Aktorstwo

Najlepsze polskie aktorki po 70 latach w 2024 roku.

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska27.10.20237 min.
Najlepsze polskie aktorki po 70 latach w 2024 roku.

Aktorka polska starsza to prawdziwa ikona polskiej kultury. Wciąż aktywne zawodowo gwiazdy rodzimego kina, które mają już 70 i więcej lat na karku, zachwycają nie tylko talentem aktorskim, ale i niespożytą energią oraz pasją do zawodu. W niniejszym artykule przybliżymy sylwetki kilku wybitnych polskich aktorek starszego pokolenia, których kariery liczą sobie wiele dziesięcioleci, a one same wciąż pozostają na topie.

Kluczowe wnioski:

 • Polskie aktorki po 70-tce nadal aktywnie grają w filmach i serialach.
 • Są idolami starszych i młodszych widzów, którzy doceniają ich talent.
 • Aktorki te zdobyły liczne nagrody za role filmowe i teatralne.
 • Ich bogate doświadczenie zawodowe jest inspiracją dla młodych aktorek.
 • Pasja do aktorstwa pozwala im cieszyć się pracą mimo zaawansowanego wieku.

Aktorki polskie po 70 latach - największe gwiazdy kina

Wśród polskich aktorek, które mają już 70 lat i więcej, znajdziemy prawdziwe legendy rodzimej sceny i ekranu. Są to artystki z bogatym dorobkiem zawodowym, laureatki licznych nagród, które od dekad bawią i wzruszają polską publiczność. Do grona polskich aktorek-nestorek zaliczyć można m.in. Maję Komorowską, Krystynę Jandę, Danielę Olbrychską czy Krystynę Sienkiewicz. Panie te od ponad półwiecza aktywnie pracują w teatrze i filmie. Mają na koncie role w największych polskich produkcjach fabularnych i serialach.

Jedną z najbardziej utytułowanych polskich aktorek w starszym wieku jest Maja Komorowska. Artystka urodziła się w 1944 roku, zadebiutowała jako aktorka w połowie lat 60. Od tego czasu zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i teatralnych. Widzowie pamiętają ją m.in. z takich hitów, jak "Noce i dnie", "Znachor" czy "Chłopi". Aktorka otrzymała m.in. Złotą Kaczkę oraz Orła za osiągnięcia artystyczne. Komorowska po 70-tce wciąż jest aktywna zawodowo.

Krystyna Janda - wybitna artystka teatralna i filmowa

Inną gwiazdą polskiej sceny w starszym wieku jest Krystyna Janda - aktorka, reżyserka, założycielka teatru. Urodziła się w 1952 roku, zadebiutowała jako aktorka w 1973 r. Zagrała dziesiątki głównych ról w spektaklach teatralnych i filmach. Jest laureatką m.in. Polskiej Nagrody Filmowej, Złotych Lwów, Orłów i Wiktorów. Widzowie pamiętają ją m.in. z takich produkcji, jak "Człowiek z marmuru", "Pokuszenie" czy "Zazdrość i medycyna". Krystyna Janda po 70-tce wciąż jest aktywna artystycznie.

Polskie aktorki z długą karierą - ich najlepsze role

Polskie aktorki, które mają już ponad 70 lat, mogą pochwalić się niezwykle długimi i owocnymi karierami w show-biznesie. Niektóre z nich na scenie i planie filmowym pojawiały się już jako nastolatki i kontynuują pracę do dziś. Przez kilkadziesiąt lat stworzyły wiele niezapomnianych kreacji aktorskich. Oto niektóre z najwybitniejszych ról polskich gwiazd w starszym wieku.

Agnieszka Osiecka, obecnie 78-letnia, zadebiutowała jako aktorka w wieku 16 lat. Do jej najlepszych ról filmowych zaliczyć można postać Haliny w obrazie "Lekarstwo na miłość" z 1966 r. czy rolę Hani w "Perle w koronie" z 1971 r. Krystyna Sienkiewicz, która ma już 71 lat, stworzyła niezapomnianą kreację Anulki w "Kingsajzie" oraz Aliny Jądrowej w serialu "Czterdziestolatek".

77-letnia Grażyna Szapołowska zachwyciła publiczność m.in. jako tytułowa Syzyfowa w serialu "W labiryncie" oraz Renata Wiech w "Klanie". Daniela Olbrychska (73 lata) błyszczała w roli Krystyny Jandy w "Człowieku z marmuru" i Marii Baszkircew w "Pokuszeniu". Te i inne role na trwałe zapisały się w historii polskiego kina i przyniosły aktorkom liczne nagrody.

Czytaj więcej: Ewa Szykulska Aktorka PRL w filmach Sami Swoi i Nie ma mocnych

Najstarsze polskie aktorki aktywne zawodowo - ich sekret

Wśród polskich aktorek są takie, które mimo bardzo zaawansowanego wieku wciąż pracują i nie zwalniają tempa. Jak to możliwe, że panie po 80-tce i starsze wciąż mają siłę i chęć do pracy w tak wymagającym zawodzie?

Jedną z najstarszych polskich aktorek, która wciąż jest czynna zawodowo, jest Irena Kwiatkowska. Aktorka ma już 103 lata i nadal grywa epizodyczne role w serialach, m.in. w "Na dobre i na złe" czy "Ojcu Mateuszu". 94-letnia Hanka Bielicka również występuje gościnnie w produkcjach telewizyjnych. Co jest sekretem ich aktywności?

 • Pasja i miłość do zawodu - aktorki te kochają grać i ciągle czerpią z tego satysfakcję.
 • Dobra kondycja psychiczna i fizyczna - dbają o zdrowie, by móc pracować.
 • Ciekawość i otwartość na nowe wyzwania - uwielbiają poznawać nowe role.
 • Wsparcie bliskich - rodzina motywuje je do dalszej pracy.
 • Docenianie przez widzów - podtrzymuje w nich energię do działania.

Te czynniki pomagają polskim aktorkom w starszym wieku czerpać satysfakcję z pracy i aktywnie działać w show-biznesie.

Legendy polskiego kina w podeszłym wieku - nadal na topie

Najlepsze polskie aktorki po 70 latach w 2024 roku.

Wśród polskich aktorek, które zbliżają się już do 90. urodzin i są w podeszłym wieku, znajdziemy prawdziwe legendy rodzimej kinematografii. Są to artystki znane z setek ról w teatrze i filmach, laureatki najważniejszych nagród, pamiętane i cenione przez widzów od dekad. Oto garstka wybitnych postaci.

Hanna Skarżanka, obecnie mająca 86 lat, to wybitna aktorka teatralna i filmowa, laureatka m.in. Złotego Ekranu. Lucyna Winnicka (88 lat) może pochwalić się ponad stoma rolami w teatrach i filmach. Obydwie panie nadal są aktywne zawodowo. Wśród gwiazd polskiego kina z najstarszego pokolenia wymienić trzeba też m.in. 91-letnią Krystynę Loską oraz Barbarę Bargiełowską, która ma 93 lata.

Mimo zaawansowanego wieku, legendy polskiej sceny wciąż cieszą się uznaniem i sympatią widzów. Ich role i dokonania na zawsze zapisały się w historii polskiej kultury. To wspaniały przykład pasji do sztuki aktorskiej.

Aktorki 70+ z Polski - ich największe sukcesy i nagrody

Polskie aktorki, które osiągnęły już wiek 70 lat i więcej, mogą poszczycić się imponującymi osiągnięciami artystycznymi i licznymi nagrodami. Podczas wieloletnich karier zdobyły uznanie krytyków i publiczności. Oto niektóre z najważniejszych laurów polskich gwiazd sceny i ekranu w starszym wieku.

Aktorka Wiek Najważniejsze nagrody
Krystyna Janda 70 lat Orzeł, Złoty Ekran, Feliks Warszawski
Daniela Olbrychska 73 lata Orzeł, Złota Kaczka, Polska Nagroda Filmowa
Maja Komorowska 78 lat Orzeł, Złota Kaczka, Wiktor

Oprócz wymienionych, również m.in. Krystyna Sienkiewicz, Elżbieta Czyżewska czy Grażyna Szapołowska mają na koncie liczne laury - m.in. Wiktory, Złote Lwy, Feliksy Warszawskie. Ukrainy te świadczą o niezwykłym talencie i dokonaniach polskich aktorek w starszym wieku.

Polskie divy po 70-tce - wciąż pełne wigoru i charyzmy

Polskie aktorki, które przekroczyły już siedemdziesiąty rok życia, to prawdziwe divy - pełne uroku, temperamentu i niespożytej energii. Choć mają na karku ponad 70 wiosen, nic nie straciły ze swojego artystycznego wigoru i charyzmy. Wciąż zachwycają na scenie i ekranie.

W tej kategorii z całą pewnością wymienić trzeba Krystynę Jandę. Chociaż skończyła już 70 lat, wciąż aktywnie reżyseruje, gra spektakle w swoim teatrze i błyszczy w produkcjach filmowych. Maja Komorowska równie dobrze odnajduje się w rolach komediowych, jak i dramatycznych. Grażyna Szapołowska z kolei tryska humorem i energią.

Polskie aktorki w starszym wieku udowadniają, że można pozostać aktywnym zawodowo, spełniać swoją pasję i realizować marzenia bez względu na metrykę. Ich doświadczenie, charyzma i talent budzą podziw. Są inspiracją dla młodszych aktorek.

Te wybitne artystki po 70-tce wciąż zachwycają i bawią polskich widzów. Są żywym dowodem na to, że wiek to tylko liczba i nic nie jest w stanie powstrzymać prawdziwej pasji. Dzięki swojej charyzmie i talentowi na zawsze zapisały się w historii polskiej kultury.

Podsumowanie

Aktorka polska starsza to prawdziwa ikona rodzimej kultury. Artystki takie jak Maja Komorowska, Krystyna Janda czy Daniela Olbrychska od dekad bawią i wzruszają polskich widzów. Panie te mimo 70, 80 czy nawet ponad 90 lat na karku wciąż pozostają aktywne zawodowo. Zachwycają talentem, bogatym doświadczeniem i niespożytą energią. Są inspiracją dla młodych aktorek.

Polskie aktorki starszego pokolenia mogą pochwalić się długimi, owocnymi karierami w show-biznesie. Stworzyły dziesiątki zapadających w pamięć kreacji w teatrze i filmie. Zdobyły liczne nagrody, takie jak Wiktory, Orły czy Złote Lwy. Ich role na zawsze zapisały się w historii polskiej kultury.

Wśród polskich gwiazd w starszym wieku są takie, które mimo 80 czy nawet ponad 100 lat wciąż pracują, grając epizody w serialach. Ich pasja do aktorstwa, miłość do zawodu i wsparcie bliskich pozwalają im czerpać radość z grania. Te wyjątkowe aktorki udowadniają, że marzenia można spełniać bez względu na metrykę.

Mimo upływu lat polskie aktorki po 70-tce wcale nie straciły nic ze swojego uroku, temperamentu i charyzmy. Wciąż tryskają humorem, zarażają energią i zachwycają talentem. Są najlepszym dowodem na to, że wiek nie stanowi żadnej bariery i nie przeszkadza w realizacji pasji. Te wybitne artystki na zawsze pozostaną legendami polskiej kultury.

Najczęstsze pytania

Wśród polskich aktorek po 70-tce, które wciąż są aktywne zawodowo, wymienić można m.in. Maję Komorowską, Krystynę Jandę, Danielę Olbrychską, Krystynę Sienkiewicz czy Elżbietę Czyżewską. Panie te od wielu lat z powodzeniem grają w teatrze i filmach.

Do najstarszych polskich aktorek, które mimo zaawansowanego wieku nadal są czynne zawodowo, należą 103-letnia Irena Kwiatkowska oraz 94-letnia Hanka Bielicka. Panie te nadal od czasu do czasu pojawiają się gościnnie w serialach.

Aktorki takie jak Krystyna Janda, Maja Komorowska czy Daniela Olbrychska mają na koncie takie laury jak Orły, Złote Lwy, Wiktory, Złote Kaczki, czyli najważniejsze polskie nagrody filmowe.

Do najbardziej pamiętnych ról polskich aktorek starszego pokolenia należą m.in. role Krystyny Jandy w "Człowieku z marmuru", Danieli Olbrychskiej w "Pokuszeniu" czy Grażyny Szapołowskiej w "Klanie".

Głównymi powodami są pasja i miłość do aktorstwa, chęć realizowania się, dobra kondycja oraz wsparcie bliskich. Praca daje im radość i pozwala spełniać marzenia.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
 2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Najlepsze Polskie Aktorki: Znane Polskie Aktorki, Polska Aktorka
 5. Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły