Filmy

Najlepsze Francuskie Komedie - Ranking Filmy Francuskie Komedie

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska15 stycznia 20245 min
Najlepsze Francuskie Komedie - Ranking Filmy Francuskie Komedie

Komedie Francuskie Ranking to zestawienie najlepszych i najśmieszniejszych filmów komediowych pochodzących właśnie z Francji.

Kluczowe wnioski:
 • Komedie francuskie często charakteryzują się specyficznym, inteligentnym humorem.
 • Najlepsze z nich to prawdziwe arcydzieła kina, które rozbawiły całe pokolenia.
 • Ranking zawiera zarówno starsze klasyczne komedie jak i nowsze hity.
 • Humor oparty jest zwykle na sytuacyjnych gagach lub wystawieniu konkretnych postaci w komicznych sytuacjach.
 • Filmów francuskich jest tak wiele, że każdy znajdzie dla siebie coś zabawnego.

Najlepsze komedie francuskie wszech czasów

Komedie francuskie od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich specyficzny humor, często oparty na sytuacyjnych gagach oraz postawieniu bohaterów w komicznych i niezręcznych sytuacjach, rozbawia kolejne pokolenia widzów.

Wśród najlepszych komedii francuskich znajdziemy zarówno nowości, jak i stare klasyczne filmy sprzed kilkudziesięciu lat. Mimo upływu czasu, wciąż bawią i stanowią niezapomniane pozycje dla każdego fana dobrego humoru.

Największe hity komediowe

Do grona najpopularniejszych i najbardziej kultowych francuskich filmów komediowych zaliczają się m.in. takie tytuły jak:

 • "Trzej muszkieterowie" z 1966 roku
 • "Żandarm z Saint Tropez" z 1964 roku
 • "Wakacje pana Hulota" z 1953 roku
 • "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" z 2002 roku

Są to prawdziwe kamienie milowe francuskiej komedii filmowej. Ich popularność nie słabnie, a kolejne pokolenia chętnie do nich wracają.

Kultowe komedie francuskie - filmografia

Francuscy twórcy filmowi stworzyli przez lata bogatą filmografię komedii, które na stałe wpisały się w kanon światowego kina. Oto kilka najważniejszych pozycji.

Tytuł Reżyser Rok
Trzej muszkieterowie André Hunebelle 1966
Żandarm z Saint Tropez Jean Girault 1964

Widać więc, że kultowe najlepsze francuskie komedie pochodzą w większości z lat 60. i 70. To właśnie w tym okresie powstały największe klasyczne hity, które przetrwały próbę czasu.

Czytaj więcej: Wojna światów film | Recenzja kultowego filmu Spielberga

Klasyka komedii francuskich - co warto obejrzeć

Sięgając po klasyczne komedie francuskie, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na filmy z bohaterem Panem Hulotem. Postać grana przez Jacques'a Tati w serii komedii (m.in. w Tak zwane szczęście z 1953 roku oraz Wakacjach pana Hulota z roku 1953) stała się wręcz ikoniczna i uosabia cały przekrój specyficznego, francuskiego humoru.

Inną pozycją obowiązkową dla każdego fana dobrego kina jest westernowa komedia z 1971 roku pt. Dziki Zachód. To film pełen absurdalnego i czarnego humoru z gwiazdorską obsadą.

Nowsze komedie warte uwagi

Wśród nowszych tytułów wartych uwagi znajdują się między innymi bardzo popularne komedie z serii "Nietykalni" (czyli "Intouchables") z 2011 oraz "Nietykalni 2" z 2019 roku. Opowiadają one o przyjaźni bogatego arystokraty ze swoim opiekunem z przedmieść.

Nowości i hity francuskich komedii 2022

Najlepsze Francuskie Komedie - Ranking Filmy Francuskie Komedie

W 2022 roku na uwagę zasługuje przede wszystkim komedia Sensacyjny szpieg. To dynamiczny i pełen akcji film z Antoinem Fuquą w roli francuskiego agenta próbującego rozwikłać zagadkę kryminalną w Rzymie.

Inną głośną premierą był Przypadek pana Haffmanna opowiadający o losach żydowskiego jubilera w okupowanym Paryżu. Mimo dramatycznych wydarzeń w tle, produkcja serwuje wiele komicznych scen i sytuacji.

Ranking 10 najzabawniejszych filmów z Francji

Oto subiektywny wybór 10 najśmieszniejszych francuskich komedii, wybranych pod kątem ilości komizmu i humoru:

 1. Trzej muszkieterowie (1966)
 2. Żandarm z Saint Tropez (1964)
 3. Asterix i Obelix: Misja Kleopatra (2002)
 4. Wakacje pana Hulota (1953)
 5. Tak zwane szczęście (1953)
 6. Dziki Zachód (1971)
 7. Nietykalni (2011)
 8. Nietykalni 2 (2019)
 9. Sensacyjny szpieg (2022)
 10. Przypadek pana Haffmanna (2022)

Jak widać, najwięcej komediowych hitów pochodzi z lat 60. oraz z okresu po 2010 roku. To właśnie te dekady okazały się najbardziej obfite w śmieszne i rozrywkowe produkcje.

Filmy komediowe z Francji - subiektywny ranking

Każdy z nas ma nieco inne poczucie i gust humoru. Dlatego oto nasz subiektywny wybór i ranking francuskich komedii, które uważamy za wyjątkowo zabawne i warte obejrzenia.

 1. Asterix i Obelix: Misja Kleopatra
 2. Trzej muszkieterowie
 3. Dziki Zachód
 4. Wakacje pana Hulota
 5. Żandarm z Saint Tropez
Naszym faworytem jest "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra". Film ten idealnie łączy w sobie szaloną akcję, gagowe sceny i chwytliwe dialogi. To pozycja obowiązkowa!

Mamy nadzieję, że chociaż kilka z polecanych przez nas najlepszych komedii francuskich przypadnie Wam do gustu. Życzymy dobrej zabawy!

Podsumowanie

We wpisie przedstawiliśmy przegląd najlepszych komedii francuskich, zarówno tych klasycznych, kultowych produkcji, jak i nowszych hitów. Skupiliśmy się na tytułach, które wzbudzają najwięcej śmiechu i rozrywki, stanowiąc subiektywny wybór najzabawniejszych francuskich filmów komediowych.

Przybliżyliśmy historię oraz najważniejsze pozycje w filmografii francuskich komedii, dzieląc je na gatunki i dekady, w których powstawały. Wskazaliśmy ponadczasowe hity jak "Trzej muszkieterowie", "Wakacje pana Hulota" czy "Asterix i Obelix", omówiliśmy także nowości z 2022 roku.

Stworzyliśmy zestawienie 10 najśmieszniejszych tytułów oraz własny subiektywny ranking komedii francuskich. Mamy nadzieję, że artykuł pozwolił odkryć ciekawe i wartościowe produkcje, dostarczające widzom rozrywki na najwyższym poziomie.

Zachęcamy do dzielenia się własnymi typami oraz ulubionymi starymi francuskimi komediami w komentarzach. Być może uda się nam wspólnie stworzyć jeszcze bardziej różnorodną i subiektywną listę pozycji obowiązkowych dla miłośników francuskiego humoru.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
 2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Najważniejsze festiwale filmowe na świecie
FilmyNajważniejsze festiwale filmowe na świecie

Odkryj najważniejsze międzynarodowe festiwale filmowe na świecie, takie jak Cannes, Berlinale i Sundance. Poznaj historię, tradycje oraz prestiżowe nagrody festiwalowe tych kluczowych wydarzeń branży filmowej.