News

Nikolaj Coster-Waldau powraca w nowej, rycerskiej roli - kim jest Wilhelm Zdobywca?

Autor Kornel Lis
Kornel Lis29.11.20235 min.
Nikolaj Coster-Waldau powraca w nowej, rycerskiej roli - kim jest Wilhelm Zdobywca?

Wilhelm Zdobywca, czyli książę normandzki Wilhelm II, to jedna z najbardziej fascynujących postaci średniowiecza.

Kluczowe wnioski:
  • W 1066 roku pokonał w bitwie pod Hastings króla Anglii Harolda i przejął angielską koronę, zakładając dynastię normandzką.
  • Wcześniej Harold przebywał przez dłuższy czas na dworze Wilhelma, pomagał mu w wyprawach wojennych i miał obiecać poparcie jego roszczeń do tronu Anglii.
  • Teraz głośny aktor Nikolaj Coster-Waldau wcieli się w rolę Wilhelma Zdobywcy w nowym serialu "King and Conqueror".
  • W serialu pokażą wydarzenia poprzedzające bitwę pod Hastings i objęcie władzy w Anglii przez Wilhelma.
  • Premiera planowana jest na 2024 rok, zdjęcia ruszą w przyszłym roku.

Wilhelm Zdobywca przejmuje angielską koronę

W 1066 roku Wilhelm Zdobywca, książę Normandii, pokonał w bitwie pod Hastings angielskiego króla Harolda II i przejął władzę nad Anglią. Było to kulminacyjne wydarzenie w wieloletnim konflikcie o angielski tron pomiędzy Wilhelmem a Haroldem.

Wilhelm rościł sobie prawa do korony Anglii, powołując się na rzekomą obietnicę złożoną mu przez angielskiego króla Edwarda Wyznawcę. Twierdził, że Edward na łożu śmierci wyznaczył go na swojego następcę. Tymczasem po śmierci Edwarda władzę objął Harold.

Bitwa pod Hastings

Nie mogąc pogodzić się z takim obrotem spraw, Wilhelm zebrał armię i wylądował w południowej Anglii, rozpoczynając inwazję. 14 października 1066 doszło do decydującej bitwy pod Hastings. Siły Wilhelma pokonały wojska Harolda, który poniósł śmierć na polu bitwy.

Zwycięstwo Wilhelma oznaczało koniec anglosaskich rządów w Anglii i rozpoczęcie panowania dynastii normandzkiej. Już w grudniu 1066 Wilhelm koronował się na króla Anglii. Jego rządy na trwale zmieniły oblicze polityczne, społeczne i kulturowe wyspy.

Początki konfliktu o tron Anglii

Aby zrozumieć tło wydarzeń z 1066 roku, należy cofnąć się do czasów, gdy Harold gościł na dworze Wilhelma w Normandii.

Znalazł się tam około 1064 roku, kiedy jego statek rozbił się u wybrzeży księstwa Normandii. Przez pewien czas Harold pozostawał gościem Wilhelma. Towarzyszył mu nawet w kampanii wojennej przeciwko księciu Bretanii Conanowi II.

Harold i jego obietnice

Według źródeł normandzkich, podczas pobytu na kontynencie Harold złożył uroczystą przysięgę, w której zobowiązał się do wspierania roszczeń Wilhelma do angielskiej korony. Obiecał mu swoje poparcie w staraniach o tron Anglii.

Prawdopodobnie jednak Harold złożył tę przysięgę pod przymusem. Nie miał w owym czasie żadnych perspektyw powrotu do ojczyzny i musiał ulegać żądaniom Wilhelma. Niemniej przysięga dała Wilhelmowi pretekst do rozpoczęcia walki o angielską koronę po śmierci Edwarda Wyznawcy w 1066 roku.

Czytaj więcej: Fani załamani! Netflix kasuje popularny serial "Co poszło nie tak?" - 2022 aktualności

Tron Anglii w rękach Harolda

Sytuacja w Anglii skomplikowała się bowiem, gdy król Edward zmarł bezpotomnie na początku 1066 roku. Harold twierdził wówczas, że Edward na łożu śmierci wskazał jego na swojego następcę. Korzystając z poparcia możnych, Harold koronował się na nowego króla Anglii.

Koronacja Harolda bez zgody i wbrew roszczeniom Wilhelma Zdobywcy była bezpośrednią przyczyną normandzkiej inwazji na Anglię i bitwy pod Hastings.

Jeszcze w styczniu 1066 roku Harold musiał stawić czoła buntowi earla Northumbrii Morcara i jego brata Edwina. Pokonał ich jednak i umocnił swoją pozycję na angielskim tronie. Nie cieszył się jednak długo spokojem.

Inwazja Wilhelma i klęska Harolda

Nikolaj Coster-Waldau powraca w nowej, rycerskiej roli - kim jest Wilhelm Zdobywca?

Wieści o śmierci Edwarda i koronacji Harolda na króla Anglii rozwścieczyły Wilhelma. Ten zebrał armię liczącą około 7 tysięcy ludzi i 150 statków, po czym przeprawił się przez kanał La Manche. 28 września 1066 roku wylądował w południowej Anglii i rozpoczął podbój kraju.

14 października 1066 Bitwa pod Hastings
25 grudnia 1066 Koronacja Wilhelma na króla Anglii

Siły najeźdźców starły się z armią Harolda 14 października 1066 roku pod Hastings. W wyniku całodziennej krwawej bitwy Wilhelm Zdobywca odniósł decydujące zwycięstwo, a król Harold poległ na polu bitwy. Otworzyło to Wilhelmowi drogę do zdobycia korony Anglii.

Jeszcze w Boże Narodzenie, 25 grudnia 1066 roku, Wilhelm Zdobywca koronował się na króla Anglii w opactwie Westminsterskim. Tym samym ziściły się jego wieloletnie starania o przejęcie angielskiego tronu, spełniły obietnice Harolda i otworzyła nowa epoka w dziejach wyspy pod rządami dynastii normandzkiej.

Podsumowanie

Drogi Czytelniku, w powyższym artykule przedstawiłem fascynującą historię walki Wilhelma Zdobywcy o angielski tron. Jak widzisz, była to zawiła intryga polityczna i militarna, rozgrywająca się na przestrzeni kilku lat. W centrum tych wydarzeń znalazło się dwóch ludzi - Wilhelm i Harold.

Harold jako gość i zakładnik Wilhelma musiał mu złożyć niewygodną obietnicę poparcia jego ambicji do korony Anglii. Gdy jednak po latach sam objął władzę, Wilhelm poczuł się oszukany i zaczął działać.

Kulminacją wydarzeń była krwawa bitwa pod Hastings. Śmierć Harolda otworzyła Wilhelmowi drogę do przejęcia władzy w królestwie Anglii. Jego koronacja to początek normandzkich rządów i nowej epoki w dziejach wyspy.

Mam nadzieję, że dzięki mojemu artykułowi nieco lepiej zrozumiałeś teraz okoliczności najazdu Wilhelma na Anglię i jego zaciętej walki o tron z królem Haroldem. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, napisz do mnie śmiało!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
  2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
  5. Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły