News

Nolan i Scorsese wyróżnieni przez krytyków - kto wygra wyścig po Oscary?

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak30.11.20235 min.
Nolan i Scorsese wyróżnieni przez krytyków - kto wygra wyścig po Oscary?

Nolan i Scorsese zostali wyróżnieni przez krytyków z Nowego Jorku, co czyni ich faworytami w wyścigu po Oscary. Już teraz widać, które filmy i aktorzy mają największe szanse na zdobycie hollywoodzkich nagród.

Kluczowe wnioski:
  • Film "Anatomia upadku" zebrał dotychczas najwięcej nominacji i nagród.
  • Aktor Charles Melton jest bezkonkurencyjny w kategorii aktor drugoplanowy.
  • "Czas krwawego księżyca" i "Oppenheimer" zdobyły po 2 prestiżowe wyróżnienia.
  • Christopher Nolan doceniony został za reżyserię filmu "Oppenheimer".
  • Wciąż nie wiadomo, który obraz ostatecznie zgarnie Oscary dla najlepszego filmu.

Nolan i Scorsese wśród faworytów do Oscara za reżyserię

Christopher Nolan i Martin Scorsese otrzymali wyróżnienia od krytyków filmowych z Nowego Jorku, co czyni ich faworytami do Oscara za najlepszą reżyserię. Scorsese jest autorem dramatu "Czas krwawego księżyca", a Nolan odpowiada za reżyserię filmu biograficznego "Oppenheimer".

Oba filmy zebrały bardzo dobre recenzje i zostały docenione przez krytyków. "Czas krwawego księżyca" zdobył nagrodę dla najlepszego filmu, a "Oppenheimer" statuetkę za najlepszą reżyserię. Dodatkowo Lily Gladstone otrzymała wyróżnienie za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie Scorsese.

Tym samym Nolan i Scorsese wyraźnie zaznaczyli swoją obecność w oscarowym wyścigu i należy spodziewać się, że ich nazwiska pojawią się także wśród nominowanych do nagrody Akademii za reżyserię.

Szansa na historycznego Oscara dla Martina Scorsese

Scorsese jest już laureatem Oscara za reżyserię filmu "Infiltracja" z 2006 roku. Statuetkę za najlepszy film otrzymał dotychczas tylko raz - ponad 40 lat temu za "Taksówkarza".

"Czas krwawego księżyca" to kameralny dramat obyczajowy z elementami westernu. Jeśli Scorsese zdobyłby za niego Oscara, byłaby to dla niego historyczna nagroda.

Anatomia upadku liderem nominacji

Najwięcej nominacji i nagród - łącznie 3 statuetki Gotham oraz nagrody krytyków z Nowego Jorku - zebrał dotychczas film "Anatomia upadku". To hiszpański dramat obyczajowy w reżyserii Rodrigo Sorogoyena.

Obraz ten triumfował dotychczas w kategoriach dla najlepszego filmu międzynarodowego, dzięki czemu wyrasta na głównego faworyta do Oscara w tej kategorii. Pokonanie "Anatomii upadku" będzie bardzo trudne dla konkurentów.

Anatomia upadku to absolutny faworyt w kategorii film międzynarodowy. Pokonanie go będzie niezwykle trudne.

Film doceniony za scenariusz i montaż

"Anatomia upadku" to skomplikowany portret upadku człowieka, który przez swoje błędy traci wszystko. Film zachwyca przede wszystkim świetnym scenariuszem i perfekcyjnym montażem.

Hiszpańscy twórcy mają duże szanse na kolejne statuetki - być może właśnie za scenariusz lub montaż. Oscary w tych kategoriach byłyby w pełni zasłużone.

Czytaj więcej: Od Rodu smoka do ekranizacji Śmierci Bunny'ego Munro - nowe wyzwanie Nicka Cave'a

Melton faworytem w kategorii aktor drugoplanowy

Charles Melton z filmu "May December" zdobył już dwie nagrody (Gotham oraz krytyków Nowego Jorku) dla najlepszego aktora drugoplanowego. Dzięki temu wyrasta na głównego pretendenta do Oscara w tej kategorii.

Aktor Film Liczba nagród
Charles Melton May December 2

Meltonowi będzie bardzo trudno odebrać statuetkę Akademii. Jego kreacja w "May December" spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem i jest uznawana za jedną z najlepszych ról drugoplanowych sezonu.

Kim jest Charles Melton?

Aktor jest dotychczas mało rozpoznawalny na arenie międzynarodowej, ale rola w "May December" może być dla niego przełomem. Widzowie kojarzą go głównie z serialu "Riverdale", gdzie gra jedną z głównych ról.

Teraz Melton ma szansę wejść do aktorskiej pierwszej ligi i zdobyć Oscara już na początku swojej kariery filmowej.

Który film otrzyma Oscara za najlepszy film?

Nolan i Scorsese wyróżnieni przez krytyków - kto wygra wyścig po Oscary?

Walka o statuetkę dla najlepszego filmu będzie w tym roku wyjątkowo zacięta. Poza wspomnianymi wyżej produkcjami, wyróżnienia zebrały także inne obrazy - m.in. "Poprzednie życie" czy "Czas krwawego księżyca".

Który z nich ostatecznie zgarnie Oscara? Przekonamy się podczas uroczystej gali, która odbędzie się już w marcu 2024 roku.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem laureatów najnowszych rozdań nagród filmowych przyznawanych przez krytyków. Skupiłem się na tych twórcach i produkcjach, które mają największe szanse za zdobycie Oscara.

Przybliżyłem sylwetki Christophera Nolana i Martina Scorsese, którzy otrzymali wyróżnienia za filmy "Oppenheimer" i "Czas krwawego księżyca". Obaj reżyserzy są typowani do Oscara za reżyserię.

Szczegółowo omówiłem hiszpański film "Anatomia upadku", który triumfował dotychczas w kategorii dla najlepszego filmu międzynarodowego i ma duże szanse powtórzyć ten sukces podczas oscarowej gali.

Wspomniałem również o aktorze Charlesie Meltonie, bezkonkurencyjnym dotąd w walce o statuetkę dla najlepszego aktora drugoplanowego. Przybliżyłem jego sylwetkę i opisałem kreację w filmie "May December".

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
  2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Najlepsze Polskie Aktorki: Znane Polskie Aktorki, Polska Aktorka
  5. Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.