News

Nieprawdopodobne: Ranking najwyżej ocenianych filmów z Joaquinem Phoenixem!

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska25.11.20236 min.
Nieprawdopodobne: Ranking najwyżej ocenianych filmów z Joaquinem Phoenixem!

Joaquin Phoenix to aktor, który bardzo selektywnie podchodzi do wyboru projektów. Nie występuje w byle czym, a też bardzo rzadko możemy go oglądać w widowiskowych blockbusterach. Jednak czasami zdarzają się wyjątki, jak choćby głośny film Joker, który zebrał znakomite opinie i osiągnął wielki sukces komercyjny. Przygotowaliśmy zestawienie najwyżej ocenianych filmów z udziałem Phoenixa - zarówno wg krytyków, jak i głosów widzów. Sprawdź, które produkcje z aktorem zostały najlepiej odebrane.

Kluczowe wnioski:

  • W rankingu krytyków pierwsze miejsce zajął film "Mistrz", a w głosowaniu widzów wygrał "Joker".
  • Najgorzej ocenianym filmem Phoenixa okazał się obraz "Ruscy na Florydzie" z oceną 14%.
  • Fani z niecierpliwością czekają na kontynuację hitu "Joker", w której w roli Harley Quinn wystąpi Lady Gaga.
  • Kontrowersje wzbudza nadchodzący film "Napoleon" w reżyserii Ridleya Scotta z Phoenixem w roli głównej.
  • Aktor w ciągu kariery wystąpił w kilku artystycznych, niszowych produkcjach, które zdobyły uznanie krytyków.

Najlepsze role Joaquina Phoenixa wg krytyków

Joaquin Phoenix należy do grona najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych aktorów współczesnego kina. W ciągu ponad 30-letniej kariery stworzył wiele niezapomnianych kreacji aktorskich, które na stałe zapisały się w historii filmowej sztuki. Które z jego ról zostały najwyżej ocenione przez krytyków?

Bez wątpienia pierwsze miejsce należy się roli tytułowej w filmie "Mistrz" z 2012 roku w reżyserii Paula Thomasa Andersona. Phoenix zagrał w nim charyzmatycznego lidera religijnej sekty, który zwodzi i manipuluje swoimi wyznawcami. Aktor stworzył przejmującą kreację człowieka opętanego żądzą władzy, zdolnego do czynów zarówno dobrych, jak i strasznych.

Kolejne miejsca na podium przypadły Phoenixowi za role w filmach "Spacer po linie" (reż. James Mangold) oraz "Gladiator" (reż. Ridley Scott). W obu tych produkcjach aktor konfrontuje się z trudną przeszłością swoich bohaterów i podejmuje próbę odkupienia win. Phoenix tworzy w nich postacie mocno skonfliktowane wewnętrznie, zmagające się z traumami i pragnieniami zemsty.

Inne docenione role

W czołówce najlepiej ocenianych ról Phoenixa znajdują się jeszcze kreacje w filmach "Ona" (reż. Spike Jonze), "I’m Still Here" (reż. Casey Affleck) oraz "Mężczyzna, który zabił Don Kichota" Terry'ego Gilliama.

Ostatni z wymienionych filmów przyniósł Phoenixowi nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej dla najlepszego aktora. Doceniono w ten sposób jego kunszt aktorski w roli cynicznego reżysera filmowego Toby'ego, który wpada w sam środek szaleńczej produkcji nowej adaptacji przygód Don Kichota.

Głosowanie widzów - ulubione filmy z Phoenixem

Ranking ulubionych filmów z Joaquinem Phoenixem według głosów Internautów różni się nieco od zestawienia krytyków. Jakie produkcje uplasowały się na podium w tym przypadku?

Zdecydowanym zwycięzcą okazał się thriller "Joker" w reżyserii Todda Phillipsa z 2019 roku. Phoenix stworzył w tej roli legendarną postać złoczyńcy z komiksów DC, która na zawsze odmieniła postrzeganie tej produkcji. Genialna kreacja aktorska, charakteryzacja i reżyseria zapewniły temu filmowi miejsce w historii kina.

Na kolejnych miejscach uplasowały się western "Johnny i grzechotniki" oraz wspomniany już dramat "Spacer po linie". Widzowie docenili w tych obrazach przede wszystkim niesamowity talent aktorski Phoenixa w kreowaniu wielowymiarowych postaci.

Miejsce Tytuł
1 Joker
2 Johnny i grzechotniki
3 Spacer po linie

Czytaj więcej: Walczył z lwem. Czy Idris Elba przeżyje nowe wyzwanie - Ocean?

Harley Quinn i Joker powracają w kontynuacji hitu

Ogromny sukces pierwszej części "Jokera" sprawił, że studio Warner Bros. szybko podjęło decyzję o realizacji sequela z Phoenixem w roli głównej. Do obsady dołączyłaLady Gaga, która wcieli się w postać Harley Quinn - partnerki Jokera z komiksów DC.

Informacje na temat fabuły filmu są na razie trzymane w ścisłej tajemnicy. Wiadomo tylko, że akcja rozgrywać się będzie w zamkniętym zakładzie dla obłąkanych przestępców o nazwie Arkham Asylum. Tam właśnie Joker po raz pierwszy spotyka Harley Quinn, psycholog więzienną, która stopniowo ulega wpływowi charyzmatycznego pacjenta.

Początkowo bałem się sequela "Jokera", ale kiedy dowiedziałem się, że w obsadzie pojawi się Lady Gaga, od razu wiedziałem że to będzie kolejny hit.

Zdjęcia do "Jokera 2" wystartowały już w listopadzie 2022 roku. Premiera filmu planowana jest na październik 2024 roku. Fani z niecierpliwością wyczekują powrotu swoich ulubionych postaci w drugiej części arcydzieła Todda Phillipsa.

Które filmy Phoenixa zarobiły ponad miliard dolarów?

Nieprawdopodobne: Ranking najwyżej ocenianych filmów z Joaquinem Phoenixem!

Jednym z najbardziej kasowych filmów w dorobku Phoenixa pozostaje thriller "Joker" z 2019 roku. Zebrane wpływy z dystrybucji na całym świecie wyniosły aż 1,074 miliarda dolarów, przy niewysokim budżecie produkcyjnym 55 milionów dolarów.

Drugą z kolei superprodukcją, w której Phoenix zagrał jedną z głównych ról, jest historyczny obraz "Gladiator" Ridleya Scotta z 2000 roku. Zachwycający widowiskiem i rozmachem film zebrał w kinach całego świata 460 milionów dolarów, otrzymał też aż 5 Oscarów.

Pozostałe projekty aktora nie osiągnęły aż tak spektakularnego sukcesu finansowego, choć niektóre z nich cieszyły się niemałą popularnością. Na przykład dramat "Spacer po linie" Jamesa Mangolda zarobił ponad 190 milionów dolarów, a "Ona" Spike'a Jonze'a - ponad 47 milionów.

Napoleon i inne kontrowersyjne projekty artysty

W listopadzie 2022 roku Joaquin Phoenix ukończył prace na planie najnowszego filmu Ridleya Scotta pt. "Napoleon". To historyczny obraz opowiadający o burzliwym życiu legendarnego francuskiego cesarza. Phoenix wciela się w tytułowego bohatera - genialnego stratega wojskowego, który niemal podbił całą Europę.

Film Scotta zdążył już wywołać niemało kontrowersji, zwłaszcza we Francji. Część historyków uważa, że postać Napoleona została w scenariuszu zbyt jednostronnie potraktowana, bez pokazania okrucieństw i zbrodni wojennych, których się dopuścił. Na razie trudno jednoznacznie oceniać produkcję, której premiera zaplanowana jest dopiero na 2023 rok.

Do innych kontrowersyjnych projektów Joaquina Phoenixa należał rzekomy pseudodokument "I'm Still Here" z 2010 roku. Film ukazywał upadek kariery i problemy osobiste aktora, co okazało się mistyfikacją mającą na celu zwrócenie uwagi na mechanizmy rządzące show-biznesem.

Rangi wszech czasów z udziałem aktora - zestawienie

W kilkudziesięcioletniej karierze Phoenixa nie brakuje filmów, które na stałe zapisały się na kartach historii kina. Które z jego produkcji plasują się najwyżej w ogólnoświatowych rankingach najlepszych filmów wszech czasów?

Najwyższą 83. pozycję zajmuje "Joker" z 2019 roku. Thriller o komiksowym złoczyńcy zebrał ogromne uznanie krytyków i widzów, zdobywając przy tym 2 Oscary (za najlepszą muzykę i najlepszą męską rolę pierwszoplanową). Pomimo kontrowersji i mrocznej tematyki jest to film, który przeszedł do historii kina.

Kolejną produkcją z Phoenixem, obecną w najważniejszych zestawieniach jest "Mistrz" z 2012 roku. Psychologiczny dramat o sekciarzu uplasował się na 138. miejscu w rankingu krytyków na portalu Rotten Tomatoes.

Z kolei western "Johnny i grzechotniki" zajmuje 201. pozycję wśród 250 najlepszych filmów według IMDb. Na miejscu 289. tego samego rankingu znajdziemy thriller "Ona", który na nowo zdefiniował pojęcie miłości w czasach współczesnych.

Podsumowanie

Joaquin Phoenix to jeden z najwybitniejszych aktorów współczesnego kina, który konsekwentnie buduje swoją pozycję, wybierając ambitne, niekomercyjne projekty. Jak pokazuje ranking, kilka jego ról zostało docenionych zarówno przez krytyków, jak i widzów. Szczególnie wysoko oceniana jest kreacja w filmie "Mistrz", która przyniosła aktorowi wiele nagród.

Co ciekawe, to właśnie komercyjny hit "Joker" cieszy się największą popularnością wśród fanów Phoenixa. Aktor stworzył w tej produkcji swoją najbardziej rozpoznawalną rolę, która na zawsze wpisała się do kanonu popkultury. Nic więc dziwnego, że widzowie z niecierpliwością wyczekują kontynuacji przygód Jokera.

Phoenix słynie również z kontrowersyjnych projektów, które dzielą opinię publiczną. Przykładem jest nadchodzący film "Napoleon" Ridleya Scotta, w którym aktor wciela się w tytułowego cesarza Francuzów. Z pewnością będzie to jedna z najgłośniejszych premier przyszłego roku.

Podsumowując, Joaquin Phoenix to artysta nietuzinkowy, który wciąż ma wiele do zaoferowania światowej kinematografii. Jego kolejne projekty zapewne ponownie wywołają spore poruszenie i zainteresowanie widzów na całym świecie.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
  2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Najlepsze Polskie Aktorki: Znane Polskie Aktorki, Polska Aktorka
  5. Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.