News

Najlepsze i najgorsze filmy roku. Polscy fani wstrzymują oddech!

Autor Kornel Lis
Kornel Lis31.12.20237 min.
Najlepsze i najgorsze filmy roku. Polscy fani wstrzymują oddech!

Najlepsze i najgorsze filmy roku zawsze wzbudzają emocje wśród kinomanów. Rok 2023 był pod tym względem wyjątkowy. Po pierwsze, mieliśmy do czynienia z pewnym przełomem jeśli chodzi o pozycję studia Marvel na rynku filmowym. Po drugie, w tym roku aż dwa artystyczne filmy okazały się kinowymi hitami. Po trzecie, polscy twórcy uniknęli spektakularnych wpadek, które miały miejsce w poprzednich latach. Wreszcie, obserwujemy pewne nowe trendy w Hollywood. Wszystko to sprawia, że fani kina z niecierpliwością wyczekują na podsumowania mijającego roku.

Przełomowe filmy Marvela

Rok 2023 przyniósł pewien przełom jeśli chodzi o pozycję studia Marvel na rynku filmowym. Przez wiele lat Marvel był niekwestionowanym monopolistą jeśli chodzi o produkcję globalnych hitów kinowych. Jednak w tym roku studio doświadczyło kilku spektakularnych porażek, które mogą zapoczątkować pewne zmiany.

W zestawieniu najgorszych filmów 2023 roku aż dwie produkcje Marvela zasłużyły sobie na miejsce w czołówce. Pierwszą z nich jest "Ant-Man i Osa: Kwantomania", która pomimo obsady pełnej gwiazd i olbrzymiego budżetu, nie spełniła pokładanych w niej nadziei.

Drugą wpadką Marvela jest serial "Tajna Inwazja", który miał rozwinąć wątki z filmów o Kapitan Marvel, ale zakończył się klapą i po pierwszym sezonie został anulowany. Te niepowodzenia pokazują, że Marvel nie jest nieomylny i być może zbytnio rozproszył swoje siły na zbyt wiele projektów.

Schyłek ery Marvela?

Czy porażki Marvela w 2023 roku oznaczają schyłek jego dominacji nad światem blockbusterów? Niekoniecznie. Studio nadal ma olbrzymią popularność i rzesze oddanych fanów. Jednak konkurencja staje się coraz silniejsza.

DC odradza się po latach kryzysu, a takie projekty jak "Joker" pokazują, że mroczniejsze i bardziej dojrzałe historie z uniwersum komiksów też mogą odnieść sukces. Być może więc Marvel będzie musiał zmierzyć się z większą konkurencją i dostosować strategię do nowych realiów.

Komercyjne hity zaskakują

Choć Marvel zaliczył wpadki, to jednak w 2023 roku pojawiły się też pozytywne zaskoczenia jeśli chodzi o kasowe hity. Dwa filmy, które z miejsca okrzyknięto arcydziełami to "Barbie" oraz "Oppenheimer".

Oba obrazy zdobyły uznanie krytyków i porwały widownię na całym świecie, zgarniając setki milionów dolarów przychodu. Sukces tych filmów pokazuje, że w dobie superbohaterskiego zmęczenia, widzowie nadal tęsknią za oryginalnymi historiami, świetną reżyserią i niesztampowymi pomysłami.

Sukces "Barbie" i "Oppenhemera" daje nadzieję, że kreatywne kino ze świetnymi aktorami wciąż może liczyć na zainteresowanie masowej widowni.

Być może więc Hollywood będzie musiało nieco przewartościować swoją strategię i postawić mniej na ilość, a bardziej na jakość. Bo jak pokazał 2023 rok - dobre kino wciąż znajduje swoich odbiorców.

Czy koniec ery franczyz?

Czy zatem kończy się era filmów opartych na znanych markach i franczyzach? Wydaje się, że jeszcze za wcześnie na tak daleko idące wnioski. Superbohaterowie, Gwiezdne Wojny czy Harry Potter wciąż mają olbrzymią rzeszę wiernych fanów.

Jednak wyraźnie widać potrzebę odświeżenia tych marek. Widzowie są coraz bardziej wybredni, a proste powielanie schematów już nie wystarcza. By przetrwać, te franczyzy będą musiały się zmienić i dostosować do nowych czasów.

Czytaj więcej: Fenomenalna oglądalność "Lokiego" w Disney+. Tylko 1 serial lepszy w 2023

Polscy twórcy bez wielkich wpadek

Analizując najgorsze filmy 2023 roku, można odnieść wrażenie, że polski przemysł filmowy radzi sobie całkiem nieźle. W przeciwieństwie do lat ubiegłych, brakuje spektakularnych klap rodzimej produkcji.

Oczywiście pojawiło się kilka rozczarowujących obrazów, jak chociażby "Broad Peak" czy "Orzeł. Ostatni patrol", ale brakowało totalnych porażek na miarę "Dziewczyn z Dubaju" czy "365 dni".

Być może polscy twórcy wyciągnęli pewne wnioski z wpadek poprzednich lat i bardziej skupili się na rzetelnej pracy nad scenariuszami i doborze obsady. A może to tylko chwilowa sinusoida i za rok znowu doczekamy się spektakularnych klap rodzimej produkcji.

Nowe trendy w Hollywood

Najlepsze i najgorsze filmy roku. Polscy fani wstrzymują oddech!

Podsumowując kinowe wydarzenia 2023 roku, można dostrzec pewne nowe trendy, które zarysowały się w Hollywood. Sukcesy "Barbie" i "Oppenhemera" pokazują, że mądre, ambitne kino wciąż może liczyć na zainteresowanie widzów.

Jednocześnie porażki Marvela i innych franczyz sugerują, że ery bezrefleksyjnego klonowania superbohaterskich schematów powoli dobiega końca. By przetrwać, te marki będą musiały się zmienić.

Trendy na plus Trendy na minus
- Powrót ambitnego kina - Kryzys superbohaterskich franczyz
- Sukcesy artystycznych filmów - Zmęczenie widzów schematami
- Większe ryzyko i kreatywność - Spadek jakości serwisów streamingowych

Najbliższe lata pokażą, czy faktycznie nastąpi trwała zmiana paradygmatu w fabryce snów. Ale pewne sygnały na pewno dają do myślenia zarówno twórcom, jak i wytwórniom filmowym.

Strumień kiepskich produkcji

Choć pojawiły się pozytywne symptomy, to jednak trzeba przyznać, że lista najgorszych filmów 2023 roku jest wyjątkowo obszerna. Dzieje się tak głównie za sprawą lawinowego wręcz przyrostu produkcji, szczególnie na platformach streamingowych.

Serwisy takie jak Netflix, Amazon czy HBO nieustannie dostarczają nowych filmów i seriali. Niestety w tym strumieniu treści zdecydowanie przeważają te kiepskiej jakości. Prime time zdominowały tandetne produkcje, którym daleko do arcydzieł.

W pogoni za ilością ginie jakość. Wyścig streamingowych platform o widza powoduje, że na ekranach ląduje mnóstwo słabych i pospiesznie skleconych scenariuszy. Miejmy nadzieję, że ten trend się odwróci i doczekamy większej liczby ambitnych produkcji wartych uwagi.

Kłopoty franczyz kinowych

Jak wspomniano wcześniej, rok 2023 przyniósł wiele problemów dla największych hollywoodzkich franczyz filmowych. Choć Marvel ponosi największe straty, to wyraźny kryzys widać także u innych gigantów.

Nowe odsłony "Gwiezdnych Wojen", "Transformersów", czy "Jurassic World" także rozczarowały fanów i okazały się klapami frekwencyjnymi bądź artystycznymi. Coraz wyraźniej widać objawy zmęczenia widowni i wyczerpania się pomysłów.

Aby przetrwać, te marki będą musiały zmierzyć się z coraz większą konkurencją i dostosować się do zmieniających się realiów. Czasy bezrefleksyjnej dominacji wolnych od ryzyka franczyz powoli dobiegają końca. Przyszłość kinowego świata staje pod znakiem zapytania.

Podsumowanie

Analizując wydarzenia filmowe 2023 roku, można dostrzec wyraźne symptomy zmian zachodzących w świecie kina. Po latach niekwestionowanej dominacji, Marvel zanotował kilka spektakularnych wpadek, które mogą zwiastować nadejście nowej ery. Jednocześnie na szczyty list przebojów wdarły się ambitne produkcje jak "Barbie" czy "Oppenheimer", pokazując, że nietuzinkowe historie wciąż przyciągają widzów.

W tym interesującym, pełnym kontrastów krajobrazie dostrzegam zarówno nadzieję na renesans jakościowego kina, jak i niepokojące symptomy tandety wypełniającej serwisy streamingowe. Z optymizmem patrzę na ewoluujące trendy w Hollywood. Mam nadzieję, że nastąpi powrót do ambitnych produkcji, choć nieobce mi są obawy, iż pogoń za zyskiem może zwyciężyć.

Z satysfakcją odnotowuję też, że polski przemysł filmowy w tym roku uniknął spektakularnych wpadek, które miały miejsce w latach ubiegłych. Być może rodzimi twórcy wyciągnęli wnioski z błędów przeszłości i postawili na jakość kosztem ilości. Oby ten pozytywny trend utrzymał się w nadchodzących latach.

Podsumowując - rok 2023 dostarczył wielu emocji kinomanom i z pewnością przejdzie do historii jako moment przełomu. Teraz pozostaje tylko trzymać kciuki, by zarysowane trendy utrwaliły się na dobre. Bo kino ambitne, kreatywne i nietuzinkowe zawsze znajdzie swoich widzów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
  2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły