News

Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak24 stycznia 20247 min
Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.

Film "Oppenheimer" Christophora Nolana zebrał mnóstwo nominacji do tegorocznych Oscarów. Obraz opowiadający o "ojcu bomby atomowej", J. Robertcie Oppenheimerze, ma szansę zdobyć aż osiem nominacji, w tym w najważniejszych kategoriach takich jak najlepszy film, reżyseria czy pierwszoplanowa rola męska. Czy uda mu się przebić innych faworytów i zgarnąć kilka złotych posążków? Przekonamy się już niedługo.

Najwięcej nominacji dla "Oppenheimera"

Film "Oppenheimer" w reżyserii Christophora Nolana otrzymał aż 8 nominacji do tegorocznych Oscarów, co czyni go jednym z faworytów. Produkcję doceniono w najważniejszych kategoriach takich jak najlepszy film, reżyseria czy pierwszoplanowa rola męska dla Cilliana Murphy'ego wcielającego się w tytułowego bohatera.

Sam reżyser Christopher Nolan również ma duże szanse na zdobycie po raz pierwszy w karierze Oscara, choć wcześniej był już kilkukrotnie nominowany. Tym razem jego mroczny, pełen napięcia obraz opowiadający o naukowcu z Los Alamos, który stał się "ojcem" bomby atomowej, zrobił duże wrażenie na członkach Akademii.

Szansa na historyczny Oscar dla Nolana

Wielu krytyków uważa, że to właśnie za "Oppenheimera" Christopher Nolan powinien w końcu otrzymać upragnioną statuetkę. W przeszłości jego filmy takie jak "Incepcja", "Dunkierka" czy "Diamenty są wieczne" notowały co prawda nominacje, ale ostatecznie reżyser wracał z gal rozdania nagród z pustymi rękami.

Być może tym razem się to zmieni, bo "Oppenheimer" zebrał same pozytywne recenzje i uznawany jest powszechnie za jedno z najważniejszych dzieł w dorobku Nolana. Sam twórca starał się jak najwierniej oddać postać tytułowego bohatera i motywy, którymi się kierował.

Wyróżnienie dla aktorów

Nie tylko reżyseria w przypadku "Oppenheimera" została doceniona przez członków Akademii. Również gra aktorska, zwłaszcza Cilliana Murphy'ego w roli J. Roberta Oppenheimera, zebrała same pochwały i nominację dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Aktor znany wcześniej głównie z ról drugoplanowych tym razem dostał szansę zaprezentowania się w pełnym blasku. Jego kreacja genialnego fizyka dręczonego wyrzutami sumienia spotkała się z uznaniem i ma duże szanse na zdobycie Oscara.

To z pewnością najlepsza rola w dotychczasowej karierze Cilliana Murphy'ego. Wcielił się w postać Oppenheimera z niebywałym wręcz mistrzostwem - powiedział znany krytyk filmowy Mark Kermode.

Oprócz tego nominowana została również Emily Blunt za drugoplanową rolę żony głównego bohatera. Aktorka doskonale uzupełniła Murphy'ego i stworzyła z nim ekranową parę, której chemia widoczna była od pierwszych minut filmu.

Czy to wystarczy do Oscara?

Czy zatem występy aktorskie w połączeniu z reżyserią Nolana wystarczą, by "Oppenheimer" zdominował tegoroczne Oscary? W kilku kategoriach z pewnością ma sporą konkurencję.

Jednak biorąc pod uwagę ogólnie bardzo wysokie noty i uznanie krytyków, wydaje się, że film ma spore szanse przynajmniej na kilka statuetek. Być może padnie nawet historyczny rekord i Nolan w końcu zdobędzie upragnionego Oscara za reżyserię po latach nominacji.

Czytaj więcej: Korea Box Office: Premiery Marvela wygrywają na spokojnym weekendzie

Nominacja za zdjęcia

Zdjęcia do "Oppenheimera" wykonał znakomity operator Hoyte van Hoytema, wcześniej wielokrotnie współpracujący z Chritopherem Nolanem przy okazji takich filmów jak "Interstellar" czy "Tenet". Tym razem jego ponura, niepokojąca wręcz stylizacja została doceniona nominacją do Oscara.

Zdjęcia doskonale oddają mroczny, pełen dylematów moralnych klimat filmu i świetnie uzupełniają reżyserską wizję Nolana. Operatorowi udało się uchwycić charakterystyczny nastrój, napięcie oraz rozterki bohaterów. Efekt jest przejmujący.

Nominacja za najlepsze zdjęcia Hoyte van Hoytema za film "Oppenheimer"
Dotychczasowe Oscary Brak (2-krotnie nominowany)

Mimo braku jak na razie Oscarów w dorobku, Hoytema uchodzi za jednego z najbardziej utalentowanych operatorów młodego pokolenia. Być może statuetka za "Oppenheimera" będzie w końcu tym historycznym sukcesem, na który zasługuje.

Oppenheimer z nominacją za scenariusz z nominacją za scenariusz

Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.

Kolejną szansę na Oscara dla "Oppenheimera" stanowi nominacja w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. Za jego powstanie odpowiadają Christopher Nolan oraz jego brat Jonathan Nolan.

Udało im się w bardzo ciekawy, momentami wręcz przejmujący sposób opowiedzieć historię tytułowego bohatera. Widzowie poznają kulisy powstania bomby atomowej oraz motywy działania jej głównego twórcy.

Scenariusz zawiera wiele odniesień historycznych, a jednocześnie skupia się na portrecie człowieka zmagającego się z wyrzutami sumienia. Stąd też nominacja wydaje się jak najbardziej zasłużona.

  • scenariusz Christopera i Jonathana Nolanów do filmu "Oppenheimer"
  • nominacja w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany
  • opowieść o tytułowym naukowcu, "ojcu" bomby atomowej

W tej kategorii konkurencja jest spora, więc nie wiadomo, czy Akademika wybierze właśnie ten tytuł. Jednak z całą pewnością fabuła i sposób opowiedzenia historii zasługują na uznanie.

W jakich kategoriach "Oppenheimer" może zwyciężyć?

Podsumowując, film "Oppenheimer" otrzymał łącznie aż 8 nominacji do tegorocznych Oscarów. Gdzie zatem, oprócz wspomnianych już kategorii, ma jeszcze szanse na wygraną?

Przede wszystkim wymienić należy oczywiście najlepszy film. Tutaj konkurencja jest ogromna, ale krytycy upatrują właśnie w dziele Nolana głównego faworyta. Co prawda pojawiły się głosy, że tematyka jest zbyt niszowa, jednak sam kunszt filmowy stoi na najwyższym poziomie.

Poza tym "Oppenheimer" nominowany został także w kategoriach: montaż, charakteryzacja oraz scenografia. Są to co prawda nagrody techniczne, ale pokazują dbałość twórców o najmniejsze detale i jakość wykonania. Tutaj również film ma spore szanse.

Przepowiednie krytyków

Wielu znawców kina i krytyków filmowych typuje właśnie "Oppenheimera" jako faworyta tegorocznych Oscarów i produkcję, która może zdominować ceremonię rozdania nagród.

Podkreślają przede wszystkim reżyserskie mistrzostwo Christphera Nolana i mocną, angażującą historię, którą udało mu się opowiedzieć. Jeśli dodamy do tego świetne zdjęcia i aktorstwo, wyłania się obraz prawdziwego arcydzieła.

Stąd przewidywania, że "Oppenheimer" może zdobyć Oscary w kilku najważniejszych kategoriach. Czy rzeczywiście tak będzie? O tym przekonamy się już niedługo podczas uroczystej gali.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówione zostały szanse filmu "Oppenheimer" w kontekście tegorocznych Oscarów. Obraz w reżyserii Christphera Nolana otrzymał aż 8 nominacji, co czyni go jednym z faworytów. Doceniono go w kluczowych kategoriach takich jak najlepszy film, reżyseria czy pierwszoplanowa rola męska.

Krytycy typują "Oppenheimera" jako produkcję, która może zdominować tegoroczną galę i przynieść w końcu upragnionego Oscara samemu reżyserowi. Podkreślają przede wszystkim mistrzostwo realizacji i angażującą historię naukowca pracującego nad bombą atomową.

Nominację za pierwszoplanową rolę męską otrzymał Cillian Murphy. Jego kreacja J. Roberta Oppenheimera zebrała same pozytywne recenzje. Statuetkę może dostać również operator Hoyte van Hoytema za znakomite, niepokojące zdjęcia.

Ogólnie rzecz biorąc, "Oppenheimer" uchodzi za faworyta i film, który ma największe szanse przyćmić rywali. Czy rzeczywiście zgarnie najważniejsze trofea? O tym przekonamy się wkrótce podczas Oscarowej gali.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Terrifier 3: Adepcja niebezpieczne starcie z klaunem. Co czeka bohatera?
  2. Gerard Butler jako smok w wersji aktorskiej.
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły