Filmy

Odkryj dlaczego To właśnie miłość, uznawany za klasykę, wciąż zachwyca po 20 latach od polskiej premiery!

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska22 marca 20248 min
Odkryj dlaczego To właśnie miłość, uznawany za klasykę, wciąż zachwyca po 20 latach od polskiej premiery!

Film "To właśnie miłość" to prawdziwy klasyk komedii romantycznej, który mimo upływu 20 lat od polskiej premiery wciąż zachwyca widzów. Niezapomniane sceny i postacie sprawiają, że chętnie do niego wracamy.

Kluczowe wnioski:
  • Film opowiada historię kilku par zmagających się z problemami miłosnymi w okresie Bożego Narodzenia.
  • Porywająca ścieżka dźwiękowa, w tym przebój "Love Is All Around", wpada w ucho.
  • Niezapomniane sceny, jak ta przy jeziorku z plakatem, na zawsze zapadają w pamięć.
  • Aktorzy stworzyli barwne postacie, z którymi widzowie mogą się utożsamiać.
  • Film pokazuje, że miłość może zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie i miejscu.

Dlaczego "To właśnie miłość" jest uznawany za klasykę?

„To właśnie miłość” to film, który od początku zyskał status kultowego. Stało się tak z kilku powodów. Po pierwsze, produkcja łączy w sobie cechy komedii romantycznej i filmu świątecznego, tworząc niepowtarzalny klimat. Po drugie, obsada aktorska stanowi prawdziwy dream team – od Hugh Granta po Colin Firtha i Emmę Thompson. W końcu scenariusz, za który odpowiada sam Richard Curtis.

Film opowiada kilka historii miłosnych dziejących się w okresie Bożego Narodzenia w Londynie. Każda z nich ma w sobie nutę uniwersalnego przesłania – że miłość może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie i miejscu. Te motywy sprawiają, że „To właśnie miłość” od lat gromadzi przed telewizorami całe rodziny, stanowiąc element świątecznej tradycji.

Ponadczasowy scenariusz

Siłą filmu Curtisa jest przede wszystkim scenariusz – dowcipny, wzruszający i pełen niespodziewanych zwrotów akcji. Autor z gracją splata losy kilkunastu bohaterów, nie gubiąc przy tym widza. Dialogi tryskają humorem i inteligentnym żartem. Do tego słynne sceny, jak ta z plakatem nad jeziorkiem, które na zawsze wryły się w pamięć widzów.

Co sprawia, że "To właśnie miłość" wciąż zachwyca po 20 latach od premiery?

Minęły już dwie dekady od premiery „To właśnie miłość”, a film wciąż zachwyca i wzrusza. Świadczy to o ponadczasowości dzieła Richarda Curtisa. Historie pokazane w filmie są uniwersalne – problemy bohaterów są aktualne także dzisiaj. Miłość wciąż bywa zagmatwana, a emocje bohaterów wciąż prawdziwe. Dlatego widzowie chętnie wracają do tej produkcji – odnajdują w niej cząstkę siebie.

Barwne postacie

„To właśnie miłość” opiera się na galerii barwnych bohaterów. Są tu premierzy, pisarze, pracownicy biurowi czy gwiazdy rocka. Aktorom udało się stworzyć kreacje nie do podrobienia, emanujące charyzmą i poczuciem humoru. Postacie te na zawsze zapadają w pamięć. Świetnie napisane role sprawiły też, że wykonawcy mogli błysnąć talentem komediowym.

Ponadto, „To właśnie miłość” dysponuje fantastyczną obsadą – pełną gwiazd kina. Czy to możliwe, żeby w jednym filmie wystąpili śmietanka brytyjskich aktorów z Hugh Grantem, Colinem Firthem, Emą Thompson czy Alanem Rickmanem na czele? A jednak ten casting marzeń udał się Richardowi Curtisowi!

Czytaj więcej: Filmy o Psach dla Dzieci - Najlepsze Filmy z Psami

Kim są główne bohaterowie "To właśnie miłość"?

„To właśnie miłość” to film zbiorowy, co oznacza, że nie ma jednego protagonisty. Zamiast tego autorzy opowiadają kilka luźno powiązanych ze sobą historii. Fabuła koncentruje się wokół kilkunastu bohaterów, których losy przeplatają się w okresie przedświątecznym.

David (Hugh Grant) Premier Wielkiej Brytanii
Daniel (Liam Neeson) Owdowiały ojczym Sam'a
Jamie (Colin Firth) Pisarz

Każda z postaci reprezentuje inny charakter, zmaga się z odmiennymi problemami uczuciowymi. Na przykład premier musi pogodzić funkcjonowanie państwa z zakochaniem się od pierwszego wejrzenia. Jamie zaś musi przepracować traumę po stracie ukochanej i od nowa otworzyć się na miłość. Te różnice sprawiają, że każdy widz może utożsamić się z którąś postacią.

Dlaczego film Richarda Curtisa stał się ikoną kina świątecznego?

Odkryj dlaczego To właśnie miłość, uznawany za klasykę, wciąż zachwyca po 20 latach od polskiej premiery!

„To właśnie miłość” jest uznawany za nowoczesną wersję świątecznej opowieści i godnego następcę „Świąt Bożego Narodzenia” z Billem Muray'em w roli głównej. Podobnie jak tamten obraz, produkcja Curtisa łączy w sobie ciepły klimat Bożego Narodzenia, humor sytuacyjny i wątki obyczajowe.

„Wszyscy jesteśmy trochę samotni, nie tylko w Święta. Jednak w tych dniach bardziej to odczuwamy" – mówi jedna z bohaterek filmu, wyrażając esencję świątecznego przesłania o potrzebie bliskości.

Film pokazuje, że gwiazdka to czas refleksji i spojrzenia w głąb siebie. Miłość w tym kontekście staje się symbolem nadziei i początku czegoś dobrego. Te wątki oraz elementy fabuły (choinka, prezenty, kolędy) każą nam wracać myślami do ulubionych świąt z dzieciństwa.

W jaki sposób "To właśnie miłość" inspiruje inne produkcje filmowe?

"To właśnie miłość" wyznaczyło trend w tworzeniu współczesnych filmów obyczajowych. Śladem Richarda Curtisa poszli twórcy m.in. „Walentynek” i „Listów do M.”. Te komedie romantyczne również splatają losy kilku par, umieszczając je w kontekście święta (Walentynki, Boże Narodzenie). Z kolei niektóre sceny z „To właśnie miłość”, np. ukryta deklaracja miłości na plakacie, doczekały się swoich odpowiedników w innych produkcjach.

Film Curtisa był swoistym prekursorem nurtu mieszania romansu i komedii na szeroką skalę. Dziś to reguła, jednak w 2003 roku tak zrealizowana komedia romantyczna była czymś świeżym i niespotykanym. Dopiero później zaczęły się mnożyć produkcje łączące, w różnych proporcjach, te dwa gatunki.

Gdzie i kiedy będzie można ponownie zobaczyć "To właśnie miłość" na polskich ekranach?

Z okazji 20. rocznicy polskiej premiery, 8 grudnia „To właśnie miłość” powróci na ekrany polskich kin. Będzie to więc doskonała okazja, by przypomnieć sobie tę produkcję – zarówno dla tych, którzy pamiętają euforię 2003 roku, jak i młodszych widzów, dla których będzie to pierwsze spotkanie z filmem.

Seanse odbywać się będę w ramach cyklu Kino Klasyka, więc możemy spodziewać się specjalnej oprawy pokazów. To z pewnością umili oglądanie jednej z najlepszych świątecznych komedii w historii. Bilety na seanse już wkrótce trafią do regularnej sprzedaży. Trzymamy kciuki, by miłośnicy kina pojawili się tłumnie!

Podsumowanie

"To właśnie miłość" to prawdziwy klasyk gatunku komedii romantycznej, który po ponad 20 latach wciąż potrafi rozczulić i rozbawić widzów. Film łączy w sobie ciepły klimat świąt Bożego Narodzenia z wielowątkową historią miłosną, opowiadając perypetie kilkunastu bohaterów. Barwne postacie plus genialny scenariusz to przepis na produkcję, do której z sentymentem wraca całe pokolenie. Nic więc dziwnego, że 8 grudnia "To właśnie miłość" ponownie trafi na ekrany polskich kin, byśmy mogli raz jeszcze dać się porwać tej magicznej opowieści.

Siłą filmu jest przede wszystkim świetnie napisany scenariusz, który z gracją splata losy kilkunastu bohaterów. Pojawia się tu premier zakochany w podwładnej, pisarz szukający nowego uczucia czy też młode małżeństwo mierzące się z kryzysem. Ich drogi przeplatają się, a miłość sprawia, że w życiu każdego z nich następuje zwrot akcji. Te historie są uniwersalne i wciąż aktualne, stąd ponadczasowość filmu.

Richard Curtis stworzył galerię niezwykłych postaci - są tu gwiazdy rocka, szefowie korporacji i zwykli urzędnicy. Aktorom udało się nadać bohaterom charakteru i ciepła. Sprawia to, że utożsamiamy się z ich problemami i kibicujemy w poszukiwaniu miłości. Oglądając perypetie Davida czy Jamiego, uśmiechamy się do swoich własnych potyczek uczuciowych.

Ten z pozoru lekki film pokazuje też, że miłość bywa nieprzewidywalna i może uderzyć w najmniej spodziewanym momencie. Ukazuje również samotność człowieka w tłumie wielkomiejskim i poszukiwanie bliskości. Świąteczna aura dodaje tym przemyśleniom ciepła i otuchy. Dlatego od lat wracamy do tej historii - i mamy nadzieję także 8 grudnia w kinie!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
  2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
  5. Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Najważniejsze festiwale filmowe na świecie
FilmyNajważniejsze festiwale filmowe na świecie

Odkryj najważniejsze międzynarodowe festiwale filmowe na świecie, takie jak Cannes, Berlinale i Sundance. Poznaj historię, tradycje oraz prestiżowe nagrody festiwalowe tych kluczowych wydarzeń branży filmowej.