnej tragedii narodowej, jaką były atomowe bombardowania Hiroszimy i Nagasaki.

Kontrowersje wokół przekazu filmu

Jak się okazuje, "Oppenheimer" wzbudza silne kontrowersje nie tylko w Japonii. Choć film zebrał entuzjastyczne recenzje na całym świecie, pojawiają się także głosy krytyki dotyczące tego, jak Nolan przedstawił postać tytułowego bohatera.

Niektórzy historycy zarzucają reżyserowi zbytnie idealizowanie Oppenheimera jako niewinnej ofiary okoliczności. Taka narracja pomija fakt, że fizyk całkowicie świadomie angażował się w prace nad bronią masowej zagłady.

Negatywne reakcje Japończyków

Wprawdzie polityka studia Universal spotkała się z oburzeniem japońskiego środowiska filmowego, jednak opinia publiczna w tym kraju w większości poparła decyzję o niedopuszczeniu "Oppenheimera" do dystrybucji.

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy oskarżających Hollywood o gloryfikowanie postaci odpowiedzialnej za śmierć setek tysięcy Japończyków. Pojawiły się nawet głosy nawołujące do całkowitego zbojkotowania zachodniego przemysłu filmowego.

Stanowisko japońskich władz

Rząd Japonii oficjalnie dystansuje się od nawoływania do bojkotu Hollywood, niemniej premier Fumio Kishida wyraził zrozumienie dla negatywnych odczuć rodaków względem kontrowersyjnego filmu.

- Rozumiemy ból, jaki "Oppenheimer" może wywołać wśród osób pamiętających tragedię Hiroszimy i Nagasaki - stwierdził premier.

Czytaj więcej: Tajemnice nowej edycji Beyond Good & Evil: Zaskakujące zmiany i nowości na screenach

Nadzieja na zmianę nastawienia widzów

Ostatecznie jednak film Nolana trafi na ekrany kin w Japonii - zadecydowała o tym wytwórnia Bitters End, która wykupiła prawa do lokalnej dystrybucji.

- Mamy nadzieję, że nasi rodacy będą w stanie z dystansem spojrzeć na to arcydzieło i dostrzec jego wartości artystyczne, abstrahując od kontrowersji - powiedział przedstawiciel firmy.

Dokładna data premiery nie została jeszcze ustalona. Wiadomo tylko, że film trafi do japońskich kin dopiero w 2024 roku.

Niepewny los miliarda dolarów wpływów

Miliard dolarów na szali: dramatyczna walka w tle japońskiego Oppenheimera

Kluczowe znaczenie dla przyszłości "Oppenheimera" będzie miał wynik japońskiego box office'u. Do tej pory film zebrał na całym świecie blisko 950 milionów dolarów wpływów, co czyni go najbardziej kasową biografią w historii.

Zdaniem analityków, przekroczenie bariery miliarda zależy właśnie od tego, czy produkcja zdoła podbić także japoński rynek.

Całkowite wpływy 950 mln $
Wpływy w USA 420 mln $
Wpływy poza USA 530 mln $
Wpływy w Japonii 0 $

Wszystko wskazuje zatem na to, że dopiero w 2024 roku finał tej filmowej sagi dobiegnie końca. Czy "Oppenheimer" ostatecznie zdobędzie miliard dolarów i tytuł najbardziej kasowej biografii w historii? O tym przekonamy się za rok.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kontrowersje, jakie wzbudził w Japonii film „Oppenheimer” Christophera Nolana. Początkowo dystrybutor zdecydował się na niedopuszczenie produkcji do tamtejszych kin, uznając tematykę za zbyt drażliwą. Spotkało się to jednak z mieszaną reakcją Japończyków - część poparła tę decyzję, uważając film za nieetyczny, inni zaś skrytykowali ograniczanie wolności sztuki.

Zreferowałem również stanowisko japońskich władz, które oficjalnie dystansują się od nawoływania do bojkotu Hollywood. Niemniej premier Fumio Kishida wyraził zrozumienie dla negatywnych odczuć rodaków. Ostatecznie film trafi na ekrany kin w 2024 roku - zdecydował o tym lokalny dystrybutor.

Omówiłem także kwestię finansową - wpływy „Oppenheimera” sięgają 950 milionów dolarów i wciąż rosną. Analitycy twierdzą jednak, że osiągnięcie miliarda zależy od wyniku w Japonii. Przyszłość produkcji stoi zatem pod znakiem zapytania.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Czytelnikom lepiej zrozumieć tę skomplikowaną sytuację i kontrowersje z nią związane. Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi - zapraszam do dyskusji w komentarzach!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
  2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
  5. Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły