News

Obejrzyj odcinek poświęcony 20-tej rocznicy premiery Oldboya w naszym programie na żywo

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska22.11.20239 min.
Obejrzyj odcinek poświęcony 20-tej rocznicy premiery Oldboya w naszym programie na żywo

W najnowszym odcinku naszego programu na żywo świętujemy 20-tą rocznicę premiery kultowego filmu Oldboy w reżyserii Park Chan-wooka. Ten południowokoreański thriller z 2003 roku stał się przełomowym dziełem azjatyckiego kina i do dziś elektryzuje widzów swoją mroczną historią zemsty i odkupienia.

Kluczowe wnioski:
 • Oldboy ugruntował pozycję Parka Chan-wooka jako czołowego przedstawiciela azjatyckiego kina i zapoczątkował popularność koreańskich filmów na Zachodzie.
 • Mimo upływu lat, film wciąż szokuje widzów swoją bezkompromisową wizją i niezwykle wstrząsającym zakończeniem.
 • Aktor Choi Min-sik stworzył niezapomnianą kreację Oh Dae-su, głównego bohatera traumatycznej opowieści o zemście i winie.
 • Oldboy stał się inspiracją dla wielu późniejszych twórców azjatyckiego kina i pozostaje kamieniem milowym w historii światowej kinematografii.
 • W programie przypominamy najważniejsze sceny z filmu i rozmawiamy o jego ponadczasowym przesłaniu.

20 lat premiery Oldboya – co warto wiedzieć?

Minęło już 20 lat od momentu, gdy na ekrany kin wszedł film „Oldboy” w reżyserii Parka Chan-wooka. Obraz ten na zawsze odmienił koreańską kinematografię i na stałe wpisał się do kanonu światowego kina. Co takiego wyjątkowego ma w sobie ta mroczna opowieść o zemście, by po dwóch dekadach wciąż elektryzować widzów na całym świecie?

Przede wszystkim, „Oldboy” zapoczątkował popularność koreańskich filmów na Zachodzie. Do tej pory azjatycka kinematografia kojarzyła się głównie z produkcjami z Hongkongu czy Japonii. „Oldboy” pokazał, że filmy z Korei Południowej potrafią konkurować z najlepszymi dziełami światowego kina. Obraz Parka Chan-wooka zdobył Grand Prix na festiwalu w Cannes w 2004 roku, a sam Quentin Tarantino określił go mianem „bardziej tarantinowskiego od jego własnych filmów”. To był prawdziwy przełom.

Po drugie, „Oldboy” wciąż szokuje widzów swoją bezkompromisową wizją i mroczną historią. Film opowiada o mężczyźnie uwięzionym na 15 lat w tajemniczym pokoju, który po uwolnieniu pragnie dowiedzieć się, kto go uwięził i dlaczego. Im głębiej bohater zapuszcza się w mrok swojej przeszłości, tym bardziej przerażającą prawdę odkrywa. Zakończenie filmu należy do jednych z najbardziej wstrząsających w historii kina.

Międzynarodowy sukces i wpływ na kino

„Oldboy” odniósł ogromny sukces komercyjny, zarabiając ponad 15 milionów dolarów przy budżecie 3 milionów. Film był dystrybuowany w wielu krajach, zdobywając liczne nagrody na całym świecie. Wielu krytyków uznało go za arcydzieło kina azjatyckiego.

Co więcej, „Oldboy” wywarł ogromny wpływ na późniejszych twórców. Jego estetyka, dynamika i bezkompromisowe podejście do treści stały się inspiracją dla wielu reżyserów. Do dziś uważany jest za kamień milowy kina światowego i jedno z najważniejszych dzieł w karierze Parka Chan-wooka.

Historia trylogii zemsty Parka Chan-wooka

Trylogia zemsty to cykl trzech filmów w reżyserii Parka Chan-wooka: „Pan Zemsta”, „Oldboy” i „Pani Zemsta”. Łączy je motyw bezlitosnej wendetty, ale każda z produkcji opowiada odrębną historię. Choć filmy te różnią się stylem i klimatem, razem tworzą spójną całość, będącą mrocznym komentarzem do ludzkiej natury.

Pierwszym filmem trylogii był „Pan Zemsta” z 2002 roku z Song Kang-ho w roli głównej. Opowiada on o mężczyźnie, który próbuje pomścić śmierć córki i wikła się w pogoń za zabójcą. Rok później swoją premierę miał „Oldboy” z Choi Min-sikiem, będący najsłynniejszą częścią trylogii. Ostatni film cyklu, „Pani Zemsta” z 2005 roku, koncentruje się na losach kobiety pragnącej odpłacić mordercom swojego męża.

Inspiracje i motywy

Trzy filmy Parka Chan-wooka czerpią inspiracje z literatury i mitologii. Reżyser sięga po motywy zemsty obecne w „Hamlecie” Szekspira czy mitach greckich. Każda z opowieści zgłębia mroczne zakamarki ludzkiej natury, pokazując, do czego zdolny jest człowiek pogrążony w żądzy odwetu. Filmy łączy również czarny humor i elementy grozy.

Trylogia zemsty stała się wizytówką stylu Parka Chan-wooka i jednym z najważniejszych osiągnięć koreańskiego kina. Jej fenomen polega na umiejętnym balansowaniu między rozrywką a głęboką refleksją nad ludzką kondycją.

Czytaj więcej: Abigail Breslin gwiazdą serdecznego filmu o rodzinie amerykańsko-włoskiej

Dlaczego Oldboy to klasyczny koreański film?

„Oldboy” jest dziełem, które idealnie oddaje specyfikę i charakter koreańskiego kina. W czym tkwi jego wyjątkowość i „koreańskość”? Po pierwsze, film ten stanowi hołd dla azjatyckich sztuk walki i tradycji samurajskiej. Główny bohater przez lata ćwiczy w celi, by stać się perfekcyjną maszyną do zabijania. Po drugie, „Oldboy” czerpie z mitologii i folkloru Korei, sięgając po motyw zemsty niczym z tragedii Szekspira. Po trzecie wreszcie, obraz ten ukazuje typowo koreańskie wartości, jak waga rodziny, honor czy poświęcenie.

Nie bez znaczenia jest również wyjątkowa estetyka „Oldboya” i sposób prowadzenia narracji. Kręty scenariusz pełen zwrotów akcji, dynamiczny montaż i kontrowersyjne sceny przemocy – to elementy typowe dla koreańskiego kina lat 90. i początku XXI wieku. Dlatego choć „Oldboy” zdobył uznanie na całym świecie, wciąż pozostaje bardzo koreańskim filmem w swej formie i treści.

Symbolika i interpretacje

„Oldboy” można interpretować na wiele sposobów. Dla jednych to studium zemsty i szaleństwa, dla innych – historia miłości i poświęcenia. Film ten pełen jest dwuznacznych scen i symbolicznych obrazów, które każdy widz może odczytywać inaczej. Niektórzy dopatrują się w nim biblijnych motywów, inni – odniesień do mitologii. To sprawia, że „Oldboy” po 20 latach wciąż intryguje i prowokuje do dyskusji.

Najważniejsze filmy reżysera Parka Chan-wooka

Obejrzyj odcinek poświęcony 20-tej rocznicy premiery Oldboya w naszym programie na żywo

Park Chan-wook należy do grona najwybitniejszych twórców azjatyckiego kina ostatnich dekad. Jego filmografia pełna jest arcydzieł, które na stałe zapisały się w historii kina. Oprócz kultowej już trylogii zemsty, na uwagę zasługują:

 • „Pragnienie” (2009) - erotyczny horror o tajemniczej wampirzycy.
 • „Służąca” (2016) - sensacyjny thriller osadzony w Korei lat 30. XX wieku.

Park Chan-wook z powodzeniem łączy w swoich filmach gatunki, tworząc oryginalną mieszankę sensacji, dramatu i czarnej komedii. Jego najnowszym dziełem jest „Podejrzana” (2022) - intrygujący kryminał z elementami surrealizmu. Z pewnością nie jest to ostatnie słowo tego wybitnego twórcy.

Tytuł Rok produkcji
Oldboy 2003
Pani Zemsta 2005
Pragnienie 2009

Co sprawia, że 20 lat po premierze Oldboy nadal jest hitem?

Minęły już dwie dekady od premiery „Oldboya”, a film Parka Chan-wooka wciąż pozostaje kultową pozycją wśród miłośników kina. Co sprawia, że po tylu latach wciąż gromadzi rzesze fanów i nie traci na popularności?

Przede wszystkim, jest to kwestia ponadczasowości tej historii. Motyw zemsty i odkupienia, mroczne tajemnice przeszłości, walka człowieka z własnymi demonami – to tematy uniwersalne, które nie starzeją się z biegiem lat. Po drugie, olbrzymi wpływ na popularność filmu ma jego szokujące, nieprzewidywalne zakończenie. Finał „Oldboya” wciąż uznawany jest za jeden z najbardziej pamiętnych i przełomowych w historii kina. To z pewnością kluczowy element, dla którego widzowie wracają do tego tytułu.

„Oldboy” już na zawsze pozostanie arcydziełem kina azjatyckiego i światowego. To film, który wciąż ma ogromny wpływ na współczesnych twórców i wytycza nowe ścieżki w sztuce filmowej.

Nie można też zapomnieć o wirtuozerii, z jaką Park Chan-wook buduje napięcie, kreuje mroczny klimat i prowadzi widza przez meandre fabuły. Reżyseria, zdjęcia, gra aktorska – wszystko to sprawia, że „Oldboy” po prostu się nie starzeje. Dlatego nawet po 20 latach pozostaje arcydziełem kina, które wciąż ma nam do zaoferowania wiele emocji.

Park Chan-wook: kreator koreańskiego kina

Park Chan-wook to bez wątpienia jedna z największych legend koreańskiej kinematografii. To właśnie on w początkach XXI wieku otworzył drzwi dla azjatyckich filmów, zdobywając uznanie na całym świecie. Dzięki takim dziełom, jak „Oldboy”, koreańskie kino na stałe wpisało się na mapę światowej kinematografii.

Park Chan-wook jako reżyser, scenarzysta i producent stworzył zupełnie nową jakość w swoim rodzimym przemyśle filmowym. Wniósł do niego nowatorskie podejście, łącząc gatunki, konwencje i style. Jego filmy cechuje niezwykła dbałość o szczegóły, precyzyjna reżyseria i nieszablonowe prowadzenie narracji. Dzięki temu azjatyckie kino nabrało większej głębi i oryginalności.

Dziś Park Chan-wook uchodzi za jednego z najwybitniejszych twórców na świecie. Jego nazwisko jest synonimem artystycznej jakości i gwarancją niezapomnianych filmowych doznań. I to właśnie jemu koreańska kinematografia zawdzięcza swoją międzynarodową renomę.

Podsumowanie

W powyższym artykule przyjrzeliśmy się bliżej fenomenowi kultowego już dziś filmu "Oldboy" w reżyserii Parka Chan-wooka. Przypadająca w tym roku 20. rocznica jego premiery była idealną okazją, by powspominać tę wyjątkową produkcję i przeanalizować, dlaczego do dziś tak mocno rezonuje z widzami na całym świecie.

Jak starałem się pokazać, siła "Oldboya" leży przede wszystkim w ponadczasowości poruszanych w nim tematów - zemsty, wybaczenia, walki człowieka z własnymi demonami. Te motywy są bliskie każdemu z nas. Dodatkowo reżyseria Parka Chan-wooka, genialne aktorstwo i szokujące zakończenie sprawiają, że film wciąga niczym najlepszy thriller.

"Oldboy" na zawsze już pozostanie kamieniem milowym kina azjatyckiego. To dzieło, które na nowo zdefiniowało jego tożsamość i sprawiło, że filmy z Korei Południowej zaczęły być postrzegane na równi z hollywoodzkimi hitami. Nic dziwnego, że po dwóch dekadach wciąż elektryzuje widzów na całym świecie.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Wam lepiej zrozumieć fenomen "Oldboya" i docenić kunszt jednego z największych reżyserów współczesnego kina - Parka Chan-wooka. Jeśli jesteście ciekawi jego twórczości, gorąco zachęcam do Sięgnięcia po inne tytuły z jego bogatej filmografii!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
 2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Najlepsze Polskie Aktorki: Znane Polskie Aktorki, Polska Aktorka
 5. Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.