News

Nie żyje Glynis Johns. Aktorka Mary Poppins miała 100 lat

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak05.01.20245 min.
Nie żyje Glynis Johns. Aktorka Mary Poppins miała 100 lat

Odeszła legenda kina - w wieku 100 lat zmarła Glynis Johns, brytyjska aktorka najbardziej znana z roli Pani Banks w kultowym filmie "Mary Poppins". Johns rozpoczęła karierę jako nastolatka i kontynuowała ją przez ponad 60 lat. Zagrała w wielu głośnych produkcjach, zdobywając przy tym nominację do Oscara i nagrodę Tony. Jej niezwykły talent i urok sceniczny na zawsze zapisały się w historii X Muzy.

Kim była Glynis Johns?

Glynis Johns była brytyjską aktorką filmową, telewizyjną i teatralną. Urodziła się w 1923 roku w RPA, a zmarła w 2022 roku w Los Angeles w wieku 100 lat. Jej najbardziej znaną rolą była postać pani Banks w musicalowym filmie "Mary Poppins" z 1964 roku.

Johns rozpoczęła karierę aktorską jako nastolatka. W wieku zaledwie 12 lat zadebiutowała na deskach teatru, a mając 15 lat po raz pierwszy wystąpiła w filmie. Przez ponad 60 lat kontynuowała pracę jako aktorka, grając w setkach produkcji filmowych i telewizyjnych.

Nominacja do Oscara i nagroda Tony

Szczyt popularności Glynis Johns przypadł na lata 60. i 70. XX wieku. W 1960 roku otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę pani Firth w dreszczowcu "Przybysze o zmierzchu". 13 lat później, w 1973 roku, zdobyła nagrodę Tony dla najlepszej aktorki musicalowej za kreację Desirée w broadwayowskim musicalu "A Little Night Music".

Specjalnie z myślą o jej występie w tym musicalu słynny kompozytor Stephen Sondheim napisał przebój "Send in the Clowns", który na trwałe wpisał się do kanonu musicalowych standardów.

Niezapomniana rola w "Mary Poppins""Mary Poppins"

Jednak zdecydowanie najbardziej znana jest z roli pani Winifred Banks w musicalowej superprodukcji studia Disneya - "Mary Poppins" z 1964 roku. W filmie partnerowała Julie Andrews w tytułowej roli.

Johns początkowo myślała, że zagra główną bohaterkę i dopiero później dowiedziała się, iż obsadzono ją w roli drugoplanowej. Twórcy filmu zatrzymali ją jednak w obsadzie, pisząc specjalnie dla niej piosenkę "Sister Suffragette", która stała się jednym z przebojów musicalu.

Rola ekscentrycznej pani Banks na zawsze zapisała się w historii kina i zapewniła aktorce miejsce w panteonie gwiazd musicali filmowych obok Julie Andrews czy Audrey Hepburn.

Inne znane role

Poza musicalami, Glynis Johns grywała też w dramatach i thrillerach. Do innych jej znanych ról należą m.in. postać Rose Chasseur, matki bohatera granego przez Kevina Spacey'ego w dramacie "Spec" z 1996 roku oraz babcia tytułowego bohatera w komedii "Ja cię kocham, a ty śpisz" z 1990 roku.

Czytaj więcej: Epicki pojedynek Anakina i Obi-Wana w stylu Wojen Klonów

Emerytura po 60 latach na scenie

Kariera Glynis Johns trwała nieprzerwanie od połowy lat 30. aż do końca XX wieku. W 1999 roku, mając 76 lat, aktorka zdecydowała się przejść na zasłużoną emeryturę po blisko 60 latach występów teatralnych i filmowych.

Była dwukrotnie zamężna - jej pierwszym mężem od 1952 do 1966 roku był reżyser Tony Havelock-Allan, z którym miała syna Allana. W 1970 poślubiła producenta Elliota Osborne'a.

Do końca życia pozostała aktywna, udzielając wywiadów i pojawiając się na imprezach filmowych. Zmarła 5 stycznia 2023 roku w wieku 100 lat w swoim domu w Los Angeles.

Dziedzictwo aktorskie

Glynis Johns pozostawiła po sobie ponad 150 ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Jej urok sceniczny, niepowtarzalny styl gry aktorskiej i niezapomniane kreacje w musicalach wpisały ją na stałe do historii brytyjskiego aktorstwa. Była nie tylko utalentowaną aktorką, ale i wyjątkową osobowością sceniczną.

Choć od jej debiutu minęło już ponad 80 lat, wciąż pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek brytyjskich, a rola pani Banks przyniosła jej sławę ponadczasową. Jej nagrania piosenek z filmów musicalowych wciąż cieszą się popularnością i są chętnie słuchane przez kolejne pokolenia widzów.

Zwiastun filmu "Mary Poppins""Mary Poppins"

Nie żyje Glynis Johns. Aktorka Mary Poppins miała 100 lat

Film "Mary Poppins" z 1964 roku, w którym Glynis Johns zagrała panią Banks, do dziś uchodzi za jeden z największych musicalowych hitów w historii kina. Obejrzyj zwiastun tej niezwykłej produkcji Disneya z Johns w roli drugoplanowej, która na zawsze wpisała ją do historii musicalu filmowego.

[video]

Podsumowanie

W powyższym artykule przybliżyłem sylwetkę Glynis Johns, legendy brytyjskiego aktorstwa filmowego i teatralnego. Johns zmarła w wieku 100 lat, ale jej role - zwłaszcza w musicalach - na zawsze zapisały się w historii kina.

Przedstawiłem karierę Glynis Johns, która jako nastolatka występowała już na scenie, a w wieku 15 lat zadebiutowała w filmie. Opisałem jej największe aktorskie sukcesy, w tym nominację do Oscara i nagrodę Tony Award. Najwięcej uwagi poświęciłem jej niezapomnianej roli w musicalu "Mary Poppins".

W artykule wymieniłem także inne znane filmy z udziałem Johns, jej życie prywatne i moment przejścia na emeryturę po 60 latach występów. Podkreśliłem ogromny wkład aktorki w rozwój musicalu filmowego i trwałość jej artystycznego dziedzictwa.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił bliżej poznać tę wyjątkową aktorkę i docenić jej niezwykły talent, który na zawsze wpisał ją do historii kina. Zapraszam do lektury i obejrzenia fragmentu musicalu "Mary Poppins" z Glynis Johns w jednej z głównych ról.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
  2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora
  5. Anders Holm opowiada o wcielaniu się w postać Johna Goodmana w Monarch: Dziedzictwo potworów
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.