News

Odeszła Suzanne Shepherd, aktorka znana z Rodziny Soprano. Miała 89 lat

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska18.03.20246 min.
Odeszła Suzanne Shepherd, aktorka znana z Rodziny Soprano. Miała 89 lat

Odeszła Suzanne Shepherd, aktorka znana głównie z roli matki Tony'ego Soprano w serialu "Rodzina Soprano". Miała 89 lat. Shepherd wcieliła się w postać Livi Soprano, matki głównego bohatera, w kilku odcinkach popularnego serialu HBO. Choć jej rola nie była rozbudowana, to zapadła w pamięć widzów jako oschła i wymagająca matka mafijnego bossa.

Kluczowe wnioski:
 • Suzanne Shepherd zmarła 22 listopada 2023 roku w wieku 89 lat.
 • Była najbardziej znana z roli Livi Soprano w serialu "Rodzina Soprano".
 • Wcieliła się w matkę głównego bohatera, Tony'ego Soprano granego przez Jamesa Gandolfiniego.
 • Choć jej rola była niewielka, to zapadła w pamięć jako wymagająca i oschła matka mafijnego bossa.
 • Serial "Rodzina Soprano" cieszył się ogromną popularnością i uznaniem krytyków.

Kariera Suzanne Shepherd: od teatralnych początków po Rodzinę Soprano

Suzanne Shepherd rozpoczęła swoją karierę aktorską na deskach teatru. Była jednym z członków założycieli grupy Compass Players, do której należeli również tacy aktorzy jak Alan Alda i Alan Arkin. Występowała w wielu sztukach teatralnych, zdobywając uznanie krytyków i publiczności.

Na dużym ekranie zadebiutowała stosunkowo późno, bo dopiero w 1988 roku. Jej pierwszą kinową rolą była ciocia Tweedy w filmie "Mystic Pizza". W tym samym roku zagrała również epizodyczną rolę w komedii romantycznej "Pracująca dziewczyna" z Melanie Griffith i Harrisonem Fordem.

Największą popularność przyniosła jej jednak rola Mary DeAngelis, matki Carmeli Soprano (Edie Falco) w kultowym serialu "Rodzina Soprano". Choć nie była to rola pierwszoplanowa, zapadła widzom w pamięć jako surowa, wymagająca i krytyczna matka żony głównego bohatera.

Role filmowe i telewizyjne

Mimo że Suzanne Shepherd specjalizowała się w teatrze, z powodzeniem łączyła karierę sceniczną z ekranową. Po debiucie w „Mystic Pizza” i „Pracującej dziewczynie” zagrała między innymi w głośnych filmach Martina Scorsese „Chłopcy z ferajny” (1990) oraz Adriana Lyne’a „Drabina Jakubowa” (1990).

W ostatnich latach pojawiała się gościnnie w serialach takich jak „Prawo i porządek”, „Opowieści z krypty” czy „Zakon”. Jej ostatnią rolą był występ w niezależnym filmie „The Performance”, który jeszcze nie miał premiery.

Aktorka teatralna i filmowa

Suzanne Shepherd całe życie związana była ze sceną. Pracowała jako aktorka, a także jako reżyserka teatralna. Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji aktorskich zarówno w teatrze, jak i w filmach.

Była niezwykle utalentowaną osobą. Zawsze podziwiałem jej profesjonalizm i oddanie sztuce aktorskiej.

Alan Alda, współzałożyciel Compass Players

Suzanne Shepherd do samego końca pozostała aktywna zawodowo. Wciąż grywała role w filmach i serialach, a także reżyserowała spektakle teatralne. Nigdy nie zwalniała tempa, cały czas poszukując nowych wyzwań aktorskich.

Reżyserka teatralna

Poza aktorstwem, Shepherd z powodzeniem reżyserowała przedstawienia teatralne off-Broadwayu oraz w regionalnych teatrach. Wśród jej reżyserskich dokonań znajdują się między innymi spektakle:

 • „Zmierzch dnia”
 • „Nasze miasto”

Uważana była za reżyserkę wymagającą, ale sprawiedliwą. Potrafiła wydobyć z aktorów to, co najlepsze.

Czytaj więcej: Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć

Suzanne Shepherd jako Mary DeAngelis: rola w Rodzinie Soprano

Choć Suzanne Shepherd ma na swoim koncie wiele znakomitych ról teatralnych i filmowych, dla większości widzów pozostanie przede wszystkim Mary DeAngelis z „Rodziny Soprano”. W jednym ze swoich ostatnich wywiadów aktorka przyznała, że czuła się zaszczycona, mogąc zagrać w kultowym serialu HBO.

Rola matki Carmeli Soprano okazała się jedną z najbardziej pamiętnych w jej karierze. Choć pojawiała się tylko gościnnie w kilku odcinkach, stworzyła zapadającą w pamięć postać surowej, wymagającej matki żony głównego bohatera. Jej kreacja doskonale uzupełniała portrety pozostałych członków rodziny mafijnego bossa.

Rola Mary DeAngelis
Serial Rodzina Soprano
Liczba odcinków 5

Wspomnienie o Suzanne Shepherd: jej wkład w świat sztuki i filmu

Aktorka zmarła 22 listopada 2023 roku w wieku 89 lat. Pożegnanie Suzanne Shepherd to bez wątpienia wielka strata dla świata filmu i teatru. Przez ponad pół wieku tworzyła niezapomniane role, bawiąc i wzruszając publiczność na całym świecie. Choć odeszła, jej kreacje aktorskie na zawsze pozostaną w historii kina.

Hołd dla artystki

Po śmierci Suzanne Shepherd w mediach pojawiło się wiele wzruszających wspomnień i pożegnań od przyjaciół, współpracowników oraz wielbicieli jej talentu. Wszyscy podkreślali niezwykły profesjonalizm aktorki, jej oddanie sztuce oraz ciepło, z jakim podchodziła do ludzi.

Aktorzy z „Rodziny Soprano”, tacy jak James Gandolfini, Edie Falco czy Lorraine Bracco, wyrazili głęboki smutek po stracie koleżanki z planu. Podkreślali, że była inspiracją dla całego zespołu.

Surowa strata: odejście aktorki Suzanne Shepherd w wieku 89 lat

Informacja o śmierci 89-letniej Suzanne Shepherd 22 listopada 2023 roku wywołała smutek i consternację wśród wielbicieli jej talentu. Aktorkę do samego końca cechowała niezwykła pracowitość i pasja twórcza. Jeszcze na kilka tygodni przed śmiercią pracowała na planie filmu „The Performance” w roli babci głównego bohatera.

Odejście Suzanne Shepherd to bez wątpienia ogromna strata dla świata kultury i sztuki. Ta utalentowana aktorka i reżyserka przez ponad 60 lat rozwijała swoją karierę, bawiąc i wzruszając widzów swoją grą aktorską. Będzie nam jej bardzo brakowało.

Podsumowanie

Suzanne Shepherd była niezwykle utalentowaną i pracowitą aktorką, która przez ponad 60 lat rozwijała swoją karierę na deskach teatru oraz na ekranie. Zaczynała od teatru, gdzie współtworzyła grupę Compass Players. Później łączyła role filmowe i telewizyjne, grając między innymi w „Rodzinie Soprano”, „Chłopcach z ferajny” czy „Drabinie Jakubowej”. Do końca pozostała aktywna zawodowo.

Role filmowe Suzanne Shepherd to przede wszystkim drugoplanowe, charakterystyczne kreacje. Choć często grała role epizodyczne, zawsze potrafiła stworzyć barwną, zapadającą w pamięć postać. Tak było między innymi w przypadku roli matki Carmeli Soprano w kultowym serialu HBO.

Oprócz aktorstwa Suzanne Shepherd z powodzeniem reżyserowała spektakle teatralne, zdobywając uznanie za profesjonalizm i umiejętność pracy z aktorami. Była artystką niezwykle pracowitą i oddaną swojemu zawodowi.

Informacja o śmierci 89-letniej aktorki wywołała smutek i żal w świecie filmu i teatru. Suzanne Shepherd swoją pasją i talentem zachwycała widzów przez dekady. Jej odejście to ogromna strata dla świata kultury.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
 2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły