News

Niespodziewane wyniki box office: Igrzyska śmierci, Napoleon i chiński kryminał na czele

Autor Kornel Lis
Kornel Lis29.11.20236 min.
Niespodziewane wyniki box office: Igrzyska śmierci, Napoleon i chiński kryminał na czele

Niespodziewane zawirowania na szczycie światowego box office. Z powodu święta Dziękczynienia w USA, dwie duże premiery zaliczyły wcześniejszą premierę, przez co w weekend rywalizacja o podium była niezwykle zacięta. Ostatecznie zwyciężyły Igrzyska Śmierci z wynikiem 26,2 mln dolarów, choć dopiero sobotnia premiera chińskiego kryminału "She Guo Fen Nù De Hai" była numerem jeden pod względem wpływów. Trzecie miejsce przypadło Napoleonowi z 25,3 mln dolarów.

Kluczowe wnioski:

 • Igrzyska Śmierci zawdzięczają zwycięstwo zagranicznym widzom, przekraczając 100 mln wpływów.
 • Napoleon okazał się hitem przede wszystkim w Europie, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Francji.
 • Chiński kryminał "She Guo Fen Nù De Hai" miał fantastyczny debiut z wynikiem 26 mln dolarów.
 • Koreański film "Seo-ul-eui Bom" o zamachu stanu uplasował się na 4. miejscu z 14 mln dolarów.
 • Słaby wynik Disneyowskiego "Życzenia", które rozczarowało poza granicami USA.

Igrzyska śmierci liderem box office dzięki zagranicznym wpływom

Najnowsza część kultowej serii "Igrzyska śmierci" okazała się niespodziewanym zwycięzcą minionego weekendu. Film "Ballada ptaków i węży" zgarnął 26,2 miliony dolarów poza granicami USA, dzięki czemu jego łączne wpływy z działalności zagranicznej przekroczyły już 100 milionów. To oznacza, że produkcja szybko zbliża się do granicy 200 milionów wpływów na całym świecie.

Sukces nowych "Igrzysk" zawdzięczamy przede wszystkim oddanej rzeszy fanów, którzy od lat z niecierpliwością wyczekiwali kolejnej odsłony popularnej franczyzy. Mimo upływu czasu widzowie wciąż chętnie wracają do tego świata, czego dowodem są znakomite wyniki finansowe najnowszego filmu.

Dlaczego "Igrzyska śmierci" nadal przyciągają?

Siła serii "Igrzyska śmierci" leży w jej ponadczasowym przekazie i uniwersalnych tematach. Opowieść o młodych ludziach stawianych do nierównej walki na śmierć i życie porusza widzów na całym świecie. Nic więc dziwnego, że od 13 lat fani czekają na kolejne części tej niezwykłej historii.

Klimat dystopijnej przyszłości, intrygujące bohaterki oraz mocny wydźwięk społeczny "Igrzysk" sprawiają, że każdy kolejny film okazuje się sukcesem. Bardzo możliwe, że seria doczeka się jeszcze wielu kontynuacji. Oby były równie dobre, jak ten najnowszy hit!

Napoleon lepszy za granicą niż w USA. Najwięcej w UK i Francji

W przeciwieństwie do swojego historycznego pierwowzoru, film "Napoleon" Ridleya Scotta znacznie lepiej radzi sobie w Europie niż w Stanach Zjednoczonych. W miniony weekend obraz wpłynął 25,3 miliona dolarów, spośród czego aż 33 miliony pochodzą z rynku europejskiego.

Najwyższe wpływy odnotowano w Wielkiej Brytanii (6,6 miliona dolarów) oraz Francji (5,6 miliona). Znaczące kwoty przyniosły również Niemcy, Hiszpania i Włochy, gdzie film zarobił odpowiednio 3,4; 3,3 oraz 3,1 miliona dolarów.

Widać zatem wyraźnie, że postać Napoleona wciąż fascynuje Europejczyków. Być może film Scotta rozpocznie ponowny wzrost zainteresowania tą nietuzinkową personą. Wpływy wciąż rosną, więc produkcja zapowiada się na spory hit!

"Napoleon" to znakomity przykład historii, która wciąż porusza i inspiruje. Widzowie na Starym Kontynencie z chęcią wracają do tamtych wydarzeń.

Czytaj więcej: Najnowsze filmy i seriale na Netflix - Odkryj premierowe dodatki grudnia

Chiński kryminał "She Guo Fen Nù De Hai" mocnym debiutem. 26 mln dolarów w weekend

Jedna z największych kinowych niespodzianek minionego tygodnia pochodzi z Chin. Tamtejszy kryminał "She Guo Fen Nù De Hai" odniósł spektakularny debiut, zgarniając w weekend blisko 26 milionów dolarów. film opowiada o śledztwie w sprawie śmierci młodej dziewczynki, które odkryje szokujące fakty dotyczące zabójstwa i rodziny ofiary.

Tak znakomity wynik produkcji pokazuje rosnącą siłę chińskiego kina. Kryminał sensacyjnie pokonał nowy film Marvela "Marvels", plasując się tuż za "Igrzyskami Śmierci" i "Napoleonem". Można się spodziewać, że kolejne tytuły z Państwa Środka będą coraz śmielej atakować światowy box office.

Kino chińskie nabiera rozpędu

Choć Chiny od dawna kojarzą się z prawdziwą kinową potęgą, dopiero ostatnie produkcje zaczynają zdobywać uznanie i szerszą widownię na Zachodzie. Ogromne wpływy rodzimych hitów takich jak "She Guo Fen Nù De Hai" pokazują jednak, że styl i klimat azjatyckiego kina podbija serca widzów na całym świecie.

Dzięki takim produkcjom kino chińskie już niebawem może stać się prawdziwą fabryką światowych hitów. A to bardzo dobra wiadomość - szczególnie dla wszystkich kinomanów!

Koreański hit o zamachu stanu w Top 5 box office

Tytuł Wpływy weekendowe [mln $] Łączne wpływy [mln $]
Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży 26,2 Ponad 200 (szacunkowo)
Napoleon 25,3 46,3
She Guo Fen Nù De Hai 26 26
12.12: The Day 11,2 14,1

W pierwszej piątce najbardziej kasowych filmów weekendu znalazło się miejsce dla koreańskiego hitu "12.12: The Day". Obraz zarobił w minionych dniach 11,2 miliona dolarów, plasując się tuż za podium zestawienia. Opowiada on o prawdziwych wydarzeniach z 1979 r., kiedy to koreańskie wojsko usiłowało przeprowadzić zamach stanu.

Produkcja wpisuje się w ciągle popularny na całym świecie nurt thrillerów politycznych. Świetna obsada i fascynujące wydarzenia historyczne w tle zapewniły jej miejsce wśród najbardziej kasowych hitów minionego weekendu.

Słaby wynik Disneya. Życzenie rozczarowuje poza USA

Jedynym rozczarowaniem minionego weekendu jest słaby wynik najnowszej animacji Disneya pt. "Życzenie". Mimo że film trafił do kin w wielu krajach, w tym w Polsce, już w środę, jego łączne wpływy wyniosły jedynie 17,3 miliona dolarów.

W sam weekend "Życzenie" zarobiło 10 milionów dolarów, co jest wynikiem znacznie poniżej oczekiwań. Lepiej produkcja poradziła sobie jedynie w Chinach (3,7 miliona), Meksyku (2,1 miliona) i Hiszpanii (1,5 miliona). W naszym kraju animacja uplasowała się w TOP 5 otwarć, z wynikiem 0,5 miliona dolarów.

Być może Disney stracił słuchawki i jak Aladyn, nie spełnił widzom życzenia. W przeciwieństwie jednak do bohatera bajki, nie będzie dane producentom wypowiedzenie trzech magicznych życzeń. "Życzenie" to klapa, która nam umyka.

Marvel tylko 7. miejsce. Słabe wpływy Marvelsów

 • Nowy film Marvela "Marvels" zarobił w weekend 7,9 miliona dolarów, co jest rezultatem poniżej oczekiwań
 • Łączne wpływy produkcji sięgają zaledwie 110,2 miliona dolarów, przy budżecie 150 milionów.
 • Globalne zyski filmu to na razie 187,1 miliona dolarów, a więc wciąż za mało, by mówić o kinowym hicie.
 • Widzowie nie do końca przekonali się do nowej marki Marvela. Być może szansą na sukces będzie więcej superbohaterów w kolejnych częściach.

Nowa produkcja Marvela "Marvels" zajęła dopiero siódme miejsce w miniony weekend. Film zarobił 7,9 miliona dolarów, co przy założeniu kinowego hitu wydaje się wynikiem bardzo słabym. Jest to również nowy znak zapytania dotyczący strategii Marvel Studios i Disneya po sukcesach takich produkcji jak "Avengers" czy "Strażnicy Galaktyki"

Być może widzowie wyczekiwaliby więcej znanych superbohaterów, zamiast nowej marki "Marvels". W kolejnych odsłonach taka strategia może przynieść znacznie lepsze rezultaty. W końcu cały fenomen MCU opiera się na spójności i synergii między poszczególnymi filmami i bohaterami. Disney musi o tym pamiętać.

Podsumowanie

Zaskakujące zwroty akcji w walce o miano najbardziej kasowego filmu minionego weekendu! Mimo dzielnej walki nowych produkcji, zwycięstwo przypadło weteranom - kultowym "Igrzyskom Śmierci". Wielki powrót tej niezwykłej serii udowadnia, że dobra historia nigdy się nie starzeje. Trzymamy kciuki za jej bohaterki!

Na podium - tuż obok - stanął wielki Napoleon. Ta postać wciąż elektryzuje i pociąga, co tylko pokazuje moc dziedzictwa przeszłości. Czy jednak nowe kino historyczne jest w stanie przemówić do współczesnych widzów? Film Ridleya Scotta mówi: "yes, we can"!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
 2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Najlepsze Polskie Aktorki: Znane Polskie Aktorki, Polska Aktorka
 5. Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły