Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023

Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska26.10.2023 | 8 min.

Polskie filmy o gangsterach od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego! Produkacje tego gatunku potrafią wciągnąć widza w mrożący krew w żyłach świat przestępczości zorganizowanej, nielegalnych interesów i walki o władzę w półświatku. W niniejszym artykule przedstawiamy subiektywny wybór najlepszych polskich filmów, których fabuła koncentruje się wokół gangsterów, mafii i przestępczości zorganizowanej. Z pewnością znajdziecie tu tytuły dobrze Wam znane, ale być może odkryjecie też produkcje, których jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:
  • Filmy sensacyjne o polskich gangsterach cieszą się niesłabnącą popularnością od lat.
  • W artykule polecamy najlepsze tituły z tego gatunku - od klasyków po nowości.
  • Nie brakuje tu produkcji obficie czerpiących z prawdziwych wydarzeń i postaci.
  • Polecamy zarówno mroczne, jak i lekkie kryminały z rodzimego podwórka.
  • Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie i odkryje nowe fascynujące tytuły.

Najlepsze gangsterskie produkcje polskie

Wśród najlepszych polskich filmów o tematyce gangsterskiej zdecydowanie wyróżnia się kultowy już obraz pt. "Psy" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Ta mroczna opowieść o porachunkach wśród warszawskich gangsterów na początku lat 90. zebrała znakomite recenzje i do dziś uznawana jest za jeden z najważniejszych tytułów w historii polskiej kinematografii. genialne role stworzyli tu m.in. Bogusław Linda, Marek Kondrat czy Cezary Pazura.

Kolejnym gangsterskim hitem, który na stałe wpisał się do klasyki polskiego kina jest "Chłopaki nie płaczą" w reżyserii Olafa Lubaszenki. Film opowiada historię grupy przyjaciół z warszawskiej Pragi, którzy wchodzą w konflikt z miejscowym gangiem. Obraz ten doskonale oddaje klimat stolicy lat 90. i gangsterskie porachunki tamtych czasów.

Wśród nowszych produkcji warto wymienić świetnie przyjętego "Botoksa" w reżyserii Patryka Vegi. Jest to opowieść o lekarzu-celebrycie, który wpada w konflikt z mafią. Reżyser jak zwykle nie idzie tu na kompromisy i pokazuje mroczny świat warszawskich gangów oraz patologie polskiej służby zdrowia.

Prawdziwe historie gangsterów na ekranie

Wielu polskich reżyserów sięgało po prawdziwe wydarzenia z półświatka przestępczego, aby stworzyć wciągające historie gangsterskie. Tak było choćby w przypadku głośnego filmu "Układ zamknięty" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego, który opowiada o grupie CBŚ ścigającej groźnego przestępcę o pseudonimie "Wańka".

Innym ciekawym przykładem jest obraz pt. "Ojciec chrzestny" w reżyserii Sylwestra Latkowskiego, który przedstawia losy Andrzeja Zielińskiego ps. "Słowik" - jednego z baronów polskiej mafii w latach 90. Reżyser miał okazję osobiście porozmawiać z tym gangsterem, aby jak najwierniej oddać jego historię.

Polskie filmy kryminalne o mafii

Jednym z najciekawszych obrazów pokazujących polską mafię od środka jest zdecydowanie "PitBull" w reżyserii Patryka Vegi. Reżyser jak zwykle bezkompromisowo obnaża patologie świata przestępczego - tym razem pokazując machinacje wpływowego gangu z Wiśle.

Podobnymi zabiegami charakteryzuje się równie dobrze przyjęty film Vegi pt. "Kobiety mafii". Tym razem reżyser skupia się na postaciach kobiecych, które odgrywają kluczową rolę w strukturach przestępczych. Obraz pokazuje ich motywacje oraz codzienne życie w patologicznym świecie mafii.

Warto także wspomnieć o nieco starszym, ale wciąż aktualnym filmie "Mafia! Mafia!" Sylwestra Chęcińskiego. Jest to opowieść o polskim szefie mafii, który po wyjściu z więzienia chce odzyskać dawną pozycję w przestępczym półświatku.

Kobiety w roli głównej

Coraz częściej w polskich filmach o mafii to właśnie kobiety grają pierwsze skrzypce. Doskonałym tego przykładem jest głośny obraz Pt. "Kobiety mafii 2" - kontynuacja produkcji Vegi z 2019 roku. Tym razem reżyser pokazuje dalsze losy bohaterek, które muszą mierzyć się z brutalną rzeczywistością przestępczego półświata.

Czytaj więcej: Zaklęte rewiry - Najlepszy film przygodowy 2023 | Oglądaj już teraz

Gangsterskie historie w polskich filmach

Polski reżyser Ryszard Bugajski zasłynął mocnymi, gangsterskimi produkcjami obnażającymi mroczne oblicze warszawskiego półświata. Oprócz wspomnianego już "Układu zamkniętego", warto także wymienić jego inne dzieła - "Penetrator" czy "Żelazną szczękę". Wszystkie cechuje niezwykle ponura, bezkompromisowa aura i gangsterscy bohaterowie.

Bardzo ciekawą historią Polaków w rosyjskiej mafii jest z kolei obraz "Człowiek z magicznym pudełkiem" w reżyserii Borysa Lankosza. Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach z życia Zdzisława Najmrodzkiego ps. "Donald", który doszedł do wysokich stanowisk w tamtejszej zorganizowanej przestępczości.

W ostatnich latach na polskim rynku pojawiło się też sporo bardziej lekkich i komediowych produkcji o gangsterach. Dobrym przykładem jest tu "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, opowiadający o warszawskich braciach-gangsterach, którzy postanawiają zmienić swoje życie.

Najsłynniejsze polskie filmy o przestępcach

Bez wątpienia do kanonu polskich filmów gangsterskich należą "Psy" Władysława Pasikowskiego. Obraz ten z miejsca zyskał status kultowego i do dziś jest uznawany za jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej kinematografii. Pokazuje on bezkompromisowo wojnę wśród warszawskich gangów na początku lat 90.

Równie mocnym filmem jest głośny "PitBull" w reżyserii Patryka Vegi. Reżyser bezlitośnie obnaża tu patologie polskiej mafii, pokazując machinacje wpływowego gangu z Wisły. Obraz zebrał bardzo dobre recenzje i z miejsca wszedł do kanonu rodzimych filmów sensacyjnych.

Trzecim filmem, który na stałe wpisał się do historii polskiego kina gangsterskiego jest "Chłopaki nie płaczą" w reżyserii Olafa Lubaszenki. Jest to ciepła i momentami zabawna opowieść o młodych chłopakach z warszawskiej Pragi, którzy wpadają w konflikt z lokalnym gangiem.

Filmy obyczajowe o polskim półświatku

Ciekawą pozycją łączącą wątki gangsterskie z elementami kina obyczajowego jest głośny obraz pt. "Córki dancingu" w reżyserii Janusza Majewskiego. Akcja filmu dzieje się w świecie nocnych klubów i dyskotek Warszawy lat 90., które opanowała przestępczość. Jest to opowieść o trzech dziewczynach marzących o lepszym życiu.

Podobny klimat ma równie dobrze przyjęty film pt. "Jak się pozbyć cellulitu" w reżyserii Jagody Szelc. Tym razem akcja rozgrywa się we współczesnej Warszawie, a bohaterkami są trzy przyjaciółki, których losy splatają się ze światem przestępczym.

Warto też wspomnieć o niezależnej produkcji pt. "Baby Bump" w reżyserii Kuby Czekaja, która w ciekawy sposób łączy wątki obyczajowe z gangsterską intrygą osnutą wokół tytułowej ciąży nastoletniej dziewczyny.

Ojcowie chrzestni polskiej mafii w kinie

"Wielu reżyserów sięgało po historie prawdziwych polskich gangsterów, aby stworzyć wciągające fabuły filmowe. Dzięki temu na ekranach pojawiły się barwne postacie, niczym żywcem wyjęte z rodzimego półświata przestępczego."

Jedną z najgłośniejszych produkcji, która w inspirowany prawdziwymi wydarzeniami sposób przedstawia losy polskiego "ojca chrzestnego" jest film pt. "Ojciec chrzestny" w reżyserii Sylwestra Latkowskiego. Obraz ten opowiada o życiorysie Andrzeja Zielińskiego ps. "Słowik" - jednego z najpotężniejszych mafiosów lat 90. Reżyser miał okazję osobiście porozmawiać z gangsterem, aby jak najwierniej oddać jego historię.

Innym ciekawym przykładem jest "PitBull" Patryka Vegi, który przedstawia postać zainspirowaną prawdziwym "królem pruszkowskiej mafii" - Andrzejem Kolikowskim ps. "Pershing". Vega w swoim stylu bezlitośnie obnaża metody działania jego gangu oraz powiązania ze światem polityki.

Równie barwną postacią był Zdzisław Najmrodzki ps. "Donald", którego historia została zekranizowana w filmie pt. "Człowiek z magicznym pudełkiem". Obraz pokazuje niezwykłą karierę Polaka, który został "szefem szefów" w rosyjskim świecie przestępczym lat 90.

Podsumowanie

Polskie filmy o gangsterach i mafii od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, a w niniejszym artykule staraliśmy się zebrać najciekawsze produkcje tego gatunku. Począwszy od kultowych już dziś obrazów takich jak "Psy" czy "Chłopaki nie płaczą", poprzez nowsze tytuły "PitBull" i "Botoks", aż po najświeższe gangsterskie nowości z ostatnich lat.

Nie brakowało też filmów inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami i barwnymi postaciami z polskiego półświata przestępczego. Sylwetki takie jak Andrzej Zieliński ps. "Słowik", Andrzej Kolikowski ps. "Pershing" czy Zdzisław Najmrodzki ps. "Donald" doczekały się ekranizacji, dzięki którym możemy poznać ich niezwykłe, aczkolwiek mroczne historie.

Mamy nadzieję, że artykuł zainspiruje Was do (re)wizyty wybranych tytułów i odkrycia ciekawych polskich filmów o mafii oraz gangsterach, o których istnieniu mogliście nie wiedzieć. Gatunek ten ma w naszym rodzimym kinie długą i barwną historię, a wspomniane produkcje to zaledwie wybrane przykłady z tego niezwykle interesującego podgatunku polskiej kinematografii.

Jeśli szukacie mocnych wrażeń, ponurej atmosfery półświatka oraz niebanalnych historii inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami, filmy o polskich gangsterach i mafii z pewnością dostarczą Wam tego wszystkiego. Serdecznie zachęcamy do sięgnięcia po prezentowane tytuły i zanurzenia się w mrożącym krew w żyłach świecie przestępczości zorganizowanej!

5 Podobnych Artykułów:

  1. Psy 1992 - Film kryminalny Władysława Pasikowskiego z Bogusławem Lindą
  2. Ridley Scott chciał przywrócić Maximusa w Gladiator 2: Russell Crowe w najbardziej niezwykłych walkach
  3. Christopher Nolan ostrzega: platformy streamingowe wymagają pilnej naprawy
  4. Sofia Exarchou zwycięża Locarno z Animal na Thessaloniki Film Festival
  5. Najnowsze Hity na Netflix: Filmy i Seriale, które musisz obejrzeć w grudniu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły